9 elementów, które charakteryzują wartościowy wpis blogowy

Wartościowy wpis blogowy

Zapytania odnośnie do tego, jak zacząć blogować, są zdecydowanie jednymi z najczęstszych, jakie otrzymujemy na swoją skrzynkę mailową.

Zawsze z chęcią udzielamy rad na różne tematy. Tym bardziej, jeżeli chodzi o blogowanie, które sami tak chętnie praktykujemy.

Przeglądając popularne blogi, da się zauważyć wiele elementów wspólnych, które występują na wielu stronach internetowych. To one sprawiają, że czytelnicy czują się na danym blogu po prostu dobrze i chcą do niego wracać za każdym razem, gdy pojawi się jakaś nowa treść.

Oczywiście zdecydowana większość jakości danego bloga zawarta jest w samej treści, jednak poniżej przedstawiam 9 wytycznych, których dobrze jest się trzymać, aby stworzyć wartościowy wpis.

Zapraszam do lektury.

Co zawiera wartościowy wpis blogowy?

1. Odpowiedni dobór tematu.

Zaczynamy od absolutnej podstawy, czyli od tego, jak znaleźć odpowiedni temat na wpis.

Przede wszystkim zastanów się nad tym, co będzie przydatne dla Twoich czytelników. W końcu piszesz dla nich, zatem Twoje teksty muszą nieść za sobą odpowiednią wartość.

Dorzuć do tego swoją wiedzę, która w znacznym stopniu charakteryzuje wartościowy wpis blogowy. Najlepiej jest pisać o czymś, na czym po prostu się znasz. Wtedy uzyskasz pewność, że tekst będzie – jak to się ostatnio modnie mówi – „mięsny”, czyli pełen wartościowej, a nawet być może eksperckiej treści.

Najważniejsze jest to, aby mieć odpowiedni plan działań. Przeczytaj mój wcześniejszy artykuł na temat tego, jak stworzyć długi wpis blogowy, a poznasz szereg trików na to, by nie przeoczyć żadnego istotnego punktu takowego planu.

2. Zachęcający tytuł.

Zawsze podkreślam to, iż tytuł – zapewne prócz towarzyszącego tekstowi obrazu – jest elementem, który czytelnicy zauważają najszybciej. Musi być zatem ciekawy, gdyż gra jest warta świeczki.

Postaraj się jasno i klarownie wskazać temat tekstu w jego tytule. Osobiście jestem zwolennikiem prostoty, jednakże zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze się to opłaca. Choćby z tego powodu, iż na niektórych blogach konwencja wręcz wymusza większą kreatywność.

Spróbuj także dołożyć trochę emocji do tytułu. To sprawi, że poprzez zastosowanie odpowiednio nacechowanych słów zwiększysz szansę na zainteresowanie się danym tematem. Pomocne okazać się mogą wszelkie przymiotniki typu najlepsze, fascynujące, sprawdzone oraz rzeczowniki takie, jak triki, sposoby itp.

Zdecydowanie więcej ciekawych porad na temat pisania tytułów, które charakteryzują wartościowy wpis blogowy, znajdziesz w naszych dwóch poprzednich wpisach:

3. Sugestywny obrazek główny.

Przed chwilą wspomniałem, że najczęściej zauważamy na początku tytuł tekstu oraz towarzyszący mu obrazek, o ile oczywiście jest dostępny. Przyjrzyjmy się zatem temu drugiemu elementowi.

Treść wizualna po prostu przyciąga. Najlepszy przykład tej zasady masz na wszelkich portalach (głównie plotkarskich), które nie tylko „błyszczą” sensacyjnymi tytułami, ale także różnymi zdjęciami, które zwracają na siebie uwagę.

Oczywiście Twoje działania nie muszą być tak agresywne. Wystarczy, że dobierzesz do swojego tekstu grafikę, która będzie zbieżna z jego tematem. Dzięki temu w głowach czytelników już na wstępie utworzy się powiązanie tematyczne, które może nakłonić do kliknięcia linku.

Zainteresuj się przede wszystkim stylem flat design, który jest idealnym kompromisem pomiędzy zdolnością do przekazywania wartościowych informacji a oszczędnością formy.

4. Intrygujący wstęp.

Jakiś czas temu Jakub Ozorowski opublikował na łamach naszego bloga tekst o tym, jak napisać dobry wstęp do artykułu. Wyszczególnił on kilka taktyk działania.

Jedną z nich może być tzw. obietnica rozwiązania problemu. W tytule stawiasz pewne pytanie, jednocześnie sugerując, że czytelnik znajdzie wewnątrz tekstu odpowiedź. Kontynuujesz ten wątek we wstępie, obiecując, że dalsza część rozwieje wszelkie wątpliwości. Pamiętaj tylko o tym, aby rzeczywiście tak postąpić. W przeciwnym wypadku czytelnicy mogą poczuć się zawiedzeni.

Jako że wspomniałem wcześniej o portalach plotkarskich, nie może zabraknąć też informacji o kontrowersyjnym wstępie. Kontrowersja również działa, gdyż rozpala naszą wyobraźnię. Zwróć tylko uwagę na to, by nie przesadzić, gdyż granica między rzeczywistym zaciekawieniem a wywołaniem taniej sensacji jest bardzo cienka.

To właśnie odpowiedni balans przydatnych informacji oraz wszelkich zabiegów emocjonalnych charakteryzuje wartościowy wpis blogowy.

5. Wartościowe grafiki.

W wielu artykułach, zwłaszcza tych, które opisują jakiś problem w sposób kompleksowy, można zauważyć mnóstwo grafik wewnątrz. Nic w tym dziwnego, gdyż – jak wspomniałem wcześniej – treść wizualna jest dla nas bardzo istotna.

