Szybka poprawa użyteczności strony internetowej – 9 kroków

Szybka poprawa użyteczności strony internetowej

O tym, że biznesowych stron internetowych nie tworzy się tak, aby podobały się jedynie właścicielowi, a możliwie największej liczbie osób, piszemy na naszym blogu już od dobrych kilku lat.

Niemniej jednak nadal można spotkać wiele serwisów, które niestety pod kątem użyteczności bardzo niedomagają.

Ten wpis zawiera listę 9 kroków, dzięki którym szybka poprawa użyteczności strony www będzie możliwa.

Nawet nie wiesz, jak mało pracy da się czasem wykonać, by efekt finalny był wręcz oszałamiający.

Zapoznaj się zatem z listą małych „robótek”, których przeprowadzenie może okazać się niezwykle przydatne dla Twojego biznesu.

Szybka poprawa użyteczności strony internetowej – jak to osiągnąć?

1. Zrezygnuj z pozycji „Strona główna” w menu.

Linki do strony głównej pod postacią wymienioną w tytule tego podpunktu lub czegoś w rodzaju „Home” przechodzą już do lamusa.

Jeśli etykieta takiego odnośnika ma nazwę „Strona główna”, to taki link jest dość szeroki. Zajmuje dużo miejsca.

Nawet jeśli etykieta nie byłaby długa i zawierałaby jedynie ikonę domku, to nadal byłaby elementem zbędnym.

Wszystko dlatego, iż obecnie przyjęło się wstawiać link do strony głównej na logo. Od kilku lat staje się to coraz częstszą praktyką – na tyle powszechną, że jest już standardem.

Chodzi po prostu o to, aby menu górne zawierało jedynie najważniejsze pozycje. Co więcej, najistotniejsze z nich powinny znajdować się na krańcach. Są one wtedy najlepiej zauważalne dla odbiorców.

2. Nałóż linki na numery telefonów.

Odkąd urządzenia mobilne niejednokrotnie stanowią ponad połowę źródeł wejść na różne strony internetowe, coraz częściej zaczęto nakładać wysoki priorytet na tę czynność.

Mianowicie mam tu na myśli czynienie numerów „dotykalnymi” czy też „wybieralnymi”.

Jeszcze nie tak dawno temu nie miało to większego znaczenia, z kolei w obecnych czasach niejednokrotnie chcemy przecież nawiązać połączenie z kimś możliwie najszybciej.

Można co prawda w miarę sprawnie taki numer skopiować i wkleić w odpowiednie miejsce w tzw. dialerze, lecz dużo prościej jest wtedy, gdy taki numer po prostu dotykamy… i już. Numer jest wybrany, wystarczy nawiązać połączenie.

3. Odpowiednio wyróżnij odnośniki.

Szybka poprawa użyteczności strony www bez wątpienia powinna zakładać również przyjrzenie się wszelkim linkom.

Otóż muszą być one we właściwy sposób wyróżnione.

Podstawą jest oczywiście uczynienie ich kontrastującymi nie tylko do tła, lecz także do „tekstu zwykłego”.

Co więcej, dobrze jest także sprawić, aby najechanie na taki link kursorem pokazywało jakiś efekt. Tym sposobem użytkownik wie, że jest to element aktywny.

Oczywiście nie muszę również dodawać, iż raz na jakiś czas powinieneś sprawdzić swoją stronę pod kątem tego, czy nie występują na niej linki zwracające status 404.

4. Zrezygnuj ze slidera na stronie głównej.

Slidery wydają się fajne w zasadzie tylko dla właścicieli stron internetowych. Gdy przychodzi co do czego, użytkownicy za bardzo już za nimi nie przepadają.

Dlaczego?

Ponieważ ogółem zależy nam na szybkości i sprawności procesu poruszania się po danej stronie internetowej. Slidery sprawiają, że część treści nie jest widoczna od razu. Trzeba na nią nie tylko zaczekać, lecz także kilka razy kliknąć, by zapoznać się ze wszystkimi slajdami.

Ba, niektóre z nich nawet nie oferują możliwości nawigacji i użytkownicy skazani są na widzimisię programisty w danym miejscu.

Dużo więcej informacji na ten temat poznasz dzięki wpisowi Bartłomieja Kiljana: czy warto stosować slajdy na stronie głównej?

Znajdziesz w nim nie tylko solidne argumenty, lecz także szereg alternatywnych rozwiązań, które faktycznie są skuteczne.

