Usługi na Facebooku – funkcja promująca lokalne firmy

Usługi na Facebooku ? funkcja promująca lokalne firmy

Serwis Facebook co jakiś czas prezentuje nam nowe funkcjonalności. Wiele z nich dotyczy bezpośrednio stron zakładanych na najpopularniejszym serwisie społecznościowym.

Czy wiesz, że swojego fanpage’a możesz uatrakcyjnić różnymi dodatkami? Jednym z nich jest na przykład przycisk wezwania do działania, oferujący kilka opcji konfiguracyjnych. Inne są związane z połączeniem konta z innymi serwisami – na przykład z Instagramem.

Kolejny dodatek, jaki można obecnie dodać, jest nastawiany na promowanie firm świadczących lokalne usługi. Mowa tu o możliwości dodania nowej zakładki dotyczącej oferowanych usług. Przeczytaj zatem dalszą część wpisu i dowiedz się, jak dodać oferty do zakładki „Usługi na Facebooku” oraz jak je korzystnie przedstawić. Zaczynamy!

Co to są „Usługi na Facebooku”?

Jest to swego rodzaju reklama, przedstawiająca użytkownikom usługi, jakie świadczy dana firma. Usługi wyświetlane są zawsze nad wszystkimi postami opublikowanymi dotychczas na profilu strony. Oznacza to, że użytkownicy po odwiedzeniu Twojego profilu strony w pierwszej kolejności zobaczą listę usług, jakie świadczysz, a dopiero potem pokażą się najnowsze posty czy podjęte przez Ciebie działania. Jest to niewątpliwie kolejny pomysł na reklamę Twojej marki w sieci. Warto wykorzystać możliwość dodania świadczonych usług, gdyż jest to dodatkowe (i darmowe!) miejsce na przedstawienie publiczności tego, co oferujesz. Dzięki temu jesteś w stanie zyskać nowych klientów, a cała operacja dodawania oferty jest bardzo prosta i intuicyjna. Zresztą przekonaj się, czytając dalej!

Czy Twoja strona umożliwia dodanie „Usług na Facebooku”?

Zanim zaczniemy dodawać informacje na temat oferowanych usług, należy sprawdzić, czy Twoja strona na Facebooku oferuje omawianą możliwość. Jest to opcja dostępna tylko dla firm oznaczonych jako lokalne. W związku z tym nie każdy fanpage posiada zakładkę „Usługi” widoczną od razu. Po otworzeniu profilu danej strony zakładka „Usługi” wyświetla się pomiędzy zakładką „Informacje” a „Zdjęcia”. Jeśli jej nie widać, to znak, że profil nie jest oznaczony jako lokalna firma.

Zakładka Usługi na Facebooku

Co w przypadku braku widoczności zakładki „Usługi na Facebooku”?

Sytuację taką można „uratować” poprzez edycję kategorii strony. W tym celu przechodzimy do zakładki Informacje, następnie po lewej stronie wybieramy Informacje o stronie, a no koniec klikamy Edytuj przy nazwie kategorii.

Zmiana kategorii na Facebooku

Oto trzy proste kroki do zmiany kategorii strony na Facebooku.

Teraz z rozwijanej listy należy wskazać Lokalne firmy (tylko ta kategoria obsługuje Usługi) oraz wybrać tematykę pasującą do Twojej branży.

Lokalna firma na Facebooku

Zapisujemy zmiany i od tego momentu powinna być widoczna zakładka Usługi, na pasku z resztą zakładek.

Jak dodać nowe usługi na Facebooku?

1. Przejdź do zakładki „Usługi”.

Widok, jaki z początku pojawia się, jest ograniczony do minimum. Po lewej można zauważyć Twoje dane adresowe, numer telefonu oraz adres internetowy. Nas interesuje duży i wzywający do kliknięcia przycisk.