Załóżmy, że bierzemy na warsztat przepis na smaczne ciasto. Czy wyobrażasz sobie wpis blogowy, który zawiera wyłącznie tekst, nie pokazując np. zdjęć z procesu powstawania ciasta czy też ukazania efektu finalnego? Na pewno nie.

W branży kulinarnej stosuje się obecnie sporo trików na to, by fotografie wręcz ociekały smakiem. Należą do nich dostatecznie duże zbliżenia, manipulacja kolorami czy też kadry, które ukazują również klimatyczne i estetyczne otoczenie.

Wszystko to sprowadza się do dostarczania jakości. Akurat w tej dziedzinie, widząc apetyczne zdjęcia, wyobrażamy sobie efekt finalny. Uznajemy, że będziemy w stanie go powtórzyć. To samo dotyczy właściwie wszelkich innych wpisów blogowych, które rozwiązują jakiś problem. Obrazy pomagają nam zwizualizować sobie sytuację, w której pozbędziemy się danego problemu, czyli znajdziemy to, czego szukamy.

6. Przyjemne dla oka formatowanie treści.

Nawet najbardziej wartościowy wpis blogowy nie zostanie dobrze odebrany przez czytelników, jeżeli ich wzrok nie będzie płynnie brnął przez treść.

Wielu blogerów nie zastanawia się nad tym, jak poprawić wygląd bloga, a szkoda – ponieważ często dokonujemy decyzji na podstawie opakowania. Owszem, treść jest bardzo istotna, jednak o całą otoczkę również należy zadbać.

Co zatem robić, aby tekst był czytelny?

  • dziel treść na akapity, by nie tworzyć jednolitych bloków tekstu
  • stosuj odpowiednie odstępy między liniami, gdyż dzięki temu tekst nie będzie się „zlewał”
  • pamiętaj o czytelnych fontach – liczy się nie tylko sam dobór czcionek, ale także ich rozmiar
  • stosuj nagłówki, gdyż pomagają wygodnie „skanować” tekst wzrokiem
  • urozmaicaj treść przy pomocy list punktowanych i numerowanych

Zauważ, że wszystkie powyższe punkty odnoszą się tylko do stylizacji samego tekstu. A mogłoby się wydawać, że w tej kwestii nie ma większej filozofii.

7. Uwzględnienie zasad SEO.

Wielu blogerów ignoruje zasady dotyczące SEO lub nawet o nich nie słyszało. Szkoda, gdyż poza samym klikaniem „Opublikuj” powinniśmy regularnie zadawać sobie też pytanie: „co dalej będzie się działo z moim tekstem i czy zostanie on odnaleziony w wyszukiwarce?”. Od tego jest właśnie SEO, by te szanse zwiększyć.

Przypuśćmy, że korzystasz z najpopularniejszego systemu CMS na świecie, czyli z WordPressa. Jeżeli tak jest, to narzędzia wspierające SEO masz wręcz na wyciągnięcie ręki. Są nimi chociażby Yoast SEO oraz The SEO Framework, z którym mamy ostatnimi czasy bardzo dobre doświadczenia. Śmiało mogę zatem polecić dwa nasze teksty:

We wspomnianych artykułach znajdziesz szereg porad dotyczących tego, jak manipulować wyglądem Twojego wpisu blogowego wśród wyników wyszukiwania.

8. Wezwanie do działania, czyli CTA.

Wartościowy wpis blogowy powinien posiadać CTA, czyli nakierowanie czytelnika na jakiś istotny dla właściciela bloga cel.

Dzięki temu można mierzyć współczynnik konwersji na blogu, który mówi nam, jaki procent wszystkich użytkowników wykonał z góry określoną akcję.

Co może stanowić tę akcję? Choćby przejście do podstrony „Kontakt” czy też skorzystanie z formularza szybkiej wyceny.

Chodzi po prostu o to, aby wycisnąć coś z blogowania i nie pisać „do szuflady”. Właśnie po to influencerzy prowadzą swoje blogi – by kontaktowały się z nimi istotne z marketingowego punktu widzenia podmioty. To samo dotyczy blogów firmowych, które w dużej mierze przeznaczone są dla potencjalnych klientów.

9. Pomocne linkowanie wewnętrzne.

Zauważ, że niniejszy wpis zawiera sporo odniesień do pozostałych naszych artykułów. Robimy to po to, by dostarczać czytelnikom wartość i wskazywać, że mamy już w swoim zbiorze teksty, które rozszerzają dane tematy.

Dzięki temu tworzy się swoista wewnętrzna „pajęczynka” linków, gdzie każdy z nich jest w różnym stopniu powiązany z innymi.

Pierwsza korzyść, o której przed chwilą wspomniałem, to po prostu dostarczanie dodatkowej wartości dla tych osób, które chciałyby dany temat bardziej zgłębić. Z kolei drugą korzyścią jest aspekt SEO, gdyż właściwe linkowanie wewnętrzne tworzy przydatną dla robotów wyszukiwarek strukturę odnośników.

Jak pisać lepsze teksty na blogu?

Pamiętaj, że wartościowy wpis blogowy to przede wszystkim treść, która jest po prostu przydatna Twoim czytelnikom.

Znasz doskonale swoją branżę. Wiesz również, jacy odbiorcy należą do Twojej grupy docelowej. Twórz treść pod kątem ich upodobań, uwzględniając w międzyczasie wspomniane wyżej techniczne kwestie.

Jestem pewien, że wraz z tym poradnikiem uda Ci się pisać jeszcze lepsze wpisy blogowe.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.