Wpis o niskiej jakości – jak go wykryć i naprawić?

Wpis o niskiej jakości - jak go wykryć i naprawić?

Jako posiadacz strony internetowej jesteś przyzwyczajony do wykorzystywania różnych kanałów do promocji swojej firmy, włącznie z content marketingiem.

Niestety, nie każdy Twój wpis będzie idealny, a co za tym idzie – nie będzie przynosił Ci zysku. Na całym świecie każdego dnia publikuje się blisko milion wpisów i artykułów, ale wiele z nich jest niskiej jakości i nie będą generować one żadnego ruchu na stronie internetowej.

Oczywiście jest to bardzo zniechęcające, jeżeli napracowałeś się, a Twój artykuł nie został przeczytany przez szeroką publiczność. Dlatego też, aby temu zapobiec, należy rozpoznać i zoptymalizować dany artykuł, aby zaczął generować ruch na witrynie oraz przyciągał klientów.

Dzisiaj pokażę Ci jak wykryć i naprawić wpis o niskiej jakości.

Czy treść wpisu jest prawdziwą przyczyną braku ruchu?

Zanim zabierzesz się za diagnozę wpisu o niskiej jakości, warto rozróżnić mało skuteczną treść od wpisów, które jeszcze nie uzyskały odpowiedniego zainteresowania ze strony odbiorców.

Analizując przez ostatnie miesiące wpisy blogowe na naszym blogu, odkryliśmy, że prawie 75% naszego ruchu pochodzi z artykułów, które zostały napisane miesiąc temu lub jeszcze dawniej. Dodatkowo najlepiej konwertujące wpisy mają około 6 miesięcy.

Wobec tego najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś wynieść z naszych badań, jest to, że niektórym wpisom zajmie trochę czasu, a nawet kilka miesięcy, aby osiągnąć zadowalający wynik w postaci pokaźnej liczby odbiorców.

Dlatego wpis o niskiej jakości powinien być odhaczony jako nierentowny dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku, który jest związany z Twoją strategią marketingową i wskaźnikami efektywności (KPI).

Jak wykryć wpis o niskiej jakości?

Przed oflagowaniem wpisu o niskiej jakości musisz dowiedzieć się, jakie oznaki przyczyniają się do sukcesu artykułu i zaangażowania wśród odbiorców.

Jest to na ogół:

 • Wysoka jakość.
 • Zabawna i edukacyjna forma.
 • Wykorzystanie ciekawych rozwiązań, innowacji.
 • Świeżość.
 • Wpis bez promocji.
 • Istotność.

Może się wydawać, że napisanie wpisu z każdą wymienionych powyżej oznaką jest dosyć proste, dodatkowo może Ci się tylko wydawać, że Twój nowy wpis jest zabawny i innowacyjny.

Jednakże nie jest to tak proste, jak może się wydawać na początku.

Mniej więcej 60% twórców treści wpisów i artykułów przyznaje, że bardzo ciężko jest im napisać wpis, który będzie wysokiej jakości, nawet jeżeli będzie zawierać wszystkie powyższe sugestie.

Przejdźmy teraz do sedna tego punktu, czyli jak wykryć wpis o niskiej jakości.

Należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Utrata ruchu organicznego. Zdarza się, że wpis zyska sporą liczbę odwiedzin w pierwszych paru dniach, ale później zostaje zapomniany w czeluściach internetu. Najczęściej jest to spowodowane tym, że przez parę tych dni promujesz swój wpis w mediach społecznościowych, ale nie możesz robić tego w nieskończoność i w końcu artykuł zostaje zapomniany. Druga sprawa to utrata linków odsyłających lub zmiany w algorytmach organicznych wyszukiwarek internetowych. Nawet najlepszy wpis bez linków nie ugra dużo.
 • Brak bezpośredniego zaangażowania. Nawet wpis, który dobrze prosperuje, jeżeli chodzi o liczbę odbiorców, może kuleć z zaangażowaniem użytkowników. Może to wskazywać na problem z wezwaniem do podjęcia akcji (call to action) lub zawarta treść nie odpowiada intencjom użytkowników, którzy wyszukują wpis np. w wyszukiwarce Google.
 • Brak ruchu organicznego. Może być to bardzo frustrujące zwłaszcza na początku, gdy publikujesz artykuł i w ciągu tygodnia odwiedza go liczba osób, którą można policzyć na jednej ręce. Ruch organiczny może być jednym z najlepszych źródeł ruchu, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy Twój blog lub strona internetowa jest dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek.
 • Brak zaangażowania z mediów społecznościowych. Znikoma liczba osób z social mediów może być oznaką, że jest problem z treścią wpisów, szczególnie jeżeli zawsze ten ruch był generowany.
 • Słabe statystyki artykułu. Wpis o niskiej jakości często ma po prostu kiepskie metryki np. znikomy czas trwania sesji lub wysoki współczynnik odrzuceń. Zakładamy, że nasze treści mają przyciągnąć odbiorcę na tyle, aby przeczytał je od deski do deski. Warto również przekierować z jednego wpisu do drugiego, używając tylko linkowania wewnętrznego.
 • Brak udostępnień, mimo dużej liczby odwiedzin z social media. Jeżeli widzisz, że Twój artykuł ma dużą i uczciwą liczbę polubień, ale nie widzisz żadnych udostępnień ze strony odbiorców, to musisz zastanowić się, dlaczego konwersja udostępnień jest tak niska.

