21 szybkich porad dla copywriterów i twórców treści

Szybkie porady dla copywriterów i twórców treści

Szybkich porad dla copywriterów nigdy dość. Tym bardziej że coraz więcej osób zabiera się za tworzenie treści. Jest to bardzo dobry trend, gdyż wartościowe teksty są i zawsze będą w cenie.

Mentalność internautów cały czas ulega zmianom. Oczekujemy przede wszystkim jakości. Warto więc wdrażać ją do własnych tekstów.

Bez zbędnego przeciągania. Zobacz, co możesz zrobić, aby Twoje teksty trafiały do szerszej publiki. Poznaj aż 21 zasad, którymi dobrze jest się kierować podczas tworzenia treści.

Lista szybkich porad dla copywriterów:

1. Dużo czytaj.

Do podnoszenia umiejętności w dziedzinie pisania oczywiście najlepsza jest praktyka. Jednak teorii nigdy za wiele.

Czytaj inne blogi. Sprawdzaj, co mają do przekazania uznane w Twojej branży osoby. Poznawaj nowe sztuczki, zasady i techniki.

Staraj się zwiększać swoją wiedzę zarówno w kwestii tego, o czym piszesz, ale także tego, jak piszesz. Ta doskonała mieszanka daje naprawdę świetne efekty.

2. Jeszcze więcej pisz.

Płynnie przechodzimy do powiązanej z poprzednim punktem kwestii. Wiem, że jest to błahostka. Znajduje się w każdym tekście składającym się z szybkich porad dla copywriterów. Jednak nie można jej bagatelizować.

Twórca treści z samej definicji pisze. Tylko praktyka czyni mistrza – zasada ta sprawdza się dosłownie wszędzie, a w szczególności tutaj.

3. Podglądaj innych.

W Twojej branży na pewno działają osoby o znaczących osiągnięciach, doskonale znane wszystkim zainteresowanym. Śledź je koniecznie.

Autorytety nie bez powodu osiągnęły swoją renomę. Dobrze jest korzystać z ich doświadczeń, wiedzy oraz spostrzeżeń.

4. Określ swoją grupę docelową.

Jeżeli chcesz pisać, to musisz dobrze wiedzieć, do kogo pisać. Jest to niezbędne, aby tworzyć skuteczny i trafny przekaz.

Znasz swoją branżę. Wiesz, kto może skorzystać z Twoich usług. Zdajesz też sobie sprawę z tego, jaki jest oczekiwany przez Ciebie typ odbiorcy. Dostosuj więc swój przekaz tak, aby odpowiadał potrzebom osób należących do Twojej grupy docelowej.

Nietrzymanie się tej zasady jest jednym z najczęstszych błędów podczas blogowania.

5. Korzystaj z list.

Tekst składający się z szybkich porad dla copywriterów nie mógł zapomnieć o tej jakże ważnej kwestii.

Wszelkie listy i wypunktowania są bardzo istotne. Dlaczego? Powód jest prosty: szybko trafiają do naszej świadomości.

Gdy idziesz na zakupy, to czy tworzysz sobie esej na podstawie produktów, które musisz kupić? Nie, sporządzasz listę, której podpunkty są bardzo krótkie.

Robisz to po to, aby szybko identyfikować swoje potrzeby. Stosuj ten sam sposób podczas przygotowywania się do stworzenia kolejnego swojego tekstu. Wymogi spisane w formie listy są przede wszystkim łatwe do odhaczania.

6. Przechodź o innych czynności w razie blokady.

W tekście o sposobach na brak weny wspomniałem o tej skutecznej wskazówce.

Twórcy treści czasem miewają swoiste blokady. Potrafią spędzać (za) dużo czasu nad czymś, co można uzupełnić w dowolnej chwili.

Jeżeli przytrafi się Tobie taki zastój, omiń go. Zostaw tę czynność na później i przejdź do dalszych, łatwiejszych kwestii, o które również musisz zadbać w trakcie tworzenia tekstu. Nie pozwól, aby błahostka blokowała Twój proces twórczy.

7. Stawiaj na korzyści.

Jedna z szybkich porad dla copywriterów skupia się na języku korzyści. Wspomniałem o tym we wpisie dotyczącym tworzenia długich wpisów blogowych.

Jeżeli ktoś ma zamiar przeczytać Twój tekst, robi to nie bez przyczyny. Czytelnik oczekuje korzyści. Liczy na to, że wyniesie coś z Twojego tekstu.

