Zwiększenie liczby powracających czytelników bloga – 9 sposobów

Zwiększenie liczby powracających czytelników bloga

Właściciel każdego bloga dąży do osiągnięcia jak największej liczby czytelników zamieszczanych wpisów. Jest to normalna kolej rzeczy, ponieważ chcemy, aby trudy pisania znalazły przełożenie na liczbę czytelników.

Właściwie są dwa rodzaje czytelników, którzy mogą odwiedzić bloga czy jakąkolwiek inną stronę. Są to nowi lub powracający użytkownicy. Skupmy się na tych drugich, ponieważ siłą każdego bloga jest liczba powracających czytelników, gdyż są to swego rodzaju fani. Dobrze jest więc zbudować stałą grupę czytelników, która będzie swoistą bazą pod dalsze działania.

Przejrzyj zatem poniższą listę 9 porad i dowiedz się, jak w dość łatwy sposób pomóc w budowie większej liczby powracających czytelników bloga lub strony internetowej.

Zaczynamy!

9 sposobów na zwiększenie liczby powracających czytelników bloga:

1. Dostarczaj świeżą treść.

Pierwszy sposób, aby czytelnicy wracali na bloga, to regularne dostarczanie nowych treści. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że blog dosłownie musi tętnić życiem. Brak nowych artykułów nie jest niczym zachęcającym do powrotu. Jeśli odwiedzający Twój blog stale widzą te same treści, prędzej czy później przestaną go odwiedzać, ponieważ będą wiedzieć, że nic nowego tam nie znajdą. Po co więc mają wracać?

Nowe artykuły są więc odpowiednią zachętą, aby czytelnik miał powód odwiedzić nas ponownie. Ilość nowych treści zależy oczywiście od tematyki serwisu i jego skali. Blog może dostarczać kilka artykułów na dzień, a może być również aktualizowany co kilka dni – ważne, aby dać powód do powrotu użytkownikom dzięki nowym treściom.

Zwiększenie liczby powracających czytelników - wykres

W zależności od rodzaju strony internetowej, stosunek liczby powracających użytkowników do nowych może być kompletnie różny.

2. Zastosuj zachęcający wygląd strony.

Blog, jak można się domyślać, opiera się głównie o samą zawartość, czyli treść. Jednak, pisząc nawet najlepsze teksty, nie zachęcimy ponownie czytelników do rewizyty bloga, posiadając odpychający wygląd strony. Wiadomo, że treść jest na pierwszym miejscu, lecz dobre „opakowanie” będzie zapamiętanie przez użytkownika oraz sam odbiór strony będzie przyjemniejszy w naszych oczach.

Jeśli kucharz ugotuje naprawdę świetne danie, pełne smaku i aromatu, lecz jego prezencja będzie byle jaka, z pewnością trudniej nam będzie skosztować taką potrawę, mimo że może być pyszna.

3. Usprawnij nawigację strony.

Upewnij się, czy dostatecznie dobrze prezentujesz najnowsze i najlepsze materiały na własnym blogu. Mając na uwadze powracających czytelników, należy ułatwiać im dotarcie do najpopularniejszych artykułów. Nigdy nie wiesz, jak długi czas upłynie od ponownej wizyty czytelnika. Może to być jeden dzień, może być i miesiąc. Także zadbaj o wyeksponowanie artykułów, które są najczęściej czytane w ostatnim okresie czy najchętniej komentowane. Taki zabieg ułatwi powracającym czytelnikom na dotarcie do najciekawszych tematów w ostatnim czasie.

4. Wykorzystaj subskrybentów newslettera.

Jeśli budujesz bazę mailingową, czas ją wykorzystać do zachęcenia czytelników do powrotu na stronę. Newsletter jest świetną okazją do przypomnienia subskrybentom o naszym istnieniu. W dzisiejszym zabieganym świecie oraz niezliczonej ilości stron internetowych można się pogubić i zwyczajnie zapomnieć odwiedzić daną stronę.

