Zwiększenie sprzedaży dzięki SEO – 8 wskazówek

Zwiększenie sprzedaży dzięki SEO

Zazwyczaj mając na uwadze zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym, mówimy o wszelkich działaniach wokół samego sklepu. Optymalizacja konwersji, poprawa czytelności oraz wprowadzenie różnych strategii – nawet na podłożu psychologicznym.

Można również wspierać te strategie płatnymi reklamami czy działaniami w social media, lecz jeśli przestaniemy promować sklep w taki sposób, to najpewniej stracimy ruch na stronie. Warto więc jak najszybciej skorzystać z dobrodziejstw SEO, ponieważ ruch generowany z wyszukiwarki będzie zapewne dla Ciebie najbardziej wartościowy.

Dlatego zwiększenie sprzedaży dzięki SEO może okazać się bardzo wartościowym krokiem w rozwoju e-commerce. Może nie tylko poprawić kilka elementów spośród wielu działań pod tym kątem, ale również zwiększyć szansę na lepsze zyski.

Działania mające na celu zwiększenie sprzedaży dzięki SEO – 8 przykładów

1. Zrób rozeznanie wśród słów kluczowych.

Pierwszym krokiem jest dobór słów kluczowych, na które Twój sklep może potencjalnie pojawiać się w wyszukiwarce. Jest to poniekąd podstawą sukcesu, a zarazem dobrym startem.

Najlepiej skorzystać z narzędzi, które pozwolą rozeznać się na temat wartościowych słów kluczowych. Sposobów jest całkiem sporo.

Jednym z nich jest np. planner słów kluczowych AdWords, gdzie można zobaczyć popularność fraz w danej skali, co z pewnością daje dobre wprowadzenie.

Inne narzędzia to Google Trends lub dane z Google Search Console.

Mając zestawienie potencjalnych słów kluczowych, można zadbać o ich występowanie na stronie.

2. Blogowanie.

Blogowanie stało się świetnym rozwiązaniem pod kątem strategii SEO zwiększającej sprzedaż. Wszystko za sprawą tego, że każdy pojedynczy wpis to okazja na nową treść. To z kolei generuje nowy adres URL w mapie witryny i kolejne słowa kluczowe, na które można pojawić się w wyszukiwarce oraz okazję do tworzenia linków wewnętrznych, w tym odsyłających do konkretnego produktu w sklepie.

Ponadto przy okazji prowadzenia sklepu, można świetnie połączyć dodawanie nowych treści, które łączą działania pod kątem SEO z nakierowaniem na zwiększenie sprzedaży. Można to osiągnąć, tworząc dobrze dobrane tematy na wpisy. W przypadku np. prowadzenia sklepu z odzieżą do biegania można tworzyć treści skupione wokół takich fraz:

  • Najlepsze buty do biegania w terenie
  • Buty na półmaraton
  • Buty do biegania za 200 zł
  • Odzież do biegania w zimne dni itd.

Takie wpisy są jednakowo wartościowe pod kątem działań SEO, a zarazem mogą być po prostu pomocne dla użytkowników, którzy chcą się czegoś dowiedzieć.

Ponadto takie treści to doskonały sposób na uwypuklenie kilku produktów ze sklepu.

Praktycznie dla każdej branży można tego typu treści tworzyć, więc rozważ ten zabieg jak najszybciej.

3. Słowa kluczowe z długim ogonem.

Dwa powyższe punkty warto jeszcze uzupełnić informacjami dotyczącymi słów kluczowych z tzw. długiego ogona. Jeśli jesteś na początku przygody z SEO, to właśnie takie frazy stanowić będą dla Ciebie źródło potencjalnego ruchu, czyli zysku ze sklepu.

Spójrz na dwie frazy:

  1. Odzież do biegania
  2. Bluzy do biegania w chłodniejsze dni

Podstawowa różnica pomiędzy nimi to fakt, że pierwsza z nich jest ogólna – po prostu ktoś szuka rzeczy biegowych (dowolnych). Druga z kolei jest już dość ścisła i bardziej precyzyjna. Podanych jest więcej szczegółów i tak dalej.

W przypadku ogólnych fraz wyszukiwarka musi zwrócić szersze wyniki, więc trudniej jest, aby Twój sklep się przez to przebił. Zdecydowanie łatwiej jest się skupić na dokładniejszym zapytaniu (przykład nr 2), gdzie zwracanych wyników wyszukiwania będzie mniej, czyli z mniejszą konkurencją.

Tak właśnie trzeba budować strategię na zwiększenie sprzedaży dzięki SEO, szczególnie na początku drogi, gdzie sklep jeszcze nie ma siły przebicia.

