9 istotnych zalet posiadania strony typu landing page

Wiele zalet posiadania strony typu landing page

Ostatnio otrzymujemy coraz więcej pytań na temat sensowności stosowania stron typu landing page. Taka konstrukcja ma wiele zalet, zatem postanowiliśmy przybliżyć je właśnie w tym tekście.

Bez wątpienia najważniejszą z nich jest nastawienie na konwersje, a co za tym idzie – zazwyczaj zdecydowanie większa szansa na to, że np. potencjalny klient nawiąże kontakt z firmą, której usługami jest zainteresowany.

Istotna jest także wyraźna ekspozycja tzw. USP (czyli unikalnej propozycji sprzedaży) oraz korzyści, które można osiągnąć poprzez nabycie danego produktu lub skorzystanie z pewnej usługi. To właśnie te cechy stanowią na tyle dużą wartość dla użytkowników, że ci chętniej realizują cele zamierzone przez właściciela danej witryny.

Sprawdź, dlaczego wśród zalet posiadania strony typu landing page wyróżnić można tak wiele pozycji. Jest to tekst przeznaczony dla osób początkujących w tym temacie.

Lista wybranych zalet posiadania strony typu landing page

1. Widoczna unikalna propozycja sprzedaży.

Unikalna propozycja sprzedaży (USP, czyli unique selling proposition) to pewna istotna cecha, charakteryzująca daną usługę lub produkt. Co ważne – jest ona, jak sama nazwa wskazuje, niepowtarzalna.

Innymi słowy, jest to coś, czego nie ma Twoja konkurencja, a zarazem cecha ta stanowi sporą wartość dla potencjalnych klientów. Na tyle dużą, że jej obecność może przeważyć o tym, czy skorzystać właśnie z Twoich usług.

Strona typu landing page zazwyczaj ma bardzo wyraźnie zaakcentowane USP. Oto przykłady:

 • dożywotnia gwarancja (podczas gdy żaden z konkurentów nie oferuje jej na tak długi okres)
 • najniższa cena na rynku
 • rekordowo szybki czas realizacji

Jeśli możesz wyodrębnić w swoim biznesie taką niepowtarzalną cechę, zrób to koniecznie. O innych zaletach posiadania USP dowiesz się z tekstu Bartłomieja Kiljana na temat unikalnej propozycji sprzedaży.

2. Łatwość w zapamiętaniu marki.

Landing page ma zazwyczaj dość schematyczną konstrukcję. Nie składa się z wielu elementów, zatem wygląd najczęściej jest prosty i stonowany.

Jest to idealne miejsce, aby dostatecznie mocno zaprezentować swoją markę – jej logo, nazwę, być może towarzyszące motto lub specjalną obietnicę.

Tym sposobem marka może bardzo łatwo zapaść w pamięć użytkownikom. W końcu nie ma lepszego miejsca do jej prezencji, aniżeli własna strona internetowa, gdzie obecność elementów rozpraszających jest ograniczona do minimum lub też – w najlepszym przypadku – kompletnie wyeliminowana.

3. Prowadzenie użytkownika niczym za rękę.

W poprzednim punkcie wspomniałem o dość schematycznej budowie. Faktycznie, jest to jedna z najważniejszych zalet posiadania strony typu landing page.

Najistotniejsze jest zrealizowanie celu przez użytkownika. Najczęściej wiąże się to z przejściem do jakiegoś formularza poprzez specjalnie zaakcentowany przycisk (czyli tzw. call to action).

Aby ułatwić użytkownikom wykonanie tej akcji:

 • stosuje się ograniczoną paletę barw
 • najważniejsze elementy są odpowiednio zaakcentowane rozmiarem i kolorem
 • dodaje się sporo wolnych przestrzeni
 • środek prowadzący do realizacji celu (czyli np. wspomniany wcześniej przycisk CTA) kilkukrotnie się powtarza, aby zwiększyć szansę na to, że odwiedzający zauważy go oraz użyje w odpowiedni sposób

Wszystko to ma na celu kierować wzrok użytkowników tak, aby dokładnie zapoznali się z istotnymi dla nich cechami usługi oraz skorzystali z niej.

4. Przejrzysty wygląd.

Swego czasu na naszym blogu opublikowaliśmy wpis, w którym zawarliśmy kilkanaście przykładów stron typu landing page.

Jeśli sprawdzisz je, to na pewno zauważysz, że są one po prostu „ładne”.

Pozytywny odbiór tych stron budują przede wszystkim umiejętnie dobrane kolory, przyjemne dla oka grafiki oraz właściwe zarządzanie wolnymi przestrzeniami.

To właśnie te cechy generują przejrzystość, która ułatwia dogłębne zapoznanie się z prezentowanym produktem.

5. Obecność tzw. dowodów społecznych.

Wśród zalet posiadania strony typu landing page można wyróżnić łatwość prezentowania social proof, czyli:

 • opinii klientów
 • wszelkich liczb robiących wrażenie
 • fragmentów recenzji
 • otrzymanych nagród

Dlaczego warto chwalić się wyżej wspomnianymi elementami?

To proste: ponieważ jesteśmy podatni na zdanie innych osób. Jest to dla nas swoista „podkładka”, która każe myśleć: „skoro ona im zaufała, to dlaczego ja mam nie spróbować?”.

