Wskazówki user experience dla stron internetowych

Wskazówki user experience dla stron internetowych

Jeżeli użytkownik ma wykonać na Twojej stronie pożądaną akcję (dokonać zakupu, zarejestrować się, czy też pobrać np. e-booka), to serwis musi być dla niego po prostu przyjemny. Intuicyjny w obsłudze i przejrzysty. Skupiający uwagę na najważniejszych kwestiach. Dlatego też powinieneś dbać o konwersję, która jest jednym ze wskaźników poziomu Twojego sukcesu.

Na naszym blogu kilkukrotnie poruszaliśmy już tematykę user experience. Rozważaliśmy rolę psychologii stron internetowych i zasad UX w e-commerce, a także omówiliśmy wpływ user experience na sprzedaż. Z kolei tekst, który czytasz w tej chwili, poświęcony jest przeróżnym wskazówkom dotyczącym UX. Jest to zestaw ogólnych porad, które są wręcz podstawą strony internetowej spełniającej z góry założone cele.

Sprawdź więc, na co warto jest zwrócić uwagę podczas skutecznej optymalizacji strony internetowej pod kątem user experience.

Wskazówki user experience mające wpływ na konwersję:

1. Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki stronie głównej.

Wydaje się to oczywiste, jednakże w wielu przypadkach okazuje się, że znaczna część właścicieli stron internetowych nie przykłada do tego zbyt dużej wagi. O czym mowa? O stronie głównej, a dokładniej – o jej właściwej prezencji.

Wielu użytkowników „ląduje” na samym początku na stronie głównej. To właśnie z tego miejsca rozchodzą się wszelkie ścieżki przepływu zachowań i interakcji. W związku z tym strona główna nie może być obszarem, w którym odwiedzający przytłaczany jest wieloma informacjami.

Staraj się zamieścić na niej tylko najważniejsze kwestie. Spraw, aby potencjalny klient zainteresował się Twoją działalnością i był skłonny podjąć kolejne akcje – dowiedzieć się czegoś więcej na temat usług, poznać Twoje zrealizowane projekty czy też po prostu dokonać zakupu.

Wszelkie wskazówki user experience dotyczące strony głównej nakazują przedstawianie najistotniejszych informacji od razu „na wejściu”. Bez konieczności przewijania okna przeglądarki w dół. Trzymaj się tej zasady. Dzięki niej użytkownicy od razu po odwiedzeniu Twojego serwisu będą wiedzieli, czym się zajmujesz oraz jak możesz im pomóc.

2. Nie upychaj wszystkich informacji na siłę.

Ten podpunkt wynika bezpośrednio z poprzedniego, jednak tyczy się całej witryny.

Po pierwsze – nie rozpisuj się oraz nie zalewaj użytkownika setkami zdań od razu na wejściu. Jeżeli chcesz szerzej wyjaśnić pewne kwestie, stwórz odpowiednie do tego podstrony. Tak zadbaj o ścieżki potencjalnych zachowań, aby użytkownik sam zadecydował, czy chce dowiedzieć się czegoś więcej na dany temat. Jeżeli wyrazi taką wolę, okaże to np. poprzez kliknięcie przycisku typu „dowiedz się więcej” i przejście do właściwej podstrony, na której będzie mógł czytać do woli.

Po drugie – musisz dysponować pewnym zmysłem estetycznym (lub człowiekiem, który takowy posiada). Dlaczego? Wszelkie wskazówki user experience mówią o tym, aby umiejętnie zarządzać przestrzenią wokół treści:

 • wszelkim ważnym przyciskom nadaj wyróżniające się tło
 • wydziel najważniejsze miejsca po to, aby nie ginęły one w gąszczu mniej ważnych elementów
 • stosuj odpowiednio duże odstępy pomiędzy liniami w tekście, aby był on bardziej czytelny

Zobaczysz, że użytkownicy podziękują Ci za to poprzez wydłużenie czasu spędzanego na Twojej stronie internetowej. Zmniejszysz też wartość współczynnika odrzuceń.

3. Mądrze wykorzystaj CTA.

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy na naszym blogu tekst dotyczący przycisku wzywającego do działania. Wspomniany tekst zawiera szereg porad na temat tego, jak odpowiednio zaprojektować przycisk CTA w celu przynoszenia jak największej liczby konwersji.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ każda strona internetowa ma swój cel. Przyciski CTA pozwalają go realizować, jednakże muszą być one stosowane „z głową”. Czyli jak?

 • przycisk powinien wyróżniać się na tle innych elementów
 • musi jasno wskazywać na zdarzenie, które wykona się po jego kliknięciu
 • ma on przyciągać uwagę użytkownika – zarówno wyglądem, jak i treścią
 • CTA powinno być widoczne od razu po wejściu potencjalnego klienta na stronę

Tak jest, wszelkie wskazówki user experience poświęcają przyciskom wzywającym do działania bardzo wiele uwagi.

4. Zróżnicuj treść.

Sam tekst nikogo do niczego nie przekona. Dobrze jest urozmaicać treść poprzez elementy wizualne typu obrazki czy filmy video. Popularne są też przejścia i animacje realizowane poprzez odpowiednie instrukcje w CSS.

Pamiętaj tylko, aby stawiać na szczerość i prawdę. Co mam na myśli poprzez to stwierdzenie? Niektórzy uważają, że zasypanie strony stockowymi obrazkami przyniesie zamierzony efekt. Być może, o ile są to grafiki wzbudzające zaufanie i niewyglądające sztucznie. Ciężko jest znaleźć na stockach takie obrazy, które nie będą budziły wątpliwości (tak jak np. zdjęcia ze słynnym już dziwnym panem ze stocku, czyli Andrasem Arato).