4. Prosta struktura strony.

Zwiększenie sprzedaży dzięki SEO można również osiągnąć, upraszczając strukturę linków. Zbyt skomplikowane rozwiązania są utrudnieniem dla Google.

Chodzi o to, aby nie budować „pajęczyny” linków, która ma mocno rozbudowaną hierarchię, np. na takiej zasadzie: /sklep/kategoria/odziez/sportowa/bluzy-dresowe/nazwa-produktu/.

Ogółem nic w tym złego, lecz łatwo zbyt rozdrobnić ten podział na kategorie, co w efekcie może utrudnić indeksowanie witryny. Ponadto takie skomplikowanie mogą odczuć użytkownicy, którym również może to przeszkadzać.

Tak więc warto zachować tutaj umiar.

5. Poprawa błędów.

Usprawnienie sprzedaży to również poprawa błędów. Akurat w kwestii SEO, mogą one występować zupełnie nieświadomie dla Ciebie. Niemniej jednak użytkownicy czy roboty indeksujące stronę mogą na nie natrafić, czego oczywiście nie chcesz.

Są one możliwie do wykrycia nawet w „domowych” warunkach. Sprawdzając chociażby wynik w takim narzędziu lub w Screaming Frog, który jest darmowy do 500 linków w obrębie serwisu.

Możliwe do wykrycia i wyeliminowania to m.in. błędy 404, brak podstawowych elementów meta (tytuł, opis), przekierowania, atrybuty ALT obrazów, problemy z prędkością strony itd.

6. Meta opis oraz tytuł.

Są to dwa elementy, które użytkownik widzi w momencie wyszukiwania czegoś. Można powiedzieć, że to są rzeczy, które Ciebie reprezentują w wynikach wyszukiwania. Warto więc zadbać o ten aspekt, aby zachęcić do kliknięcia akurat Twojej strony.

Idealnym układem jest połączenie słowa kluczowego wraz z zachęcającymi zwrotami, które wezwą użytkownika do działania. Ponadto treści te pokazują, co kryje się dalej na stronie, więc również warto to zgrabnie opisać.

7. Optymalizacja pod RWD.

Zwiększenie sprzedaży dzięki SEO to również optymalizacja strony pod urządzenia mobilne. Tutaj w grę nie chodzi już tylko o upewnienie się, czy witryna skaluje się dobrze na mniejszym ekranie, lecz o to, aby była przy tym użyteczna.

Optymalizacja jest istotna, ponieważ stosunek liczby użytkowników mobilnych do desktopowych (komputer, laptop) stale rośnie. Już teraz często można spotkać wyniki na zasadzie pół na pół. Nie ma co się dziwić, wystarczy rozejrzeć się dookoła, a co druga osoba będzie z nosem w telefonie.

Dlatego też to jest szansa dla Twojego sklepu, aby poprzez poprawne wyświetlanie treści na smartfonie, można było generować sprzedaż. Upewnij się więc, że wszelkie elementy są od siebie dostatecznie oddalone, a także czy łatwo przechodzić pomiędzy całym procesem zamówienia w sklepie – strona produktu, koszyk, składanie zamówienia itd. Upewnij się, że pola do wypełnienia danymi są łatwe w obsłudze i dobrze wyeksponowane.

Innymi słowy, aby sklep był intuicyjny i przyjemny w obsłudze.

8. Szybkość działania.

Zwiększenie sprzedaży poprzez działania SEO można osiągnąć, usprawniając prędkość wczytywania się strony. Niestety, lecz nawet pierwsza pozycja w wyszukiwarce pójdzie na marne, jeśli strona będzie wolna. Użytkownicy nie lubią długo na coś czekać, więc musisz serwować im wszystko „na już”. W przeciwnym wypadku szybko zrezygnują i odwiedzą stronę konkurencji.

W dodatku prędkość wczytywania jest również czynnikiem rankingowym, więc Google również uwzględni słaby wynik w zwracanych rezultatach wyszukiwania.

Część problemów z pewnością możesz wyczytać z darmowych narzędzi sprawdzających prędkość (np. Pingdom Tools), niemniej jednak ich poprawę trzeba powierzyć osobie, która się na tym zna.

Zwiększenie sprzedaży dzięki SEO – podsumowanie tekstu

Jak widać, jest kilka aspektów SEO, które mogą przełożyć się na większą sprzedaż.

Warto sobie po prostu zanotować, że ruch z wyszukiwarki to po prostu więcej odwiedzin, a z każdą kolejną wizytą rośnie szansa na sprzedanie produktów.

Zatem jak najbardziej można zanotować zwiększenie sprzedaży dzięki SEO przy pomocy powyższych wskazówek.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.