Zmiana strony internetowej na nową – jak zrobić to dobrze?

Zmiana strony internetowej na nową - jak zrobić to dobrze?

Przebudowa istniejącej strony na nową jest w pewnym sensie łatwiejsza od sytuacji, w której zabierasz się za to po raz pierwszy. Z tego względu, że posiadanie strony oznacza, że już mniej więcej wiesz, czego od niej oczekujesz, jakie ma założenia oraz – przede wszystkim – czy je realizuje.

Zatem zmiana strony internetowej na nową wiąże się z pewnym doświadczeniem, które pozwala chociażby zauważyć błędy na obecnej stronie lub ewentualne braki, które można właśnie teraz uzupełnić.

Ponadto przebudowa strony pociąga za sobą szereg korzyści, takich jak:

 • odświeżenie wizerunku dostosowanego do obecnych trendów
 • wyeliminowanie błędów lub niedopatrzeń, które wychodzą na światło dzienne dopiero z perspektywy czasu
 • większe pole do manewru w zakresie optymalizacji strony pod kątem konwersji
 • możliwość przedstawienia oferty w nowym świetle
 • okazja na dołożenie nowych funkcji
 • szansa na edycję treści, co może wpłynąć na lepsze zaangażowanie ze strony odbiorców, jak i ranking strony w wyszukiwarce
 • możliwość generowania większej liczby klientów

Zmiana strony internetowej na nową – na co należy zwrócić uwagę?

1. Zastanów się nad sensem i celem strony.

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, dlaczego właściwie rozważasz zmianę strony na nową.

Co w obecnej stronie Ci przeszkadza? Czego brakuje? Jakie cele ma realizować nowa odsłona strony?

Zastanowienie się nad tymi pytaniami pozwoli lepiej zdiagnozować obecny stan oraz to, czego oczekuje się po nowym produkcie.

Ponadto wyłapanie powodu zmiany również determinuje to, w jakim kierunku nowa wersja ma podążać. Powodów może być wiele. Począwszy od braku realizacji założeń, poprzez przestarzały wygląd i za małą ilość informacji, aż po kiepsko przedstawioną ofertę.

Takie „mentalne” spisanie wszystkich bolączek strony umożliwia zebrać oczekiwania, które odbiją się na lepszym końcowym efekcie.

2. Okazja do redakcji całej treści.

Zmiana strony internetowej na nową to okazja do przyjrzenia się treściom, które obecnie znajdują się na stronie. Być może są zbyt lakoniczne lub – wręcz przeciwnie – bardzo rozbudowane.

W przypadku małej ilości treści warto rozważyć jej rozbudowanie. Pozwoli to lepiej zobrazować, czym się zajmujesz oraz co oferujesz. Dodatkowa treść ma również swoje plusy pod kątem pozycjonowania, więc jej dołożenie może być kluczowe przy przebudowie.

Z kolei, jeśli na obecnej stronie posiadasz już dość rozbudowaną treść, to warto pomyśleć nad reorganizacją. Po czasie schematy prezentowania treści na stronie się zmieniają. Warto dopasować treść do obecnych standardów w kwestii wyglądu. Istotne jest również wykorzystanie nagłówków oraz wypunktowań, ponieważ niestety mało kto będzie chciał czytać całe treści w całości.

Zdecydowana większość osób będzie skanować właśnie nagłówki, wypunktowania oraz pogrubienia, aby tylko poznać sens materiału. Dopiero, jeśli jakiś nagłówek użytkownika zaciekawi, to przejdzie do bardziej szczegółowego opisu. Warto to wiedzieć, rozważając zmianę treści na nowej stronie.

3. Usprawnienie konwersji, czyli więcej klientów.

Nowa wersja strony to okazja do podkręcenia różnych elementów, które nie tylko wzbudzają zaufanie, ale również zwiększają konwersję, czyli odsetek odbiorców, którzy stają się Twoimi klientami.

Usprawnienie tych elementów może bardziej przekonać do Twojej marki, co przełoży się na zwiększenie liczby zapytań generowanych ze strony.

O co warto zadbać?

 • Dodanie przycisków CTA, które prowadzą użytkowników do pożądanej akcji, np. właśnie kontaktu. Takie przyciski warto dodać na każdej podstronie.
 • Dodanie w górnej części strony elementów kontaktowych – mail, telefon, wyróżniony odnośnik do kontaktu / zapytania.
 • Umieszczenie elementów wzbudzających zaufanie (opinie użytkowników, logo współpracujących firm, liczby stanowiące o Twojej sile, zdobyte certyfikaty, przyznane nagrody / wyróżnienia).
 • Oferowanie różnych form kontaktu – nie tylko przez e-mail lub telefon, lecz również live chat oraz media społecznościowe.
 • Dodanie tzw. USP, czyli unikalnej propozycji / wartości, którą użytkownik otrzyma, nawiązując współpracę.

