Widok strony produktu – jak go skutecznie poprawić?

Widok strony produktu - jak go skutecznie poprawić?

Widok strony produktu stanowi jedną z najważniejszych składowych całego sklepu internetowego. Ma on zawierać wszelkie niezbędne dla potencjalnego klienta informacje. Oczywiście wszystko to w przystępnej formie oraz bez zbędnych dodatków, które mogłyby tylko odwracać uwagę użytkownika od najistotniejszych kwestii. Przejdźmy więc do meritum i sprawdźmy, czym powinien charakteryzować się dobry widok strony produktu.

Co powinien zawierać widok strony produktu?

1. Daj możliwość dodawania recenzji.

W tekście poświęconym SEO dla sklepów internetowych poruszałem tematykę dodawania opinii. Są one niezwykle ważne w kontekście e-commerce, ponieważ zdanie innych użytkowników odgrywa dla nas, klientów, szczególną rolę. Doradczą, opiniotwórczą – po prostu pomocną.

Patrzymy na zdanie innych osób i sugerujemy się różnymi opiniami. Dzięki nim możemy dowiedzieć się nieco więcej o samym produkcie. Jeśli widok strony produktu zawiera pochlebne opinie – utwierdzamy się w przekonaniu, że podejmujemy słuszny wybór zakupu. Jeżeli jednak widzimy sporo negatywnych komentarzy – „zapala nam się czerwona lampka”. Jesteśmy wtedy skłonni do głębszego zastanowienia się nad ewentualnym postawieniem na upatrzony przez nas produkt.

Podsumowując – wszelkie recenzje pomagają nam w podjęciu decyzji.

Opinie i referencje na stronie internetowej mogą być zaimplementowane w sklepie na wiele sposobów. Jeżeli korzystasz z WordPressa, wtedy masz ułatwione zadanie. Rozszerzenie WooCommerce posiada zintegrowaną funkcjonalność dodawania recenzji. Aby zacząć z niej korzystać, wystarczy mieć stronę internetową opartą o WordPress.

2. Używaj wysokiej jakości grafik.

Bardzo często podejmujemy w życiu decyzje, kierując się oczami. Właściciele sklepów internetowych, które stawiają na produkty cieszące oko, dobrze o tym wiedzą.

Dlaczego więc masz serwować swoim potencjalnym klientom zdjęcia w niskiej jakości? Nikt przecież na tym nie zyskuje. Nie ma sensu oszczędzać przestrzeni dyskowej, ponieważ dziś większość dostawców nie nakłada na nią żadnych limitów. Istnieją także metody odpowiedniej optymalizacji grafik, które są w stanie generować wysokiej jakości zdjęcia przy stosunkowo małym ich rozmiarze.

Stawiaj więc na wysoką jakość zdjęć.

Widok strony produktu musi zawierać właściwe grafiki, które będą w stanie budować odpowiednie zaufanie potencjalnego klienta. To właśnie dzięki nim masz szansę na stworzenie dobrego pierwszego wrażenia. Co więcej, ładne zdjęcia zwiększają także szansę na podzielenie się nimi w mediach społecznościowych. Jest to szczególnie ważne w kwestii promocji produktu, a co za tym idzie – również całego sklepu.

3. Miej na uwadze psychologię.

Ci, którzy skutecznie działają w e-commerce, zdają sobie sprawę z dwóch istotnych kwestii. Wiedzą, jak zachowuje się ich potencjalny klient (ponieważ znają swoją grupę docelową). Umieją więc dostosować odpowiednie funkcjonalności sklepu do właściwych wzorców zachowania. Co więcej, umieją dodatkowo wpłynąć na to zachowanie.

Widok strony produktu to miejsce, w którym twórcy sklepów mają spore pole do popisu, jeżeli chodzi o user experience. Nie da się przecież ukryć, że UX w e-commerce jest ściśle powiązane z psychologią. Szerzej opisałem ten temat w tekście o wpływie user experience na sprzedaż.

W jaki sposób można próbować przekonać odwiedzającego do tego, aby stał się on klientem? Jednym z klasyków jest oparcie się o 6 reguł Cialdiniego:

a) wzajemność

Reguła wzajemności jest jedną z najczęściej stosowanych technik. Dajesz coś za darmo, aby oczekiwać rewanżu. Zaliczają się do tego np. darmowe e-booki czy też konkursy z nagrodami. Użytkownicy zachwycają się czymś, co z punktu widzenia usługodawcy jest dość proste w realizacji, jednak dla usługobiorców stanowi pewną wartość. To właśnie ta wartość sprawia, że rosną szanse na skorzystanie z oferty firmy.

