Wspomaganie działań SEO płatną reklamą AdWords i Facebook Ads

Wspomaganie działań SEO płatną reklamą AdWords i Facebook Ads

Wielu właścicieli stron internetowych oczekuje, że ich nowa strona internetowa od razu pojawi się w topowych wynikach wyszukiwania.

Niestety w wielu przypadkach tak się nie dzieje, nawet na zapytania typowo związane z nazwą naszą marki. W związku z tym warto zacząć wspomaganie działań SEO płatną reklamą AdWords lub Faceobook Ads. Jest to szczególnie dobre wyjście dla nowych serwisów, które dopiero zaczynają swoją przygodę w internecie.

Indeksacja oraz same działania SEO wymagają czasu. Czasu, który liczony jest nie w dniach, a w miesiącach. Nierzadko nawet w latach. Wyszukiwarka Google też potrzebuje czasu, aby przetworzyć wszystkie informacje i powiązać daną frazę ze stroną. Więc nic w tym dziwnego, że nowa strona z miejsca nie jest na topowych wynikach wyszukiwania.

Logicznym więc wyjściem w takich sytuacjach wydaje się wspomaganie działań SEO płatną reklamą jak AdWords czy kampania w social media. Dzięki temu możemy pozyskiwać ruch, w międzyczasie dbając o kwestie pozycjonowania, które najlepiej rozpocząć jak najwcześniej.

Płatny ruch jest dotąd, aż jest na to budżet. Więc koniec budżetu oznacza brak ruchu (płatnego) na stronie. Z kolei działania SEO są długofalowe i pozycje nie spadają z dnia na dzień (teoretycznie).

Poznaj więc 4 korzyści, jakie dają płatne działania wspierające pozycjonowanie.

Zaczynamy!

Wspomaganie działań SEO płatną reklamą – 4 korzyści

1. Zwiększenie widoczności strony w wynikach organicznych.

Dzięki AdWords możesz zwiększyć widoczność własnej witryny w wynikach wyszukiwania na te frazy, które na dany moment nie są wypozycjonowane. Jest to wręcz konieczna praktyka dla wszystkich stron, które o działaniach SEO „nie słyszały” lub dopiero je zaczynają. Więc płatna reklama generować będzie ruch np. do czasu, aż strona nie osiągnie satysfakcjonujących pozycji na daną frazę.

Warto również nadmienić, że płatne wyniki AdWords pojawiają się tuż nad wynikami organicznymi. Dzięki temu użytkownicy w pierwszej kolejności widzą maksymalnie cztery płatne pozycje, a dopiero potem pokazują się naturalne wyniki. Można więc przypuszczać, że użytkownik chętniej kliknie pozycję znajdującą się na szczycie listy.

Także wsparcie działań SEO płatną reklamą AdWords generuje widoczność w wyszukiwarce, w czasie gdy frazy nabierają mocy i rosną na rzecz prowadzonych działań pozycjonerskich.

Wspomaganie działań SEO płatną reklamą

Płatne wyniki mają również jeszcze jeden plus, ponieważ dzięki tzw. rozszerzeniom możemy umieścić dodatkowe elementy w reklamie (linki, telefon, dane adresowe, dowolny tekst itp.), przez co staje się ona jeszcze większa, zajmując więcej pikseli.

2. Generowanie ruchu i naturalnych linków.

Płatną reklamę można również wykorzystać do generowania ruchu i odwiedzin na stronie. SEO w dużej mierze polega na tworzeniu treści, która pozyskuje ruch, linki do strony czy buduje autorytet domeny. Jednak, aby to wszystko osiągać, trzeba mieć czytelników, którzy będą czytali, dzielili się treścią z innymi, czy umieszczali naturalne linki zwrotne do Twoich treści.

Chcąc pozyskiwać czytelników na wpisy blogowe, możemy wspomóc się reklamą PPC. Dzięki temu dotrzemy do użytkowników, którzy do tej pory nie mieli okazji o nas wiedzieć (ze względu na niskie pozycje).

Dzięki płatnym działaniom to my decydujemy, które treści chcemy promować w kampanii. Kolejny plus to możliwość dobierania grupy docelowej w zależności od medium reklamowego. Dzięki Google AdWords możemy konkretnie sprecyzować lokalizację, w której pojawiać się będzie nasza reklama. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy ograniczony budżet i nie chcemy zawojować całego rynku, tylko jego określony obszar terytorialny.

