Wpisy, które generują ruch na stronie internetowej – 7 przykładów

Wpisy, które generują ruch na stronie internetowej

Content marketing opiera się na umiejętności tworzenia odpowiednich treści i promowania ich w celu przyciągnięcia jak największej liczby odbiorców. Dlatego bez względu na to, które z przykładów będziesz chciał zastosować na swoim blogu, to niestety nie wszystkie wpisy, które generują ruch na stronie internetowej, mogą zadziałać w Twoim przypadku.

Radzimy na początku wszystkie przetestować i sprawdzić, jak spisują się z Twoją grupą docelową.

Warto również wspomnieć tutaj o ogólnych zasadach dobrego wpisu:

 1. Wpis powinien przyciągać uwagę w mediach społecznościowych. Tematem, krótkim opisem oraz ciekawym zdjęciem głównym.
 2. Powinien oferować czytelnikowi praktyczne informacje.
 3. Wpis musi być długoterminowy, czyli należeć do tzw. evergreen content.
 4. Wpis powinien wyróżniać markę wśród konkurencji.
 5. Powinien również dawać poczucie wiarygodności i zaufania.

Jeżeli połączysz zasady idealnego wpisu z jego rodzajami, które potrafią generować więcej ruchu na stronie dzięki swojej formie, to z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzone cele.

Wobec tego przejdźmy do listy 7 przykładów!

Jakie są wpisy, które generują ruch na stronie internetowej?

1. Wpisy z listami.

Wpisy z listami to najczęściej udostępniane wpisy w mediach społecznościowych i jedne z najbardziej wartościowych typów treści na blogach.

Jeżeli używasz często wyszukiwarki Google, to większość rezultatów będzie zawierać określenia:

 • 7 przykładów
 • 9 korzyści
 • 11 porad
 • 13 wskazówek
 • 17 pomysłów itd.

Dlaczego?

Wpisy z listami po prostu przyciągają uwagę czytelnika. Istnieje jednak pewien minus tego typ wpisów. Są bardzo popularne, wobec tego będziesz musiał stawić czoła niezliczonej konkurencji.

Dlatego Twój wpis musi być unikalny i w większości przypadków kompletny.

Jeżeli temat jest bardzo oblegany, to nie wystarczy napisać artykuł, który pokazuje np. 5 sposobów na to, jak promować swoje treści w internecie. Trzeba będzie się mocniej wysilić i zwiększyć liczbę do 13, 15, 17 itd.

Możesz zapytać: dlaczego liczby nieparzyste?

Tutaj znajdziesz ciekawą odpowiedź.

2. Studia przypadków.

Jako osoba z branży marketingu czy SEO, uwielbiam studia przypadków, ponieważ zawierają realną historię, z której mogę wyciągnąć wiele wniosków. Są to też typowe wpisy, które generują ruch.

Studia przypadków zazwyczaj zawierają jakiś ogólny problem z danej branży, sposób, żeby go rozwiązać oraz to, co później osiągnięto dzięki postawionym krokom.

Takie historie budują wiarygodność nie tylko marki, która w niej jest przedstawiona, ale i samego autora.

Najciekawsze jest to, że zazwyczaj to, co zostało opisane w studium przypadków, możesz rzeczywiście zobaczyć na własne oczy, przeglądając np. stronę internetową danej marki.

Oto krótka lista kroków, która sprawdza się w kontekście studium przypadku:

 • Przeczytaj studia przypadków, które zaprezentowała Twoja konkurencja.
 • Zbierz listę pytań, o które pytają Twoi potencjalni klienci.
 • Zacznij studium przypadku, opisując dany problem i wskazując, na co on wpływa.
 • Opowiedz ciekawą historię, korzystając z prawdziwych przykładów, osób lub firm.
 • Opisz krok po kroku, co zrobiłeś, żeby dany problem rozwiązać.
 • Dodaj dowody, że studium przypadku nie zostało wymyślone. Mogą to być zdjęcia, wywiad, strona internetowa, na której zostały naniesione zmiany itd.
 • Podziel się swoimi wnioskami.

Studia przypadków uczą odbiorców, jak rozwiązywać poruszony problem, ale nie martw się, że zdradzasz jakiś sposób rozwiązania i teoretycznie zamykasz sobie drogę zarobku.

Tego typu wpisy, które generują ruch na stronie internetowej, są również świetnymi dźwigniami konwersji i poniekąd zmuszą potencjalnego klienta, żeby się z Tobą skontaktował (klienci zazwyczaj nie mają ochoty oraz czasu na rozwiązywanie problemów własnoręcznie).

3. Wpisy zbiorcze.

Podobnie jak w pierwszym punkcie, będzie to lista, lecz nie taka zwykła.

