Treści angażujące użytkownika – 8 przykładów

Treści angażujące użytkownika - 8 przykładów

Na naszym blogu pojawiło się już kilka tekstów związanych z różnymi typami treści. Poruszaliśmy tematykę m.in. rodzajów treści wiecznie żywej. Wspominaliśmy także o zbieraniu treści, czyli o tzw. content curation oraz omawialiśmy storytelling, który skupia się na narracji budującej zaufanie. Tym razem rozpatrzymy treści angażujące użytkownika.

Treści angażujące użytkownika powodują wykonanie określonej akcji na stronie internetowej. Poprzez akcję rozumie się odwiedzenie konkretnej podstrony serwisu, zapisanie się na listę mailingową, ściągnięcie pliku ze strony (np. darmowego e-booka) czy też skorzystanie z formularza kontaktowego. Skoro wiemy już, co mam na myśli, pisząc o zaangażowaniu użytkownika na stronie, śmiało możemy przejść do sedna.

Jakie są treści angażujące użytkownika? – 8 przykładów:

1. Poradniki typu „jak to zrobić”.

Wszelkie poradniki zaczynające się od słowa „jak” są ostatnio najbardziej popularnymi treściami, jakie można spotkać w internecie. Nie bez powodu. Poradniki tego typu przyciągają bardzo konkretnych odbiorców. Są to czytelnicy, którzy mają z czymś problem i szukają rozwiązania, aby poradzić sobie z nim na własną rękę.

Tacy odbiorcy są na wczesnym etapie przekształcania odwiedzającego w kupującego. Jeśli zastosujemy kursy e-mail czy inne zasoby edukacyjne, można łatwo przemienić takiego użytkownika w klienta, ponieważ wyraźnie można zauważyć tutaj duże zainteresowanie ze strony odbiorcy.

2. E-booki.

E-book jest jedną z najbardziej popularnych treści w internecie, które przyczyniają się do generowania tzw. leadów.

Treści angażujące użytkownika muszą być kompleksowe. Takie właśnie są e-booki. Ich format pozwala na zamieszczenie wszystkich niezbędnych informacji, które dostarczą niezbędnej wiedzy, aby wyczerpać dany problem w całości. Jakie są plusy e-booków?

 • Budują autorytet oraz wizerunek eksperta.
 • Mogą być łatwo rozpowszechniane.
 • Świetny gratis w pozyskiwaniu odbiorców baz mailingowych.

3. Newsletter.

Kolejny generator leadów. Budowanie skutecznej bazy mailingowej to kolejny świetny rodzaj treści, która angażuje użytkownika. Użytkownik zapisany do takiej bazy może szybko stać się Twoim klientem. Wynika to z faktu, że skoro dana osoba zapisuje się do newslettera, to chce w pewnym stopniu nawiązać z Tobą więź. Chce pamiętać o Tobie lub wiedzieć o najnowszych rabatach. Ewentualnie interesują ją treści dostarczane drogą mailową. Taki użytkownik może szybko stać się Twoim klientem, a o to przecież chodzi. Tak więc, tworząc treści angażujące użytkownika, nie wolno pominąć e-mail marketingu. Tym bardziej że budowanie bazy mailingowej nie jest skomplikowanym procesem.

4. Landing pages.

Landing page to specjalnie zaprojektowania strona internetowa, która wyświetla się użytkownikowi np. po kliknięciu reklamy w usłudze Google AdWords. Jest to strona zbierająca cały ruch z reklamy, mająca na celu nakłonić użytkownika do skorzystania z oferty czy produktu.
Właściwie ta lista nie miałaby sensu, jeśli nie pojawiłaby się na niej wzmianka o landing pages, jeśli mówimy o zaangażowaniu użytkownika. Jej siłą jest to, że ruch generowany na tę stronę jest bardzo specyficzny. Odwiedzają ją odbiorcy, którzy szukają usług czy produktów. Tak więc treści tam zamieszczone są silnie angażujące.

Przykład landing page

Przykład landing page Banku Millennium.

Odbiorca na takiej stronie powinien się z Tobą skontaktować, ściągnąć darmowego e-booka czy zapisać się do newslettera. Innymi słowy, powinien podjąć jakąś akcję, która będzie korzystna dla Twojego biznesu.

5. Recenzje.

Duża część internautów robiąc zakupy online, jeszcze zanim przystąpi do finalizacji transakcji, czyta i sprawdza recenzje na ich temat. Ktoś, kto nie ma wiedzy na temat danego przedmiotu, nie kupi go przecież w ciemno, prawda? Oczywiście znajdą się skrajne przypadki, jednak pomińmy to. Racjonalnie podchodząc do sprawy, najpierw wypadałoby dowiedzieć się czegoś więcej o produkcie, a recenzje świetnie się do tego nadają. Pochlebne, pozytywne oceny innych konsumentów z pewnością wpłyną na większą sprzedaż danego produktu. Można to porównać do tzw. poczty pantoflowej. Skoro Twoi znajomi polecają jakiegoś lekarza, to Ty będąc w potrzebie, również do niego się skierujesz. Pozytywne opinie budują zaufanie. Po prostu. Wszelkie recenzje to treści angażujące użytkownika.

