Zwiększenie oglądalności bloga – porady, pomysły, inspiracje

Blogowanie dostarcza najwięcej radości, gdy mamy dużą publikę, a wpisy są chętnie czytane. Poznaj nasze skuteczne porady na zwiększenie oglądalności bloga.

Sprawnie działający blog wymaga dwóch powiązanych ze sobą kwestii. Pierwszą jest świetnie i ciekawie piszący bloger, a drugą są odbiorcy bloga. Tak to wygląda w skrócie.

Istnieją oczywiście inne czynniki wpływające na oglądalność bloga, takie jak SEO czy sam wygląd serwisu. Jednak najważniejszą siłą jest sam bloger oraz jego publiczność, która czyta jego treści.

Zatem zwiększanie oglądalności bloga to, jak widać, kluczowa wręcz sprawa. Zobacz, jak zwiększyć ilość odwiedzin swoich wpisów poprzez poprawę szeroko rozumianej treści lub – jak kto woli – contentu, który zagościł w naszych słownikach już na dobre.

11 pomysłów na zwiększenie oglądalności bloga:

1. Intrygujący, innowacyjny, inspirujący – wypróbuj taki nagłówek.

Co zawiera każdy wpis na blogu? Oczywiście nagłówek. Jest to nieodłączny element wpisu. Potrafi skutecznie zachęcić użytkownika do przeczytania tekstu.

Intrygujący nagłówek nakłania do sprawdzenia, co znajduje się w treści wpisu. Innowacyjność pomaga określić korzyści, jakie niesie ze sobą artykuł. Z kolei inspirujący nagłówek wzywa do działania i pozwala zebrać się nam do podjęcia określonych akcji.

Tak więc pierwszym krokiem, mającym na celu zwiększenie oglądalności bloga, jest zadbanie o perfekcyjny nagłówek. Więcej na ten temat znajdziesz w moim poprzednim wpisie o tworzeniu nagłówków.

2. Poczytność i prezencja – bardzo istotny element.

Sama treść bloga jest bardzo istotna, jednak sposób, w jaki ją zaprezentujesz, jest również kluczowy. Zwiększanie oglądalności bloga poprzez poprawę treści powinno skupić się na trzech warstwach:

  • warstwa prezentacji: używanie obrazów, grafik, wylistowań, nagłówków czy cytatów
  • warstwa techniczna: umieszczanie słów kluczowych, dbanie o responsywny design bloga, strukturę linków czy meta opisy
  • warstwa czytelności: unikanie długich i jednolitych bloków tekstu, dobieranie odpowiednich czcionek czy odpowiedni układ widoku pojedynczego wpisu
Wpływ designu na użytkowników

Powyżej znajduje się fragment grafiki autorstwa Digital Synopsis. Jak widać, duża część osób nie umie wykonać podstawowych czynności na stronie internetowej z powodu niedopracowanego projektu witryny.

3. Wprowadzenie prostych technik SEO.

Zwiększenie oglądalności bloga to przede wszystkim stosowanie technik SEO. Jest to bardzo ważny aspekt, o którym musi wiedzieć każdy bloger. Ważne jest to, że nie trzeba być wykwalifikowanym specjalistą, aby trzymać się kilku prostych zasad:

  • dbanie o szybkość wczytywania bloga
  • optymalna struktura linków
  • stosowanie słów kluczowych
  • meta tagi oraz atrybut ALT dla grafik

Na naszym blogu często dzielimy się wskazówkami na temat pozycjonowania, które każdy może stosować samodzielnie:

4. Daj możliwość udostępniania.

Udostępnienia w mediach społecznościowych to niezbędny aspekt, dzięki któremu zwiększy się oglądalność Twojego bloga. Dzięki nim, w kilka chwil można zwiększać zasięg oraz liczbę odbiorców Twoich treści. Jednak to nie Ty udostępniasz swoje posty, tylko Twoi fani, więc musisz im w tym pomóc.

Najprostszym sposobem na to jest osadzanie czy też wplatanie przycisków do mediów społecznościowych w treść wpisu. Istnieje cała masa wtyczek oferujących takie funkcjonalności. Stosując je, możesz poszerzać swoją obecność na różnych portalach.

social-sharing-plugin

Jeżeli prowadzisz bloga opartego o platformę WordPress, to masz multum możliwości, jeżeli chodzi wtyczki społecznościowe. AddToAny czy GetSocial to tylko niektóre z nich.

5. Sprawdzaj statystyki Google Analytics.

Analiza statystyk bloga to ważna część działania całego ekosystemu blogowania. Musisz wiedzieć, jakie treści są najbardziej chodliwe, co przyciąga odbiorców i gdzie najczęściej spędzają czas na Twoim blogu.

Panel Analytics dostarcza wielu informacji. Aby się w nich nie pogubić, przeczytaj nasze artykuły poruszające ten temat:

6. Komentuj i udzielaj się w swojej branży.

Nic tak nie buduje więzi, jak komentowanie i udzielanie się w tematycznych grupach, gdzie gromadzą się wszyscy, których łączy wspólny temat. Komentowanie to świetny sposób na rozpowszechnianie informacji o istnieniu Twojego bloga, przez co trafiasz do większej ilości osób.

