Zakładka kontaktu na stronie internetowej – 8 porad

Zakładka kontaktu na stronie internetowej

Zakładka kontaktu na stronie internetowej jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc każdego serwisu.

Traktowana przez wielu zupełnie po macoszemu, niekiedy może przyczyniać się do tego, że ktoś ostatecznie rezygnuje z odezwania się do danej firmy.

Wszystko przez drobne błędy i niedociągnięcia, które po prostu odstraszają – pomimo tego, że zazwyczaj bardzo prosto można je naprawić.

Istnieje sporo małych, lecz ważnych porad, które mogą sprawić, aby Twoja zakładka kontaktu na stronie internetowej była o wiele bardziej skuteczna.

Pod spodem przedstawiamy osiem z nich.

Jak sprawić, aby zakładka kontaktu na stronie internetowej była skuteczna? – 8 porad

1. Wyeksponuj najważniejsze informacje.

Sama nazwa „zakładka kontaktu” mówi za siebie – skoro chodzi o kontakt, to należy tę kwestię użytkownikom możliwie najbardziej ułatwiać.

Jeżeli udostępniasz odwiedzającym możliwość, aby kontaktowali się oni z Tobą telefonicznie i mailowo, wyeksponuj te informacje.

Zamieść je najlepiej dość wysoko – najlepiej tak, aby były widoczne od razu na wejściu, bez potrzeby przewijania widoku w dół.

Zasada jest prosta – te opcje kontaktu, na które stawiasz, uczyń najbardziej widocznymi.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować dla nich np. nieco większy rozmiar czcionki, by wzmocnić przekaz.

2. Dodaj dane firmowe.

Pisząc o danych firmowych, mam na myśli wszelkie informacje, które mogą pomóc użytkownikom w dokonaniu małego rozeznania.

Chodzi mi o to, że niekiedy chcemy sprawdzić, czy faktycznie dana firma istnieje. Są nam pomocne przy tym np. NIP, REGON czy też KRS, za których pomocą można dowiedzieć się nieco więcej na temat konkretnej działalności.

Jeśli dana firma udostępnia takie informacje, wtedy jest mniejsza szansa na to, że „ma coś za uszami”.

Nie ukrywajmy – celowe ukrywanie takich danych przyczynia się do tego, że stajemy się podejrzliwi, a po naszej głowie zaczyna krążyć takie pojęcie, jak firma-krzak.

3. Nałóż odnośniki na niektóre informacje.

W przeglądarkach internetowych kliknięcie (czy też dotknięcie) odpowiednio skonstruowanego linka mailowego otwiera program pocztowy. Dzięki temu pole „do” mamy od razu wypełnione i możemy szybciej wysłać wiadomość.

To samo z numerem kontaktowym. Można uczynić go aktywnym, aby zaoszczędzić użytkownikom komórek (choć nie tylko, gdyż niektórzy korzystają np. ze Skype’a na komputerze) zbędnego kroku polegającego na kopiowaniu numeru i wklejaniu go we właściwe miejsce.

Jeśli dodasz odnośnik na numer telefonu, wtedy jego wybranie spowoduje od razu otwarcie tzw. dialera z podanym numerem. Wtedy wystarczy jedynie dotknąć ikonkę „zadzwoń” i… już.

4. Pamiętaj o przyjaznym formularzu kontaktowym.

Nie wszyscy lubią kontaktować się telefonicznie, zatem przyjęło się, że zakładka kontaktu zawiera także tzw. formularz kontaktowy.

Można powiedzieć, że jest to pewne odzwierciedlenie okienka tworzenia maila z programów pocztowych. Oczywiście z tą różnicą, że odbiorca jest już z góry zdefiniowany.

Muszę jednak napisać o pewnej rzeczy. Otóż wiele stron posiada formularze bardzo niepraktyczne, zupełnie nieułatwiające całej sprawy.

Bywają problemy z:

 • umiejscowieniem formularza we właściwym miejscu
 • nieodpowiednimi komunikatami
 • niedziałającą walidacją
 • zbyt wieloma polami koniecznymi do wypełnienia
 • niezwykle nieintuicyjnymi systemami captcha

Takich błędów bywa zdecydowanie więcej. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w tekście Michała Ziółkowskiego: skuteczny formularz kontaktowy na stronie www – jak powinien wyglądać?

5. Daj możliwość wysłania kopii wiadomości na własną skrzynkę.

Jest to funkcja, którą zakładka kontaktu zawiera w obecnych czasach coraz częściej.

Wszystko dlatego, że formularz kontaktowy jest jakiś taki… nijaki.

Gdy wysyłamy maila ręcznie, wtedy w folderze „Wysłane” mamy ślad po takiej wiadomości. Mamy pewność, że pomyślnie opuściła ona naszą skrzynkę.

Z kolei kliknięcie „Wyślij” w formularzu nie mówi nam nic. To, że zauważyliśmy komunikat w rodzaju „Wysłano!” wcale nie oznacza, że tak się stało.

Co więcej, po potwierdzeniu formularza przyciskiem po naszej wiadomości nie ma śladu. Jeśli nie skopiowaliśmy sobie wcześniej naszej treści, nie mamy do niej dostępu.

