Zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie – 5 korzyści i porad

Zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie

Zazwyczaj myśląc o zwiększeniu sprzedaży w sklepie, w pierwszej kolejności pojawiają się nam różne pomysły na temat kreowania kolejnej akcji promocyjnej, przeceny czy zastosowania darmowej dostawy.

Słusznie, gdyż są to uniwersalne i sprawdzone metody, które niejednokrotnie są również skuteczne. Chciałbym Cię jednak uświadomić, że jest jeszcze inny sposób na generowanie większej liczby zamówień w sklepie, czyli na zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie.

Blogowanie to nie tylko blogerki modowe, które usilnie chwalą się swoimi kolejnymi modnymi kreacjami. To również świetna okazja do generowania ruchu na stronie, czy wsparcia działań czysto SEO-wych. Jednak to tylko kilka z zalet blogowania, których jest znacznie więcej.

Sprawdź również, jak możesz pomóc własnemu sklepowi online, prowadząc regularnie blog.

Zaczynamy!

Jak zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie może stać się faktem?

1. Długofalowe wsparcie działające w tle.

Blogowanie to w gruncie rzeczy budowanie nowych podstron Twojego serwisu.

Twój sklep w wyszukiwarce Google widnieje zazwyczaj ze standardowymi podstronami (o nas, kontakt, regulamin itd.) oraz z podstronami z produktami czy kategoriami. Dodając regularnie wpisy na blogu, dodajesz kolejne podstrony do własnego serwisu. Jest to nie tylko korzystne dla rankingu Google, ale również jest to doskonała szansa na generowanie ruchu z wyszukiwarki internetowej.

Z każdym kolejnym wpisem zwiększasz szansę na pojawienie się w wyszukiwarce na nową frazę. Dzieje się tak za sprawą coraz większej treści, którą zostaje zindeksowana. Jak wiadomo, bez ruchu ze strony użytkowników sklep nie będzie w stanie w pełni funkcjonować. Więc budowanie coraz większej liczby odsłon serwisu działa na Twoją korzyść.

Zresztą spójrz na obrazowy przykład, jak to może wyglądać w perspektywie czasu, regularnie dodając nową treść na blogu:

  • Zaczynasz z liczbą 100 odsłon miesięcznie Twojego sklepu, a Twoim celem jest to, aby choć 1% odwiedzających dokonało zakupu w sklepie. Cel zostaje osiągnięty, a Ty zdobywasz 1 nowe zamówienie. Wiadomo, że to bardzo mało. Jednak pamiętaj, że to początek.
  • Sukcesywnie dodajesz nowe treści, co przekłada się na ruch na stronie. Osiągasz 1000 odwiedzin miesięcznie, a liczba zamówień wzrasta do 10 z zakładanego 1%. Jest progres.
  • Po pewnym czasie uporczywego, żmudnego i konsekwentnego dodawania treści, liczba odwiedzin sklepu wzrosła do 10 tys. odsłon miesięcznie. Teraz zakładany 1% generuje Ci sprzedaż w postaci 100 zamówień. Zaczynasz funkcjonować.

Ten prosty schemat obrazuje nam, w jaki sposób działa zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie. Każdy pojedynczy wpis pociąga za sobą wartość dodaną, tj. nowe słowo kluczowe -> nowa podstrona -> kolejna szansa na ruch z wyszukiwarki.

Warto również dodać, że raz opublikowany wpis „działa w tle”. Oczywiście możemy starać się promować własne treści, a nawet powinniśmy to robić. Jednak każdy wpis pracuje w pewnym stopniu sam na siebie. Może generować ruch długoterminowo i być widocznym w sieci przez wiele długich miesięcy.

Mało tego, pewne wpisy takie jak np. recenzje produktów czy poradniki mogą stać się treścią wiecznie żywą tzw. evergreen content, która nigdy się „nie zestarzeje”, a jej treść będzie wciąż aktualna pomimo upływających dni czy miesięcy.

2. Rozszerzenie oferty.

Blogowanie to również idealna okazja na rozszerzenie oferty, edukowanie klientów czy odpowiadanie na ich potrzeby. Aktualnie internauci chcą wiedzieć coraz więcej. Nie biorą niczego w ciemno. Blog jest więc świetną okazją na doszkolenie ich oraz zaspokojenie ich wiedzy w danym temacie. Nowe treści pomagają również rozwiązać problemy odbiorców i odpowiedzieć na ich dylematy.

Prosty przykład. Sklep oferujący sprzedaż kominków do domu. Jakie treści mogą być pomocne odbiorcom, aby zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie stało się realne? Takie, które odpowiadają na ich potrzeby, czyli np.:

  • „Na co zwrócić uwagę, wybierając kominek do domu?”
  • „Jaki kominek wybrać?”
  • „Elektryczny czy gazowy?”
  • „Co musisz wiedzieć o kominku domowym?”
  • „Wskazówki w kwestii…”

Tego typu informacje są wyszukiwane przez odbiorców, więc aby mieć szansę na pojawienie się na tego typu zapytania w wyszukiwarce, należy tworzyć pod nie treść.

Blog w takich przypadkach sprawdza się idealnie, a po odwiedzeniu takiego wpisu jest wiele możliwości nakierowania odbiorcy na sklep. I w ten oto sposób promujemy zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie.