5. Wielkie bloki tekstu rozbij na mniejsze i wzbogać je o ikony.

Jeśli treść ma być przydatna nie tylko robotom wyszukiwarek, lecz także użytkownikom, to czas ją „uładnić”.

Służą temu przede wszystkim wiersze i kolumny – operowanie nimi w połączeniu z tekstem może dać niezwykle estetyczne efekty.

Zmierzam do tego, aby wszelkie teksty nie zanudzały użytkowników. Nie tylko treścią, lecz także prezencją, gdyż „ciężki” tekst po prostu nuży i nie zachęca do dalszego zapoznawania się z nim.

Przydatne będą także różnego rodzaju ikony, którymi skutecznie można kierować wzrok odwiedzających na poszczególne części strony internetowej.

Wzmacniają także przekaz poprzez zastępowanie wielu słów jednym symbolem.

6. W formularzu kontaktowym daj opcję wysłania kopii wiadomości na własną skrzynkę.

Szybka poprawa użyteczności strony może także uwzględniać dodanie jednego pola, które wiele może zmienić.

Mowa o polu, którego zaznaczenie spowodowałoby wysłanie wiadomości kierowanej poprzez formularz również na skrzynkę użytkownika.

Rozwiązanie to jest coraz częściej spotykane na stronach internetowych i fakt ten w sumie nie dziwi.

Jeśli wysyłamy maila ręcznie (po prostu samodzielnie tworząc wiadomość i wklejając w odpowiednie pole adres mailowy), czujemy się zdecydowanie pewniej niż wtedy, kiedy klikamy „Wyślij” pod formularzem kontaktowym. W tym drugim przypadku nie mamy żadnej gwarancji, że wiadomość faktycznie została wysłana.

Wprowadzenie takiego pola zwiększa poziom zaufania pod tym kątem.

7. Jeśli masz rozbudowaną nawigację, umieść ją także w stopce.

Czasem tak bywa, że dana witryna ma bardzo dużo podstron, które razem tworzą rozbudowaną sieć powiązań.

Nie zawsze da się to zgrabnie uwzględnić w menu głównym – tym, które znajduje się na samej górze strony.

W takich przypadkach pomocne okazuje się stworzenie swoistej mapy strony w stopce. Nie jest ona w żaden sposób nachalna, ponieważ prezentuje się tylko tym osobom, które zdecydują się przewinąć widok na sam dół. Jest za to bardzo pomocna na tych stronach internetowych, których sieć podstron jest niezwykle szeroka.

8. Uczyń stronę szybszą.

Szybka poprawa użyteczności strony internetowej może także uwzględniać popracowanie nad prędkością przechodzenia pomiędzy poszczególnymi podstronami.

Przeanalizuj swoją stronę narzędziami GTmetrix oraz Pingdom Website Speed Test i przekonaj się, czy wyniki są akceptowalne.

Jeśli coś jest nie tak, koniecznie zainteresuj się tematem poprawienia wydajności witryny.

Jeżeli Twoja strona internetowa oparta jest o system WordPress, to masz „z górki”, gdyż dla tego systemu CMS istnieje wiele dodatków, za których pomocą możesz wpłynąć na ten stan.

9. Popraw czytelność tekstów.

Co dokładnie wpływa na stopień czytelności tekstu na danej stronie internetowej?

Czynników jest kilka, a główne z nich to:

  • wielkość fontów
  • rodzaje czcionek
  • kolor tekstu
  • wysokość linii

Zmiana wyżej wymienionych parametrów to zazwyczaj jedynie kilka minut pracy w plikach CSS. Jednakże ma to niebagatelny wpływ na sposób postrzegania tekstu na danej stronie internetowej przez czytelników.

Uczyń zatem wszystko, aby wspomniane przeze mnie parametry były na tyle dobrze dobrane, by użytkownicy uznawali Twój serwis za wygodny.

Czy szybka poprawa użyteczności strony jest w ogóle możliwa?

Jak najbardziej!

Wszystkie wspomniane przeze mnie wyżej kwestie nie są czasochłonne w realizacji (oczywiście zakładając, że dana strona internetowa nie jest jakoś przesadnie rozbudowana oraz trudna w obsłudze z poziomu back-endu, czyli zaplecza).

Mogą jednak znacząco wpłynąć na sposób postrzegania danej witryny przez użytkowników.

Mam zatem nadzieję, że powyższy poradnik jakkolwiek okaże się dla Ciebie przydatny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.