UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych – 10 porad

UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych

User experience (z ang. doświadczenia użytkownika) oraz konwersja celów na stronach internetowych idą ze sobą w parze. Dostosowanie serwisu w taki sposób, aby odpowiadał on użytkownikom, przyczynia się do wzrostu liczby osób realizujących cel zamierzony przez właściciela danej strony internetowej.

W tekście na temat dobrych praktyk na stronach internetowych wymieniłem szereg wskazówek, dzięki którym Twoja witryna może stać się lepsza.

Niniejszy tekst jest podobny do poprzedniego, jednak skupia się przede wszystkim na wersjach stron internetowych, które przeglądamy przy pomocy urządzeń mobilnych.

Nawet nie wiesz, jak istotne są pewne „smaczki”, które – wbrew pozorom – mocno przyczyniają się do pozostawienia użytkownika na stronie na dłużej.

Przejdźmy zatem do meritum. Zobacz, dlaczego UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych są ze sobą tak mocno powiązane.

UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych – 10 wskazówek

1. Prostota przede wszystkim.

Clou sprawy na urządzeniach mobilnych dotyczy tego, iż nie wszystkie elementy pełnej strony są warte pokazywania.

Wydawałoby się, że responsywność załatwia sprawę – „przesuwa” wszystkie elementy tak, aby odpowiednio skalowały się na mniejszych urządzeniach. Nie zawsze to uniwersalne rozwiązanie jest odpowiednie.

Na komórce (czy też na tablecie) warto jest pokazać to, co jest dla danego serwisu istotne. Liczy się też kontekst użycia oraz urządzenie, z którego się korzysta. Na mniejszych ekranach inaczej czytamy, przeglądamy i nawigujemy. Zatem nie wszystkie praktyki z pełnej strony są pożądane.

Zaserwuj użytkownikom mobilnym tylko to, co jest na Twojej stronie dla nich najistotniejsze.

2. Miej na uwadze prędkość.

Nikt chyba nie lubi zbyt długo czekać, aż niektóre zadania się ukończą.

To samo dotyczy ładowania się stron internetowych. Gdy przeglądamy je na urządzeniach mobilnych, oczekujemy dużej szybkości działania. Po prostu.

Na komórce szybciej potrafimy „zgubić” naszą uwagę, aniżeli będąc przy komputerze. Zatem uczyń wszystko, by Twoja witryna wczytywała się możliwie najszybciej. Pamiętaj tylko o przeczesaniu wszystkich typów podstron – nie tylko strony głównej.

Przydatny dla Ciebie może się okazać tekst Bartłomieja Kiljana o narzędziach do testowania prędkości strony. Znajdziesz tam kilka naprawdę przydatnych usług.

3. Pamiętaj o intuicyjnej nawigacji.

UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych są mocno powiązane z przechodzeniem pomiędzy poszczególnymi sekcjami strony, czyli – innymi słowy – z nawigacją.

Jeżeli użytkownik ma zrealizować jakiś cel (np. dokonać zakupu produktu, pobrać e-booka, zapisać się do newslettera), wtedy musi zrobić to możliwie najsprawniej. Rolą nawigacji jest takie pokierowanie użytkownika, by dotarł do celu jak najprościej.

Stosuj sprawdzone rozwiązania. Na urządzeniach mobilnych zwykło się wykorzystywać tzw. hamburger, czyli menu zwinięte do formy ikony przedstawiającej trzy poziome kreski.

To samo dotyczy nawigacji wśród np. kategorii produktów. Uczyń tę listę po prostu łatwo dostępną, aby odwiedzający mogli sprawnie poruszać się między poszczególnymi częściami Twojej strony internetowej.

4. Daj poszczególnym elementom „oddychać”.

Odpowiednie odstępy między elementami są jedną z cech stylu flat design. Istotne są one w szczególności na urządzeniach mobilnych.

Bierze się to po prostu z naszych uwarunkowań fizycznych. Jedni radzą sobie sprawniej z obsługą telefonu palcem, z kolei inni mają z tym problemy. Ta różnorodność jest zupełnie normalna i zrozumiała. Dlatego tak ważne jest to, by poszczególne elementy mogły „oddychać”.

Nie można umieszczać np. przycisków zbyt blisko siebie, gdyż to może prowadzić do przechodzenia do niezamierzonych podstron. Użytkownicy mogą odczuwać wtedy frustrację, a to może negatywnie odbić się na konwersji celu.

W grę wchodzi także kierowanie uwagą odbiorców. Jeżeli wszystko jest „ściśnięte”, wtedy panuje zbyt duży chaos, zatem trudniej jest odnaleźć te elementy, które powinny być dla danej strony najistotniejsze.

5. Ogranicz stosowanie okienek pop-up.

W tekście na temat tego, jak poprawić wygląd bloga, wspomniałem, iż Google coraz mniej przychylnie patrzy na stosowanie wyskakujących okienek na urządzeniach mobilnych.