4. Przeanalizuj obecną sytuację z danymi strony.

Jak już wspomniałem, posiadanie strony daje przewagę z tego względu, że zbiera się różne dane, które podczas przebudowy można wykorzystać. Z narzędzi takich jak Google Analytics, Google Search Console czy ze statystyk na profilach w social media, można zebrać pomocne informacje, przykładowo:

 • które podstrony / wpisy blogowe są najchętniej czytane
 • skąd pochodzi najwięcej odwiedzin na stronie
 • na jakie słowa kluczowe pojawia się strona w wyszukiwarce
 • jak dużo użytkowników przegląda stronę mobilnie
 • ile czasu użytkownicy spędzają na Twojej stronie itd.

Takie informacje to okazja do tego, aby usprawnić dany aspekt na stronie. Każdy z tych podpunktów można rozwinąć oraz wprowadzić szereg modyfikacji ku temu, aby przeciwdziałać / usprawnić daną rzecz, np. jeśli odczytamy, że strona ma zerowy ruch z wyszukiwarki, to mamy jasny sygnał ku temu, aby to w nowej wersji strony usprawnić.

Z kolei analiza słów kluczowych to doskonała okazja pod kątem redakcji treści pod te frazy lub dorobienie kompletnie nowych treści właśnie pod nie.

Tak więc sprawdzenie różnych danych zebranych dotychczas przez stronę pozwala spojrzeć na wiele mankamentów pod zupełnie innym kątem.

5. Poprawa kwestii SEO.

Zmiana strony internetowej na nową wiąże się z pewnością z większą lub mniejszą rewolucją pod kątem SEO. Dlatego też upewnij się, że dopilnujesz wszelkich kwestii dotyczących tej dziedziny, np.:

 • Jeśli jakaś strona nie będzie już występować (np. nie chcesz mieć już strony „O nas”), to nadaj jej przekierowanie 301, aby link nie generował błędu.
 • Rozważ tytuł i meta opis pod kątem użyteczności – być może warto zachować obecną strukturę lub tylko ją delikatnie udoskonalić.
 • Pozbądź się z indeksu stron, które nie powinny tam się znajdować.
 • Zgłoś nową mapę strony, aby Google znało najnowszą strukturę linków.

Przed przystąpieniem do przebudowy strony, warto również zlecić audyt SEO. Wyłapie on nieścisłości na obecnej stronie, które będzie można zniwelować podczas prac nad nową odsłoną. Takie spojrzenie kogoś z zewnątrz daje po prostu pełny obraz na to, co dzieje się pod kątem SEO na stronie. Wnioski z takiego audytu są idealną bazą pod przyszłą nową stronę.

6. Zadbaj o techniczne sprawy.

Zmiana strony na nowszą to również dopięcie różnych kwestii pod kątem technicznym. Nie musisz ich znać, lecz ważne, by firma, która zajmie się ową przebudową, zadbała o takie rzeczy i je wprowadziła.

 • Responsywność, czyli dostosowanie wyświetlania strony na urządzeniu mobilnym – jeśli jeszcze tego nie masz, to jest to dla Ciebie odstani dzwonek i absolutna konieczność podczas uruchomienia nowej odsłony serwisu.
 • Certyfikat SSL, którego ranga teraz urosła niesłychanie mocno. Kolejna podstawowa sprawa na nowej stronie.
 • Dane uporządkowane, czyli oznaczenie treści w taki sposób, aby Google lepiej wiedziało, co znajduje się na niej.
 • Prędkość wczytywania strony również może być elementem godnym poświęcenia uwagi.
 • Wszelkie kwestie związane z SEO.

7. Analiza konkurencji.

Na koniec warto zrobić małe rozeznanie wśród konkurencji, aby zobaczyć, jak prezentują się ich strony internetowe. Takie spojrzenie pozwoli zauważyć, co możesz wprowadzić innego lub takiego, aby wyprzedzić działania konkurencji.

Pamiętaj, że wybierając jakąkolwiek ofertę, najczęściej wybór dokonywany jest poprzez nakreślenie różnic. Warto więc spróbować zrobić tę „różnicę” w oczach potencjalnego klienta.

Zmiana strony internetowej na nową – podsumowanie poradnika

Jak widać, zmiana strony internetowej na nową pozwala wydobyć nowe możliwości oraz cele, które dotychczas kuleją lub mogą zostać znacznie usprawnione.

Przemyślany plan działania pozwala osiągnąć dobre wyniki, które przede wszystkim pozwolą zdobywać nowych klientów dzięki nowej stronie.

Grunt, aby wszystko przemyśleć oraz przeanalizować (patrz punkt czwarty), ponieważ w tych danych ukrytych jest wiele przydatnych informacji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.