Szybkie porady user experience – 13 prostych wskazówek

Szybkie porady user experience

Pomyśl – czy często odwiedzasz strony internetowe, które denerwują Cię pod wieloma względami? Mowa o tych, które mają np. zbyt małe fonty, niemiłą dla oka grafikę, zbyt skomplikowane rozwiązania itp.

Nawet jeśli zdarza Ci się odwiedzać takie serwisy, to na pewno są one w mniejszości.

Bierze się to stąd, iż istotne są dla nas cele, dla których przeglądamy internet. Nie robimy tego bez wcześniej nakreślonego planu. W dodatku lubimy wygodę, toteż przeważnie preferujemy rozwiązania najbardziej dla nas przyjazne.

Dlatego też prezentuję w tym tekście szybkie porady user experience, które – będąc dość uniwersalnymi wskazówkami – uczynią Twoją stronę internetową przyjemniejszą w odbiorze.

Sprawdź zatem, jakie kroki możesz podjąć ku temu zadaniu.

Szybkie porady user experience – lista 13 podpowiedzi

1. Poznaj swoich odbiorców.

Dobrze prosperująca strona internetowa jest skrojona do potrzeb jej odwiedzających. Oferuje elementy oczekiwane przez użytkowników oraz pozwala na realizację ich własnych celów.

W gruncie rzeczy nie musi podobać się ani projektantowi, ani właścicielowi. To poziom zadowolenia odwiedzających determinuje sukces danego serwisu, gdyż to oni stanowią blisko 100% odbiorców.

Dlatego też, projektując dowolną stronę internetową, miej na uwadze potrzeby użytkowników, którzy mają z niej korzystać.

2. Podkreśl zalety strony lub usługi.

Wpływ user experience na sprzedaż jest ogromny. Doskonale świadczy o tym fakt uwypuklania korzyści na stronach internetowych – w szczególności na tych, które oferują jakąś usługę.

Przejrzyj strony choćby kilku popularnych startupów. Zauważysz na nich hasła typu:

 • „Dzięki naszemu narzędziu zwiększysz sprzedaż o 300%!”
 • „Zaoszczędź trzy godziny dziennie poprzez korzystanie z…”
 • „Zyskaj więcej klientów, stosując nasze rozwiązania.”

Ich zadaniem jest przemówić do naszej wyobraźni i zwizualizować uproszczenie danego aspektu naszego życia.

Projektanci mają tutaj szerokie pole do popisu: listy, ciągi zdarzeń, widok wielokolumnowy, animacje, proste grafiki – istnieje wiele narzędzi, za których pomocą przedstawisz główne korzyści danej strony internetowej.

3. Uczyń górę witryny przyciągającą.

Niemal wszystkie szybkie porady user experience wspominają o tym, iż już na wejściu wypada wywrzeć dobre wrażenie na użytkownikach. Można to osiągnąć poprzez zamieszczenie na górze strony ważnych dla nich elementów.

W końcu ta górna część jest widziana przez nas zawsze na samym początku obcowania z danym serwisem. Już w tym miejscu powinny pojawić się choćby przyciągające hasła, uwypuklenie celu danej strony internetowej czy też klarowne i przejrzyste menu. Dobrym przykładem jest tutaj usługa Moqups.

Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie możesz sprawić tylko ten jeden raz.

4. Postaw na czystość i schludność.

Chaos jest pojęciem ewidentnie negatywnym. Nie lubimy nieporządku i bałaganu, gdyż nie możemy wtedy znaleźć tego, czego w danej chwili szukamy.

Nie ma zatem ani jednego powodu, dla którego strona internetowa powinna być chaotyczna. Postaw na schludny wygląd, który możesz osiągnąć m.in. poprzez wyraźne odstępy między poszczególnymi elementami, stonowane barwy oraz przyjemne dla oka fonty.

Rzuć okiem na stronę Riyo, która charakteryzuje się wszystkimi wymienionymi przeze mnie cechami.

5. Używaj prostego języka.

Poniekąd wracamy tutaj do punktu pierwszego.

Stosowana na stronie internetowej narracja musi odpowiadać tym, którzy ją odwiedzają. Nie ma zatem żadnego sensu w zbędnym komplikowaniu nazewnictwa i terminologii.

Pisz prostym językiem. Stosuj klarowny przekaz. Niech wszelkie hasła i nagłówki będą od razu zrozumiałe.

To samo dotyczy różnych innych elementów strony, choćby przycisków czy też dłuższych tekstów. Nikt z nas nie lubi się domyślać, wolimy otrzymać wszystko „na talerzu”, gdy czegoś usilnie szukamy.

6. Skorzystaj z tzw. flat design.

Nie bez powodu flat design zrobił istną furorę w sieci. Na tyle dużą, że nadal króluje na wielu stronach internetowych i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Charakteryzuje się ograniczoną paletą barw, rezygnacją z cieni oraz stosowaniem prostych, geometrycznych kształtów. Wszystko po to, aby grafiki były maksymalnie proste, ale zarazem przekazujące tyle, ile trzeba.

Niemal każda lista zawierająca szybkie porady user experience wymienia flat design jako jeden ze stylów, o który warto się oprzeć.

7. Ułatwiaj.

Skoro szukamy czegoś w internecie, to zamierzamy zrealizować nasz cel jak najszybciej. Potrzebne są do tego:

 • klarowne nazewnictwo
 • jasny podział na kategorie, sekcje itp.
 • wyraziste najistotniejsze elementy strony
 • jak najmniejsza liczba kroków wiodących do realizacji celu

Wszystko to składa się na ułatwienie nam życia.