Nic dziwnego, gdyż akurat na tego typu urządzeniach pop-upy drażnią nas najbardziej. Jest to związane głównie z tym, iż jednak nieco trudniej jest nam takie okienko wtedy zamknąć, aniżeli ma to miejsce na desktopach.

UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych cierpią bardzo mocno, gdy dany serwis wykorzystuje wyskakujące okienka. Jeżeli naprawdę nie możesz bez nich żyć, przemyśl formę ich prezentowania oraz koniecznie uprość możliwość ewentualnego zamknięcia.

Zachęcam jednak do zamiany takich okienek np. na formularze wkomponowane bezpośrednio w stronę.

6. Uprość formularze.

Skoro o formularzach mowa, z tego miejsca polecam tekst Bartłomieja Kiljana o optymalizacji formularzy na stronie. Dowiesz się z niego m.in. tego, jak:

  • stylizować formularze, aby były przyjemne dla oka
  • dzielić je na logiczne, następujące po sobie etapy
  • porządkować kolejność występowania pól
  • dobierać teksty towarzyszące formularzom
  • optymalizować CTA, które kierują na formularze

Jak widzisz, wszystko sprowadza się do tego, aby formularze były po prostu ładne oraz przede wszystkim intuicyjne w obsłudze. Zazwyczaj stanowią one nieodłączny element zwiększania konwersji celu, zatem przywiąż dużą wagę do ich funkcjonowania.

7. Odpowiednio dobierz rozmiar tekstów i odstępów.

W artykule na temat formatowania treści wpisów blogowych wspomniałem o konieczności zadbania o prezencję tekstów na stronie.

Są one niezwykle ważne na desktopach, jednak śmiem twierdzić, iż ich prezencja jest jeszcze bardziej istotna na urządzeniach mobilnych.

Teksty po prostu muszą być łatwe do odczytania. Czasem zdarza się, że użytkownik musi przebrnąć przez sporą liczbę słów. Wtedy też ważne są choćby rozmiar fontów, odstępy między liniami, a także typ zastosowanej czcionki.

Postaw na sprawdzone rozwiązania – Open Sans, Roboto, Lato (notabene autorstwa Polaka – Łukasza Dziedzica) lub podobne, które są niezwykle czytelne. Zastosuj również odpowiednio duży rozmiar fontów, aby wzrok nadmiernie się nie wytężał.

8. Unikaj stosowania „ciężkich wagowo” obrazów.

Ten punkt jest uszczegółowieniem informacji zawartych w sekcji numer 2 niniejszego wpisu.

Na rozmiar strony niebagatelny wpływ ma ciężar serwowanych użytkownikom obrazów. Jest to odczuwalne zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.

Czasem zdarzają się sytuacje, w których zasięg sieci bywa ograniczony. Duża część odbiorców korzysta też z limitowanych pakietów danych komórkowych, których poziom może drenować się niesamowicie szybko wtedy, gdy oglądane na komórce obrazy są za duże.

To właśnie dla tych użytkowników warto jest serwować takie grafiki, aby ich rozmiar był dostosowany do przestrzeni, którą realnie zajmują. Jakikolwiek nadmiar rozdzielczości jest zbędny – przecież i tak są one skalowane.

Jeżeli zależy Ci na szczegółach obrazów oraz na możliwości ich przybliżenia, nałóż na nie linki, aby pełne wersje były dostępne dopiero na żądanie, czyli po kliknięciu / dotknięciu.

9. Uczyń stopkę przydatną.

Stopka bardzo często traktowana jest po macoszemu. Bywa, że w dolnych sekcjach stron internetowych lądują różne „śmieci”, czyli elementy niezbyt przydatne użytkownikom.

To błąd. Fakt – stopka nie jest tak eksponowana, jak wyższe partie strony internetowej, jednak nie można ignorować jej roli.

Zamieść tam np. podsumowanie swoich usług. Mogą znaleźć się tam również – przykładowo – linki do najistotniejszych części Twojego serwisu. Jeżeli użytkownik dobrnął na sam dół, dobrze by było, aby został skierowany gdzieś dalej. Najlepiej tam, gdzie realizacja konwersji celu będzie najpewniejsza.

10. Testuj!

Wszystko wieńczą testy.

Oczywiście czasem można zdać się na intuicję lub doświadczenie fachowców, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby cyklicznie przeprowadzać np. testy A/B.

Odpowiednio wdrożone, są w stanie wskazać Ci po pewnym czasie, które rozwiązania są lepsze od innych.

Wszystko po to, aby mieć pewność, że UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych znajdują się na najwyższym możliwym poziomie.

UX i konwersja stron www na urządzeniach mobilnych – dlaczego warto je poprawiać?

To proste – ponieważ masz stronę internetową z jakiegoś powodu. Najpewniej sprzedajesz usługi lub produkty.

Ponadto nie można ignorować użytkowników mobilnych, gdyż w wielu przypadkach ich procentowy udział w ruchu danej strony jest większy, aniżeli tych, którzy korzystają z desktopów.

Jeżeli masz swój serwis, który ma spełniać jakiś cel, to uczyń wszystko, aby każdy typ użytkownika mógł się na nim jak najlepiej odnaleźć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.