Czym jest content marketing?

Content marketing stale zwiększa swoją popularność. Od pewnego czasu modne jest powiedzenie "content is king!", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "treść jest królem!". Nie ma co się dziwić, ponieważ to właśnie skuteczna treść przynosi teraz najlepsze efekty. Nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zawartość strony internetowej – unikalna i wartościowa – jest receptą na zaskarbienie sobie przychylności Google.

Co to jest content marketing

Dlaczego akurat content marketing?

Content marketing wymaga wielkiego wysiłku i dużej ilości czasu – tego nie da się ukryć. Jednak właśnie te cechy stanowią o jego sile. Kluczem w dzisiejszych czasach jest takie tworzenie treści, aby przyciągnąć odbiorcę, który ma stać się klientem. W jaki sposób najrozsądniej jest to osiągnąć? Należy po prostu serwować dobrej jakości, wartościowe materiały, produkty i usługi. Jeżeli Twój biznes spełnia te cechy, content marketing jest dla Ciebie.

Jakie są cele content marketingu

Korzyści z content marketingu

Content marketing pozwala wybić się na tle innych rodzajów podejścia do biznesu. Odbiorcy chcą czegoś innego, niż ciągle powtarzanych, tych samych haseł reklamowych. Content marketing jest unikalny i wartościowy – dlatego trafia do użytkowników. Prócz pustych haseł reklamowych wnosi powiew świeżości oraz wiele eksperckich wartości merytorycznych. Zadaniem usługodawców jest dzielenie się specjalistyczną wiedzą.

Korzyści content marketingu

Jaki powinien być content marketing?

Unikalny content marketing

Unikalny

Treści w content marketingu muszą być unikalne, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zabronione (i zresztą bezsensowne) jest kopiowanie ich z innych źródeł. Właśnie na tym polega jego moc – treść odróżnia się od innych artykułów i wnosi nową wartość.

Wartościowy content marketing

Wartościowy merytorycznie

Content marketing ma budzić skojarzenia z rzetelnością i wartościowymi treściami. Dlaczego? Treść powinna być fachowa i tworzona przez eksperta w danej dziedzinie. Za hasłami muszą kryć się statystyki i informacje poparte potwierdzonymi faktami.

Przyswajalny content marketing

Przyswajalny

Treść powinna być łatwa do zrozumienia dla większości odbiorców. Ma być lekka i niewymagająca silnego skupienia. W content marketingu kładzie się nacisk na swobodę i luźny język. Wszystko to przypomina nasze codzienne relacje międzyludzkie.

Content marketing dla ludzi

Tworzony dla ludzi

Content marketing ma skutecznie odpowiadać na ludzkie potrzeby. Powinien zaspokajać głód wiedzy, jaką użytkownik chce zaczerpnąć z danej dziedziny. Treść ma być tworzona naturalnie, dla odbiorców, a nie dla wyszukiwarek i algorytmów Google.

Jakie formy przybiera content marketing?

Istnieje wiele form, ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia.

poradnik

artykuł ekspercki

wpis na blogu firmowym

opis produktu

infografika

recenzja

Jakie treści składają się na content marketing

quiz

materiał wideo

wpis w social media

case studies

newsletter

webinar

Jedną z największych zalet content marketingu jest elastyczność. Mnogość form prezentacji treści daje niewątpliwie duże pole do manewru. Właściwie ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Twórcza treść może przybierać humorystyczne i nawet nietypowe warianty. Ciekawy quiz czy zabawna prezentacja firmy z pewnością wyróżni się na tle konkurencji.

Jednak najczęściej wybierane formy prezentacji treści to blogi firmowe, artykuły eksperckie oraz infografiki. Można również zaobserwować wzrost popularności webinarów oraz ogólnie – wszelkich form audio i wideo.

Jesteśmy w stanie zadbać o dobrze poprowadzony content marketing dla Twojej firmy. Sprawdź nas.

Każda forma marketingu przynosi większe lub mniejsze efekty. Content marketing należy do tej grupy, która cechuje się dużą efektywnością. Użytkownicy przed zakupem towaru bądź skorzystaniem z danej usługi chcą zaznajomić się z tym, z czym mają mieć do czynienia. Popyt na wiedzę ciągle rośnie - pozwól zaspokoić jej głód Twoim odbiorcom. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych statystyk związanych z content marketingiem:

83

%

odbiorców ocenia pozytywnie firmę, już po zaznajomieniu się z jej treściami content marketingowymi

78

%

odbiorców woli dostawać reklamy w postaci content marketingu, aniżeli w postaci tradycyjnej reklamy

90

%

odbiorców uznaje treści o charakterze content marketingowym za pożyteczne i w pełni wartościowe

65

%

Polaków przed zakupem czegokolwiek w internecie poszukuje informacji, recenzji lub opisu produktu

Jakie korzyści daje Ci content marketing?

budowa świadomości marki

zwiększony zasięg odbiorców

wzmocnienie pozycji w Google

pozyskiwanie maili (newsletter)

szybkie informowanie o nowościach

Korzysci wynikajace z content marketingu

kreowanie wizerunku eksperta

wzrost sprzedaży internetowej

budowanie zaufania wśród klientów

edukacja klienta w danej dziedzinie

zwiększona ilość zapytań ofertowych

Chcę skorzystać z oferty content marketingu

Na temat content marketingu piszemy wiele artykułów na naszym blogu. Zajrzyj tam w wolnej chwili i zapoznaj się z trzema ostatnimi wpisami, w których poruszyliśmy tematykę content marketingu: