Trendy w social media, czyli na co musimy przygotować się w 2018 roku?

Trendy w social media

Złotą zasadą marketingu internetowego jest promowanie firmy na podstawie ciągłej optymalizacji grupy docelowej. A nie od dzisiaj wiemy, że zazwyczaj największa grupa osób jest w mediach społecznościowych. Dlatego warto wiedzieć, jakie są trendy w social media, żeby móc je wykorzystać we własnej strategii marketingowej.

Żeby być na bieżąco, musimy mieć założone konta w najważniejszych mediach społecznościowych.

Które są najważniejsze?

W mojej ocenie są to:

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram
 • Twitter
 • Snapchat

To prężnie rozwijające się media, które regularnie aktualizują swoje funkcje, żeby „zwiększyć” (ewentualnie nakłonić swoimi działaniami do usunięcia konta) wygodę użytkowników.

Abstrahując od mojej opinii, wraz z postępem musisz dostosowywać się do najnowszych trendów w social media, żeby strategia marketingowa przynosiła jak największe zyski.

Dlatego przedstawiam 6 trendów w mediach społecznościowych, których można spodziewać się w 2018 roku.

1. Większe znaczenie filmów w internecie.

Już dawno minęły czasy, w których definicja mediów społecznościowych opierała się na aktualizacji statusów, dodania zdjęcia raz na jakiś czas, udostępnienia linka do wpisu lub artykułu.

Komunikacja staje się coraz bardziej osobista, użytkownicy stawiają na czaty wideo, żeby rozmawiać ze sobą.

Co więcej, wiele firm włącza reklamy wideo do swojej strategii marketingowej w mediach społecznościowych, co pomaga uniknąć anonimowej interakcji z publicznością.

Ze względu na rosnącą popularność serwisów VOD oraz samego YouTube i jego pochodnych, możemy oczekiwać, że filmowe trendy w social media będą się utrzymywać.

Pamiętaj również, że coraz popularniejsze stają się też transmisje na żywo.

Facebook, YouTube, Instagram – w każdym momencie możesz taką transmisję rozpocząć i poinformować swoich subskrybentów, że właśnie nadajesz.

2. Spadek popularności Twittera.

Jeżeli spytasz przeciętnego młodego Kowalskiego, czym jest Twitter, to odpowie Ci, że używa się go dzielenia się tym, co myślimy, wyrażania swojego zdania i emocji, a także do dyskusji na jakiś temat, zazwyczaj kontrowersyjny.

Fakt jest jednak taki, że Twitter również odgrywa ważną rolę w strategiach marketingowych.

Jednakże musisz pamiętać, że w tym roku Twitter pozostaje daleko w tyle za Facebookiem czy Instagramem i ten trend będzie się utrzymywał, a przynajmniej tak przewidujemy na rok 2018.

Oczywiście, jeżeli od jakiegoś czasu działasz na Twitterze i widzisz rezultaty, to nie rezygnuj z tej formy promocji.

Twitter potrzebuje czasu, być może zostanie wykupiony przez prywatnych inwestorów i zreorganizuje opcje reklamowe. Musimy poczekać i zobaczyć, w którą stronę pójdzie rozwój tej platformy. Jedno jest pewne, Twitter musi usprawnić swoje działania marketingowe, a to oczywiście wpłynie na wszystkie strategie firm, które stawiają na tę gałąź.

Bądź czujny!

3. Aplikacje do przesyłania wiadomości to przyszłość.

Trendy w social media tyczą się również takich aplikacji jak:

 • Messenger
 • WhatsApp
 • Viber

Jeżeli planujesz już nową strategię w mediach społecznościowych, to nie zapomnij o aplikacjach do przesyłania wiadomości.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę osób (ponad 2,5 mld), które z nich korzystają, to bardzo łatwo wywnioskować, że jest to ogromny rynek, który pozwala na wiele możliwości.

Coraz częściej firmy komunikują się z klientami np. poprzez Messengera, żeby uzyskać natychmiastowe informacje, bo przecież każdy ma konto na Facebooku, a czasami łatwiej napisać niż powiedzieć.

Co więcej, wiele firm stawia na tzw. chatboty, dzięki którym mogą oferować spersonalizowane zakupy w takich aplikacjach, jak Facebook Messenger, WhatsApp, Viber itp.

4. Internetowe „pokolenie Z”.

Pokolenie Z jest najbardziej wartościową grupą docelową dla każdej nowoczesnej firmy, zwłaszcza jeżeli chodzi o media społecznościowe.

Młodzi ludzie, czyli osoby między 18 a 27 rokiem życia, są od niedawna na rynku lub zaczynają na niego wkraczać.

Co to oznacza?

