Wtyczki do WordPressa, które oszczędzą Twój czas

Wtyczki do Wordpressa, które oszczędzą Twój czas

Prowadzenie bloga lub strony internetowej wymaga sporo czasu. Co, jeżeli ciągle tego czasu nam brakuje, a wiele żmudnych czynności, które teraz wykonujesz, można w pewnym stopniu zautomatyzować? W tym tekście pokażę Ci wtyczki do WordPressa, które oszczędzają czas oraz pozwalają na szybszy rozwój bloga lub strony internetowej.

Przedstawione dodatki do WordPressa nie tylko oszczędzą Ci czas, ale także pomogą zdobyć wyższe pozycje w rezultatach wyszukiwania, uporać się ze spamem, czy zadbać o stabilność całej strony internetowej poprzez regularne i automatyczne sporządzanie kopii bezpieczeństwa.

Zaczynamy!

Oto wtyczki do WordPressa, które oszczędzą Twój czas.

1. UpdraftPlus.

Wtyczka UpdraftPlus kopia bezpieczeństwa

Jeżeli jeszcze ani razu nie zdołałeś zepsuć swojej strony internetowej na WordPressie, to tak naprawdę jeszcze jej nie znasz i nie próbowałeś dokonywać w niej zmian.

Problemy zaczną się wtedy, gdy będziesz chciał dodawać nowe funkcje, wtyczki, motywy itd.

Najlepszym sposobem, żeby ich uniknąć, jest prosta czynność o nazwie „kopia zapasowa”.

Oczywiście Twój hosting zapewne gromadzi za Ciebie takie kopie bezpieczeństwa, ale nierzadko jest to opcja płatna, a dodatkowo taka kopia jest z poprzedniego dnia, a ich liczba jest ograniczona.

Warto wtedy wziąć sprawy w swoje ręce i zainstalować wtyczkę o nazwie UpdraftPlus.

W jaki sposób zaoszczędzi Ci ona czasu?

Po wystąpieniu jakichkolwiek problemów z aktualizacją WordPressa lub po niefortunnych zmianach w kodzie strony możesz natychmiast przywrócić wcześniej zapisaną kopię bezpieczeństwa.

Nie będziesz musiał walczyć z hostingiem i czekać na ich reakcję, nie będziesz musiał również czekać np. na rozwiązanie problemu z forum.

Dodatkowo UpdraftPlus potrafi tworzyć kopie bezpieczeństwa automatycznie bez Twojej ingerencji zgodnie z ustawionym harmonogramem.

Możesz mi wierzyć lub nie, ale każda strona internetowa lub blog w końcu się zepsuje podczas jakiejś aktualizacji, a wyjściem z tej sytuacji może być UpdraftPlus.

2. Yoast SEO.

Wtyczka Yoast SEO optymalizacja

Optymalizacja pod kątem SEO jest bardzo ważnym elementem pozycjonowania. Kto nie chciałby być wyżej w rezultatach wyszukiwarki?

Jeżeli ktoś z początkujących chociaż raz słyszy hasło „optymalizacja strony pod kątem SEO”, to z pewnością rozkłada ręce i traci jakikolwiek zapał.

Jednakże możesz taką podstawową optymalizację wykonać zupełnie sam w bardzo prosty sposób.

W jaki?

Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę o nazwie Yoast SEO.

Ta świetna wtyczka do WordPressa oszczędzi Ci setki godzin, które musiałbyś przeznaczyć na naukę i szukanie informacji o optymalizacji SEO.

Yoast SEO pokaże Ci w każdym wpisie lub stronie, co należy zrobić, żeby treść na stronie internetowej była w podstawowy sposób zoptymalizowana.

Na samym końcu poinformuje Cię, czy dany wpis lub strona jest już dobrze zoptymalizowana, czy jeszcze będziesz musiał nad nimi popracować.

Zapoznanie się ze wszystkimi wytycznymi, które narzuca Yoast SEO, pozwoli Ci szybko opanować podstawy SEO i przejść poziom wyżej.

3. Enable Media Replace.

Wtyczka Enable Media Replace zmiana nazwy zdjęć w WordPressie

Niestety w naszej ludzkiej naturze istnieje lenistwo, a wtyczki do WordPressa częściowo potrafią nam pomóc je przezwyciężyć.

Tworząc swoje pierwsze strony internetowej w WordPressie, byłem leniwy, co oczywiście – jak już się domyślasz – nie popłaciło.

O czym mowa?

Przykładowo może być to nazewnictwo wszystkich dodawanych zdjęć na stronie internetowej, czy blogu.

Jestem niemalże pewien, że jako początkujący bloger dodajesz zdjęcia, grafiki, PDF-y itd., nie zważając na ich nazwy.

