Jak znaleźć właściwy moment promocji sklepu online?

Właściwy moment promocji sklepu online

Tak to już jest, że w ciągu roku mają miejsce różne cykliczne wydarzenia. Możemy je przyporządkowywać do naprawdę wielu kategorii. Da się jednak wyróżnić dwa bardzo specyficzne typy wydarzeń, które znacząco warunkują powodzenie przeróżnych biznesów. Mam na myśli pory roku oraz święta.

Pory roku wpływają na nasze zachowania. Nie bez powodu sprzedaż sandałów jest znacznie większa latem niż zimą. Z tego samego powodu popyt na rękawiczki czy szaliki jest zdecydowanie większy podczas chłodniejszych miesięcy.

To samo dotyczy świąt. Choć są to zazwyczaj pojedyncze dni (np. Walentynki, Dzień Kobiet), to nawet wtedy można przeprowadzić działania biznesowe, które znacząco zwiększą zysk wokół tych wydarzeń.

„Otoczenie” bardzo często wskazuje właściwy moment promocji sklepu online. Nie bez powodu wspomniałem na początku tego tekstu o porach roku i świętach.

Zmienność pór roku pozwala np. właścicielom sklepów obuwniczych na zmienianie ekspozycji oraz strategii marketingowych stosownie do aktualnej temperatury i warunków atmosferycznych. Z kolei kwiaciarnie przeżywają swoisty „boom” przed każdym świętem, podczas którego główną rolę odgrywają kobiety.

Ta swoista powtarzalność nakazuje wręcz przeprowadzanie promocji w odpowiednich momentach. Jednak czy da się to w jakiś sposób zmierzyć?

Popularność diety w ciągu roku

Powyższy wykres, pochodzący z narzędzia Google Trends, ukazuje nam pewną prawidłowość. Jak widać, słowo „dieta” zyskuje na popularności w styczniu – później z reguły zainteresowanie dietą sukcesywnie maleje.

Popularność słowa grill

To samo dotyczy słowa „grill”. Jego największa popularność wśród wyników wyszukiwania przypada na ciepłe miesiące. Jest to oczywiste, gdyż na grillowanie zimą pozwalają sobie zwykle tylko najwytrwalsi fani grillowania.

Warto też zwrócić uwagę na pewną prawidłowość – jak widać, słowo „grill” z każdym kolejnym rokiem staje się coraz popularniejsze.

Last Christmas

Jeden z najbardziej oczywistych kształtów wykresów można uzyskać poprzez obserwację popularności frazy „Last Christmas”. Utwór George’a Michaela przez zdecydowaną większość dni w roku omijamy szerokim łukiem, podczas gdy w okresie bożonarodzeniowym z miłą chęcią do niego wracamy.

Google Trends pozwala nie tylko określić właściwy moment promocji sklepu online, ale także wskazać, kiedy najlepiej jest rozpocząć do niego przygotowania.

Jaki jest właściwy moment promocji sklepu online?

1. Analizuj dane.

Na swojej stronie internetowej na pewno wykorzystujesz jakieś narzędzie do gromadzenia danych dotyczących ruchu. Najpewniej jest to Google Analytics. Nawet nie wiesz, jak często właściciele sklepów internetowych nie analizują jasnych sygnałów, które przecież każdego dnia dostarczają im tego typu narzędzia.

To właśnie na podstawie danych z Google Analytics da się wyznaczać najbardziej podstawowe wnioski. Na przykład w naszym przypadku notujemy nieco mniej wejść w weekendy, aby zwyżkować zwykle w środku tygodnia.

Już takie obserwacje umożliwiają podjęcie łatwiejszej decyzji na temat np. krótkotrwałego „dopalania” pojedynczych postów na Facebooku przy pomocy środków reklamowych. Pomagają również w skuteczniejszym wysyłaniu newslettera, aby trafić do jak największej liczby osób w odpowiednim momencie.

2. Próbuj „wstrzelić się” w chwilowy trend.

Czy pamiętasz, jak latem 2016 roku cały świat oszalał na punkcie gry Pokémon Go? U nieco starszych graczy zadziałał sentyment, z kolei ci młodsi cieszyli się niespotykaną dotąd na tak szeroką skalę innowacyjnością w rozrywce.

Swoje szanse dostrzegły także firmy, próbując wykorzystać Pokémon Go w biznesie. Przyznam, że i nam udało się poprowadzić kampanię reklamową pewnej firmie, której profil działalności nijak ma się do tego typu rozrywki. A jednak i w tym przypadku osiągnęliśmy sukces, gdyż mimo teoretycznego braku powiązań chwilowy trend umożliwił tej firmie na znaczne zwiększenie zainteresowania marką.

Wszystko to miało miejsce pod wpływem chwili. Aktualne (wtedy) wydarzenia warunkowały wiele różnych zachowań.

Jakub Ozorowski swego czasu opublikował na łamach naszego bloga tekst, w którym postarał się określić właściwy moment promocji sklepu online przed Świętami. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj pod udostępniony link.

