Unboxing w e-commerce – dlaczego warto atrakcyjnie pakować przesyłki?

Unboxing w e-commerce

Jedna rzecz bardzo mocno kojarzy mi się z dzieciństwem. Jest to widok choinki, pod którą znajduje się niemały stosik prezentów.

Wszystkie wyglądają niezwykle pięknie – są barwne, kolorowe, mają cudownie zawiązane wstążki.

Sam ich widok sprawiał, że dzieci tylko czekały na moment, w którym będą mogły się do nich „dorwać”.

Pytanie – po co to wszystko? Skoro tak na dobrą sprawę można takie prezenty po prostu wręczyć bezpośrednio, bez zabawy z pudełkami, papierem prezentowym, wstążkami itp.

Pomijając kwestię tradycji, chodzi po prostu o efekt i towarzyszącą mu przyjemność.

Obcowanie z ładnie zapakowanym prezentem to po prostu dodatkowa „warstwa” uciechy. Osoba obdarowywana nie dostaje zawartości zbyt szybko, musi wcześniej „uporać się” z pakunkiem, który – notabene – ładnie wygląda. Specjalnie, odświętnie, wyjątkowo. Wiadomo zatem, że w środku jest coś ekstra.

Wspomniana przeze mnie otoczka jest bazą dla takiego pojęcia jak unboxing w e-commerce. Chodzi po prostu o proces rozpakowywania paczek wysyłanych nam, klientom, przez sklepy internetowe. Unboxing stał się na tyle popularny, że już od dłuższego czasu popularni youtuberzy tworzą filmy, które ukazują, co znajduje się wewnątrz przesyłek.

Przesyłki te nie zawsze są zupełnie zwyczajne. Gdyby dobieranie się do ich zawartości nie było ciekawe, to podejrzewam, że coś takiego jak unboxing w ogóle by nie powstało.

Dlatego też unboxing w e-commerce ma się dobrze i bez cienia wątpliwości stawiam, że jego popularność będzie rosła. Sklepy internetowe mają coraz większą świadomość tego, że udana przesyłka to nie tylko ten konkretny, zamówiony produkt, lecz także jego otoczka – sposób zapakowania, dodatkowe gadżety itp.

Jeśli zatem prowadzisz sklep internetowy, to musisz wiedzieć, że całkiem niedużym kosztem możesz sprawić, by proces rozpakowywania przesyłek był dla Twoich klientów czymś wyjątkowym.

Jak to osiągnąć? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Unboxing w e-commerce – 7 wskazówek

1. Zastanów się nad tym, czy zwykłe, kartonowe pudełko jest w porządku.

Po pozbyciu się warstw zewnętrznych pudełko jest czymś, co klient zobaczy na pierwszym miejscu. I wcale nie musi być to nudne, szare, kartonowe opakowanie.

Wiele firm wykorzystuje różnego rodzaju pudełka. Bywają one jedno- lub wielokolorowe.

Jest to również świetna szansa na to, by obrandować taką paczkę i dodać na nią np. swoje logo lub inne elementy, które będą ściśle powiązane z Twoją marką.

Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo tego, że klient (a nawet mieszkające z nim osoby) utrwali sobie w świadomości Twoją firmę.

Oczywiście bezapelacyjnym minusem takiego rozwiązania jest koszt skorzystania z customowego opakowania, zatem dokładnie przemyśl ten krok.

2. Wiedz, że sporo osób lubi folię bąbelkową pod jeszcze jednym względem.

Swego czasu spotkałem się z bardzo ciekawym rozwiązaniem. Zamówiłem pewien przedmiot, gdzie pudełko wyściełane było wełną drzewną.

Mimo tego wewnątrz znalazłem mały arkusz folii bąbelkowej z dołączoną do niego karteczką i tekstem w stylu: „co prawda zdecydowaliśmy się na inny sposób wypełniania wnętrza naszych przesyłek, lecz zdajemy sobie sprawę z tego, że są wśród nas miłośnicy pstrykania z folii bąbelkowej – jeśli do nich należysz, oto mały upominek dla Ciebie”.

Ot, ciekawostka.

Bezsensowne? Śmieszne na siłę? Strata czasu?

Być może.

Dla mnie jednak fakt ten był na tyle ciekawy, że bardzo zapadł mi w pamięć. Odbieram go w pełni pozytywnie.

