Zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie – 9 metod

Zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie

Budowa świadomości to wykonywanie takich działań w internecie, aby trafiać do internautów z produktem i szerzyć informacje o nim.

Nikt oczywiście nie kupi niczego w Twoim sklepie, jeśli nie będzie wiedział o jego istnieniu. Stąd też właśnie jest kilka sposobów na zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie, aby sprzedawany produkt przestał być anonimowy.

Oczywiście nie jest to łatwa sprawa. Wymaga to przede wszystkim czasu, jak i chęci, aby próbować różnych metod.

Tak, różnych.

Nie ma bowiem jednej drogi dla każdego produktu. To, co sprawdza się w jednym przypadku, nie oznacza, że będzie złotym środkiem dla wszystkich innych. Dlatego też trzeba być otwartym na nowe propozycje i być przygotowanym, że coś może pójść nie tak.

Sprawdźmy więc proponowane techniki.

Zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie – 9 sposobów

1. Niezawodny e-mail.

Pierwszym krokiem ku temu, aby poinformować o nowościach w sklepie, jest skorzystanie z e-mail marketingu.

Taką wiadomość dobrze jest rozesłać do obecnych klientów sklepu. Takie osoby dokonały choć raz zakupów w Twoim sklepie, więc poniekąd znają markę. Jest więc spora szansa, że informacja o nowym asortymencie ich zaciekawi.

W dodatku w treści takiego maila warto zaznaczyć, że adresatem takiej wiadomości jest tylko wybrana grupa kupujących. W ten sposób można uniknąć uznania wiadomości za spam. Oczywiście świetnym rozwiązaniem byłoby tutaj zamieszczenie rabatu na ten zakup, aby zaciekawić odbiorców.

2. Sesja zdjęciowa.

Zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie nie może obejść się bez profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Jako że kwestie wizualne są dla nas bardzo istotne, łatwiej i sprawniej idzie nam zapamiętywanie treści graficznych, niż tekstowych. Zatem w przypadku promocji nowego produktu warto zadbać o aspekt graficzny. Dlatego też nie obejdzie się bez sesji, która ukaże produkt w ciekawy sposób.

Tutaj należy zwrócić uwagę na to, aby prezentowane zdjęcia były przede wszystkim użyteczne. Niech przedstawiają produkt w użyciu. Zdjęcie przedmiotu podczas użytkowania oddaje lepiej klimat, a potencjalny klient może lepiej ocenić produkt – czy jest dla niego adekwatnym wyborem, czy też nie.

3. Wpływ influencerów.

Obecnie w celu sprzedania produktów w sklepie nie wystarczy samo posiadanie sprawnie funkcjonującego sklepu. Trzeba zadbać o szereg innych rzeczy, aby uruchomić cały ekosystem sprzedażowy.

Kolejna propozycja ku temu, aby budowanie świadomości nowego produktu było skuteczne, opiera się na posiłkowaniu się tzw. influencerami. Są to wpływowe osoby, które działają prężnie w internecie (mają własne sklepy, blogi, poradniki, podcasty itd.).

W ten sposób można mieć grono odbiorców, którzy nas śledzą lub się nami inspirują w jakimś stopniu. Zatem jeśli influencer zaprezentuje jakiś produkt lub o nim powie, to jest duża szansa na odzew ze strony widzów. W ten sposób można szybko budować świadomość o produkcie.

4. Konkurs w social media.

Konkursy często widnieją w serwisie Facebook. Cechują się one tym, że mają zazwyczaj mnóstwo udostępnień, polubień oraz komentarzy. Dlaczego? W gruncie rzeczy na tym to właśnie polega, ponieważ uczestnictwo w konkursie opiera się zwykle właśnie na tym, że trzeba napisać komentarz lub udostępnić wiadomość.

Stąd też takie posty osiągają spore zainteresowanie, które – jak wiadomo – świetnie może sprawdzić się jako budowanie świadomości o produkcie. W ten sposób w krótkim czasie całkiem sporo internautów może się dowidzieć, że na rynek wypuszczany jest nowy asortyment.

5. Ciekawa historia.

Dzisiaj coraz więcej wspomina się o tym, że klientom nie chodzi tylko i wyłącznie o zakup towaru. Chcą oni poznać markę oraz mieć świadomość produktu – po co został wypuszczony na rynek, jak zakup może wpłynąć na codzienne czynności, jaki był motyw itd. Klienci chcą być po prostu świadomi.

Taką świadomość świetnie może budować tzw. storytelling, czyli opowiadanie historii poprzez treść. Być może z Twoim produktem wiąże się jakaś ciekawa historia, którą copywriter może z powodzeniem ubrać w ładne słowa i przedstawić w formie angażującego wpisu.