Każdy internauta sprawdza pocztę e-mail średnio dwa razy dziennie. Jest to więc dobra okazja, aby rozsyłanym newsletterem zaprezentować ostatnie wpisy na blogu i zwiększyć jego oglądalność.

5. Aktywnie odpowiadaj na komentarze.

Udzielanie się w komentarzach jest niezwykle ważną czynnością, obok której żaden bloger nie może przejść obojętnie. Nie powinno się ignorować pojawiających się komentarzy pod tworzonymi wpisami, gdyż jest to część funkcjonowania bloga. Brak odpowiedzi na komentarze powoduje, że dany czytelnik drugi raz już nie zechce napisać nic, bo będzie miał przeczucie, że i tak nie udzielisz mu odpowiedzi. Szkoda więc tracić taką okazję.

Komentowanie to swego rodzaju budowanie więzi z czytelnikami. Osoba komentująca poniekąd czeka na Twoją odpowiedź, więc automatycznie generuje powracający ruch na blogu, na którym przecież tak nam zależy.

6. Usprawnij integrację z serwisami społecznościowymi.

Kolejny sposób, aby zwiększać liczbę powracających użytkowników, to integracja serwisu z mediami społecznościowymi. Umieść w widocznych miejscach na stronie odnośniki, dzięki którym czytelnicy mogą zostać z Tobą w kontakcie dzięki serwisom społecznościowym. Stały się one na tyle popularne, że pozwalają na wiele działań marketingowych. Świetnie sprawdzają się również jako źródło generowania ruchu na stronie, w tym powracającego ruchu, dzięki „przypominaniu się” fanom.

7. Zbuduj autorytet i markę.

Oczywiście to nie takie proste zadanie, które wymaga przede wszystkim czasu, cierpliwości i dużej determinacji. Jednak w efekcie otrzymujemy grono stałych fanów, którzy stale wracają na naszą stronę, zamiast np. przeszukiwać wyszukiwarkę Google. Taki efekt to marzenie wielu blogerów.

Takie cele osiąga się przede wszystkim wysokiej jakości treścią w połączeniu z działaniami marketingowymi zakrojonymi na szeroką skalę. Jednak końcowy efekt jest wart każdej chwili poświęconej budowie marki.

8. Pamiętaj o starej treści.

Generowanie ruchu na stronę w większości przypadków opiera się o tworzenie kompletnie nowej treści. Jednak nie można zapominać o „starej”, która przecież też może być świetnym elementem zachęcającym do rewizyty strony. Dzięki aktualizacji poprzednich artykułów lub ich przebudowie możemy otrzymać zupełnie nowe treści, bazujące na tych istniejących. Dzięki różnym kanałom dystrybucyjnym możemy trafić do naszych fanów, którzy prawdopodobnie zechcą zobaczyć, co nowego się wydarzyło w danym temacie. Jest to więc kolejny dobry sposób na zwiększenie liczby powracających czytelników.

9. Bądź unikalny.

Na koniec porada, która nie jest żadnym sekretem. Po prostu tworzenie treści, której czytelnicy nie otrzymają nigdzie indziej, jest już wystarczającym powodem do ponownej ich wizyty na Twoim blogu. Podobnie jest ze sposobem pisania lub tym, w jaki sposób angażujesz czytelników. Jeśli sama treść będzie bardzo ciekawa, unikalna lub angażująca – czytelnicy sami z siebie będą pamiętać o Tobie i z chęcią będą wracali.

9 sposobów na zwiększenie liczby powracających użytkowników – podsumowanie

Stosowanie powyższych wskazówek może pomóc w pozyskiwaniu powracających użytkowników na stronę, którzy są z pewnością siłą napędową niejednego bloga. Warto mieć je na uwadze, tym bardziej że trafienie do obecnych czytelników jest znacznie prostsze i tańsze, niż szukanie nowych odbiorców. Dobrze jest więc od początku angażować odbiorców, aby pozostali z nami na dłużej. Dobrym wyborem jest jak najszybsze budowanie bazy mailingowej oraz nastawienie się na integrację strony pod media społecznościowe. Dalsze wskazówki można wykonywać już na bieżąco.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.