Szybkie porady dla blogerów – lista 17 wskazówek

Szybkie porady dla blogerów

Czy istnieją szybkie porady dla blogerów? Jak najbardziej! Na doskonaleniu swojego bloga (oraz otoczki wokół niego) można spędzać naprawdę wiele godzin dziennie. W związku z tym wszelkiego rodzaju listy zawierające najpotrzebniejsze kroki są zawsze w cenie.

Poniżej znajdziesz 17 kroków, które możesz podjąć po to, aby Twój blog był bardziej rozpoznawalny.

Niektóre niżej wspomniane kwestie znajdują swoje rozszerzenie w dedykowanych im wpisach, opublikowanych już na naszym blogu. Jeśli takowy tekst towarzyszy jakiemuś punktowi – w treści znajdziesz odpowiedni link do pełnego artykułu.

Szybkie porady dla blogerów – sprawdzone wskazówki:

1. Stwórz listę mailingową.

Budowanie listy mailingowej to doskonały sposób na pozyskiwanie wiernych fanów. Czyli takich osób, które będą szczególnie zainteresowane treściami publikowanymi w Twoim serwisie.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz zachęcić do zapisania się na listę mailingową. Możesz skorzystać choćby z okienka pop-up, które wchodzi w skład zestawu narzędzi SumoMe. Sami korzystamy z tego sposobu na pozyskiwanie subskrybentów i śmiało możemy go polecić.

2. Wykorzystuj listę mailingową do promowania najlepszych postów.

Możliwość informowania odbiorców o polecanych przez Ciebie wpisach to z pewnością jedna z największych korzyści e-mail marketingu. W związku z tym szybkie porady dla blogerów nie mogą się wręcz obejść bez tej wskazówki.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyś cyklicznie (np. co miesiąc) informował swoich subskrybentów o ciekawych tekstach, które udało Ci się opublikować w ciągu minionych tygodni. Dzięki temu pomożesz im dokonać wyboru i zasugerujesz treści warte przeczytania.

3. Zamieszczaj ciekawe grafiki, adekwatne do treści wpisów.

Treść wizualna jest świetnym wabikiem, dzięki któremu zwiększysz oglądalność bloga. Nic dziwnego – w końcu wszelkiego rodzaju przekaz graficzny szybciej dociera do naszego mózgu.

Jeśli korzystasz z WordPressa, to koniecznie postaw na motyw, który wspiera tzw. obrazek wyróżniający. Jest to grafika, która z reguły znajduje się na samej górze podstrony zawierającej wpis. Wykorzystaj to miejsce na dodanie grafiki, która wzbogaci Twój tekst – szybko i prosto streści, co czytelnik może znaleźć poniżej.

4. Twórz grafiki zachęcające do udostępniania.

Przeróżne szybkie porady dla blogerów niejednokrotnie wspominają także o tworzeniu udostępnialnych grafik.

Można je spotkać w szczególności na Facebooku i innych serwisach społecznościowych. Są bardzo proste. Zawierają zwykle wyraziste tło i ciekawy cytat. Czasem bywają wzbogacone grafiką w stylu flat. Wszystko po to, aby zachęcić czytelnika do udostępnienia grafiki.

Co daje takie udostępnienie? Cóż, jeśli np. w prawym dolnym rogu zamieścisz logo swojej firmy, to szansa na zwiększenie świadomości marki na pewno wzrośnie.

5. Zamieść przyciski mediów społecznościowych.

Niektórzy czytelnicy odczuwają potrzebę podzielenia się ciekawym tekstem z innymi. Zainstaluj, specjalnie dla nich, wtyczkę umożliwiającą tego typu akcję.

W pierwszym punkcie niniejszego wpisu wspomniałem o zestawie narzędzi SumoMe. Wśród nich znajduje się aplikacja o nazwie Share. Korzystamy z niej m.in. na tym blogu. Zawiera ona wszystkie niezbędne opcje, z których powinieneś skorzystać. Jeśli jednak nadal jest to dla Ciebie za mało – istnieje także możliwość wykupienia wersji premium, będącej naprawdę rozbudowanym „kombajnem” wspierającym udostępnianie.

6. Zachęcaj do udostępniania wpisów.

Oprócz czysto technicznych zabiegów (typu skrypty, wtyczki itp.) możesz także używać perswazji.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby Twoje teksty kończyły się prośbą o udostępnienie. Jeśli tekst jest naprawdę dobry, wtedy szansa na tego typu działania rośnie.

7. Dołącz do facebookowych grup dla blogerów.

Społeczności zrzeszające osoby działające w danej branży powstają w wielu miejscach. Należą do nich także facebookowe grupy.

We wpisie zawierającym listę kontrolną dla blogerów Jakub Ozorowski wymienił niemal 30 grup, do których możesz dołączyć.

Obserwuj posty innych i wyciągaj odpowiednie wnioski. Publikuj swoje własne treści. Wszystko to możesz osiągnąć poprzez przynależność do odpowiednich grup na Facebooku.

8. Linkuj stare posty w nowych tekstach.

Lista zawierająca szybkie porady dla blogerów nie mogła obejść się bez tej wskazówki. Możesz przywrócić stare teksty do życia poprzez odpowiednie linkowanie.

Dodajesz nowy tekst, jednak wspominasz w nim o jakimś archiwalnym wpisie? Doskonale! Dodaj więc linka do starego artykułu. Wpleć go umiejętnie w treść i zwiększ szanse na to, że Twoi czytelnicy odkryją Twój uprzednio napisany tekst. Dzięki temu zatrzymasz czytelników na dłużej oraz zaprezentujesz archiwalne wpisy szerszej publice.