b) społeczny dowód słuszności

Jest to tzw. social proof. Widok strony produktu również może się do tego odwoływać np. poprzez pokazanie, ile osób skorzystało już z danej oferty. Potencjalny klient ma wtedy pomyśleć: „skoro tylu ludzi uznało dany produkt za wartościowy, to nie mogą się przecież mylić”.

c) wpływ autorytetów

Jest to zasada podobna do powyższej, jednakże kluczową rolę odgrywa tutaj renoma innych osób. Pojawia się myślenie typu: „wow, ON [aktor / piosenkarz / po prostu ktoś znany] ich poleca, więc na pewno są tego warci!”. Patrząc na to z góry, wydaje się to dość zabawne. Jednak nie masz nawet pojęcia, dla ilu osób znani ludzie są swoistym wyznacznikiem jakości różnego typu produktów, które polecają.

d) sympatia

Reguła sympatii polega na generowaniu wokół produktu (lub firmy go oferującej) pewnej otoczki, która sprawia, że użytkownicy patrzą na niego przyjaźniej. Czują jakąś emocjonalną więź, mają pozytywne odczucia. Czy sprzedawanie tłumików samochodowych na stoisku może wzbudzać duże, pozytywne zainteresowanie? Możliwe, że tak. Jednak jeżeli stoisko byłoby otoczone przez atrakcyjne hostessy, to z pewnością przykuwałoby większą uwagę odwiedzających, co w ostateczności mogłoby się przełożyć na zwiększoną sprzedaż. I o to właśnie chodzi.

e) rzadkość

Bardzo często widok strony produktu powiązany jest z regułą rzadkości. Polega to w dużej mierze na generowaniu odczucia, które nakazuje użytkownikowi natychmiastowe kupienie przedmiotu. W przeciwnym wypadku może pojawić się ktoś, kto sprzątnie tę okazję sprzed nosa lub po prostu wyczerpie się stan magazynowy. Jest to realizowane dzięki przeróżnym chwytom typu „zostało tylko 5 sztuk!” lub „promocja kończy się za 3 godziny!”.

f) zaangażowanie

Bardzo często spotykane podejście w branżach, które oferują swoje usługi przez internet. Zaangażowanie polega na oferowaniu pewnych usług za darmo (lub w promocyjnej cenie) przez dany okres. Po jego upływie użytkownik ma kontynuować korzystanie z tej usługi, jednakże wtedy już przez dłuższy czas (i zapewne za nieco większą kwotę).

4. Popracuj nad prędkością strony.

Czy lubisz sytuacje, w których strony internetowe ładują się w nieskończoność? Czy sklep internetowy, który działa bardzo wolno, budzi zaufanie? Z pewnością nie.

Oferowanie potencjalnym klientom szybkiej platformy e-commerce jest podstawą do tego, aby zatrzymać użytkowników dłużej na stronie internetowej. Chcemy przecież korzystać z zakupów szybko i sprawnie. Uczyń więc swój sklep szybkim, aby dawał klientom to, czego oczekują. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście o wskazówkach user experience.

5. Zadbaj o wygodę użytkowników mobilnych.

Od kilku lat RWD (responsive web design) stanowi standard. Zastanów się jednak na tym, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego sklepu.

Wielu może się zastanawiać: „skąd to pytanie, przecież RWD jest świetne i ułatwia życie użytkownikom mobilnym”. Z jednej strony tak, z drugiej – nie. Czy istnieją jakieś minusy RWD? Jak najbardziej.

Pamiętaj o tym, że RWD tylko przekształca treść. Odpowiednie sekcje „wskakują” jedna pod drugą. W większości przypadków widok strony produktu jest taki sam zarówno dla użytkowników desktopów, jak i dla użytkowników mobilnych. Różnice występują tylko w układzie, ilość informacji bywa dokładnie taka sama. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Mobilne e-commerce rządzi się swoimi prawami. Użytkownik korzystający ze sklepu przy pomocy smartfona nie chce widzieć tych samych informacji, które dostępne są w wersji desktopowej strony internetowej. W wielu przypadkach okazuje się, że pewna ilość danych jest zbędna dla użytkowników mobilnych. Co wtedy?

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się serwis AliExpress. Użytkownicy chcący skorzystać z niego przy pomocy urządzeń mobilnych są nakłaniani do pobrania dedykowanej aplikacji, która ułatwia zakupy. Różni się ona znacząco od tego, co oferuje pełny serwis internetowy. Różnice występują oczywiście w zupełnie odmiennym układzie, który jest przystosowany do urządzeń mobilnych. Użytkownicy nie są też zasypywani tak dużą ilością informacji, są one zupełnie inaczej zorganizowane w aplikacji. Aplikacja wysyła dodatkowo powiadomienia push, które natychmiast przypominają o różnych akcjach (wysyłka towaru, prośba potwierdzenia odbioru itp.).