Oczywiście podstawowym zadaniem folii bąbelkowej jest zabezpieczanie zawartości, lecz nawet niektórzy psychologowie radzą, by nadmiar stresu rozładowywać właśnie pstrykaniem pęcherzyków powietrza.

Niemniej jednak może pomysł ten wyda Ci się na tyle ciekawy, że wdrożysz go w swoim sklepie. Zawsze to coś innego.

3. Skorzystaj z okazji na „przemycenie” kilku materiałów promocyjnych.

Unboxing w e-commerce w zasadzie nie może obejść się bez tego kroku.

W wielu paczkach właściciele sklepów internetowych umieszczają różnego rodzaju dodatkowe materiały – ulotki, drukowaną formę newslettera, materiały promocyjne powiązanych marek, a nawet wizytówki.

Opcji jest tu naprawdę sporo.

Oczywiście niektórzy mogą uznać to za zbędne zaśmiecanie przesyłki, lecz uwierz mi, że znajdą się również tacy, którzy z takich materiałów skorzystają.

4. Dorzuć do środka kod rabatowy.

Tak jak kwestia wspomniana w powyższym punkcie, tak też kody rabatowe coraz częściej goszczą wewnątrz przesyłek.

Bywają drukowane lub też odręcznie pisane na ładnie przyozdobionych kartkach czy ulotkach.

Oczywiście taki kod można przyznać drogą online, lecz ten tradycyjny sposób również znajduje swoich zwolenników.

5. Spróbuj skorzystać z ładnego wiązania.

Jeśli w wysyłanych przez Ciebie paczkach znajdują się przedmioty, które da się ładnie zawiązać, koniecznie rozważ ten krok.

Ostatnio widziałem wnętrze przesyłki, gdzie bon na dodatkowe zakupy był przewiązany bardzo ładną wstążką.

Zawsze jest to jakiś inny sposób prezencji. Nie wszystko musi być po prostu luźno wrzucone do środka. Niekiedy naprawdę opłaca się jakkolwiek lepiej potraktować np. wspomniany bon na zakupy, by jego prezencja była po prostu bardziej atrakcyjna.

6. Rozważ dodanie jakiegoś odręcznie stworzonego elementu.

Przedmioty zawierające pewien czynnik ludzki podobają się nam bardziej. Po prostu je doceniamy.

Dlaczego?

Ponieważ świadczą o tym, że komuś się po prostu chciało. Miał chwilę na to, by np. odręcznie podpisać coś lub też własnoręcznie napisać kilka zdań od siebie.

Jest to miły gest w naszym, klientów, kierunku.

7. A może masz jakieś gratisy?

Swego czasu Michał Ziółkowski w tekście o tym, jak zwiększyć liczbę osób odwiedzających sklep internetowy, przypomniał o pewnym doświadczeniu z jednym ze sklepów internetowych.

Otóż sklep ten wrzuca do środka swoich przesyłek różnego rodzaju słodycze. Są one zawsze skojarzone z aktualnym okresem – czekoladowe mikołaje, pisanki itp. Wszystko adekwatnie to konkretnego święta.

Moda na słodycze panuje już od dość dawna – popularnością cieszą się choćby krówki, niejednokrotnie z logo firmy nadrukowanym na papierku.

Zmierzam do tego, że tak naprawdę do paczki możesz wrzucić dosłownie wszystko. Ważne, aby takie dodatki były po prostu atrakcyjne oraz by ich wykorzystywanie Ci się opłacało.

Unboxing w e-commerce – podsumowanie tekstu

Jak widzisz, pakowanie przesyłek nie musi wiązać się jedynie z włożeniem tego jednego produktu do szarego, kartonowego pudełka.

Sprawienie, by ten proces jakkolwiek wyróżniał się spośród tłumu, czyni pewną wartość dodaną. Klient o wiele lepiej ocenia daną transakcję. Ma dodatkowe korzyści, przeżycia.

Istnieje wtedy o wiele większa szansa na to, że wróci do Ciebie. Ba, dodatkowo pochwali się znajomym, że Twoja paczka dostarczyła mu ciekawych przeżyć.

Oczywiście wszystko to musi Ci się opłacać. Dokładnie przemyśl wszelkie opcje oraz przeprowadź porządną kalkulację. Wszelkie dodatkowe działania wokół przesyłek związane są z koniecznością przeznaczenia na to zarówno czasu, jak i pieniędzy – co do tego nie ma żadnej wątpliwości.

Zatem jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to uczyń wszystko, aby przyjemny unboxing w e-commerce w Twoim przypadku stał się faktem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.