Dlatego też możliwość wysłania kopii wiadomości na własną skrzynkę (realizowana głównie na zasadzie zaznaczenia odpowiedniego pola przed wysłaniem) dodaje nam nieco tej pewności. Mamy przynajmniej na swojej skrzynce mailowej ślad po tym, że skorzystaliśmy z formularza na stronie internetowej.

6. Pokaż wizerunek osoby odpowiedzialnej za kontakt.

Jest to szczególnie ważne w przypadku małych firm, gdzie zazwyczaj jest jedna osoba odpowiedzialna za kontakt z klientami.

Mowa o zamieszczeniu np. imienia oraz zdjęcia pracownika odpowiadającego na maile lub też odbierającego telefony.

Informacja na zasadzie „w ciągu 24 godzin na Twoją wiadomość odpowie Michał” może być intrygująca, ciekawa, przydatna. Niektórzy mogą potraktować ją lekko humorystycznie, inni zaś docenią pewien aspekt społeczny.

Bez wątpienia element ten można przypisać do szerszego pojęcia, czyli social proof.

7. Wstaw odnośniki do profili w social media.

Zakładka kontaktu na stronie internetowej to bez wątpienia jedno z lepszych miejsc, w którym powinny pojawić się linki do profili przedsiębiorstwa w mediach społecznościowych.

Ważne jest jednak to, aby nie widniały tam odnośniki do profili, które nie są prowadzone. Nie ma najmniejszego sensu, aby kierować użytkowników do „martwych” miejsc.

Rolą takiego profilu jest udostępnienie dodatkowej możliwości kontaktu lub też pokazanie, że coś się tam dzieje. W innym przypadku kompletnie mija się to z celem.

Zdecydowanie więcej informacji na ten temat przeczytasz w innym naszym tekście: integracja strony internetowej z mediami społecznościowymi.

8. Koniecznie przetestuj działanie formularza kontaktowego.

Na sam koniec – wydawałoby się – oczywistość, lecz życie niestety weryfikuje, że tak nie jest.

Otóż jeżeli na swojej stronie zamieszczasz formularz kontaktowy, to dopilnuj, aby… po prostu działał.

Wszystko to musi być sprzężone z odpowiednimi komunikatami, a także z walidacją, czyli upewnianiem się, że dane pole zostało wypełnione pożądanym formatem danych (tzn. aby w pole „numer telefonu” nie dało się wpisać liter).

Zakładka kontaktu na stronie internetowej – podsumowanie

Jeszcze raz rzućmy okiem na informacje zawarte w powyższym tekście:

 1. Uczyń najważniejsze dane kontaktowe odpowiednio widocznymi – tak, aby użytkownicy nie musieli ich szukać na Twojej stronie.
 2. Nie bój się pokazywać danych firmowych w postaci np. REGON-u czy NIP-u, ponieważ ich widoczność zwiększa zaufanie do danej firmy.
 3. Uczyń adresy mailowe oraz numery telefonów aktywnymi, aby były łatwo dostępne głównie z poziomu urządzeń mobilnych.
 4. Jeśli na swojej stronie internetowej zamieszczasz formularz kontaktowy, to uczyń go wygodnym w obsłudze.
 5. Daj możliwość wysłania kopii wiadomości na własną skrzynkę mailową, aby użytkownicy mieli jakikolwiek ślad po skorzystaniu z Twojego formularza.
 6. Rozważ pokazanie wizerunku osoby odpowiedzialnej za kontakt w Twojej firmie.
 7. Zamieść w odpowiednim miejscu odnośniki do profili w social media, lecz pamiętaj, aby znajdowały się tam jedynie aktywne i działające profile.
 8. Dbaj o to, aby formularz kontaktowy działał.

Mam nadzieję, że okażą się one dla Ciebie przydatne.

 • Zakładka kontaktu na stronie internetowej – 8 porad
  4.9 (97.5%) głosów: 8

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Avatar
  Jacek Wieczorek

  Ciekawy poradnik. Warto byłoby zastosować się do punktu 7 i usunąć link do G+ 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za uwagę, Jacku – mamy to w planach, tak jak „nieco” innych zmian na stronie za jednym zamachem. 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 tygodnie temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Miesiąc temu

kk Star Ratings – jak wyróżnić się w wynikach Google?

Poznaj sposób na przyciągnięcie wzorku użytkowników w wynikach wyszukiwania. Dzięki kk Star Ratings umożliwisz ocenianie treści, które będzie widoczne w Google.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Miesiąc temu

Najczęściej zadawane pytania – dlaczego taki dział sklepu jest konieczny?

Na wielu stronach można spotkać dział, który zawiera najczęściej zadawane pytania. Dotyczy to szczególnie sklepów internetowych. Dlaczego jest tak ważny?

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 miesiące temu

Jakość treści na stronie internetowej – jak ją skutecznie ocenić?

Czym jest jakość treści na stronie internetowej? Jak ją zdefiniować, jak ocenić jej stopień? W naszym tekście staramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.