Być może brzmi to nieco górnolotnie, lecz w obecnych czasach, gdy na naszej głowie spoczywa wiele obowiązków, liczy się dosłownie każda minuta. Spraw zatem, aby osoby odwiedzające Twoją stronę nie były sfrustrowane np. niemożnością sprawnego znalezienia czegoś, na czym im bardzo zależy.

8. Podpieraj się tzw. siatką.

Zdaję sobie sprawę z tego, że być może znajdą się przeciwnicy stosowania gridu (czyli wspomnianej siatki), jednakże niewątpliwie ma on wiele zalet.

Budowa strony internetowej oparta o siatkę, czyli możliwość stosowania łatwo edytowalnych i skalowalnych kolumn oraz wierszy (będących wizytówką choćby bardzo popularnego Bootstrapa), wprowadza harmonię i ład. Poszczególne obszary strony mogą mieć równe odstępy, marginesy, a także być symetryczne.

Taka szablonowość może drażnić nieco swoją schematycznością niektórych użytkowników, jednak nie da się ukryć, że popularność siatki nie wzięła się znikąd.

9. Pamiętaj o schematach i konsekwencji stylu.

Wszystkie wskazówki user experience podkreślają jedno – istotna jest konsekwencja.

Może objawiać się chociażby poprzez:

 • stałą paletę barw, zawierającą – przypuśćmy – cztery lub pięć kolorów
 • jeden lub maksymalnie dwa fonty na całej stronie
 • jednolite odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami
 • jednakowy styl przycisków
 • określony zestaw animacji

Poprzez takie zabiegi wiemy, iż dana strona internetowa ma spójny styl. Wszystkie elementy pochodzą wtedy z jednej rodziny i widać, że były projektowane z głową po to, aby łatwo można było je identyfikować z daną witryną.

W końcu gdyby charakterystyczne połączenie żółtego z niebieskim w przypadku Ikei zostało nagle przełamane czerwienią lub zielenią, wtedy od razu wyczulibyśmy, że coś jest nie tak.

10. Nie wymagaj zbyt wiele od użytkowników.

Lista zawierająca szybkie porady user experience musi także podejmować temat użytkowników, a dokładniej akcji, które mają oni wykonywać na danej stronie internetowej.

Wielokrotnie na naszym blogu wspominaliśmy, iż nie wolno przesadzać z liczbą pól w formularzach. Istotne jest znalezienie swoistego złotego środka, gdzie z jednej strony będzie się miało na względzie wygodę użytkowników, a z drugiej ilość niezbędnych danych wymaganych przez właściciela serwisu.

Po prostu wiedz, kto jest dla kogo.

Owszem, aby biznes się kręcił, odwiedzający muszą wykonywać z góry określone akcje. Jednak pamiętaj, że – ponownie to podkreślę – poziom ich zadowolenia stanowi o wielkości Twojego sukcesu.

11. Stosuj optymalną typografię.

Dobra praktyka nakazuje konsekwencję stylu, gdzie fonty stanowią jego integralną część.

Postaw na jedną lub dwie czcionki. Niech jedna służy do zwykłego tekstu, drugą zaś zastosuj dla wszelkich nagłówków.

Bardzo lubię serwis Font Pair, za którego pomocą możesz sprawdzić przeróżne „fontowe duety” oraz ocenić, które z nich do siebie pasują.

Rolą zwykłego tekstu jest maksymalna możliwa czytelność, nagłówki zaś powinny przede wszystkim przyciągać wzrok (jednak również ze smakiem i z klasą).

12. Uczyń stronę przyjazną dla różnych urządzeń.

Między innymi w responsywności objawia się korelacja SEO z user experience. Wszystkie te dziedziny miksują się ze sobą coraz częściej, tworząc jedną, spójną całość.

Oczywiście każdy tekst, w którym opisywane są szybkie porady user experience, będzie wymieniał zasadę dotyczącą responsywności. Zdaję sobię z tego sprawę, że nie można w kółko powtarzać tego samego od kilku lat, jednak – mimo wszystko – warto o tym wspomnieć choćby dla formalności.

W wielu przypadkach użytkownicy mobilni stanowią większość spośród odwiedzających, zatem być może czas najwyższy zmienić myślenie i projektować przede wszystkim pod nich.

13. Testuj.

Na sam koniec kolejna oczywistość. Dobrze jest jakkolwiek formalizować skuteczność przyjmowanych założeń oraz sprawdzać, jak się mają w rzeczywistości.

Owszem, jeśli ktoś czuje się mocny w UX, to w niektórych przypadkach arbitralnie może przyjąć pewne założenia. Jednakże – mimo wszystko – jakaś „podkładka” pod podejmowane decyzje powinna występować.

Dobrym pomysłem na to są chociażby testy A/B stron internetowych.

Dlaczego user experience jest tak ważne?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ stron internetowych głównie nie tworzymy dla nas samych, a dla innych. To inni mają się czuć na nich dobrze, to inni mają się sprawnie po nich poruszać oraz to inni mają mieć korzyści z ich użytkowania.

Tym bardziej że naprawdę fajnie jest przeglądać wszelkie statystyki, z których można jasno odczytać, że wszelkie udoskonalenia pod kątem UX wpływają np. na zwiększanie konwersji czy też na wzrost sprzedaży, prawda?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.