I oczywiście większość z nich wygląda tak:

  • qwerty148238.jpg – zdjęcie, które przedstawia kogoś, kto wykonuje np. usługę wieszania zasłon.
  • CANON123.jpg – to zdjęcie przedstawia Twoją realizację sauny dla klienta.
  • plik.pdf – ten plik zawiera ważne informacje odnośnie do np. wysyłania produktów za granicę i kosztów z tym związanych.

W pewnym momencie dowiadujesz się, że nazewnictwo danego zdjęcia oraz atrybut ALT, w którym musisz opisać, co znajduje się na zdjęciu, jest dla Google istotne.

Niestety WordPress nie daje Ci możliwości zmiany nazwy zdjęcia, a tylko dopisanie opisu do atrybutu ALT.

Taką możliwość daje wtyczka o nazwie Enable Media Replace. Jest to nadal pracochłonne zadanie, ale przynajmniej nie musisz od nowa dodawać zdjęć i zmieniać wszystkich odnośników.

4. Akismet.

Akismet anty spam w WordPress

Jeżeli prowadzisz blog i korzystasz z natywnych komentarzy WordPressa, to z pewnością doświadczyłeś już spamu, przez który nie jesteś w stanie odróżnić prawdziwych komentarzy od tych, które są przesyłane przez wszelkie roboty.

W pewnym stopniu można temu zapobiec, instalując darmową wtyczkę do WordPressa o nazwie Akismet.

Po jej aktywacji komentarze, które są w 100% spamem, zostaną w całości odfiltrowane.

Dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo czasu na sortowanie komentarzy. Dodatkowo Twoja skrzynka pocztowa, na którą przychodzą wiadomości o nowych komentarzach, nie będzie co chwilę zapychana.

5. WP Broken Link Status Checker.

WP Broken Link Status, znajdź błędy 404 na swojej stronie internetowej

Linki wychodzące, które pokazują błąd 404, potrafią bardzo zirytować czytelników.

Jeżeli na Twoim blogu jest bardzo dużo wpisów, to nie jesteś w stanie samemu ręcznie sprawdzić wszystkich dodawanych wcześniej linków.

Dlatego warto zainstalować wtyczkę o nazwie WP Broken Link Status Checker, która zrobi to za Ciebie i oszczędzi Ci czas.

Sprawdzi wszystkie linki wychodzące, jaki i wewnętrzne, a jeżeli napotka błąd 404, to zostaniesz o tym natychmiast poinformowany.

6. ManageWP.

ManageWP zarządzenia wieloma stronami na WordPressie

Wielu z nas ma więcej niż jednego bloga, czy stronę internetową na WordPressie, co wiąże się oczywiście z przeznaczaniem większej ilości czasu na ich administrację.

Każdą swoją stronę musisz otworzyć w nowej zakładce, a wcześniej miałeś już otwartych co najmniej dziesięć, przez co za każdym razem gubisz się w nawigacji po nich.

Mam jednak prosty sposób, żeby zaoszczędzić Ci czas oraz znacznie ułatwić życie.

Wtyczka ManageWP zapewnia prosty dostęp do wielu blogów z jednego panelu. Jednym kliknięciem zaktualizujesz swoje WordPressy, wykonasz kopie bezpieczeństwa itd.

Jeżeli zarządzasz wieloma blogami, to ManageWP musi zostać Twoim podstawowym narzędziem.

7. WP Word Count.

Statystyki autorów w WordPressie

Na koniec chciałbym Ci jeszcze przedstawić wtyczkę, o której mało kto wie, a jest ona niezwykle przydatna, jeżeli na blogu jest wielu autorów.

Mowa tutaj o WP Word Count, która przekaże Ci wszystkie najważniejsze informacje dotyczące statystyk odnośnie do napisanych wpisów.

Dowiesz się, ile słów jest w każdym wpisie, ile dany autor miesięcznie produkuje treści, kto napisał najdłuższy wpis, a kto najkrótszy itd.

Jeżeli zdecydujesz się na płatną wersję tej wtyczki, to dojdą również takie funkcje jak osiągnięcia (czyli np. napisz artykuł, który będzie miał tysiąc słów, dwa tysiące itd.).

Płatna wersja WP Word Count kosztuje tylko 12 dolarów, a daje sporo możliwości.

Wtyczki do WordPressa, które oszczędzą Twój czas – podsumowanie

Oszczędzając czas na prostych czynnościach, które wtyczki są w stanie wykonać za nas, możemy poświecić się tworzeniu treści lub nawet naszej rodzinie.

Dzięki implementacji rozwiązań, które automatyzują nasz blog, zaczynamy uczyć się również nowych rzeczy, które później mogą się nam bardzo przydać.

Nie musisz instalować wszystkich tutaj pokazanych wtyczek jednocześnie. Przetestuj każdą z nich i sprawdź, czy jest dla Ciebie na tyle przydatna, żeby z niej korzystać.

Znasz inne wtyczki do WordPressa, które oszczędzają czas, tak bardzo cenny w dzisiejszych czasach?

Podziel się swoją wiedzą z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!