6. Studium przypadku.

Kolejnym rodzajem treści, który może przyczynić się do wykonania pozytywnej akcji na stronie internetowej, jest case study – studium przypadku. Takie treści mogą bezpośrednio powodować zapytania ofertowe. Ich siła bierze się stąd, że opisywany jest sposób, w jaki pomogło się klientowi osiągnąć większe korzyści np. ze sprzedaży.

Artykuł, w którym pokazane jest jak firma X pomogła klientowi Y osiągnąć wzrost sprzedaży o kilkaset procent, z pewnością robi wrażanie. Daje to również swego rodzaju gwarancję, że firma X rzeczywiście jest dobra w tym, co robi i warto się do niej zgłosić. W związku z tym takie studia przypadku są świetnym sposobem na generowanie kolejnych klientów.

7. Opinie klientów.

Opinie działają prawie na tej samej zasadzie, co recenzje. Różnica jest taka, że dotyczą danej firmy. Pozytywne opinie można uzyskać od poprzednich oraz aktualnych, zadowolonych klientów. Podobnie jak recenzje, budują zaufanie i wzbudzają pozytywne odczucia w oczach użytkowników, co przekłada się na zwiększoną sprzedaż czy ilość zapytań ofertowych. Tak więc opinie mogą być najbardziej angażującymi treściami na Twojej stronie internetowej. Ich sukces jest bardzo prosty. Są to po prostu odczucia i doświadczenia osób, dla których oferowano usługi czy produkty. Jest to dość wiarygodny przekaz. Użyłem słowa „dość”, ponieważ jak wszędzie, można spotkać się ze sfabrykowanymi opiniami.

Przykładowa opinia jako treści angażujące użytkownika

Przykład opinii na temat usług firmy.

Swoją drogą, na zagranicznych portalach pojawiają się już video opinie. Jest to z pewnością coś o wiele bardziej wiarygodnego w porównaniu do treści czytanej. Pozostaje czekać, aż i u nas pojawią się tego typu rozwiązania.

8. Pasja i zamiłowanie.

Na koniec zostawiłem sobie jeden typ treści, który nie ma charakterystycznej nazwy jak opinia, recenzja czy poradnik. Jest to, najogólniej mówiąc, treść tworzona z pasją, zaangażowaniem czy po prostu tworzona z miłości. Jest ciekawa i wyróżniająca się na tle innych serwisów. Treści takie nie muszą wpisywać się w któryś z wymienionych wcześniej schematów, jednak mogą jak najbardziej zaangażować użytkownika i przynieść konwersję. Tworzone w ten sposób artykuły będą mieć grono odbiorców, a ci prędzej czy później zgłoszą się do twórców w celu złożenia jakiegokolwiek zapytania związanego z ich tematyką.

Podsumowanie

Wszystkie opisywane przeze mnie rodzaje treści niewątpliwie angażują użytkownika do działania, a to oczywiście oznacza konwersję na stronie internetowej. Właściwie konwersja jest jednym z celów tworzenia stron internetowych.

Jak widzisz, angażujące treści nie jest trudno wykreować. Wystarczy spojrzeć na powyższą listę i wybrać najbliższą sercu metodę. Można rzec, że wartościowa treść tworzona z pasją (patrz punkt ósmy) zawsze będzie wzbudzać działania wśród czytelników. Jednak nie każdy potrafi lekkim piórem poruszyć odbiorcę do działania. Niemniej jednak, warto stosować treści angażujące użytkownika, aby odzew z drugiej strony ekranu był jak największy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Hamak Life

  Chętnie przeczytałabym więcej na temat landing pages, bo dopiero zaczynam ten temat zgłębiać. Niby to wszystko wiem w teorii, jednak zastosowanie w praktyce w przypadku bloga podróżniczego, który nie chce się skupiać na czysto poradnikowych treściach, to nie jest takie hop siup 😉

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Mówisz – masz! 🙂 Skoro tak, to jeden z naszych nadchodzących wpisów poświęcony będzie landing pages.

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Jak stworzyć skuteczny landing page? – poradnik – mamy nadzieję, że ten poradnik rozjaśnia Ci nieco kwestię landing pages. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania z nim związane lub chcesz sięgnąć porady – zgłoś się do nas, pomożemy. 😉

 2. Dawid Konopka || Marzeniawcele

  Zgadzam się zwłaszcza jeżeli chodzi o recenzje. Przed kupnem danego produktu czy skorzystaniem z usług jakieś firmy zawsze sprawdzam jakie opinię krążą po Internecie i dopiero wtedy dokonuję zakupu.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.