W gruncie rzeczy nie oferujesz samej usługi, a wyobrażenie o jej rezultacie. Rzadko kogokolwiek obchodzi sam proces powstawania czy też realizacji. Jeżeli ktoś interesuje się danym produktem, to ma tak naprawdę na myśli korzyści, które dzięki niemu osiągnie.

Ma to bezpośrednie przełożenie na wszelkie treści graficzne. Wskazówki user experience zalecają stosowanie prawdziwych zdjęć czy też filmów z realizacji (jeżeli Twoja firma wykonuje np. prace remontowe). Dobrym rozwiązaniem (mam na myśli przede wszystkim usługi świadczone drogą internetową) są też grafiki w stylu flat design, których zadaniem jest szybkie przekazywanie prostego komunikatu.

5. Zapewnij odpowiednią prędkość ładowania.

Kolejna oczywistość, na którą wiele osób nie zwraca uwagi. Często można spotkać serwisy, które w testach PageSpeed Insights lub Pingdom Website Speed Test osiągają wyniki poniżej dopuszczalnych norm. Jeżeli masz taką możliwość – popraw osiągi wykazywane przez wspomniane narzędzia lub zleć to komuś, kto się na tym zna. Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty: jesteśmy niecierpliwi. My, ludzie, chcemy wszystkiego tu i teraz. W związku z tym wszelkie wskazówki user experience nakazują dbać także o prędkość ładowania witryny, ponieważ z każdą sekundą odwiedzający tracą chęć na dalsze interakcje z serwisem.

Uwaga! Jeżeli interesuje Cię problematyka optymalizacji prędkości wczytywania się stron internetowych, koniecznie śledź naszego bloga. W lipcu światło dzienne ujrzy mała niespodzianka przygotowywana przez naszą ekipę.

6. Uczyń stronę przyjazną dla użytkowników mobilnych.

O zaletach responsywnych stron internetowych nie muszę nikogo przekonywać. Ta technika umożliwia płynne dostosowywanie treści serwisu do ekranu urządzenia, tak aby wyświetlała się ona optymalnie.

Liczba użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych rośnie, tak samo jak procentowy udział smartfonów i tabletów w całym ruchu w internecie. Trzeba więc się do tego dostosować i serwować odpowiednie rozwiązania, które zadowolą możliwie największą liczbę osób.

Jednakże musisz też podjąć decyzję polegającą na wyborze odpowiedniej techniki. Strona responsywna, wersja mobilna czy aplikacja – sprawdź koniecznie ten wpis. Dzięki niemu decyzja w kwestii postawienia na właściwą technologię „umobilniającą” powinna być łatwiejsza.

7. Zadbaj o odpowiednie informacje kontaktowe.

Odpowiedz sobie na to pytanie: czy ufasz firmom, o których możesz znaleźć niewiele informacji w internecie? Z pewnością nie. W związku z tym nie popełniaj tego samego błędu i zadbaj o to, aby potencjalni klienci mogli dowiedzieć się, z kim właściwie mają do czynienia.

Wiadomo, że ważne są takie informacje, jak nazwa firmy, numer telefonu, adres e-mail czy też linki do portali społecznościowych. Jeżeli Twoja działalność dysponuje dodatkowymi numerami lub kodami identyfikacyjnymi – również je zamieść. Jeśli ktoś będzie chciał dokładniej sprawdzić Twoją firmę, umożliwisz mu to. Wtedy bardziej utwierdzi się w przekonaniu, że ma do czynienia z normalnym przedsiębiorstwem, nie zaś z jakąś firmą krzak.

Skoro wymieniam różne wskazówki user experience związane z kontaktem, wspomnę też o formularzach kontaktowych oraz wszelkich innych interaktywnych elementach służących do pozyskiwania informacji od potencjalnych klientów. Nie przesadzaj z ilością pól. Twoim zadaniem jest takie zaprojektowanie formularzy, aby dostarczały Ci możliwie maksymalną ilość informacji przy możliwie minimalnej liczbie pól, które użytkownik musi wypełnić. Jest to niesamowicie ważne, aby znaleźć taki złoty środek. Nikt w końcu nie lubi przedzierać się przez nieintuicyjne i zbyt rozwlekłe formularze.

8. Spraw, aby treść była czytelna i zrozumiała.

Jakub Ozorowski we wpisie o wskazówkach dotyczących SEO copywritingu wspomniał o tym, aby treść prezentować w przystępnej formie. Duże bloki jednolitego tekstu niestety nie wyglądają atrakcyjnie. Dobry tekst:

 • składa się z krótkich lub średniej długości zdań
 • posiada treść dzieloną na akapity
 • stosuje ciemny font na jasnym tle
 • cechuje się dostatecznie dużą czcionką
 • wykorzystuje listowania do przedstawiania treści, którą można wymieniać poprzez punkty
 • odróżnia odpowiednio linki od normalnego tekstu
 • urozmaicany jest poprzez stosowanie różnej wielkości nagłówków

Miej na uwadze powyższe wskazówki user experience w kwestii pisania tekstów, a czytelnicy z pewnością podziękują Ci za to zwiększonym zaangażowaniem na Twojej stronie.

Wskazówki user experience – słowo na zakończenie

User experience to pojęcie, z którym wiąże się bardzo dużo przeróżnych aspektów. Co więcej, jak widać, są to rzeczy bardzo ciekawe. W wielu przypadkach okazuje się, że nawet najmniejsze zmiany mogą być kluczowe do wzrostu konwersji na stronie internetowej. Czego oczywiście Tobie i sobie życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.