Strony internetowe z WordPress – 15 możliwości

Strony internetowe z WordPress

WordPress jest bez wątpienia najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią CMS. Wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych, blogów, sklepów online itp. Zaledwie w kilka godzin możesz nauczyć się jego obsługi, ponieważ istnieje mnóstwo poradników czy filmów na ten temat.

Możesz stworzyć niemal każdy rodzaj strony internetowej z WordPressem. Oczywiście posiadając podstawy wiedzy technicznej. Jeżeli takie posiadasz, to możesz stworzyć wiele rodzajów stron www. WordPress oferuje setki darmowych i płatnych motywów oraz wtyczek, aby osiągnąć założoną funkcjonalność i wygląd witryny.

W tym artykule omówię, jakiego typu witryny można stworzyć dzięki połączeniu platformy WordPress oraz tysięcy wtyczek, które możesz zainstalować, niejednokrotnie zupełnie za darmo.

Strony internetowe z WordPress – 18 możliwości:

1. Osobiste blogi.

Przykład bloga z WordPress

Początkowe przeznaczenie platformy WordPress to stworzenie podwalin pod blogi osobiste. Dzięki swojej popularności jako narzędzie do zarządzania treścią strony internetowej zyskał miano najpopularniejszego CMSa. Przyczyniło się to do rozbudowy jego możliwości.

Możesz oczywiście założyć darmowego bloga na WordPress.com, ale jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim serwisem, sugeruję wybrać WordPress.org. Wiąże się to z kosztami hostingu, domeny oraz ewentualnie płatnych motywów lub wtyczek.

2. Strony firmowe.

Dzięki rozwojowi platformy WordPress możesz tworzyć nie tylko osobiste blogi, ale również strony internetowe dla małych i dużych firm. Dlaczego warto wybrać WordPressa dla strony internetowej własnej firmy? Jest on:

 • darmowy oraz elastyczny
 • bezpieczny
 • konfigurowalny
 • łatwy w obsłudze
 • przyjazny dla urządzeń mobilnych
 • często aktualizowany
 • posiada mnóstwo możliwości w e-commerce

Widać więc, że powodów do posiadania firmowej strony internetowej opartej o WordPressa jest całe mnóstwo.

3. Portale społecznościowe.

Portal społecznościowy WordPress

Serwisy społecznościowe są już tak popularne, że używane są przez miliardy ludzi. Stworzenie witryny takiej, jak Facebook czy Twitter dla „zwykłego Kowalskiego” w zasadzie jest niemożliwe.

Jednakże WordPress posiada pewne rozwiązania, dzięki którym masz możliwość zbudowana małego, w miarę bezpiecznego serwisu społecznościowego. Jeżeli jesteś zainteresowany taką stroną internetową, koniecznie odwiedź witrynę społeczności BuddyPress. Znajdziesz tam wszelkie informacje na temat tego, jak zainstalować tę wtyczkę do WordPressa i jak jej używać.

4. Fora dyskusyjne.

Fora dyskusyjne nie są, naturalnie, niczym nowym. Istnieje wiele innych systemów do zarządzani treścią, które oferują możliwość stworzenia własnego forum dyskusyjnego.

Jeżeli jesteś miłośnikiem WordPressa, możesz użyć wtyczki przeznaczonej do budowy takiego forum. Przejrzyj dokumentację pluginu bbPress i zobacz, jak łatwo zbudować strony internetowe z WordPress z funkcjonalnością forum dyskusyjnego.

5. E-commerce.

WordPress WooCommerce - strona internetowa

WordPress rozpoczął swoją podróż jako prosta platforma dla blogerów. Jednak teraz, głównie dzięki wtyczkom, jest niezawodnym rozwiązaniem do budowy strony typu e-commerce. Dzięki potężnej wtyczce WooCommerce możesz przekształcić swojego WordPressa w sprawny sklep internetowy.

6. Encyklopedie.

Jeżeli chcesz uruchomić strony internetowe z WordPress, które będą działać na zasadzie Wikipedii – nic prostszego.

WordPress posiada multum wtyczek do uzyskania takiej funkcjonalności. Encyclopedia Lite pomoże Ci w szybki i łatwy sposób stworzyć własną encyklopedię.

7. Zbiór ofert pracy.

Portal ogłoszeniowy WordPress

Jeżeli planujesz uruchomić serwis internetowy z ofertami pracy, to również możesz użyć do tego WordPressa. WP Job Manager to darmowa wtyczka pozwalająca na zarządzanie ofertami pracy. Użytkownicy Twojego WordPressa będą mieli możliwość bezpośredniego dodania swojej oferty pracy. Dzięki prostej konfiguracji wtyczka cieszy się wielkim powodzeniem oraz zainteresowaniem.

