Jak zwiększyć użyteczność strony internetowej? – 11 wskazówek

Jak zwiększyć użyteczność strony internetowej?

Użyteczna strona ma kilka cech:

 • łatwość obsługi
 • użytkownicy znajdują na niej pożądane informacje
 • treść jest dostatecznie czytelna
 • wzbudza pozytywne odczucia
 • angażuje do interakcji i kontaktu
 • nie powoduje chęci natychmiastowego kliknięcia przycisku „Wstecz” w przeglądarce

To są oczywiście ogólniki, które trudno zdefiniować, ponieważ nie ma na każdy z nich sztywnych ram lub złotych zasad, o jakie trzeba zadbać, aby osiągnąć zamierzony cel. Więc dużo w tej kwestii zależy od tego, jak firma lub osoba zaprojektuje daną stronę.

Niemniej jednak samodzielnie można również zweryfikować wiele spraw. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, które można wprowadzić samodzielnie lub przy minimalnym budżecie, aby zwiększyć pozytywne odczucia na stronie.

Co warto poprawić, aby zwiększyć użyteczność strony internetowej?

1. Daj stronie „oddychać”.

„Białe przestrzenie” – jest to jedna z fraz, jakimi można określić nowoczesny projekt strony. Odstępy powodują przestrzeń oraz to, że projekt „oddycha”.

Dodatkowo elementy nie są skupione blisko siebie, co nie przytłacza użytkownika oraz go nie dezorientuje. Białe przestrzenie ponadto dodają elegancji, pozwalają odseparować sekcje od siebie oraz znacznie poprawiają odbiór strony. Także nie warto bać się większych odstępów od elementów – one tylko pomagają.

2. Przyciski CTA.

Są różne cele posiadania strony internetowej. Strony firmowe niewątpliwie nastawione są na pozyskiwanie klientów, czyli nawiązanie kontaktu. Warto więc taki kontakt ułatwić. Jak? Stosując przyciski CTA, które naprowadzą oraz zachęcą użytkownika do reakcji. Upewnij się, że Twoja strona posiada takie przyciski, które kierują do zamierzonego celu.

Warto dodać, że takim przyciskiem może być również numer telefonu, co jest szczególnie użyteczne na urządzeniu mobilnym – po kliknięciu od razu wybierany jest numer i można dzwonić. Wystarczy zastosować tradycyjny odsyłacz w HTML, ale z drobną różnicą. Poniżej przykład:

<a href="tel:111222333">111 222 333</a>

3. Zreorganizuj treść pod kątem wizualnym.

Wspomniałem na początku o poprawie czytelności. To akurat dość łatwo można usprawnić samodzielnie. Oto jak:

 • Unikaj jak ognia obszernych i długich bloków tekstu – rozbijaj akapity na mniejsze bloki. Nie da się ukryć, że długa treść jest odpychająca. Tylko znikoma część użytkowników ma ochotę dogłębnie czytać całą zawartość strony. Pamiętaj o tym, aby nie odstraszać odbiorców.
 • Stosuj nagłówki, które w pierwszej kolejności są czytane. Mało tego – zazwyczaj na stronie czyta się właśnie tylko nagłówki. Czemu? Ponieważ nikt nie ma czasu (ochoty) dogłębnie analizować całej zawartości. Należy więc zawsze mieć na uwadze przestawianie treści niczym „dla wzrokowca”, a właśnie nagłówki to umożliwiają.
 • Wypunktowane listy to uatrakcyjnienie dla akapitów. Właśnie takie, jak ta treść, którą teraz czytasz. Pozwala to przełamać nudny akapit lub blok tekstu oraz jednocześnie poprawić odbiór. Przeredaguj więc własną treść pod tym kątem.
 • Obrazy to kolejny sposób na złamanie nudy oraz chwilę „oddechu” od treści czytanej. Mogą to być również ikony lub obrazy rysunkowe, które coraz częściej można spotkać w nowoczesnych projektach. Niewątpliwie czas stockowych fotografii tymczasowo mija.

4. Gromadź opinie.

Jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij zbierać opinie o własnej działalności. Są one niesłychanie istotne, ponieważ wzbudzają zaufanie w oczach odbiorcy oraz weryfikują działania, które oferujesz. Potencjalny klient spojrzy przychylniejszym okiem na firmę, która ma – powiedzmy – 10 pozytywnych opinii, niż na tę, która nie ma ich wcale.

Poproś więc obecnych lub poprzednich klientów o podzielenie się krótkim zdaniem o usłudze, którą zrealizowałeś i sukcesywnie zamieszczaj je na własnej stronie.

Możesz również gromadzić takie opinie w wizytówce firmowej Google Moja Firma, co przyniesie również dodatkowe plusy. Chociażby szansę na wyższą pozycję w rankingu w Mapach Google oraz widoczność opinii po wpisaniu nazwy własnej firmy.

Zacznij więc gromadzić opinie, aby wzbudzać zaufanie.

5. Zachęcaj do kontaktu.

W celu zwiększenia efektywności pozyskiwania klientów poprzez stronę można również zamieścić dane kontaktowe w różnych miejscach na stronie. Oprócz wspomnianych wcześniej przycisków CTA takimi miejscami mogą być stopka lub pasek nawigacyjny.