9. Bierz udział w spotkaniach branżowych.

Wiadomo, że komunikacja internetowa ma swoje zalety. Jednak wciąż najlepszą metodą na zyskiwanie wartościowych znajomości są spotkania na żywo.

Na pewno co jakiś czas odbywają się przeróżne eventy, zrzeszające specjalistów działających w Twojej niszy. Postaraj się brać udział w tego typu spotkaniach. Zyskasz nowe znajomości, które być może w przyszłości zaprocentują.

10. Dodawaj komentarze na innych stronach.

Najczęstsze problemy blogerów dotyczą w szczególności braku rozpoznawalności. Nic dziwnego, skoro w sieci można znaleźć wiele blogów na przeróżne tematy. Trzeba więc czymś się wybić spośród tłumu.

Doskonałym sposobem na zaradzenie temu problemowi jest publikowanie komentarzy na stronach, które są powiązane z Twoim serwisem. Dzięki temu przede wszystkim pokażesz się szerszej publiczności. Pamiętaj jednak o tym, aby komentarze te nie denerwowały innych osób, które biorą udział w dyskusji. Klasa, profesjonalizm i wiedza – to właśnie te przymioty powinny cechować Twoje wypowiedzi.

11. Proponuj wpisy gościnne.

Możesz stać się rozpoznawalnym blogerem również dzięki wspomnianym wpisom gościnnym.

W skrócie polega to na tym, iż proponujesz właścicielowi innego serwisu publikację Twojego artykułu. Jest to współpraca na zasadzie win-win. Ty zyskujesz nowe miejsce, w którym możesz publikować swoje teksty – rozszerzasz więc swoją rozpoznawalność, a przy odrobinie szczęścia przemycasz też link do swojego serwisu. On z kolei ma dodatkowy materiał do publikacji, dzięki któremu może generować większy ruch.

12. Dziękuj za udostępnienia.

Szybkie porady dla blogerów nie mogły obyć się bez tej wskazówki. Jest to oczywistość, jednakże bardzo istotna.

Jeśli ktokolwiek wspomni o Tobie lub podzieli się Twoim tekstem – koniecznie za to podziękuj! Pokaż wszystkim, że obserwujesz działania w sieci, które są powiązane z Twoją marką. Zresztą – każdy lubi czuć się docenionym, a miłe słowa podziękowania zawsze będą dobrze odebrane.

13. Twórz wpisy zbiorcze.

Poprzez wpisy zbiorcze rozumiem teksty, w których wymienia się szereg powiązanych tematycznie artykułów.

Na naszym blogu przykładem wpisu zbiorczego jest vademecum blogera. Znajdziesz tam aż 16 poradników, które przydadzą się każdemu blogerowi – nie tylko temu początkującemu, ale i również bardziej zaawansowanej osobie.

Wpisy zbiorcze pozwalają agregować treść w jednym miejscu. Mogą stanowić swoiste ściągawki dla innych użytkowników – strony tego typu mają na pewno większe szanse na dodanie ich do zakładek przeglądarki.

14. Wspieraj się wtyczkami.

Najlepsze wtyczki do WordPressa potrafią zautomatyzować bardzo dużo czynności. Oczywiście o ile wykorzystujesz wspomniany system CMS na swoim blogu.

Plugin o nazwie Yoast SEO jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych dodatków do WordPressa. Pozwala on na dokonanie podstawowej optymalizacji SEO zarówno całego serwisu, jak i pojedynczych podstron. Jeśli więc masz taką możliwość – wspieraj się wtyczkami. Pamiętaj tylko o tym, aby robić to z głową. Nadmierna liczba wtyczek może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i prędkość działania serwisu.

15. Zwracaj uwagę na tytuły wpisów.

Większość porad copywriterskich skupia się na tytułach wpisów.

Nie bez powodu. Tworzenie skutecznych nagłówków nie jest łatwą sztuką. Wiele osób ocenia tekst właśnie po jego tytule. Jeśli nie jest on ciekawy i zachęcający do przeczytania całego tekstu, wtedy tracisz czytelnika.

Tytuły muszą być przydatne. Twój czytelnik powinien odczuć jakąś korzyść. W przeciwnym wypadku nie zainteresuje się tekstem, gdyż uzna, że jest on po prostu dla niego nieinteresujący.

16. Twórz e-booki na podstawie wybranych wpisów.

Szybkie porady dla blogerów czasem wspominają właśnie o tym kroku.

Zauważ, że w punkcie trzynastym wymieniłem wpisy zbiorcze jako metodę generowania ruchu. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby z takiego zestawu tekstów sporządzić e-booka. Niektórzy wolą mieć stały dostęp do przydatnego tekstu (lub tekstów) pod postacią „ściągalnego” pliku PDF. Jeśli dorzucisz jeszcze do tego ciekawą oprawę wizualną – sukces murowany.

Pamiętaj też o tym, że e-book może być swoistym clickbaitem, dzięki któremu zwiększysz liczbę subskrybentów newslettera.

17. Aktualizuj starą treść.

Odświeżanie starych wpisów to świetna metoda na generowanie dodatkowego ruchu.

Jeśli uważasz, że któryś z Twoich poprzednich tekstów stracił na ważności – spróbuj go zmodyfikować. Dodaj nową treść, zmień nieaktualne informacje oraz usuń to, co z perspektywy czasu uważasz za zbędne. Po wszystkim pozostaje tylko promować zmodyfikowany i odświeżony tekst.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.