Zdjęcia produktów w sklepie internetowym, które zwiększą sprzedaż

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym są jednym z dwóch najważniejszych aspektów, które umożliwiają zaprezentowanie produktów użytkownikom. Drugi to oczywiście sam opis produktu.

Zarówno pierwszy, jak i drugi element jest bardzo istotny oraz odgrywa ważną rolę w zachęcaniu do sprzedaży. W tym wpisie skupiam się na zdjęciach oraz podrzucam kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą podejść do tematu zdjęć z perspektywy podniesienia zysku.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym są o tyle ważne, że nasz mózg przetwarza obraz wizualny znacznie lepiej, aniżeli czytany tekst. Dlatego też artykuły wraz z obrazem zamieszczane w mediach społecznościowych odnotowują znacznie lepsze osiągi (liczba polubień, komentarzy, zaangażowanie itp.). Obrazy po prostu lepiej i szybciej potrafią przekazać informacje. Dlatego tak istotną rolę odgrywa zdjęcie przedmiotu na skutecznej stronie produktu.

Zatem rzuć okiem na wspomniane porady. Zaczynamy!

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym – 8 praktycznych porad

1. Wykorzystaj wiele widoków.

Jeden obraz przedstawiający produkt to zdecydowanie za mało. Oczywiście znajdą się wyjątki, lecz jest to dość wąska grupa przedmiotów.

Przeglądając produkt w tradycyjnym sklepie, również nie patrzymy na dany produkt z jednej perspektywy. Wręcz przeciwnie. Obracamy, oddalamy, zbliżamy. Innymi słowy, staramy się przyjrzeć produktowi z jak największej liczby kątów, robiąc to – bądź co bądź – w gruncie rzeczy nieświadomie.

Stosując pojedynczy obraz produktu w sklepie online, ograniczamy swobodę użytkownika oraz możliwość ocenienia produktu. Tym bardziej że przecież właściciel sklepu ma właśnie w zamiarze zaprezentować produkt w sklepie z jak najlepszej strony.

W wyborze odpowiednich kadrów pomocne może okazać się postawienie w roli kupującego. Na co wtedy użytkownik powinien patrzeć? Jaki element jest ważny? Co może być obiektem zainteresowania? I tak dalej.

Wiele zdjęć produktu w sklepie internetowym

Obejrzenie produktu z każdej perspektywy daje użytkownikowi możliwość szerszego poznania przedmiotu, aniżeli pojedyncza fotografia.

2. Stosuj zbliżenia.

Zbliżenia ukazują detale, które nadają odpowiedniego smaku. Pokazują produkt z bliskiej perspektywy, dając odbiorcom tym samym poczucie przystępności produktu.

Detale ponadto ukazują szczegóły, których na co dzień można nie dostrzec. Są więc okazją na odkrycie produktu na nowo w oczach odbiorców oraz szansą na przełamanie standardowych obrazów, pokazujących produkty w całości.

Alternatywą do powyższego rozwiązania jest dodanie możliwości powiększenia zdjęcia po np. najechaniu na nie kursorem myszy. W ten sposób użytkownik sam wybiera, w którym miejscu ma zostać zaprezentowany w powiększeniu obraz. Oczywiście jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla odbiorców sklepu internetowego.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - zbliżenia

Dzięki możliwości powiększenia, użytkownik sam decyduje, jaki element chce przejrzeć dokładnie – markę, szew, wykończenia itd.

3. Pokazuj opcje kolorystyczne.

Oferowanie produktów w wielu wariantach nie zwalnia z konieczności stosowania samej informacji w stylu „produkt dostępnych w trzech wariantach kolorystycznych”. To za mało.

Sama informacja nie pokaże nam, jak prezentuje się inna opcja kolorystyczna. Bez zdjęć innych zestawień kolorystycznych, użytkownik kupuje produkt dosłownie w ciemno. Ta sama sytuacja odnosi się również do wszelkich wzorów, które także powinno się pokazać, a nie tylko podawać do informacji.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - mnogość kolorów

Przykład prezentujący suknię w trzech zestawieniach kolorystycznych.

4. Niestandardowe funkcje galerii.

Dobrym urozmaiceniem i ukłonem w stronę użytkowników jest dodanie funkcji usprawniających doświadczenia z przeglądaniem produktu. Jeden sposób został już przedstawiony, czyli opcja przybliżenia zdjęć.

Kolejne rozwiązanie coraz śmielej wkraczające na rynek e-commerce i odnosi się do zdjęć w 360 stopniach. Dzięki temu użytkownik może przeglądać produkt dowolnie, tylko że na ekranie monitora. Zdjęcia produktów w sklepie internetowym tym samym zyskują nową funkcjonalność, która pozwala usprawnić doświadczenia użytkownika.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - widok 360 stopni

Nawet duża liczba zdjęć nie potrafi oddać tego, co możliwość swobodnego przeglądania produktu w perspektywie 360 stopni.

5. Obrazy produktów nie tylko na białym tle.

Standardowe zdjęcie w sklepie kojarzy się nam z pewnością z jednolitym i białym tłem. Jednak jako alternatywę, warto rozważyć zdjęcia produktów w codziennych sytuacjach. Ewentualnie stosować oba rodzaje wspomnianych typów zdjęć jednocześnie.