Komentarze w systemie Disqus

Powyższa grafika przedstawia wycinek dyskusji, których prowadzenie umożliwia system Disqus – stosowany z powodzeniem na naszym blogu. Łączy on, poprzez system wątków, osoby zainteresowane daną tematyką.

7. Przekazuj wartościowe informacje.

Blog jest oczywiście miejscem, gdzie czyta się mnóstwo wszelkiej maści treści. Ważne jest więc, aby dostarczane treści trafiały do odbiorcy i były chętnie przez niego czytane. Należy więc pisać prostym językiem, trafiającym do ludzi, bez zbędnego „owijania w bawełnę”.

Ważne są też słowa kluczowe. Jednak musisz pamiętać o tym, iż to użytkownik jest najważniejszy. Upychanie słów kluczowych, tworzenie treści tylko i wyłącznie pod SEO – nie tędy droga.

8. Dostarczaj treść o zróżnicowanej długości.

Długie, treściwe i nafaszerowane informacjami treści są dobrą formą, jeśli chodzi o zwiększanie oglądalności bloga. Z tego względu, że są chętniej udostępniane w mediach społecznościowych.

Z drugiej jednak strony, problemem długich tekstów jest ich… długość. Zgadza się. Są chętniej udostępniane, jednak tylko garstka osób przeczyta tekst w całości. Większość osób jedynie „zeskanuje” wzrokiem zawartość i przeczyta najważniejsze dla nich sekcje. Na urządzeniach mobilnych również długą treść czyta się ciężko. Stosuj więc zarówno długie, jak i krótkie formy, aby dawać różnorodność odbiorcom.

9. Wizualny aspekt zawsze ważny.

Obraz wpisu, podobnie jak nagłówek, również ma „moc” przyciągania użytkownika do kliknięcia. Często właśnie dzięki niemu klika się w danym artykuł. W treści również warto postawić na wizualne aspekty, co nie tylko urozmaici ją, ale też ułatwi odbiór treści.

Nasz mózg przetwarza obraz 60 razy szybciej od treści pisanej. Warto zatem stosować grafikę do wizualizacji wszelkich statystyk liczbowych w postaci np. wykresów. Wyobraź sobie, jak ciężko byłoby dotrwać do końca artykułu ze statystykami liczbowymi opisywanym tylko poprzez tekst. Obraz przedstawiający je na wykresie jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Grafika - wizualna treść

Według powyższej infografiki, sens sceny wizualnej potrafimy wyłapać już po 1/10 sekundy! Źródło: Visual Website Optimizer.

10. Regularność? Obowiązkowa!

Regularne zamieszczanie treści to kolejny sposób na zwiększenie oglądalności bloga. Najlepiej jest ustalić sobie harmonogram, którego należy się trzymać. Można ustalić, że tworzy się treści zawsze we wtorki lub dwa razy w tygodniu. Wedle możliwości i uznania.

Harmonogram jest w tym kluczową sprawą, bo pisanie „gdy przyjdzie mi wena” nigdy nie skończy się regularnością.

Dzięki regularnym treściom zatrzymujesz odbiorców na blogu, dostarczasz wyszukiwarce kolejną podstronę do indeksacji oraz zwiększa się ogólna ilość występujących słów kluczowych. Stoją za tą sprawą kwestię zarówno SEO-we, jak i typowo ludzkie.

11. Zawsze czytaj swoją treść przed publikacją.

Zwiększenie oglądalności bloga to również jego staranna publikacja. Każdy, nawet najlepszy twórca, musi przeczytać swoją treść i ją przeanalizować. Napisanie idealnego tekstu bez zaglądania do niego ponownie jest nie lada wyzwaniem.

Dobrą praktyką jest przeczytanie i poprawienie błędów świeżo po napisaniu tekstu oraz później, jak tekst „swoje odleży”. Takie zabiegi pozwolą dopracować treść do perfekcji i wyeliminują niepotrzebne błędy językowe czy literówki.

W dzisiejszych czasach, gdzie modne stało się wytykanie wszelkich błędów językowych, warto po prostu na to zwracać uwagę. No i przede wszystkim – tekst z błędami jest mało zachęcający do czytania.

Zwiększenie oglądalności bloga – podsumowanie wskazówek

Zwiększanie oglądalności bloga to bardzo ważny element funkcjonowania całego serwisu. To właśnie ilość czytelników świadczy o sile bloga i pokazuje jego wartość.

Pozyskiwanie odbiorców można prowadzić na wiele sposobów, gdyż można pozyskiwać ruch zarówno z wyszukiwarki i mediów społecznościowych, jak i dzięki linkom.

Mam nadzieję, że garść wyżej wymienionych sposobów skutecznie przysporzy Ci dodatkowych odwiedzin.

Zwiększenie oglądalności bloga – porady, pomysły, inspiracje
Artykuł oceniono na: 4.8 (głosy: 8)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: