Strona z podziękowaniem – co to jest i co powinna zawierać?

Strona z podziękowaniem - co to jest i co powinno na niej być?

Masz stronę internetową, na której da się wyróżnić wiele kroków, które użytkownik ma przejść, aby osiągnąć założony przez Ciebie cel. Tym celem może być np. sprzedaż produktu, pobranie e-booka, czy też zapisanie się do newslettera. W końcu nadchodzi moment, w którym użytkownik spełnia wszystkie wymogi i… no właśnie – co wtedy?

W takim momencie idealnym rozwiązaniem jest strona z podziękowaniem. Daje Ci ona możliwość dodania tego ostatniego, ale jakże ważnego ogniwa do całego łańcucha zdarzeń.

Strona z podziękowaniem jest z pewnością jednym z najbardziej niedocenianych elementów strony internetowej. Niniejszy tekst wyjaśnia, czym tak naprawdę jest strona z podziękowaniem oraz jakie powinna zawierać składowe.

Co to jest strona z podziękowaniem?

Poniżej znajdziesz definicję tego pojęcia:

Strona z podziękowaniem – jedna z podstron całego serwisu internetowego. Znajduje się na samym końcu pożądanego przepływu zdarzeń. Jej zadanie polega przede wszystkim na podziękowaniu użytkownikowi za to, że wykonał on określoną akcję.

Rzuć też okiem na przykładową stronę z podziękowaniem:

Strona i podziękowanie

Źródło: Sprout Social.

Skoro już wiesz, o czym w tym tekście mowa, przyjrzyjmy się istocie strony z podziękowaniem.

Jakie są zalety stosowania strony z podziękowaniem?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie fakt, iż wbrew pozorom jest to niezwykle ważna część serwisu internetowego. Wiele osób niestety nie docenia wpływu tego elementu na odbiór całej marki.

Jeżeli Twoim celem jest pozyskanie adresu e-mail użytkownika, to robisz wszystko, aby ten cel osiągnąć. Stosujesz wszelkie formularze, kroki pośrednie, aż w końcu uzyskujesz upragniony adres. Taki przepływ zachowań musi być zwieńczony podziękowaniem za to, że ktoś zrobił dokładnie to, na czym Ci zależało. W końcu lubimy, gdy się nas docenia, prawda?

Strona z podziękowaniem to doskonała możliwość wyrażenia wdzięczności. Jest to też pierwsza okazja do tego, aby zbudować z użytkownikiem pewną więź, która pomoże mu w nawiązaniu relacji z Twoją marką.

Kolejna niezaprzeczalna zaleta stosowania tego typu podstrony to możliwość podpowiedzenia użytkownikowi, co ma zrobić w kolejnym kroku. Może być to np. prośba o otwarcie skrzynki pocztowej, przekierowanie do jakiejś podstrony lub inne działania. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku.

Pamiętaj, że jeśli ktoś był „prowadzony za rękę” aż do momentu spełnienia Twojego celu, to nie możesz go później zostawić „na pastwę losu”. Jeżeli wcześniej pojawiały się podpowiedzi lub polecenia, to strona z podziękowaniem powinna wskazać kolejne działanie (lub ich szereg), które użytkownik powinien spełnić w dalszej kolejności.

Czy strona z podziękowaniem jest ostatnim krokiem?

Jeśli chodzi o łańcuch wydarzeń na samej witrynie internetowej, którego zwieńczeniem jest wspomniana podstrona – tak. Jednak tak naprawdę wszystko dopiero się zaczyna od tego momentu. Spieszę z wyjaśnieniami, dlaczego tak jest.

Otóż Twoja praca nie kończy się w tym miejscu. Ona się rozpoczyna. Masz już adres e-mail, jednak przecież za nim kryje się człowiek. Ktoś, kto przede wszystkim spełnił Twój cel. Ktoś, komu za to podziękowałeś. Te dwa fakty sprawiają, że Twój serwis nie jest dla niego obojętny. Wytworzyły się już pewne zależności i oczekiwania.

Pamiętaj, że właściwie zbudowana strona z podziękowaniem to idealne miejsce na wytworzenie perfekcyjnego pierwszego wrażenia. Ładny design, miłe słowa, odpowiednie nakierowanie na ewentualne dalsze kroki. Wszystko to sprawia, że rośnie przywiązanie do danej marki lub po prostu do całej sytuacji.

Wszystko sprowadza się do tego, że to właśnie strona z podziękowaniem okazuje się pierwszą personalną wiadomością, jaką otrzymuje użytkownik. Nie zaś pierwszy odebrany newsletter.

Jakie elementy zawiera idealna strona z podziękowaniem?

1. Wdzięczność.

Oczywistość, ale jakże ważna. Spełnienie założonego celu powinno być zwieńczone podziękowaniami. Dodatkowo przekazanymi w taki sposób, aby nie wyglądało to sztucznie. Jest to dobry moment na stworzenie spersonalizowanego przekazu, odpowiedniego do określonej sytuacji.

2. Przedstawienie korzyści.

Jeżeli wykonujemy w internecie jakieś czynności, to robimy to po coś. Mamy przecież w tym jakiś cel, coś chcemy osiągnąć. Powinieneś więc mówić o korzyściach, jakie użytkownik uzyskał (lub dopiero uzyska) poprzez spełnienie Twojego celu.

3. Konsekwencja.

Jeśli masz swoje barwy, kolorystykę – po prostu styl – wtedy też Twoja strona z podziękowaniem nie powinna wyłamywać się z tego schematu. Zaprojektuj ją tak, aby była integralną częścią serwisu i nie wyglądała na kompletnie oderwaną od wcześniejszych kroków, przez które przeszedł użytkownik.

4. Instrukcje.

Jeżeli wymagasz od użytkownika podjęcia jakiejś dodatkowej akcji (typu potwierdzenie subskrypcji newslettera poprzez kliknięcie odnośnika w wiadomości e-mail), to informacje na ten temat muszą się pojawić w odpowiednim miejscu i we właściwej formie.

5. Tylko niezbędna treść.

Strona z podziękowaniem nie jest miejscem na wiele treści. Powinno się znaleźć na niej tylko to, co jest wymagane. W przystępnej i łatwo przyswajalnej formie. Dodatkowo pamiętaj o zasadzie, która mówi, że najważniejsza treść powinna być widoczna „na wejściu”. Użytkownik nie powinien być zmuszany do przewijania ekranu.

6. Dowody społeczne.

Tzw. social proof to elementy, które w założeniu mają zwiększać wiarygodność danego serwisu lub marki. Być może zastosowanie tego typu rozwiązań okaże się dla Twojej strony z podziękowaniem przydatne. Koniecznie sprawdź wpis Bartłomieja Kiljana na temat zalet dowodów społecznych, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

7. Analiza informacji.

Strona z podziękowaniem może być doskonałym miejscem do zastosowania miernika, który będzie wskazywał, jaki procent użytkowników dociera do tego etapu (czyli inaczej mówiąc – kto spełnia założony przez Ciebie cel). Koniecznie musisz wiedzieć, jaki odsetek osób wykonuje ten krok. Oczywiście jednym z podstawowych sposobów na pozyskiwanie tego typu danych jest skorzystanie z Google Analytics.

Idealna strona z podziękowaniem – podsumowanie

Mam nadzieję, że niniejszy wpis przybliżył Ci nieco istotę stosowania strony z podziękowaniem. Jak widać, może zależeć od niej naprawdę bardzo wiele. Szkoda więc ignorować możliwości, które niesie za sobą wykorzystywanie podstrony tego typu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.