Wyszukiwanie w e-commerce – 10 porad na usprawnienie wyszukiwarki

Wyszukiwanie w e-commerce

Zakładam, że niemal każdego dnia korzystasz z wyszukiwarek – a już na pewno z tej jednej, należącej do giganta z Mountain View.

Nie ma co prawić oczywistości na temat przydatności tego typu narzędzi, gdyż doskonale wiemy, że bez nich wiele czynności wykonywalibyśmy o wiele bardziej mozolnie.

Istnieje jednak pewna gałąź, w której ich rola jest ogromna – chodzi o wyszukiwanie w e-commerce.

Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest wygodne wyszukiwanie w sklepach internetowych. Dlatego też poniżej prezentuję aż 10 porad odnośnie do wyszukiwania w e-commerce. Jestem pewien, że znajdziesz wśród nich kilka ciekawych wskazówek.

Jak usprawnić wyszukiwanie w e-commerce? – 10 wskazówek

1. Uczyń wyszukiwarkę widoczną.

Wydawałoby się, że jest to oczywistość, jednak jak weryfikuje życie – nie zawsze tak bywa.

Gdzie jak gdzie, ale w sklepach internetowych funkcja wyszukiwania jest niesamowicie przydatna. Oczywiście mam na myśli sklepy, które mają w swoim asortymencie na tyle dużo produktów, że wyszukiwanie ma jakikolwiek sens.

Zatem podstawowa kwestia dotyczy tego, iż wyszukiwarka powinna być widoczna już na pierwszy rzut oka. Musi być dostępna w przestrzeni zwanej above the fold, czyli nad punktem zgięcia. Innymi słowy, powinna być widoczna od razu po wejściu na stronę – bez konieczności odkrywania jej poprzez przewijanie ekranu w dół.

Tyczy się to zarówno wersji desktopowej, jak i mobilnej.

2. Wprowadź autouzupełnianie.

Jeśli nie wiesz, czym jest autouzupełnianie, to wystarczy, że uruchomisz wyszukiwarkę Google. Następnie zacznij wpisywać cokolwiek w stosowne pole. Zauważysz, że sugerowane frazy będą automatycznie „podsuwane” wraz ze wpisywaniem kolejnych liter.

Przydatne, prawda? Zatem dlaczego by nie wdrożyć tej funkcji we własnym sklepie internetowym?

Autouzupełnianie sprawia, że wyszukiwanie w e-commerce jest po prostu szybsze i bardziej intuicyjne. Ponadto część użytkowników nie wie dokładnie, czego szuka, a odpowiednio dobrane frazy podane już bezpośrednio pod okienkiem wyszukiwania mogą nakierować ich na pożądane produkty.

3. Spraw, by każde wyszukiwanie zwracało wyniki.

Załóżmy, że jesteś potencjalnym klientem jakiegoś sklepu internetowego. Wpisujesz coś w okienko wyszukiwania, klikasz i… nic. Otrzymujesz jedynie lakoniczną informację w stylu „przykro nam, lecz nie znaleziono produktów powiązanych z daną frazą”.

Co dalej?

Część użytkowników zdecyduje się na ponowne skorzystanie z wyszukiwarki, jednak nie wszyscy. Niektóre osoby po prostu porzucą ten sklep, uznając, że nie znajdą w nim tego, czego szukają.

Użytkownicy muszą mieć zasugerowany kolejny krok. Na przykład na zasadzie: „co prawda nie znaleźliśmy dokładnie tego, czego szukasz, lecz może zainteresują Cię inne produkty” – wraz z podpowiedziami jakichś pozycji. Istnieje wtedy większa szansa na to, że odbiorca pozostanie na stronie i – być może – dokona zakupu.

4. Pozwól użytkownikom decydować o tym, jak wyniki powinny się prezentować.

Załóżmy, że lubisz przeglądać wyniki wyszukiwania w formie listy. Po prostu masz takie upodobanie. Jednakże znajdzie się również ktoś, kto preferuje przeglądać je np. za pomocą tzw. kafelków.

Co więcej, jedni wolą małą liczbę wyników na jednej stronie, zaś drudzy preferują przeglądanie długiej listy lub nawet „nieskończonego” zestawienia, uzyskanego przy pomocy funkcji zwanej infinite scroll.

Zmierzam do tego, że co osoba, to preferencja.

Daj zatem użytkownikom możliwość samodzielnego zdecydowania o tym, w jaki sposób chcieliby ukształtować listę zaserwowanych wyników wyszukiwania.

5. Wykorzystaj wiedzę o wyszukiwanych frazach do stworzenia FAQ.

Jakub Ozorowski w tekście na temat roli FAQ w sklepach internetowych wspomniał, że strona tego typu – umiejętnie powiązana z wyszukiwarką – może dawać ogromne korzyści.

Dlaczego?

Ponieważ monitorowanie tego, co użytkownicy wpisują w pole wyszukiwarki, pozwala na pozyskiwanie dodatkowych, bardzo cennych informacji. Po prostu poznaje się dzięki temu ich najczęstsze problemy.