8. Ogłoszenia internetowe.

Strony internetowe z WordPress to także możliwość zbudowania portalu ogłoszeniowego. Dzięki wtyczce ClassiPress Twoja witryna będzie miała szybką i łatwą możliwość dodawania ogłoszeń reklamowych.

9. Serwisy premium.

WordPress serwisy członkowskie

WordPress pozwala również na tworzenie serwisów członkowskich. Polegają one na tym, że dzięki niewielkiej składce członkowskiej (nadającej dostęp premium) uczestnicy mogą posiadać specjalne przywileje na stronie internetowej. Z pomocą przychodzi tutaj kilka darmowych oraz płatnych wtyczek, dzięki którym osiągniesz zamierzony cel.

Sprawdź te dwa rozwiązania: Simple Membership oraz Memberful WP.

10. Mikroblogi.

P2 to darmowy motyw, który przekształci strony internetowe z WordPress w świetny blog z funkcją komentowania, pisania postów „na żywo”, a także ich edycji oraz aktualizacji od razu z poziomu strony internetowej.

11. Galerie zdjęć.

WordPress - motyw z galerią

Jeśli chcesz pokazać się w internecie jako fotograf lub artysta, to strony internetowe z WordPress są idealnym narzędziem dla Ciebie.

Poza zwykłym blogiem, galerie zdjęć to jedne z najpopularniejszych witryn opartych o platformę WordPress. Istnieją setki wtyczek, które umożliwiają bardzo szybko i łatwo uzyskać możliwości np. fotoblogów. Przejrzyj wtyczki galerii w WordPressie i wybierz odpowiednią dla siebie.

12. Strony afiliacyjne.

Tak jest, strony internetowe z WordPress mają również możliwości afiliacyjne.

Istnieją rozwiązania, dzięki którym możesz sprzedawać produkty różnych sklepów internetowych, będąc jednocześnie członkiem programu partnerskiego. Strony internetowe z WordPress umożliwiają np. sprzedawanie produktów z najbardziej popularnego sklepu internetowego, jakim jest Amazon.

13. Kursy internetowe.

E-learning dzięki WordPress

Istnieje tak wiele witryn internetowych, dzięki którym autorzy e-booków czy kursów online mogą je sprzedawać. Dlaczego więc nie otworzyć własnej? Możesz stworzyć strony internetowe z WordPress, które w atrakcyjny sposób przedstawią Twoje książki czy kursy dla klientów.

LifterLMS to potężne narzędzie do tworzenia i sprzedaży kursów online, które dostarcza wielu możliwości. Dane analityczne, reponsywność, członkostwo i kupony to tylko niektóre z nich.

Warto tu wspomnieć też o wtyczce CoursePress, dzięki której będziesz mógł nauczać przez internet. Plugin oferuje możliwość tworzenia kursów edukacyjnych z elementami quizu, wideo czy dźwięków.

14. Agregatory treści.

Tworzenie treści na bloga wymaga poświęcenia oraz pewnych umiejętności. Nie jest to łatwe, a z czasem dochodzi się też do wniosku, że potrzeba naprawdę dobrych artykułów, aby przyciągnąć użytkowników.

Strony internetowe z WordPress oferują możliwości agregowania wpisów z innych stron. Zamiast pisać wszystko od zera, możesz stworzyć stronę typu content curation, która będzie zbierała wpisy z zewnętrznych źródeł. Tego typu strony internetowe z WordPress to także sposób na zbieranie informacji na dany temat. Może być to szczególnie pomocne, jeżeli piszesz długi i wartościowy artykuł, a nie masz czasu na przeszukiwanie wzdłuż i wszerz całego internetu.

15. Sprzedaż biletów.

Sprzedaż biletów WordPress

Strony internetowe z WordPress w połączeniu ze wtyczką StageShow mają możliwość sprzedawania poprzez sklep internetowy biletów na własne spektakle. Za zakupy klient będzie mógł zapłacić kartą kredytową lub platformą PayPal.

Strony internetowe z WordPress – podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, jak potężnym narzędziem mogą być strony internetowe z WordPress. Tworzenie takich witryn jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż na innych platformach.

WordPress może być podwaliną pod kopię każdego serwisu, włączając w to np. Youtube, Twitter czy Facebook. Jeżeli WordPress nadal Cię nie przekonuje, koniecznie przeczytaj wpis o alternatywnych systemach zarządzania CMS.

Co jeszcze można zbudować za pomocą WordPressa? Napisz komentarz na ten temat.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Dobry wpis o dobrym systemu 🙂

  Odpowiedz
 2. Krzysztof Milewski

  Od wielu lat mam do czynienia z WordPressem i uważam, że to przydatny artykuł zarówno dla osób, które nie miały z nim do czynienia jak i miały.

  Odpowiedz
 3. Oliwia

  Tak na prawdę dopiero zaczynam interesowac się stroną internetową i właśnie szukam takich wpisów jak ten gdzie mogę uzyskac więcej informacji.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!