Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie

Odkąd właściwie w każdej branży panuje ogromna konkurencja, widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie jest niezwykle istotna.

Wszystko dlatego, że mamy tysiące mikroprzedsiębiorców, którzy starają się wyrwać jak największy kawałek przysłowiowego tortu dla siebie.

Trzeba więc zabiegać o uwagę użytkowników w internecie – tworzyć ofertę skierowaną konkretnie do nich, pokazywać ją w przyjemny dla oka sposób i powoli budować właściwą renomę.

Jak zatem zadbać o widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? O jakich krokach warto pamiętać, aby odpowiednio wyróżnić się spośród innych?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części niniejszego tekstu.

Jak poprawić widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie?

1. Oprzyj stronę internetową o odpowiednią platformę.

Ci, którzy śledzą nas regularnie, na pewno nie będą zaskoczeni.

W mojej opinii najlepszą możliwą platformą, o którą można obecnie oprzeć stronę internetową mikroprzedsiębiorstwa, jest WordPress.

Ma on kilka ogromnych zalet, których nie sposób pominąć:

 • jest darmowy
 • sukcesywnie rozbudowują go całe tysiące developerów na świecie
 • istnieje na rynku mnóstwo firm, które mogą obsługiwać stronę opartą o WordPressa
 • z łatwością można go rozwijać o dodatkowe funkcje i wtyczki
 • posiada przyjazny panel administracyjny, który w dość znacznym stopniu umożliwia samodzielne zarządzanie treścią strony

Zalet WordPressa jest – rzecz jasna – cała masa, lecz powyżej zamieściłem jedynie kilka absolutnie kluczowych.

Co więcej, Michał Ziółkowski w tekście o tym, jak stworzyć dobry blog, aby skutecznie prowadzić go przez lata, wymienił kilka ciekawych statystyk na temat WordPressa.

Jedną z nich jest fakt, iż na tę chwilę ponad 1/3 wszystkich stron internetowych na świecie oparta jest o WordPressa.

Jeżeli zatem chcesz zwiększyć widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie, zadbaj o to, aby od samego początku Twoja strona internetowa była wyposażona w odpowiednią platformę.

2. Zadbaj o porządną wizytówkę w Google Moja Firma.

Wizytówka w usłudze Google Moja Firma i powiązane z tym Google Maps to bez wątpienia niezwykle istotne kwestie dla niemal każdego mikroprzedsiębiorcy.

Większość z nich stara się prowadzić lokalny biznes, skupiając się wyłącznie na określonej miejscowości lub też regionie.

Jak ma się do tego Google Moja Firma?

Przede wszystkim, jeżeli jeszcze nie znasz tej usługi, koniecznie zainteresuj się tym tematem. Podkreślam tę kwestię, ponieważ cały czas poznaję osoby, które jeszcze o niej nie słyszały.

Jeśli już wiesz, „z czym to się je”, upewnij się, że pamiętasz o podstawach.

Mowa o wprowadzeniu właściwych danych, m.in. nazwy firmy, adresu siedziby, danych kontaktowych czy też godzin otwarcia.

Typów danych wartych uzupełnienia jest sporo więcej, zatem dobrze jest wypełnić odpowiednie pola.

Przyda się także dodać kilka do kilkunastu zdjęć powiązanych z Twoim mikrobiznesem.

3. Znajdź i podkreślaj swoje USP.

Tekst o unikalnej propozycji sprzedaży (z angielskiego USP), pomimo upływu lat, nadal jest jednym z najchętniej czytanych artykułów na naszym blogu.

Dlaczego wspominam o nim właśnie teraz?

Otóż USP jest czymś, co pozwala wyróżnić dany biznes spośród innych. To jest cecha, jakiej muszą wręcz poszukiwać mikroprzedsiębiorstwa, aby nie zniknąć w gąszczu innych tego typu firm.

USP – w dużym skrócie – to pewien wyróżnik, który charakteryzuje konkretne przedsiębiorstwo. Załóżmy, że w danej branży wszystkie firmy dostarczają towar najwcześniej na drugi dzień. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo jako jedyne zaoferuje dostawę jeszcze tego samego dnia, to właśnie ten fakt może kwalifikować się jako USP.

Zatem jeśli chcesz zwiększyć widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie, to znalezienie i eksponowanie USP w wielu miejscach może mieć na to spory wpływ.

4. Zainwestuj w przyjemny dla oka branding.

Jako przyjemny dla oka branding rozumiemy:

 • atrakcyjne, ponadczasowe logo
 • odpowiednio dobrane kolory, spójnie łączące się w zgrabną całość
 • właściwie dopasowane fonty, pasujące do wizerunku firmy
 • ciekawą nazwę firmy
 • zadbanie o to, aby wszelkie materiały (długopisy, teczki, pieczątki, wizytówki itd.) charakteryzowały się tym samym, spójnym stylem

Chodzi po prostu o to, aby cały wizerunek mikroprzedsiębiorstwa był spójny. Przemyślany, wykonany z pomysłem i smakiem, odpowiednio wdrożony.