Różnica polega na tym, że gromadzisz kilkanaście wpisów po to, żeby w szczegółowy sposób wyjaśnić jakiś ogólny temat, np. w rodzaju vademecum blogera.

Jeżeli ktoś odwiedzi taki wpis, to w przypadku linkowania własnych wpisów, odbiorca z pewnością przejrzy inne dodane artykuły.

Oprócz dużej użyteczności takich wpisów, które dostarczają kompleksowe informacje, możesz również skontaktować się z innymi blogerami i nawiązać współpracę, przez co możesz zacząć promować nie tylko swoje wpisy, ale i treści przyszłych partnerów.

4. Wpisy recenzenckie.

Od razu zaznaczam: wpisy recenzenckie, które obiektywnie oceniają jakiś produkt lub usługę, będą poważane i często udostępniane, co oczywiście przełoży się na generowany ruch na stronie internetowej, ponieważ wiele recenzji w dzisiejszych czasach jest coraz częściej sponsorowanych i mało kto z tym się już kryje.

Pamiętaj również, że taka recenzja musi być wyczerpująca. Warto postawić się w roli wielu różnych odbiorców i pokazać wady oraz zalety dla każdego z nich.

Wejście we wpisy recenzenckie będzie wiązało się z wymyśleniem własnej formy testowania, co może w przyszłości zaowocować rozpoznawalnością marki w internecie i wieloma udostępnieniami.

5. Wpisy oparte na badaniach.

Tego typu wpisy wykorzystują badania lub dane do analizy pochodzące z innych źródeł.

Przykładowo, jeżeli konkurencyjna firma przeprowadza jakiś eksperyment i dzieli się swoimi wynikami, to jest to świetny materiał na wpis.

Dlaczego?

Istnieją dwie drogi:

 • Częściowo zgadzasz się z wynikami, ale dodajesz od siebie istotne wnioski (najpierw musisz jednoznacznie je potwierdzić), których zabrakło, przez co automatycznie Twój autorytet wśród odbiorców rośnie.
 • Możesz spróbować zakwestionować wyniki i wnioski (ponownie najpierw musisz jednoznacznie je potwierdzić), co oczywiście będzie skutkować zażartą dyskusją.

Jak sam widzisz, nie jest to takie proste, ponieważ musisz mieć własne wyniki badań, żeby móc coś wnieść do treści wpisu.

6. Historie sukcesów w branży.

Coraz częściej blogerzy publikują wpisy, które opisują ich sukces lub kogoś z branży oraz to, w jaki sposób został on osiągnięty.

Takie treści bardzo często rozchodzą się viralowo, ponieważ odbiorcy chcą wiedzieć, w jaki sposób ktoś doszedł do swojego sukcesu, żeby przełożyć to na swoją sytuację.

Innym powodem, dla którego takie wpisy generują ruch na stronie internetowej, jest fakt, że podobnie jak studia przypadków, opisują prawdziwą historię, zawierają wnioski, przeanalizowane dane, wypowiedzi ekspertów itd.

7. Poradniki „jak coś zrobić”.

Pisanie poradników jest świetnym sposobem na zdobycie wysokich pozycji na dane słowo kluczowe w wyszukiwarkach internetowych.

Dlaczego?

Ponieważ duża część fraz, które wpisujemy w wyszukiwarkę, jest po prostu pytaniem „jak coś zrobić”.

Co więcej, wpis w formie poradnika, który rozwiewa wszelkie wątpliwości i przekazuje rzetelne informacje, stawia nas w świetle eksperta.

Pamiętaj, że większość takich poradników będzie również tzw. treścią evergreen.

Jeżeli chodzi o poradniki w formie wpisu, to można spróbować zastosować taki szablon:

 • Wprowadzenie do problemu.
 • Wprowadzenie do rozwiązania.
 • Rozwinięcie krok po kroku, w jaki sposób rozwiązać dany problem.
 • Podsumowanie wszystkiego, co opisałeś.
 • Końcowe wnioski.

Wpisy, które generują ruch na stronie internetowej – podsumowanie

Nasza lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Jedne blogi będą generowały mnóstwo ruchu poprzez podawanie codziennych newsów z branży, a inne niestety nigdy nie przebiją się do wystarczającej liczby użytkowników.

To, co jest bardzo ważne, to przetestowanie każdego rodzaju wpisu i sprawdzenie, w jaki sposób działa z Twoją niszą oraz grupą odbiorców.

Warto również pamiętać, żeby nie popaść w monotonię i testować wiele różnorodnych form artykułów.

Znasz inne wpisy, które generują ruch na stronie internetowej?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.