Jak naprawić wpis o niskiej jakości, czyli optymalizacja!

Każdy wpis można poprawić, tak aby jego wyniki były zadowalające.

Po zidentyfikowaniu artykułu o niskiej jakości zacznij od kilku naszych wytycznych, aby wpis w końcu przynosił zamierzone korzyści:

1. Popraw słowa kluczowe z długim ogonem.

Jeżeli jest problem z widocznością w wyszukiwarce lub widzisz, że wpis ma słabe zaangażowanie wśród odbiorców oraz nikt go w zasadzie nie czyta, spróbuj go zoptymalizować. Na początku przeanalizuj intencje użytkowników oraz pomyśl, jaki powinien być długi ogon słowa kluczowego i popraw wpis pod tym kątem. Więcej o słowach kluczowych przeczytasz w naszym wpisie o darmowym wyszukiwaniu słów kluczowych.

2. Zoptymalizuj nagłówki w celu poprawienia współczynnika klikalności.

Google korzysta z ponad 200 czynników rankingowych opartych o zapytania i intencje użytkowników. Pomimo że nagłówki może nie mają jakiejś dużej wagi, to właśnie one rzucają się w oczy każdemu odbiorcy.

Wobec tego popraw nagłówki, tak aby stały się bardziej atrakcyjne w celu ulepszenia współczynnika klikalności, a co za tym idzie – wygenerowania większej liczby odwiedzin.

Optymalizacja nagłówków może się przyczynić do stopniowego wzrostu pozycji w wyszukiwarce.

3. Stwórz atrakcyjną meta treść wpisu.

Wartość SEO meta opisu znacznie zmniejszyła się w ostatnich latach, ale ma ona jeszcze swoją wartość dla potencjalnego kliknięcia.

Podobnie jak w przypadku nagłówków, meta opis może mieć ogromny wpływ na współczynnik klikalności oraz zaangażowanie odbiorców.

4. Dobierz i dopasuj zawartość treści do intencji użytkownika.

Mogłeś trafić na fantastyczny temat, ale źle dopasowałeś go do grupy odbiorczej, czyli użytkownicy znajdą Twój wpis, ale nie będzie w nim niczego wartościowego, ponieważ szukali zupełnie czegoś innego. Dlatego zawsze sprawdzaj wysokość współczynnika odrzuceń. On powie Ci, czy wpis trafia do odpowiednich użytkowników.

5. Dodaj linki wewnętrzne, tak aby połączyć podobne wpisy.

Zdarza się, że oznaczysz wpis o niskiej jakości, który tak naprawdę jest bardzo dobry, ale brakuje mu linkowania wewnętrznego, dzięki któremu temat artykułu będzie wyczerpany w całości.

Bez linków wewnętrznych oraz wiarygodnych źródeł odbiorcy mogą odnieść wrażenie, że wpis jest tylko subiektywną opinią oraz domysłami. Linki zewnętrzne mogą dodać autorytetu i wiarogodności całej treści.

6. Zastosuj fuzję wpisów.

Jeżeli masz kilka podobnych wpisów, ale nie generują praktycznie ruchu na Twojej stronie internetowej, pomyśl o ich unifikacji.

Dlaczego?

Wpisy, które są długie i wyczerpują temat, są lepiej odbierane przez czytelników oraz wyszukiwarki internetowe. Dlatego połączenie wpisów o niskiej jakości może być dobrym pomysłem.

7. Użyj wezwania do działania, czyli vademecum na wszystkie problemy.

Jeżeli Twoje wpisy nie angażują zbyt wielu odbiorców, pomyśl o umieszczeniu w każdym z nich wezwania do działania (call to action).

Jednakże na początku upewnij się, czy wpis mówi do odbiorców dokładnie to, co chcesz im przekazać, umieszczając wezwanie do działania.

Jak znaleźć wpis o niskiej jakości? – podsumowanie

Upewnij się, czy potencjalny wpis o niskiej jakości zawiera wszystkie wymienione na początku oznaki, stwórz plan działania i go zastosuj.

Pamiętaj, że nawet najgorszy wpis można zoptymalizować tak, aby generował ruch, ale nie będzie przynosił żadnych korzyści. Wtedy musisz pomyśleć o napisaniu go od nowa.

A może znasz jeszcze inne metody na poprawę wpisu o niskiej jakości? Podziel się wskazówkami w komentarzach poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. klubautora-itkgraf

  Tworząc treści ciężko jest wszystkie te wytyczne utrzymać w jednym artykule, ale nie jest to niemożliwe. Ten artykuł z całą pewnością się przyda dla osób, które nie mają pojęcia z jednej strony o SEO, a z drugiej nazwijmy to „sztuczkami” przyciągania ludzkiego oka i zatrzymywania go na stronie 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.