6. Zniżka na przedsprzedaż.

Oczywiście, jeśli chodzi o budowę świadomości produktu, to nie może zabraknąć dość klasycznego przykładu, który warto zastosować. Chodzi oczywiście o zniżkę oraz przedsprzedaż.

W ten sposób łatwo budować ekscytację wokół produktu. Oczywiście zakup po mniejszej cenie może być świetnym motywatorem do skorzystania z oferty.

Z kolei samo słowo „przedsprzedaż” może wywoływać poczucie pewnej elitarności. Użytkownik może poczuć się wyjątkowo, ponieważ otrzyma produkt przed wszystkimi, zanim jeszcze towar trafi oficjalnie „na półki” sklepu.

7. Stworzenie zestawu.

Z nowymi produktami jest nieco niepewnie, ponieważ są po prostu nowe. Klienci mogą być do nich nieprzekonani lub mają już wyrobione własne zdanie na ten temat i nie chcą niczego zmieniać. Dlatego, jeśli obawiasz się słabego odzewu ze strony odbiorców sklepu w przypadku nowego produktu, to warto zastosować pewną sztuczkę.

Mianowicie można zaoferować zestaw produktów, składający się z najpopularniejszych produktów oraz właśnie tego nowego. W ten sposób jest większa szansa na zakup, ponieważ klient wybierze coś, co zna, a przy okazji spróbuje czegoś zupełnie nowego. Oczywiście tutaj warto zestaw przecenić, aby ponownie zastosować pewien wabik.

8. Treść wokół produktu.

Zwiększanie świadomości nowego produktu może się odbywać również poprzez tworzenie treści. Najlepiej poradnikowej, która pokaże odbiorcom, do czego można zastosować nowy produkt. Ewentualnie może to być treść edukacyjna, która przedstawi w szerszym świetle możliwości oraz zalety danego rozwiązania.

Wszystko oczywiście zależy od tego, co chcemy promować. Z kolei sama treść jest kolejnym dobrym pomysłem na to, aby budować więź z odbiorcami i pogłębiać ich świadomość o Twoim istnieniu w świecie.

9. Opinie.

Opinie są bardzo istotne pod kątem sprzedaży. Raczej nikt nie chce kupować produktu w ciemno, bez zbadania tematu. Według statystyk internauci szukają bardzo chętnie opinii, nim dokonają zakupu. W przypadku nowego produktu jest to o tyle istotne, że takich opinii nie ma.

Trzeba więc o to koniecznie zadbać i gdy tylko pojawią się pierwsze sprzedaże, warto natychmiast poprosić kupujących o wystawienie opinii. W ten sposób jakkolwiek można zdobyć opinie, które potem mogą okazać się pomocne dla wszystkich niezdecydowanych.

Oczywiście tutaj trzeba zaznaczyć, że bezinteresownie niestety mało kto zechce wystawić opinie. Być może dobrym pomysłem jest to, aby stosować program lojalnościowy w sklepie, gdzie w zamian za wystawienie opinii można otrzymać punkty. Spotkałem się z taką sytuacją ostatnio w jednym ze sklepów. W dodatku można było otrzymać bonusowe punkty za przesłanie zdjęcia produktu, więc takie działanie z pewnością wpływa na chęć podzielenia się opinią.

Zatem, jak można zadbać o zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie?

Jak widać, jest co najmniej kilka sposobów na to, aby internauci dowiedzieli się o istnieniu Twojego produktu.

Mam nadzieję, że zaprezentowane sposoby trafią w Twoje potrzeby i znajdziesz w nich szansę dla Twojego sklepu.

A może masz jakieś inne pomysły, które również mogłyby znaleźć się w powyższym zestawieniu? Jeśli tak jest, podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

  • Zwiększanie świadomości nowego produktu w internecie – 9 metod
    5 (100%) głosów: 4

  • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

13 godzin temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

4 dni temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

Tydzień temu

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – 7 porad i przykładów

Sprawdź, jak wykorzystać Instagram w biznesie, aby Twoja marka zyskała większy rozgłos. Zobacz, co możesz wykonać, aby poprawić wizerunek marki w sieci.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Jak sprawić, aby użytkownik stał się klientem? – 11 wskazówek

Przeczytaj nasz poradnik w kwestii kroków, jakie trzeba uczynić, by użytkownik stał się klientem. Zacznij przekształcać odwiedziny w realne zyski!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Jaką stronę internetową stworzyć? – 12 typów i propozycji

Masz ochotę na nowy projekt, lecz nie wiesz, jaką stronę internetową stworzyć? Rzuć okiem na 12 naszych propozycji. Być może któraś przypadnie Ci do gustu.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.