Nie pozwól więc, aby jego założenia się nie sprawdziły. Twórz treść w taki sposób, aby była po prostu przydatna. Nie pisz „w powietrze”, tylko dla konkretnego celu.

8. Zwracaj uwagę na czas.

Powinno się dążyć do tego, aby treść stanowiła evergreen content. Innymi słowy – aby była ponadczasowa.

Staraj się nie używać sformułowań typu: „w dzisiejszych czasach”, „ostatnimi laty”, „miesiąc temu” itp. Twórz tekst w taki sposób, aby był on aktualny przez możliwie najdłuższy okres.

Oczywiście nie jest to porada uniwersalna, gdyż niektóre rodzaje tekstów muszą dotyczyć bieżących wydarzeń (np. wszelkie aktualności). Jednak jeżeli poruszasz bardziej ogólny temat, próba stworzenia z niego evergreen content jest wskazana.

9. Korzystaj z liczb.

Wiele blogowych list kontrolnych wspomina o tej zasadzie.

Liczby mają dla nas ogromne znaczenie. Zwłaszcza te, za którymi stoją duże sukcesy (typu „zaufało nam już ponad 1000 klientów” czy „w zeszłym miesiącu przekroczyliśmy 100 000 odsłon”). Stosuj tę zasadę we własnych tekstach.

Pamiętaj też o znaczeniu liczb w nagłówkach. Istnieje wiele artykułów (np. ten z Guardiana), w których twierdzi się, że teksty opatrzone nagłówkami zawierającymi liczby (w dodatku najlepiej nieparzyste) przyciągają większą uwagę czytelników.

10. Przykładaj dużą wagę do nagłówków.

Na naszym blogu znajduje się kilka tekstów poświęconych tworzeniu nagłówków. Nie bez powodu, ponieważ nagłówek stanowi jedną z najważniejszych części całego tekstu.

Pamiętaj o tym, że nagłówek stanowi swoistą „bramkę decyzyjną”. To właśnie w tym miejscu użytkownik dokonuje oceny: „czytać ten tekst, czy jednak nie?”.

Nawet najlepszy tekst, jeżeli będzie „reklamowany” przez kiepski nagłówek, nie wzbudzi dużego zainteresowania.

11. Obiecuj.

Lista szybkich porad dla copywriterów nie mogła obyć się bez wspomnienia o roli obietnicy.

Dobrze jest w swoich tekstach obiecywać jakiś rezultat. Można to robić np. bezpośrednio w nagłówku lub też w pierwszej części tekstu. Jednak pamiętaj o tym, że jest to ryzykowny chwyt. Dlaczego?

To proste: ponieważ trzeba dotrzymywać obietnic. Jeżeli tego nie zrobisz, czytelnicy będą rozczarowani. Jeśli jednak uda Ci się to osiągnąć – doskonale, odwiedzający będą zachwyceni.

12. Cytuj.

O tak, rola cytatów jest niezwykle ważna. Dzięki nim możemy wesprzeć nasze stanowisko (np. posługując się fragmentem wypowiedzi znanej osoby) lub też przełamać estetykę tekstu.

Zwłaszcza ta druga cecha jest warta uwagi. Teksty często bywają jednolite. Poprzez zastosowanie adekwatnego cytatu możemy wizualnie urozmaicić artykuł, dodatkowo wspomagając się wartościową wypowiedzią.

13. Pamiętaj o roli osobistych doświadczeń.

Być może jest to kontrowersyjna porada, jednak widzę w niej pewien sens.

Czołowe stacje telewizyjne emitują bardzo niskich lotów seriale, które traktują o różnych osobistych przeżyciach i tragediach. Mimo ich nikłej wartości są popularne.

Ich popularność wynika z tego, że ludzie z natury lubią żyć historiami. Najczęściej historiami innych osób.

Można skorzystać z tego we własnej twórczości. Oczywiście nie w sposób dosłowny i na pewno na zdecydowanie wyższym poziomie. Mam na myśli dzielenie się z czytelnikami doświadczeniami, które mogą ich zainteresować w danym artykule. Nie ma niczego złego we wplataniu w teksty personalnych historii, które mogą w jakiś sposób potwierdzać tezy stawiane w treści.

14. Wzywaj do podjęcia określonych akcji.

Niemal każde porady copywriterskie wspominają o tej zasadzie.

