Wolne ładowanie strony internetowej – 6 głównych przyczyn

Wolne ładowanie strony internetowej

Wiele firm wydaje znaczną część swojego budżetu na kampanie marketingowe w Google i w social media, żeby pozyskać użytkowników oraz rozwijać swój biznes. Jednak cały ten wysiłek, czas i pieniądze mogą okazać się daremne, ponieważ wolne ładowanie strony internetowej może zdecydowanie odstraszyć potencjalnych klientów.

Pamiętaj, że szybkość witryny bezpośrednio wpływa na współczynnik odrzuceń, konwersję, przychody, frustrację użytkowników lub ich ogólne niezadowolenie.

Jeżeli nie poprawimy tego na samym początku, to pomimo dobrych rokowań w kampaniach reklamowych, będziemy niestety sporo tracić.

Wobec tego zacznijmy od najczęściej występujących przyczyn, które mają wpływ na wolne ładowanie strony internetowej.

1. Brak optymalizacji strony internetowej.

Duża część stron internetowych wymaga optymalizacji ze względu na sposób, w jaki serwują dynamiczną treść, która z kolei zależy od zapytań do serwera i bazy danych.

Jeżeli kod strony nie został dostatecznie zoptymalizowany i przetestowany pod dużym obciążeniem, to może się okazać, że baza danych przestaje odpowiadać, a hosting odetnie nam stronę, ponieważ znacznie przekraczamy wszystkie nałożone limity.

W jaki sposób określić, czy kod strony negatywnie wpływa na prędkość witryny?

Jeżeli się na tym totalnie nie znamy, to proponuję zlecić testy zewnętrznej firmie.

Jeżeli mamy odrobinę pojęcia, to warto zdiagnozować problem własnoręcznie:

 • Przejrzyj „Error Log” w swoim cPanelu.
 • Poproś hosting o wskazanie plików, które nadmiernie obciążają serwer lub bazę danych.

O ile ciężko zdiagnozować, co obciąża naszą stronę, jeżeli chodzi o kod (po stronie serwera), o tyle sprawdzenie konfiguracji serwera, kodu JavaScript, czy HTML / CSS możemy bardzo łatwo wykonać:

Każdy z tych testów wskaże Ci, co należy poprawić, w którym miejscu oraz w jaki sposób.

Jeżeli Twoja strona jest oparta o WordPressa, to zapraszam do naszego wpisu o tym, jak przyspieszyć stronę na WordPressie.

2. Dodawanie dużych zdjęć, grafik, plików CSS i JS.

Duża liczba niezoptymalizowanych zdjęć oraz plików znacząco wpływa na wolne ładowanie strony internetowej.

Grafiki oraz pliki zużywają również transfer, który niejednokrotnie jest z góry ustalony zwłaszcza dla hostingów współdzielonych, a wyczerpanie transferu automatycznie blokuje lub spowalnia stronę internetową.

Dowiedz się, jak zoptymalizować grafikę na stronie internetowej.

W przypadku plików CSS oraz JS warto zastosować minifikację.

Oto przykładowe narzędzie – Minifier.

3. Widgety typu Facebook, YouTube, Instagram, czat online itp.

Integracja z najważniejszymi mediami społecznościowymi lub z Google Analytics są często konieczne, ale powinieneś unikać ich jak ognia.

Dlaczego?

Wtyczki mediów społecznościowych, dynamiczne banery, reklamy, czy czaty online najczęściej są dodawane za pośrednictwem kodu JavaScript.

Każdy taki kod musi zostać pobrany z innej domeny, co oczywiście wpływa na wolne ładowanie strony internetowej.

Co więcej, ewentualne błędy wynikające z niepoprawnego kodu zostaną wyświetlone również na Twojej witrynie, co może zablokować wczytywanie ważnych elementów strony.

Wobec tego, w jaki sposób sobie z tym poradzić?

O ile z Google Analytics czy z przycisków do udostępniania nie warto rezygnować, o nad widgetem, który pozwala polubić Twoją stronę na Facebooku czy Instagramie, trzeba się zastanowić.

Należy wykonać analizę straty czasowej do korzyści z danego elementu. Jeżeli dodatek od Facebooka opóźnia Twoją stronę o 5 sekund, to subiektywnie na to patrząc, nie jest on tego wart.

4. Skokowy przyrost odwiedzających.

Jednym z typowych problemów związanych z wolnym ładowaniem strony internetowej jest natężenie ruchu i jego skokowe przyrosty.

Oczywiście jest to jak najbardziej pożądane, ponieważ w pewnym stopniu obrazuje to, że strona internetowa jest wykonana dobrze, a jej wysokiej jakości treść przyciąga wielu użytkowników.

Jednakże w zależności od hostingu, wybranego planu, rodzaj systemu do zarządzania treścią i dołączonych skryptów, może mieć to bezpośredni wpływ na wolne ładowanie witryny.