3. Budowanie wiarygodności i autentyczności.

Wraz z dodawaniem wartościowych treści na stronie jak np. w powyższym punkcie, pokazujesz odbiorcom, że jesteś ekspertem w tym, co robisz. Pokazujesz, że znasz się na rzeczy i masz odpowiednią wiedzę. To powoduje, że użytkownicy zaczynają Ci ufać i utożsamiają się z Tobą niczym z osobą będącą autorytetem w danej dziedzinie.

To ważne, ponieważ w dużej mierze, aby coś kupić online, musimy zaufać stronie sprzedającej. Jest wiele elementów, które to budują i są to czynniki tzw. social proof. Jednym z nich jest właśnie prowadzenie bloga.

Odbiorca, którego zaufanie wzbudzisz, będzie bardziej skory do zakupu w Twoim sklepie. Tym bardziej że wiele kwestii zapewne dowiedział się z bloga, więc zakup ma poniekąd ułatwiony. Chętniej po prostu skorzysta z Twojej oferty.

4. Wyróżnienie się na tle konkurencji.

Kolejny sposób na zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie to wyróżnienie się na tle konkurencji. Jak wiesz lub nie, powinno się obserwować działania konkurentów, aby nie zostać przede wszystkim w tyle, wiedzieć czym „przeciwników” zaskoczyć, a nawet się od nich czegoś nauczyć. Blogowanie to jeden z mniej znanych sposobów, aby zaskoczyć konkurencję i odskoczyć od niej na spory dystans, dający przewagę.

Zresztą spójrz na kolejny luźny przykład.

Masz do wyboru dwie firmy, których strony internetowe nie różnią się znacząco od siebie. Mają standardowe zakładki, takie jak o nas, oferta, kontakt itd. Jednak jedna z nich ma dodatkowo podstronę „Blog”, w której doszukałeś się cennych informacji na temat produktów, znalazłeś wartościowe recenzje oraz dowiedziałeś się, na co zwrócić uwagę, kupując daną rzecz. Teraz musisz podjąć decyzję, gdzie dokonać zakupu.

Nie twierdzę, że każdy odbiorca wybierze firmę z blogiem, jednak z pewnością buduje ona w tym przykładzie większą wiarygodność, profesjonalizm oraz zapada nam w pamięć dzięki przeczytanym treściom. To z kolei powoduje większą szansę na wybór.

5. Otwarcie na nowe horyzonty.

Ostatni punkt na niniejszej liście wskazówek na zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie nawiązuje do tego, że tworzenie treści pozwala się otworzyć na nowe kanały marketingowe lub rozszerzyć zasięg obecnie prowadzonych akcji.

Blogowanie świetnie współgra z e-mail marketingiem. Informowanie subskrybentów o nowych treściach czy tych najlepszych to kolejna okazja do przypominania o sobie odbiorcom i dostarczania im wartościowych treści, które poszerzą oraz zaspokoją ich wiedzę.

Można również promować powstałe treści na blogu w mediach społecznościowych. Więc powstaje kolejna szansa na dotarcie do kolejnych odbiorców. Dodatkowo jest to świetna okazja do zwiększenia ruchu na stronie, który – jak wspomniałem na początku – jest główną siłą napędową w internecie.

Kolejną nową możliwością prowadzenia bloga jest swego rodzaju otwartość na użytkowników. Mogą oni nawiązać interakcję z Tobą poprzez zostawienie komentarza pod wpisem. Mogą również udostępnić dany artykuł w mediach społecznościowych lub zamieścić link do niego na własnej stronie, jeśli będzie dla nich odpowiedni i godny uwagi.

Takie pojedyncze, drobne elementy angażują odbiorców, skupiają ich wokół Twojej marki, a z czasem z pewnością będą docierać do coraz nowszych użytkowników. Szans na rozwój jest więc coraz więcej, a przypomnę, że to wszystko tylko za sprawą dodania bloga na stronie.

Jest jeszcze jedna kwestia, która idealnie wpisuje się w ten punkt. Nowe dane do analizy, chociażby te dostarczane z Google Analytics. Mamy szansę na analizę kolejnych cennych danych, które dostarczą nam wiedzę o zachowaniu użytkowników na stronie. Można się dowiedzieć, które treści są poczytne, które trafiają do odbiorców lub jakie tematy są najczęściej czytane. To pozwala jeszcze lepiej dopasować nowe wpisy do danej sytuacji.

Podsumowanie możliwości na zwiększenie sprzedaży poprzez blogowanie

Można wywnioskować, że tworzenie treści jest doskonałą okazją zwiększenia sprzedaży w sklepie internetowym. Jak widać, wszystkie działania skupiają się na jednym celu – pozyskiwaniu jak największej liczby odwiedzin sklepu. Jest to swego rodzaju baza, bez której nie da rady z sukcesem prowadzić sklepu.

Taka baza może być świetnie stworzona właśnie na podstawie bloga. Ważne, aby budowane treści były dostatecznie dobre, trafiające w potrzeby użytkowników oraz przede wszystkim unikalne. Tylko wtedy te wszystkie działania będą miały sens.

Wiedz jeszcze o jednej ważnej kwestii. Czas. Potrzeba na to wszystko czasu. Pamiętasz przykład z początku? Prawda, że liczby ładnie rosły? Prawda. Jednak one nie rosną z dnia na dzień. Raczej z miesiąca na miesiąc, a nawet dłużej. Pamiętaj więc o konsekwencji w działaniu, a powyższy sposób na zwiększenie sprzedaży jest właśnie długofalowym działaniem. Jednak dla tylu korzyści chyba warto, prawda?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.