Serwisy w mediach społecznościowych oferują nam bardziej zaawansowane możliwości wybierania grupy docelowej. Tutaj możemy wybrać chociażby wiek grupy docelowej, płeć, zainteresowania, zachowania oraz to, co lubią i jakie zawody wykonują. W ten sposób możemy dostosowywać naszą treść do aktualnej grupy i każdej z nich oferować to, co tak naprawdę ją interesuje. Wtedy mamy większą pewność, że wydawane pieniądze na reklamę trafiają do właściwych osób, a nie przypadkowych.

Wspomaganie działań SEO płatną reklamą AdWords czy w social media pomaga zdobywać grono czytelników i docierać do nowych odbiorców, którzy mogą dzielić naszą treścią i zdobywać dla nas linki, co siłą rzeczy przełoży się na działania w kwestii pozycjonowania.

3. Analiza kampanii AdWords jako baza pod SEO.

Kolejny sposób na wspomaganie działań SEO reklamą AdWords to analiza informacji dostarczanych przez kampanię. W ten sposób możesz dowiedzieć się wiele na temat fraz, wokół których budujesz treść na stronie. Dzięki kampanii dowiesz się m. in.:

  • które frazy notują najwięcej kliknięć, a które są rzadziej klikane
  • które podstrony i słowa kluczowe posiadają największy wskaźnik jakości
  • znajdziesz nowe frazy warte Twojego zainteresowania

Analizując powyższe czynniki dowiesz się bardzo wartościowych pod kątem SEO rzeczy. Chociażby tego, pod które frazy warto dostosować treść na stronie.

Cenną informacją jest wskaźnik jakości. Jeśli jest niski, to znak, że treść na danej podstronie serwisu jest kiepsko zoptymalizowana pod daną frazę. Daje więc nam to sygnał do jej poprawy i optymalizacji.

Wspomaganie działań SEO - ocena wskaźnika jakości

Słaby wynik jakości to ostrzeżenie dla naszej witryny i znak do jej optymalizacji pod daną frazę – o ile jest dla nas oczywiście atrakcyjna.

4. Wykorzystanie retargetowania.

Rzeczą, jaką potrafi kampania PPC, a nie potrafi SEO to retargetowanie, czyli dobieranie grupy docelowej, która już wcześniej zapoznała się z naszą marką – czy to w social media, czy na stronie internetowej.

Zdobywanie ruchu z wyszukiwarki poprzez SEO może zająć Ci długie miesiące. Jeśli już osiągniesz topowe pozycje, to nie oznacza, że Twoi odbiorcy przekształcą się od razu w klientów. Ba, mówi się nawet, że tylko 2% odwiedzających dokonuje zakupu lub korzysta z oferty przy pierwszej wizycie na stronie (jedno ze źródeł).

Ten fakt warto jest wykorzystać, wyświetlając reklamę właśnie tym użytkownikom, którzy odwiedzili nas wcześniej. Tego typu reklamę można zastosować np. na Facebooku czy YouTube. Zamiast reklamować się nowym klientom, podsuwamy naszą ofertę tym, którzy już poniekąd zdążyli zapoznać się z naszą stroną wcześniej. Wtedy mamy większą szansę, że przy ponownej wizycie użytkownik chętniej skorzysta z oferty. Retargetowanie w takich przypadkach sprawdza się idealnie.

Wspomaganie działań SEO płatną reklamą PPC – podsumowanie

Często można spotkać się z dylematem: SEO czy PPC? Jednak tak naprawdę nie ma co porównywać tych obu metod, bo są kompletnie różne i nie powinny się nawzajem eliminować. Wręcz przeciwnie. Powinny iść ze sobą w parze, tworząc zgrany duet. Każda z nich da nam inne korzyści, które wzajemnie będą się uzupełniać, tworząc silną broń do działań marketingowych.

Powyższe przykłady pokazują, że wspomaganie działań SEO płatną reklamą PPC jest jak najbardziej na miejscu i znajduje swoje zastosowanie. Dzięki usługom AdWords czy kampaniom w social media możemy uzupełniać działania SEO, szczególnie gdy dana strona dopiero ujrzała światło dzienne. Wtedy też sama domena oraz serwis nie mają na tyle mocy, aby przebić się przez silną i jakże często liczną konkurencję. Na wszystko potrzeba czasu, który można uzupełnić właśnie płatnymi działaniami reklamowymi.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.