3. Dobieraj odpowiednie słowa kluczowe.

Google Trends dostarcza swoje wyniki na podstawie słów. To właśnie słowa są bazą działania wyszukiwarek internetowych i to na ich podstawie serwowane są nam wyniki wyszukiwania.

W tekście na temat świątecznej kampanii marketingowej Bartłomiej Kiljan wielokrotnie wspomniał o istotnej roli słów kluczowych w planowaniu działań reklamowych. Nic w tym dziwnego, gdyż latem zdecydowanie częściej przeczytamy „japonki” lub „sandały” zamiast „kozaki” czy „śniegowce”.

Zmierzam do tego, że konkretne słowa kluczowe, pasujące do danej sytuacji, muszą pojawiać się w Twoich działaniach. Media społecznościowe, strona internetowa, kampanie reklamowe – wszędzie tam musisz przykuć uwagę użytkowników. Zrobisz to tylko i wyłącznie wtedy, gdy dostarczysz im to, czego w danej chwili poszukują.

Kolejny raz pomocne może się okazać Google Analytics, które (co prawda w niewielkim stopniu, ale zawsze) jest w stanie podsunąć nieco popularnych słów, za których pośrednictwem użytkownicy trafiają na Twoją stronę internetową. Przydatne będzie także Google Search Console, dostarczające nieco dokładniejsze, aczkolwiek okrojone w czasie dane.

4. Podglądaj konkurencję.

Możesz nauczyć się wielu rzeczy od swojej konkurencji. Ich działania mogą podpowiedzieć Ci, jaki jest właściwy moment promocji sklepu online.

Oczywiście nie mam na myśli bezrefleksyjnego kopiowania czyichś działań. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjrzeć się ich poczynaniom i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Sprawdź, jakie metody wykorzystują. Zaobserwuj, w których miejscach są widoczni. Postaraj się jakkolwiek przeanalizować osiągane efekty. Dopiero wtedy będziesz w stanie spróbować zaadaptować najbardziej skuteczne rozwiązania do własnego biznesu.

5. Dostosowuj stronę internetową.

W tekście na temat zwiększania zysku sklepu w czasie promocji wymieniłem kilka sposobów na to, aby odpowiednio zmodyfikować własną stronę internetową dla potrzeb konkretnego wydarzenia.

Na początku musisz określić, czy udźwigniesz ciężar ewentualnej popularności. Jest to bardzo ważne, gdyż czasowe eventy potrafią generować duży ruch na stronie internetowej. Serwer musi pracować bez przeszkód, aby nie powodować ewentualnych utrudnień w dostępie.

To samo dotyczy kwestii typowo logistycznych. Czy pracownicy Twojej firmy bez problemu będą reagowali na wszelkie zapytania i problemy? Czy nie będzie kłopotów z dostępnością towaru i jego wysyłką? Czy w sklepie internetowym będą dostępne aktualne informacje dotyczące stanu magazynowego i czasu realizacji zamówień? Musisz znać odpowiedzi na te pytania.

W kwestii samej strony internetowej, warto jest spróbować następujących działań:

 • wprowadzenie tematycznych grafik, które swoim klimatem będą nawiązywały do konkretnego wydarzenia
 • zastosowanie zasady rzadkości
 • tworzenie wpisów blogowych, odwołujących się do danej promocji
 • wprowadzenie produktów powiązanych lub zniżek na konkretne zestawy
 • rozsyłanie tematycznego newslettera

Dzięki tym działaniom możesz w jasny sposób zaakcentować, że Twój sklep bierze udział w danym wydarzeniu.

Jak znaleźć właściwy moment promocji sklepu online? – podsumowanie

Cykliczne wydarzenia mogą być znakomitą okazją do tego, aby znacząco zwiększyć zainteresowanie sklepem internetowym. Wszystko zależy od tego, jaką propozycję przygotujesz dla swoich odwiedzających.

Pamiętaj, aby wyróżniać się z tłumu – na podobne pomysły wpada naprawdę wielu przedsiębiorców. Musisz pokazać potencjalnym klientom, że warto postawić właśnie na Ciebie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Thesis

  Myślę, że dobrym pomysłem dla każdego właściciela sklepu internetowego jest planowanie działań reklamowych na cały rok z góry. W planie takim wyposażonym w kalendarz może uwzględnić sezonowość, eventy specjalne typu Boże Narodzenie, czas Komunii, itp. oraz sukcesywnie nanosić tam inne wydarzenia, których wystąpienia nie mógł przewidzieć wcześniej. Wtedy dopiero właściciel sklepu dobrze wykorzysta większość nadarzających się okazji handlowych.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał ZiółkowskiMichał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

6 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak korzystać z Google Analytics? – przegląd panelu

Dzięki Google Analytics można odczytać dane, jakie zostawiają użytkownicy na stronie. Sprawdź zatem, jak zainstalować i korzystać z Google Analytics.