Add a Service Facebook

2. Wybierz przycisk „Add a Service”.

Pojawi się okno dialogowe, w którym należy podać dane dotyczące świadczonej oferty, którą chcemy dodać. Do wypełnienia masz cztery pola:

 • Nazwa: oczywiście wpisujemy nazwę usługi, patrząc na limit znaków w wysokości 40.
 • Cena: wprowadzamy cenę, aczkolwiek niekoniecznie (o tym w dalszym podpunkcie).
 • Opis: to pole pozwala nam opisać oferowaną usługę. Ograniczenie, jakie występuje, to 200 znaków w przypadku opisu. Ważne, aby opis był możliwie jak najbardziej atrakcyjny dla użytkownika. Powinien zachęcić i zaciekawić odbiorcę swoją treścią. Warto również wiedzieć, że na profilu strony Facebooka pokazuje się tylko kilka początkowych wyrazów, więc dobrze jest najważniejsze informacje umieścić na samym początku. Dopiero po kliknięciu danej usługi ukazuje się pełen opis.
 • Zdjęcie: nie jest wymagane, jednak sugeruję jego dodanie. Podniesie walor estetyczny oraz jest to dodatkowa szansa na zachęcenie użytkownika i nakłonienie do skorzystania z oferty. Możesz umieść jedno ze zdjęć dotychczas opublikowanych na profilu lub wskazać zupełnie nowe z komputera.

Dane usługi

Mając uzupełnione dane, standardowo zapisujemy wszystko przyciskiem Zapisz. Po zapisaniu możemy ponownie edytować daną usługę lub wprowadzić kolejną w ten sam sposób.

Ważna uwaga! Nie ma możliwości sortowania wprowadzonych usług. W związku z tym te, które zostaną wprowadzone jako pierwsze, będą wyświetlane jako ostatnie. Z kolei te ostatnio dodane będą na początku listy usług. Warto o tym wiedzieć planując dodanie kilku pozycji. Pamiętaj również, że na profilu strony wyświetlane są zawsze trzy pozycje. Dopiero po kliknięciu widać wszystkie razem. Warto więc tak zaplanować oferty, aby trzy pierwsze z listy były najbardziej wartościowe dla Ciebie.

3. Opublikuj usługi.

Ostatnia akcja, jaka Cię czeka, to przełączenie przycisku Opublikowano. Od tej pory Twoje usługi, jakie oferujesz, będą widoczne użytkownikom na Facebooku.

Publikacja usługi Facebook

Ostatni krok to zmiana stanu przycisku znajdującego się po lewej stronie. Oto przykład usługi naprawy urządzeń AGD. Taką ofertę zobaczy użytkownik po opublikowaniu usługi.

Warto dodać, że oferta jest tylko i wyłącznie w postaci czysto informacyjnej. Nie ma możliwości zamówienia jej poprzez serwis tak jak w przypadku sklepu. Wszelkie przyciski czy linki odsyłające do oferty na stronę internetową również nie wchodzą w grę. Istnieje jednak pewna alternatywa, którą chce Ci przedstawić.

Ciekawostki i sztuczki na temat usług na Facebooku:

1. Ustal wezwanie do działania przy pomocy… pola z ceną!

Każdy, kto choć trochę interesuje się stronami internetowymi oraz zdobywaniem klientów drogą online, wie, jak bardzo skuteczne potrafią być tzw. przyciski CTA – wezwania do działania. Jako że zakładka „Usługi na Facebooku” nie oferuje dodania przycisku, można spróbować wykorzystać pole z ceną w formie tekstu do właśnie takiego wezwania.

Pole to nie jest walidowane pod kątem samych cyfr, więc zamiast podawać cenę za oferowaną usługę, możesz wpisać tam tekst jako dodatkowe pole do zachęcenia użytkownika.

Pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi mi do głowy, to niby zwykle zachęcenie do zadzwonienia wraz z podaniem numeru kontaktowego. Tekst w stylu „Zadzwoń do nas i poznaj szczegóły – 123 456 789” lub „Sprawdź promocje, dzwoniąc pod 123 456 789” sprawdzi się nad wyraz skutecznie.

Kolejnym wezwaniem może być nawoływanie do odwiedzenia siedziby naszej firmy i poznania szczegółów usługi osobiście. Warto poeksperymentować z tym polem i przełamać konwenanse. Zamiast podawać ceny, postaw na dodatkowe zachęcenie użytkownika.

2. Rozdziel jedną usługę na kilka pomniejszych.

Może się zdarzyć, że będziesz oferował tylko jedną usługę. W takich sytuacjach warto spróbować ją rozbić, chociażby na trzy inne. Pozwoli to stworzyć wyobrażenie bardziej kompleksowej oferty oraz sprawi, że będzie przyjemniejsza w odbiorze.

Jest wiele usług, które można rozbijać na ich pomniejsze pochodne. Zamiast oferty „Usługa sprzątania” można zastosować trzy: „Sprzątanie kuchni”, „Sprzątanie salonu”, „Sprzątanie ogrodu”.