Postaraj się, aby np. numer telefonu (lub inne dane kontaktowe) był zawsze widoczny dla użytkownika. Zamieszczenie go na pasku nawigacyjnym właśnie to gwarantuje. W dodatku, jeśli jest ładnie wyeksponowany, może stanowić silny bodziec do zachęcania do kontaktu.

Dodatkowo możesz pokusić się o live chat na stronie, który niewątpliwie gwarantuje szybkie nawiązanie kontaktu.

6. Szybko wczytująca się strona.

Prędkość wczytywania się strony jest istotna pod kątem dywagacji na temat użyteczności. Użyteczność strony internetowej, która długo się wczytuje, jest dość kiepska.

W przypadku jej poprawy należy zadbać o kilka dość technicznych kwestii, lecz niewątpliwie jedną z nich można wykonać samodzielnie – optymalizację zdjęć.

Zdjęcia są dość zasobożerne i to one najczęściej powodują długie wczytywanie się zawartości. Wystarczy więc zapamiętać dwie złote zasady co do nich:

 • Bezstratna optymalizacja wagi obrazu – polecam TinyPNG.
 • Używanie wymiarów obrazów adekwatnych do sytuacji. Jeśli obszar na obraz zajmuje – powiedzmy – 500 x 500 pikseli, to nie ma konieczności stosowania większych obrazów.

7. Czytelność fontów.

Użyteczność strony internetowej pod kątem czytelności powinno się weryfikować na podstawie tego, czy dane elementy na stronie są łatwe do przeczytania. Aby to osiągnąć, należy zastosować dobry kontrast pomiędzy tłem tekstu a samym kolorem treści. Powinno się również wziąć pod uwagę rozmiar czcionki oraz jej krój.

W nowoczesnych projektach stosowane są duże fonty, często pogrubione (dla nagłówków) oraz przede wszystkim dość proste. Wyszukane czcionki być może są atrakcyjne wizualnie, lecz pod kątem użyteczności mogą nie spełniać powierzonych im zadań.

8. Intuicyjne menu.

W kwestii poruszania się po serwisie ogromną rolę odgrywa menu nawigacyjne oraz pozostałe elementy interaktywne. Struktura menu powinna być intuicyjna i klarowna, aby każda pozycja była jednoznacznie określona. W przypadku większej ilości pozycji oczywiście należy stworzyć poprawne oraz przede wszystkim zrozumiałe dla odbiorców „drzewo” z podziałem na submenu.

W menu nawigacyjnym warto również wyróżnić podstronę kontaktu lub z jakimś formularzem służącym nawiązaniu współpracy, aby rzucał się w oczy oraz wyróżniał na tle pozostałych elementów.

W kwestii menu warto również zadbać o jego przyczepienie do górnej części ekranu wraz z przewijaniem strony w dół. Obecnie stało się to na tyle praktyczne rozwiązanie, że nie może tego zabraknąć również i na Twojej stronie.

9. Test trzech sekund.

Pod kątem użyteczności strony dobrze jest tak rozplanować elementy na stronie głównej, aby odwiedzający ją po raz pierwszy użytkownicy po krótkiej chwili (około trzech sekund) wiedzieli, czego strona dotyczy oraz w jakiej branży się porusza.

Przy okazji strony głównej, warto zadbać o tzw. unikalną propozycję sprzedaży, czyli chwytliwe hasło, które pokaże jakiś element unikalności, jaki charakteryzuje Twoją działalność lub usługę. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wyróżnienie na tle konkurencji jest niesłychanie ważne właśnie pod kątem tego, gdy potencjalny klient porównuje oferty różnych wykonawców.

10. Responsywność.

Użyteczność strony internetowej należy również mierzyć pod kątem jej dostosowania do urządzeń mobilnych. Aktualnie jest to na tyle istotny element oraz zarazem standardowy, że nie ma potrzeby tłumaczenia wagi jego stosowania. Wystarczy spojrzeć wokół siebie, jak dużo osób korzysta ze smartfonów. Widać to również w statystykach odwiedzin stron, gdzie wejścia mobilne stanowią coraz większy odsetek – 30%, 40%, a nawet 50% i więcej.

11. Ogranicz kolory do minimum.

Nie da się temu zaprzeczyć, że kolory wzbudzają w nas emocje. Oddziałują na nas, a zarazem przyciągają uwagę. Szerzej na temat kolorystyki pisaliśmy już w tekście o znaczeniu kolorów, gdzie poruszono dużo ciekawych aspektów.

Tymczasem warto zapamiętać jedną rzecz – im mniej kolorów, tym lepiej. W taki sposób powstają dzisiaj nowoczesne strony. Dominują białe lub czarne (rzadziej) odcienie, które uzupełnione są kolorami, tzw. akcentami. Może to być jeden kolor (plus jego odcienie) lub ewentualnie dwie różniące się od siebie barwy. Trzymając się tej zasady, cała szata graficzna trzyma się tego samego stylu oraz cały odbiór jest znacznie przyjemniejszy. Wpływa to również na użyteczność strony internetowej, która staje się wygodniejsza i bardziej klarowna w użytkowaniu.

Zatem jak zadbać o użyteczność strony internetowej?

Pamiętając przede wszystkim o odbiorcach. Wszystko, co znajduje się na stronie, jest tworzone dla nich.

Upewnij się zatem, że Twoja witryna godnie reprezentuje Twoją markę oraz przedstawia informacje na stronie w przystępny sposób. To zachęci do korzystania z niej, co z pewnością może przełożyć się na większą liczbę potencjalnych klientów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.