Pokolenie Z, czyli osoby, które miały styczność z internetem od początku swojego życia, są już obyte prawie z każdym medium społecznościowym. W rezultacie już dzisiaj widzimy wiele zmian na Facebooku, Instagramie, czy Snapchacie, które pozwalają reklamodawcom skutecznie do nich dotrzeć.

Jeżeli masz dzieci w tym wieku, po prostu spytaj się, co robią w wolnym czasie.

Mogę śmiało strzelać, że:

 • Oglądają profile na Instagramie.
 • Robią zdjęcia na Snapchacie.
 • Wertują swoją oś wpisów na Facebooku.
 • Oglądają seriale na Netflix lub innej platformie VOD.
 • Przeglądają oferty na OLX, Allegro czy Amazon.
 • Prowadzą osobisty blog lub też blog firmowy.

Te wszystkie czynności wymagają internetu i odpowiedniej aplikacji, co stwarza ogromne możliwości marketingowe dla Twojej firmy, dlatego trendy w social media będą skupiać się głównie wokół tej grupy docelowej.

5. Wpływowe osoby w mediach społecznościowych.

Mówiąc branżowym językiem, są to marketingowi influencerzy, czyli osoby, które swoją opinią oraz charyzmą wpływają na decyzję ogółu.

W 2018 wpływ takich osób na sprzedaż produktów – zwłaszcza elektronicznych – będzie jeszcze większy niż w 2017.

Marketingowi influencerzy to bogowie mediów społecznościowych, a wiele film już dawno zorientowało się, co tak naprawdę napędza sprzedaż.

Słowo klucz: nieinwazyjna promocja produktu poprzez przychylną recenzję.

Przeanalizujmy swoje zachowania, gdy chcemy coś kupić:

 • Jeżeli chcemy coś kupić, sprawdzamy najpierw to w internecie.
 • Przed zakupem oglądamy i czytamy recenzje produktu, które są wcześniej już wypromowane przez marketing-influencerów.
 • Kobiety, zanim coś kupią (zwłaszcza kosmetyki), zasugerują się najpierw opinią swojej ulubionej youtuberki.
 • W mediach społecznościowych najczęściej znajdujemy rabaty.
 • Mężczyźni, zanim wybiorą np. laptopa do gier, zapytają się na grupie na Facebooku lub na forum, który z nich będzie najlepszy w danym budżecie. Najbardziej popularna i zachęcająca odpowiedź do kupienia danego modelu będzie napisana przez kogoś znanego, kogo zdanie się liczy.

Decydując się na większe budżety w mediach społecznościowych, nie zapominaj, co tak naprawdę napędza sprzedaż i w 2018 roku postaw właśnie na influencer marketing.

Zasada zbytnio się nie zmieniła. Niegdyś były to gwiazdy w reklamach, a teraz są to wpływowe i znane osoby w social media np. na YouTube.

6. Więcej rzeczywistości rozszerzonej w marketingu.

Korzystanie z tzw. AR, czyli rzeczywistości rozszerzonej, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych stanowi jeszcze niszowy, ale bardzo angażujący i interaktywny sposób, żeby dotrzeć do swoich odbiorców.

Przewidujemy, że w roku 2018 rzeczywistość rozszerzona będzie odgrywała istotną rolę w świecie marketingu i social media.

Jeżeli używasz iOS, to sprawdź aplikację IKEA o nazwie „Place”, gdzie użytkownicy mogą obejrzeć nowe meble w swoim domu jeszcze przed zakupem.

Jest to świetny i prosty sposób, żeby zwiększyć liczbę konwersji poprzez pokazanie klientom, w jaki sposób produkty IKEA będą wyglądać w ich domach, czy mieszkaniach.

Kolejnym przykładem może być aplikacja „Dulux Visualizer” (Android), która pokaże Ci, jak Twoja ściana będzie wyglądać po pomalowaniu wybranym kolorem farby.

Możliwości wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej jest naprawdę dużo, a w 2018 roku może ona stać się częścią wielu strategii marketingowych i społecznościowych.

Jakie będą trendy w social media w 2018 roku?

W 2018 rok będziemy wchodzić za kilka tygodni, jednak zanim zaczniesz odliczać czas do Nowego Roku, zastanów się, w jaki sposób zmienić swoją strategię w mediach społecznościowych, żeby być na bieżąco i zmaksymalizować konwersje oraz zyski.

7 zasad budowania strategii marketingowej w social media – to właśnie tutaj musisz zajrzeć.

W przyszłym roku możemy spodziewać się ogromnych zmian na wielu platformach społecznościowych, a zgodnie z definicją pokolenia Z, musisz mieć na uwadze młodszą populację, która będzie wchodziła w wiek produkcyjny.

To właśnie oni będą kluczem do udanego marketingu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.