Skoro tworzysz jakiś tekst, to dobrze jest nakierować czytelników na jakąś konkretną czynność. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na zakończenie wpisu poprosić o coś odwiedzających. Może być to zachęcenie do:

  • przejrzenia innych wpisów
  • skorzystania z Twojej oferty
  • zapisania się na listę mailingową
  • wzięcia udziału w dyskusji w komentarzach

Popularne jest także wplatanie CTA do wnętrza wpisów blogowych np. w postaci małego formularza umożliwiającego zasubskrybowanie newslettera.

15. Staraj się tworzyć zdania różnej długości.

Mówi o tym każdy zbiór szybkich porad dla copywriterów. Rola długości zdań jest niezwykle istotna.

Staraj się, aby krótkie zdania dominowały w Twoich tekstach. Czytelnicy będą przez nie łatwiej brnąć. Oczywiście możesz je przełamywać zdaniami dłuższymi, jednak nie przesadzaj z ich długością.

Po prostu wprowadzaj różnorodność, tak aby nie było monotonii.

16. Twórz krótkie akapity.

Nie tylko długość zdań ma znaczenie. Ważna jest także długość akapitów.

Należy dążyć do tego, aby były możliwie najkrótsze. Powinny składać się maksymalnie z kilku zdań. Dlaczego?

Po prostu nikt nie lubi brnąć przed jednolite bloki tekstu – długie, toporne i bez żadnych wizualnych przerywników. To właśnie te przerywniki pomagają na nowo koncentrować uwagę czytelników.

17. Pamiętaj o prostocie.

Tam, gdzie jest to możliwe, stosuj prosty przekaz.

Prawdą jest to, że osoby przekazujące wiedzę innym starają się zrobić to w sposób możliwie najprostszy. Nawet najbardziej skomplikowane informacje przedstawiają tak, aby były one łatwo przyswajalne.

Nie dzieje się tak bez powodu. Po prostu uwielbiamy proste pomysły. Szybko wpadają do naszej świadomości i zostają tam na długo.

18. Unikaj trudnych pojęć.

Kolejna z szybkich porad dla copywriterów dotyczy ograniczania fachowego języka w swoich tekstach. Oczywiście tam, gdzie nie kierujesz swojego przekazu do bardzo ścisłego grona, w którym wszyscy zrozumieją trudne pojęcia.

W każdym innym przypadku minimalizuj stosowanie żargonu. Kłóci się on z zasadą prostoty, którą wymieniłem punkt wcześniej.

19. Podpieraj się statystykami.

Lubimy wszelkie diagramy, schematy i wykresy. Jest to forma szybkiego przekazywania dużych ilości danych. W dodatku bardzo przystępna, gdyż łatwiej trafia do naszej świadomości.

Przytaczanie statystyk po pierwsze łamie schematyczność. Sprawia, że czysty tekst jest urozmaicony o graficzne wstawki.

Po drugie podpiera Twoje teorie. Legitymizuje stawiane tezy, ponieważ robisz to na podstawie twardych faktów. Pamiętaj tylko o tym, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł.

20. Pamiętaj o pewności siebie.

Nic nie jest gorsze od pisania tekstu bez większego przekonania. Jeżeli Ty, jako autor, nie jesteś przekonany do tego, o czym piszesz, to jakim cudem ma przekonać się do tego czytelnik?

Musisz zdobyć zaufanie. Zrobisz to tylko wtedy, gdy Twój tekst będzie podparty pewnością siebie. Czytelnik powinien ją czuć.

Oczywiście nie przesadź w drugą stronę i nie dopuść do tego, aby z tekstu wylewała się arogancja. Po prostu chodzi o to, że jeżeli masz wiedzę na dany temat (a na pewno ją masz, skoro zamierzasz napisać o tym tekst), to wypowiadaj się z pozycji autorytetu. Niczym nauczyciel, który chce przekazać wiedzę uczniom w najlepszy możliwy sposób.

21. Wyjaśniaj.

Ostatnia spośród szybkich porad dla copywriterów dotyczy potrzeby wyjaśniania pewnych informacji.

Przede wszystkim powinno dążyć się do tego, aby nie było potrzeby wyjaśniania. Tekst powinien być jasny i klarowny od początku do końca. Jednak czasem może się zdarzyć, że wpleciesz w niego jakiś niezrozumiały szerzej termin. Jeżeli tak się stanie, koniecznie wytłumacz go. Wilk syty i owca cała.

Zbiór szybkich porad dla copywriterów – podsumowanie

Powyżej znajduje się aż 21 porad dla wszystkich osób, które zajmują się tworzeniem treści – zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Jeżeli masz swoje własne pomysły lub uważasz, że na ww. liście brakuje istotnego punktu – daj znać w komentarzu!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.