Kolejny przykład to unikanie ogólnego „Fotografia ślubna” i stosowanie trzech innych: „Sesja narzeczeńska”, „Reportaż ślubny” oraz „Fotoalbum”. Unikniemy sytuacji, w której użytkownik zobaczy jedną ofertę, co z pewnością nie będzie budowało takiego wrażenia, jak trzy oddzielne.

Usługi na Facebooku i promocja lokalnych firm – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad kolejnymi możliwościami dotarcia do klientów, warto poznać „Usługi na Facebooku”. Dodatkowa zakładka na profilu strony może w szybki sposób przedstawić Twoją ofertę. Jest to ukłon Facebooka w stronę lokalnych firm, które chcą promować swoją markę w mediach społecznościowych. Daj nam znać na temat tego, czy korzystasz z dodatkowej zakładki „Usługi na Facebooku”. Czy raczej wolisz unikać tego rozwiązania?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Karolina

  Jaki może być powód, ze po dodaniu „Lokalna firma” usługi nadal mi się nie pojawiają.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Karolino, sprawdź ten oraz ten temat. Zamieszczone są tam instrukcje krok po kroku.

 2. Beata WK

  Witam, włączyłam funkcje lokalna fimra, mam zakładkę usługi- wszystko ok. Tylko mam pytanie czemu teraz nie mogę dodać w jedneym poście zdjęć i filmików tak jak mogę to ztrobić z profilu prywatnego, natomiast w profilu firmowym nie mogę, czy to może mieć wpływ?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Beato, jaki komunikat pojawia Ci się w momencie próby wrzucenia obu typów treści? Ponadto – czy ten sam problem występuje na różnych urządzeniach (np. zarówno na komputerze, jak i na smartfonie)?

 3. Kate Michlic

  witam serdecznie ja nie moge wogole dodac lokalna firma moge tylko dodac znacznik uslugi lokalne 🙁

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Czy możesz dostarczyć nam więcej szczegółów na ten temat?

  • Kate Michlic

   wchodza w infromacje na stronie i edytuje je mam kategorie nie moge wybrac ani firmy lokalnej tyklko moge dodac tagi np zdrowie /uroda .itp idac do edycji szablonu i zmieniajac na szablon uslugi nie mam niestety dalej zakladi uslugi ja juz jestem bezsilna bo nie wiem co moge zrobic aby pojawila sie ta karta

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Spróbuj poszukać pomocy na grupach facebookowych, przede wszystkim powiązanych z samym Facebookiem, jak i ogólnie social media. Jesteśmy pewni, że użytkownicy podsuną jakieś pomysły. 🙂

 4. Kacper Sułkowski

  Mam pytanie – jakie wymiary zdjęcia do usługi? kwadrat 800×800?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Wymiary nie mają raczej większego znaczenia (muszą być po prostu dostatecznie duże, aby jakość była odpowiednia). Ważniejszy jest z kolei aspekt, który należy utrzymać w formie 1:1 (czyli kwadraty będą odpowiednie).

 5. Joanna Joanna

  Niestety, ja również walczę już 2 miesiąc, aby dodać usługi do mojego FANPAGE, ale te sposoby nie działają. U mnie są tylko usługi lokalne. Nie ma lokalna firma. Nie mam również ich w żadnym szablonie i dodaj kartę mam sklep itd. Ale ja potrzebuję usługi.

  Odpowiedz
 6. jagotka

  Niestety nie działa dodawanie Usług na facebooku. Po kliknięciu Dodaj usługę i kliknięciu Zapisz, usługa nie jest dodawana.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Niestety, lecz nie znamy przyczyny występowania takiej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie pomocy w supporcie Facebooka.

 7. Karina

  Witam, mam niemały problem, ponieważ moja firma jest firma lokalna, bo na miesiąc temu mogłam dodawać usługi i zakładka generalnie wyświetla się, jednakze jak pare dni temu chciałam dodać kolejne, to wpisuje wszystko tak jak ostatnim razem, ale ostatecznie usługa nie pojawia się! Czy jest na to rozwiązanie!? Kompletnie nie wiem co robić, a jest mi to niezbędne, ponieważ nie mam strony internetowej.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Bardzo nam przykro, lecz niestety nie znamy przyczyny występowania takiej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie pomocy bezpośrednio w supporcie Facebooka.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.