Wykorzystaj zatem tę wiedzę do stworzenia lub usprawnienia już istniejącego działu z najczęściej zadawanymi pytaniami.

6. Rozważ wprowadzenie funkcji szczegółowego wyszukiwania.

Wyszukiwanie w e-commerce bywa czasem bardzo skomplikowane. Niektóre sklepy internetowe oferują na tyle szeroki asortyment, że jedno pole wraz z przyciskiem „lupki” to za mało.

Jeśli Twój sklep ma rozbudowaną listę produktów, które w dodatku dzielą się na różne kategorie, musisz zastanowić się nad umożliwieniem wyszukiwania według bardziej złożonych kryteriów.

Dlatego też koniecznie wprowadź możliwość zawężenia zwracanych wyników już na etapie wyszukiwania. Uzyskasz to np. poprzez zastosowanie – tuż obok pola do wpisywania frazy – np. listy rozwijanej, prezentującej kategorie produktów w Twoim sklepie.

Takie działanie może być przydatne np. w sklepie oferującym sprzedaż zarówno telefonów komórkowych, jak i akcesoriów do nich. Wpisanie frazy „iPhone X” w standardowej sytuacji zwróciłoby wyniki dotyczące telefonów, pokrowców, ładowarek itp. itd. Z kolei wcześniejsze wybranie z listy kategorii stosownej dziedziny spowodowałoby wylistowanie jedynie tych pożądanych, zawężonych wyników.

7. Wykorzystaj social proof.

W swoim tekście o social proof, czyli dowodach społecznych, Bartłomiej Kiljan wymienił kilka niezwykle ważnych powodów, dla których stosowanie tego typu praktyk może przekonywać nas do dokonywania zakupów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do sklepu internetowego wprowadzić możliwość zostawiania recenzji dotyczących produktów.

Informacje te, np. w formie zauważalnych i przyjemnych dla oka „gwiazdek”, można ukazać na liście wyników wyszukiwania.

Dla niektórych osób może być to dodatkowym bodźcem, aby zainteresować się tym, a nie innym produktem.

8. Nie zapomnij o filtrowaniu i sortowaniu wyników.

Punkt ten jest poniekąd rozwinięciem myśli zawartej w sekcji szóstej tego wpisu.

Wyniki można uszczegóławiać nie tylko przed wykonaniem zapytania, ale także (i przede wszystkim) po ich uzyskaniu. Po to właśnie wprowadza się filtrowanie i sortowanie produktów.

Zasada jest bardzo prosta. Jeśli czegoś szukamy, chcemy przeprowadzić tę operację jak najszybciej. Formowanie listy zwracającej wyniki wyszukiwania pod nasze indywidualne preferencje czyni tę czynność po prostu łatwiejszą.

9. Pamiętaj o tym, aby wyniki były szybko zwracane.

Wyszukiwanie w e-commerce ważne jest także pod kątem szybkości.

Sklepy internetowe bardzo często mają przeładowane bazy danych lub też w niewłaściwy sposób wykorzystują określone funkcje. Niejednokrotnie wraz z zespołem spotkaliśmy się z sytuacjami, w których np. niepoprawne użycie wtyczek w WooCommerce powodowało wykonywanie skomplikowanych zapytań lub po prostu bardzo dużej liczby kwerend.

Efekt? Zwracanie wyników wyszukiwania trwało wieki.

Upewnij się, że w Twoim sklepie internetowym takie sytuacje nie występują.

10. Zastanów się nad wykorzystaniem listy życzeń.

Jakiś czas temu, w swoim artykule o sposobach na zwiększenie liczby klientów w sklepie internetowym, wspomniałem o tzw. wishlistach, czyli listach życzeń.

Lista życzeń to swego rodzaju „schowek”, do którego w szybki sposób można dodać produkty, którymi jesteśmy ewentualnie zainteresowani.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby możliwość poszerzenia listy życzeń o dodatkowe pozycje wprowadzić już na etapie zwracania wyników.

Fakt posiadania przez użytkownika produktów na wishliście możesz wykorzystać na wiele sposobów. Choćby poprzez poinformowanie go o tym fakcie np. po tygodniu od dodania do niej produktów. Być może przypomni sobie o tej sytuacji i ostatecznie dokona zakupu.

Dlaczego wygodne wyszukiwanie w e-commerce jest tak ważne?

Wyszukiwanie w e-commerce jest istotne i jego rola z pewnością będzie coraz bardziej rosła. Powód jest prosty: mamy coraz krótszą uwagę, mniejszą cierpliwość oraz wszystko chcemy robić po prostu szybciej.

Funkcja wyszukiwania pomaga nam szybciej osiągać zamierzone cele, a właścicielom sklepów internetowych powinno zależeć na możliwie maksymalnym zadowoleniu klientów – zarówno tych potencjalnych, jak i rzeczywistych.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.