Obraz prezentujący produkt w użyciu pokazuje produkt w innym ujęciu. Nie tylko jako formę wystawy, ale również z tej bardziej praktycznej strony. Można tym samym spojrzeć na niego z dwóch perspektyw.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - produkt w użyciu

Widząc zdjęcie produktu w użyciu, użytkownik może wyobrazić siebie samego w tej roli, co dodatkowo jest zachętą do zakupu.

Należy jeszcze zadbać o zademonstrowanie funkcjonalności produktu oraz pokazanie, co tak naprawdę produkt potrafi. Użytkownik może w ten sposób spojrzeć na produkt z bardziej funkcjonalnej strony, a nie tylko w postaci prezentowanego „modelu”. Wzmacnia to dodatkowo przekaz, gdzie samo wylistowanie informacji na temat tego, co produkt potrafi, będzie podparte twardym dowodem w postaci obrazu.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym pokazujące funkcjonalność

Samo napisanie, że produkt pomieści więcej niż 11 kart, nie oddziałuje na naszą wyobraźnię tak bardzo, jak pokazanie tego na zdjęciu. Idealny przykład tego, jak pokazać praktyczne funkcje produktu.

6. Rozważ wybór profesjonalisty.

Ze zdjęciami do sklepu internetowego można poradzić sobie samemu, choć niestety z pewnością osoba mająca małe doświadczenie nie wykona tego poprawnie. W tej kwestii akurat amatorskie działania są widoczne od razu.

Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalistów, którzy z pewnością nie tylko podpowiedzą i dadzą kilka wskazówek, ale również pozwolą zaprezentować produkt okazale i w pełni fachowo.

7. Zachowaj ciągłość.

Warto również być konsekwentnym w działaniach i stosować dla każdego produktu ten sam rodzaj zdjęć. Zachowanie jednolitego stylu utożsamiane jest z profesjonalizmem. Nie rozprasza oraz nie dezorientuje użytkowników, a to jest również kluczową sprawą w zatrzymaniu odbiorców jak najdłużej na stronie.

Upewnij się więc, że oświetlenie, kadry, rodzaj zdjęć czy nawet sam model są zachowane na każdym produkcie w taki sam sposób.

Jednakowe zdjęcia produktów w sklepie internetowym

Ten sam rodzaj i styl zdjęć w siatce produktów nie dezorientuje odbiorcy, dodając tym samym efekt spójności.

8. Pamiętaj o technicznych aspektach zdjęcia.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym wymagają pamiętania również o bardziej technicznych kwestiach, które dobrze jest mieć na uwadze. Są to na przykład:

  • Unikanie zdjęć niskiej jakości, które nie wzbudzają zaufania oraz nie zachęcają do zakupu. Zdjęcia, na których widać pojedyncze piksele, to zdecydowanie nie te czasy.
  • Stosowanie tzw. tekstu alternatywnego. Jest to swego rodzaju opis, na którego podstawie wyszukiwarka Google wyświetla obrazy w wynikach wyszukiwania Google Grafika. Jest to więc doskonała okazja ku temu, aby zamieścić tutaj np. nazwę produktu, która umożliwi znalezienie go w wyszukiwarce obrazów.
  • Dużej rozdzielczości obrazy również nie są Twoim sprzymierzeńcem. Trzeba znaleźć złoty środek, który zachowa równowagę w tej kwestii. Optymalne rozmiary powinny wynosić mniej więcej 1000×1000 pikseli. Jest to dostateczny wymiar, aby uzyskać obraz dobrej jakości, bez zwiększania za bardzo rozmiaru strony. Dużych wymiarów obrazy są bolączką testerów prędkości, ale również użytkowników. Tester wskazuje gorsze wyniki w teście prędkości strony, z kolei użytkownik musi uzbroić się w większą cierpliwość.
  • Optymalizacja wagi obrazu to kolejna kwestia techniczna uwaga warta omówienia. Przy pomocy np. TinyPNG można zmniejszyć bezstratnie wagę obrazu, co pozwoli zniwelować powyższe oznaki.
  • Ostatnia kwestia to legalność zdjęć. Upewnij się, że masz adekwatne prawa do skorzystania z ewentualnych zdjęć zamieszczanych w sklepie.

Jak istotne są zdjęcia produktów w sklepie internetowym?

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym odgrywają kluczową rolę w zachęceniu potencjalnego klienta do zakupu. Sam tekst nie potrafi wzbudzić w nas na tyle emocji, co treść wizualna.

Dlatego też ważne jest przestrzeganie powyższych wskazówek, które – bądź co bądź – nie są trudną kwestią. Bardziej problematyczne jest samo wykonanie zdjęcia. Samodzielna próba stworzenia obrazów może zakończyć się niepowiedzeniem, więc trzeba posiłkować się profesjonalną sesją lub korzystać ze zdjęć producenta.

Grunt, aby mieć na uwadze, że prezentowanie produktu w postaci zdjęć ma przede wszystkim zachęcić użytkownika do zakupu. Pojedynczym, niskiej jakości zdjęciem, trudno jest to osiągnąć.

Prawdopodobieństwo zakupu rośnie na tej stronie produktu, gdzie mamy pokazane obrazy z różnych perspektyw. Widać, co produkt „wykonuje” oraz jakie funkcje oferuje. Dodatkowo można samodzielnie przybliżyć lub obrócić zdjęcie produktu w sklepie. Dopiero wtedy można mieć czyste sumienie, że ten aspekt przybliża do posiadania skutecznego sklepu online.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.