Istnieje kilka sposób, żeby temu zaradzić:

 • Zmiana planu hostingowego na wyższy.
 • Skorzystanie z elastycznego planu, który pozwoli w sytuacjach stresowych zwiększyć zasoby serwera dla danej strony internetowej. W takich planach zazwyczaj płacimy tyle, ile w danym miesiącu strona potrzebowała mocy obliczeniowej, dlatego trzeba uważać, ponieważ może się okazać, że otrzymamy bardzo wysoki rachunek.
 • Warto też rozważyć użycie takiej usługi jak CloudFlare.

5. Dynamiczne treści (caching).

Dynamiczne treści, które zazwyczaj są używane przez wszystkie systemy do zarządzania treścią (w tym WordPressa), są główną przyczyną wolnego TTFB.

TTFB to czas w milisekundach mierzony od chwili wysłania zapytania do serwera, aż do momentu uzyskania pierwszego bajta danych.

W praktyce możemy z miejsca oskarżyć hosting za kiepskie odpowiedzi, lecz niestety na TTFB wpływa bardzo wiele czynników:

 • Duży ruch na stronie.
 • Problemy z siecią internetową.
 • Odległe zapytania między użytkownikiem a serwerem, np. odwiedzający jest z USA, a serwer znajduje się w Polsce.
 • Zużycie miejsca na dysku, zużycie RAM-u, prędkość dysku, konfiguracja bazy danych oraz jej prędkość, stara wersja PHP.
 • Zasobożerny kod strony internetowej, biblioteki, frameworki, częste i skomplikowane odpytywanie bazy danych. Słowem, źle zaprojektowana aplikacja internetowa.
 • Współdzielony serwer.

Niewiele można zrobić, aby rozwiązać problemy z dużym ruchem na stronie lub z problemami, które dotykają sieć internetową. Istnieją jednak sposoby na polepszenie wolnego TTFB (wymagany podstawowy angielski oraz znajomość zagadnień związanych z serwerami), które są wywołane przez generowanie dynamicznej treści oraz złą konfigurację serwera.

6. Współdzielone hostingi (serwery).

Zdefiniujmy sobie na początku dwa popularne terminy w świecie hostingów:

 • Hosting współdzielony lub wirtualny. Oznacza to, że wraz z Twoją stroną internetową serwer obsługuje również wiele innych oddzielnych witryn. Wszystkie strony dzielą ze sobą moc obliczeniową i zasoby.
 • Dedykowany hosting. W tym przypadku jesteś jedynym użytkownikiem serwera. Moc obliczeniowa serwera oraz zasoby są przeznaczone wyłącznie dla Twojej strony internetowej.

Problemy wynikające ze współdzielonego hostingu

Często współdzielony serwer jest niestety zbyt słaby ze względu na mnogość użytkowników, która z niego korzysta.

Taki hosting jest oczywiście bardzo przystępny cenowo i z powodzeniem będzie działać jako serwer testowy lub dla niewymagających strony internetowych, które nie mają kilku tysięcy odwiedzin dziennie.

W przypadku gdy Twoja witryna zaczyna dojrzewać i generować coraz większy ruch wśród użytkowników, pojawiają się problemy związane z ograniczeniami hostingu współdzielonego.

Jeżeli zaczniesz przekraczać swoje limity, strona niestety znacznie zwolni lub po prostu przestanie działać na jakiś czas.

Pamiętaj, że takie działania rzutują również w pewnym stopniu na wszystkie inne strony, które dzielą dany serwer.

W takim przypadku hostingodawca najczęściej proponuje przejście na serwer dedykowany lub po prostu wypowie nam umowę.

Zalety dedykowanego hostingu

Większe i bardziej złożone strony mogą wymagać nawet wielu serwerów dedykowanych (klastrów), które będą pełnić różne role, np. jeden będzie przetwarzał operacje na bazie danych, a drugi udostępniał wszelkie media (zdjęcia, filmy, grafiki).

Takie serwery są zbudowane pod kątem wydajności, więc ich specyfikacje są dość mocne, dlatego są najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla witryn o dużym natężeniu ruchu i wymagających sporej ilości zasobów, a to niestety generuje wyższe koszty.

Są one jednak obowiązkowe w przypadku, gdy strona internetowa ma kluczowe znacznie w kontekście zarabiania pieniędzy czy reprezentowania Twojego biznesu.

Wolne ładowanie strony internetowej – podsumowanie informacji

Jak sam widzisz, wolne ładowanie strony internetowej zależy od wielu czynników. Jedne da się naprawić poprzez optymalizację swojej strony internetowej, a innych nie da się przeskoczyć ze względu na słaby serwer lub architekturę systemu do zarządzania treścią.

To, co jest bardzo ważne, to wczesne odkrycie głównych przyczyn, przez które strona zwalnia i szybkie ich usunięcie – zanim jeszcze zaczniemy poważny marketing w internecie.

Ponieważ nawet kilkusekundowe opóźnienia potrafią skutecznie zniszczyć większość pozyskiwanych konwersji, a już na pewno współczynnik odrzuceń.

Znasz inne przyczyny wolnego ładowania strony internetowej?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.