Korzyści i zalety profesjonalnego logo to kolejny nasz tekst, który śmiało polecam Ci przy tej właśnie okazji.

5. Zbieraj i pokazuj opinie.

Pozyskiwanie opinii w internecie sprzyja generowaniu pozytywnego social proof, czyli swoistej „podkładki” wystawianej przez dotychczasowych klientów, że dana firma jest godna zaufania.

Jeśli zrealizujesz jakiś projekt lub też wykonasz jakąś usługę, poproś swojego klienta o opinię.

Jeżeli np. dodatkowo wyrazi zgodę na użycie swojego zdjęcia, tym lepiej.

Użytkownicy stron internetowych pozytywnie reagują na firmy, których witryny są zaopatrzone w tego typu realne opinie, ponieważ świadczy to o tym, iż istnieje na świecie co najmniej jedna osoba zadowolona ze współpracy z danym przedsiębiorstwem.

W morzu bardzo podobnych do siebie firm jest to nie do przecenienia.

6. Zacznij blogować.

Blog firmowy jest podstawowym narzędziem, dzięki któremu każde mikroprzedsiębiorstwo z czasem może zyskiwać coraz większy ruch.

W internecie mamy obecnie całą masę contentu, a jego ilość z dnia na dzień lawinowo rośnie.

Najpopularniejsze słowa kluczowe w wyszukiwarce okupowane są przez największych graczy, których mikroprzedsiębiorstwo po prostu nie przebije.

Trzeba zatem szukać alternatyw, najlepiej pod postacią tzw. słów kluczowych z długim ogonem.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, śmiało zapoznaj się z zalinkowanym powyżej artykułem, gdzie bardzo szczegółowo omawiam tę kwestię.

7. Naucz się podstawowego SEO.

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie można poprawić również z użyciem SEO.

Oczywiście ściśle związane są z tym wspomniane we wcześniejszym punkcie słowa kluczowe z długim ogonem, lecz to jedynie część tego, co można zdziałać.

Mam pewną radę, którą niektórzy mogą uznać za kontrowersyjną.

Zainstaluj i zacznij stosować się do wskazówek Rank Math.

Jest to wtyczka do systemu WordPress, która pozwala zarządzać podstawowym stanem SEO strony internetowej. Wykorzystujemy ją szeroko np. na naszej witrynie firmowej.

Dlaczego rada ta może być kontrowersyjna?

Wszystko dlatego, że nie wszystkie wskazania tego typu wtyczek warte są uwagi. Innymi słowy, osiągnięcie we wtyczce wyniku zoptymalizowania jakiejś podstrony na poziomie 100/100, nie gwarantuje sukcesu.

Zmierzam do tego, iż niektóre porady rekomendowane przez takie dodatki są w sumie nieistotne lub też przyczyniają się do „przeoptymalizowania”.

Jednak nawet pomimo tego sądzę, że ogólnie sugerowanie się wskazaniami wtyczek jest dobre. Sytuacji, w których są one nieodpowiednie, jest mało. W szczególności wtedy, gdy mówimy o mikroprzedsiębiorstwie, które zazwyczaj działa z SEO wyłącznie w podstawowy sposób.

Jeśli Twoja firma rozwinie się i będziesz mógł zainwestować w osobę, która zna się już konkretniej na SEO, wtedy ten ktoś już będzie sam wiedział, co ma robić. Jeżeli jednak zajmujesz się stroną samodzielnie i znasz jedynie podstawy SEO (lub chcesz się ich nauczyć), to wskazania Rank Math będą dla Ciebie niezwykle przydatne.

Dlaczego widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie jest tak istotna?

Wspomniałem o tym już w powyższym tekście, jednak podkreślę to jeszcze raz.

Firm w każdej branży jest cała masa, zatem trzeba uczynić wszystko, aby wyróżnić własne mikroprzedsiębiorstwo na tle innych.

Wyżej wymienione działania w większym lub mniejszym stopniu wpływają na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie.

Jeśli uważasz, że do tej listy mógłbyś dorzucić jeszcze jakieś punkty, śmiało daj nam o tym znać w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Sebastian Żarnowski

  Bardzo merytoryczny artykuł, przyjemnie się czyta.

  Odnośnie akapitu o blogowaniu, to jest mega! Ale jeśli ktoś nie ma lekkiego pióra, to zawsze alternatywą może być stworzenie np. słownika/definicji, gdzie możesz też wyczerpać sporo tematu i pisać merytorycznie, a nie rozbijać wszystko na elementy, jak to jest w artykułach.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.