Zdecydowanie polecam Ci lekturę jednego z naszych artykułów na temat dowodów społecznych na stronach internetowych, w którym znajdziesz sporo przykładów social proof wraz z ich dogłębnym wyjaśnieniem.

6. Wzrost poziomu konwersji.

Poziom konwersji to współczynnik, na którego wartość składa się stosunek liczby osób, które zrealizowały zamierzony cel do ogółu wszystkich wejść.

Bardzo często wynosi on ułamek procenta lub zaledwie kilka procent. Oczywiście ocena skuteczności tej wartości może być kompletnie różna, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Sama budowa strony typu landing page mocno akcentuje cel danej strony internetowej, zatem nastawienie na jak największą liczbę konwersji jest wręcz naturalne.

Aby zwiększyć szansę na to, że pożądana akcja będzie realizowana przez możliwie najszersze grono osób, koniecznie sprawdź nasze wskazówki odnośnie do zwiększenia konwersji na landing page. Pod podanym linkiem znajdziesz ich aż 11.

7. Możliwość przedstawienia korzyści produktu lub usługi.

Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet posiadania strony typu landing page jest łatwość w wyróżnianiu profitów, jakie dana osoba może mieć poprzez skorzystanie z produktu lub usługi.

Wszystko sprowadza się do stosowania tzw. języka korzyści.

Jego zadaniem nie jest opowiadanie o sobie, a tworzenie wyobrażenia w głowach osób potencjalnie zainteresowanych tym, co oferujesz.

Tym sposobem rodzą się myśli typu: „aha, czyli to jest dokładnie to, czego szukałem!”.

Nikt nie chce słuchać przechwałek, czy też czytać o cechach jakiegoś produktu. Tak naprawdę każdy z nas ma jakiś problem lub chce osiągnąć zamierzony cel, zatem szukamy w sieci środków, które nam to umożliwią.

To właśnie dlatego warto stawiać na język korzyści.

8. Łatwość w testowaniu osiągów.

Wśród zalet posiadania strony typu landing page można wymienić także łatwiejsze testowanie skuteczności poszczególnych elementów witryny.

Jest to absolutną podstawą, ponieważ działanie „w ciemno” zazwyczaj nie prowadzi do niczego dobrego. Owszem, czasem można stawiać na intuicję, jednak jest to zarezerwowane raczej dla osób mających spore doświadczenie.

Niemniej jednak podpieranie się konkretnymi liczbami i faktami pozwala wyciągać wymierne wnioski, na których podstawie modyfikowanie strony internetowej celem zwiększenia poziomu konwersji jest o wiele łatwiejsze.

Sprawdź zatem, czym są testy A/B stron internetowych oraz jakie dają korzyści.

9. Możliwość bezproblemowego ulepszania oraz modyfikowania strony.

Z uwagi na to, że strony typu landing page są najczęściej bardzo schematyczne, proces obsługi takich serwisów jest dość prosty.

Dokonywanie korekt zazwyczaj nie sprawia większych kłopotów osobom opiekujących się takimi witrynami.

Ba, modyfikowanie landing page nie jest trudnym zadaniem nawet dla osób, które mają stronę opartą o tzw. page-builder, umożliwiający łatwą edycję poszczególnych elementów serwisu bez potrzeby znajomości specjalistycznych języków.

Co prawda semantyka powstającego w ten sposób kodu pozostawia wiele do życzenia, jednak page-buildery są zawsze jakimś rozwiązaniem.

Co warto wyróżnić wśród zalet posiadania strony typu landing page?

Odpowiedź jest oczywista: budowa strony, która „nakazuje” wręcz zrealizowanie celu zamierzonego przez właścicieli serwisu.

Ważne jest to, aby jednak nie przesadzić z wyglądem oraz częstotliwością powtarzania się pewnych elementów, gdyż tym sposobem można zrazić użytkownika do witryny.

Istotny jest po prostu odpowiedni balans.

Mam nadzieję, że powyższe punkty przekonają Cię do tego, iż w niektórych przypadkach stosowanie strony typu landing page może przynieść świetne rezultaty.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał ZiółkowskiMichał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

19 godzin temu

Blog dla sklepu internetowego – 7 powodów, aby go mieć

Blog dla sklepu internetowego może być niezwykle istotnym dodatkiem, który może przyczynić się do zwiększenia poziomu sprzedaży. Jak? Odpowiadamy!

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Strona internetowa dla firmy budowlanej – 7 rzeczy do zamieszczenia

Zobacz, co powinna zawierać strona internetowa dla firmy budowlanej, aby profesjonalnie prezentować się w internecie. Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Najczęściej zadawane pytania – dlaczego taki dział sklepu jest konieczny?

Na wielu stronach można spotkać dział, który zawiera najczęściej zadawane pytania. Dotyczy to szczególnie sklepów internetowych. Dlaczego jest tak ważny?

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Jakość treści na stronie internetowej – jak ją skutecznie ocenić?

Czym jest jakość treści na stronie internetowej? Jak ją zdefiniować, jak ocenić jej stopień? W naszym tekście staramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak rozwijać sklep internetowy? – 6 przydatnych porad

Zazwyczaj posiadanie sklepu online wiąże się z rozwojem, aby generować sprzedaż. Dobrze jest więc wiedzieć, jak rozwijać sklep internetowy w sieci.