Jak widać, do użytkowników mobilnych można podejść na wiele sposobów. O wszystkich ewentualnościach przeczytasz w naszym tekście na temat wyboru pomiędzy RWD, stroną mobilną i aplikacją.

6. Stwórz różne sekcje i działy pomocy.

Widok strony produktu, tak jak i cały sklep, nie zawsze bywa intuicyjny. Użytkownicy miewają mnóstwo pytań w trakcie przeglądania sklepów internetowych.

Samo sprzedawanie produktów nie jest wystarczające – musisz tak podejść do e-commerce, aby rozwiązywać problemy Twoich potencjalnych klientów. Jeżeli w ich głowach rodzą się przeróżne pytania lub wątpliwości – masz je rozwiązywać.

Można robić to na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozwiązywanie problemów bezpośrednio na stronie produktowej.

Jeżeli prowadzisz sklep z obuwiem, to sprzedajesz je w określonych rozmiarach. Może się zdarzyć, że jakaś para butów bardzo interesuje pewnego użytkownika. Nie może on jednak ich kupić, ponieważ na liście rozwijanej brakuje interesującego go rozmiaru obuwia. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby pod spodem zamieścić krótką informację typu: „Co mam zrobić, jeżeli nie widzę tu mojego rozmiaru?”. Użytkownik np. po najechaniu na taką informację (która musi być tak pokazana, aby było wiadome, że właśnie tę akcję trzeba wykonać) otrzymałby ewentualności rozwiązujące jego problem. Zaliczają się do nich chociażby podanie numeru telefonu, pod którym może on uzyskać aktualną informację o stanie magazynowym (choć to też jest sprawa dyskusyjna, ponieważ informacje na stronie internetowej powinny być ze stanem magazynowym ściśle powiązane) lub zostawienie adresu e-mail, aby poinformować użytkownika, kiedy interesujący go rozmiar pojawi się w Twoim sklepie w przyszłości.

Jak widać, opcji jest mnóstwo. Nie wspominam o oczywistościach, czyli o tworzeniu różnego rodzaju FAQ (działów zawierających najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami na nie).

7. Napisz zachęcający i rzeczowy opis produktu.

Produkt musi być dobrze opisany. Na tyle dobrze, aby opis zawierał wszelkie informacje, które mogą interesować potencjalnego klienta.

Kilka miesięcy temu Bartłomiej Kiljan stworzył ponadczasowy tekst, który zawiera wskazówki na temat tworzenia opisów produktów. Znajduje się tam aż 15 pytań, które pomogą Ci stworzyć perfekcyjny opis produktu do Twojego sklepu internetowego. Koniecznie przeczytaj ten tekst, a zobaczysz, że wbrew pozorom zadanie stworzenia odpowiedniego opisu nie jest takie trudne.

8. Podpieraj się tzw. społecznym potwierdzeniem.

O social proof, czyli społecznym potwierdzeniu, wspomniałem nieco w punkcie trzecim niniejszego wpisu.

Społeczne potwierdzenie stanowi swoistą „podpórkę” danego produktu. Dostarcza bowiem potencjalnemu klientowi informacje na temat tego, dlaczego dany produkt jest wart zainteresowania. Dowodzić tego mają na przykład:

 • duża liczba udostępnień w mediach społecznościowych
 • recenzje zadowolonych klientów
 • zdjęcia przedstawiające realny produkt (już po jego zakupieniu, gdy jest wykorzystywany przez użytkowników)
 • logo firm, które współpracują ze sklepem internetowym

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat social proof, przeczytaj nasz ostatni tekst o dowodach społecznych na stronie.

9. Rozważ wprowadzenie rzadkości.

O rzadkości także zdążyłem wspomnieć przy okazji rozwijania punktu trzeciego. Jest to dobry chwyt, który powoduje pewien rodzaj niepokoju. Nakłania on użytkownika do dokonania zakupu, w przeciwnym razie ryzykuje on przegapieniem świetnej okazji.

Również i na ten temat posiadamy w swoim zbiorze tekstów dedykowany artykuł: produkty limitowane i rzadkość. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, odnajdziesz tam z pewnością wiele cennych informacji.

Dlaczego widok strony produktu jest tak ważny?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ stanowi jeden z kluczowych widoków w Twoim sklepie. Da się go rozplanować w taki sposób, aby serwował potencjalnym klientom wszystkie informacje, których oni potrzebują. Wystarczy, że zastosujesz wspomniane w tym tekście zasady.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Karina Kondraczuk

  Dodałabym jeszcze Rich Card 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Prawda, prawda. 😉 Rich snippets, a co za tym idzie – rich cards – również leżą w kręgu naszych zainteresowań, jednak jest to temat na kilka fajnych wpisów.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.