Dobre wrażenie to podstawa – tej zasady nie trzeba nikogo uczyć. Jeżeli posiadasz swoją stronę internetową i prezentujesz swoją sylwetkę odwiedzającym, to nie można tego faktu zaniedbać. Dlaczego? Istnieje kilka powodów. Właściwa prezentacja pozwala na poznanie Ciebie i Twojej marki, pogłębia wiedzę użytkownika na temat Twojej działalności oraz czyni Cię bardziej przyjaznym, ludzkim. Poniżej prezentuję garść zasad, dzięki którym będziesz w stanie stworzyć ciekawy dział poświęcony swojej działalności.
1. Nie koncentruj się wyłącznie na sobie.
Dobrze jest przedstawić swoją sylwetkę, jednak nie należy przesadzać ze szczegółami. Odwiedzającego Twoją stronę internetową nie interesują mało ciekawe fakty z Twojego życia. On, chcąc przeczytać o Tobie, chce dowiedzieć się tego, w jaki sposób jesteś w stanie rozwiązać jego problem. Jakie masz doświadczenie, umiejętności, jakim jesteś człowiekiem – i dlaczego właśnie te informacje oraz cechy dają Ci przewagę nad konkurencją. Właśnie takie smaczki charakteryzują każdą ciekawą podstronę „O nas”.
2. Zastanów się nad dodaniem zdjęcia.
W wielu sytuacjach jest to bardzo opłacalna czynność. Pokazanie siebie, swojej twarzy czy sylwetki czyni Cię bardziej ludzkim. Upublicznienie wizerunku sprawia, że nie jesteś totalnie anonimowym, znajdującym się „gdzieś tam” człowiekiem. Zdjęcie potrafi przekonać użytkownika i wzbudzić zaufanie do Twojej osoby czy firmy. Ten fakt możesz dodatkowo wykorzystać do lepszego zaprezentowania swoich usług. Jeśli prowadzisz warsztat samochodowy, to może lepszym rozwiązaniem będzie pokazanie siebie na tle warsztatu w roboczym ubraniu, niż dodanie zdjęcia, na którym stoisz pod ścianą ubrany w garnitur? W niektórych wypadkach fotografie ukierunkowane na rodzaj wykonywanej działalności potrafią być bardzo mocnym atutem. Ciekawą podstronę „O nas” warto jest w nie zaopatrzyć.
3. Zadbaj o odpowiedni typ prezentacji.
Tutaj zdecydowaną przewagę mają wszelkiego rodzaju artyści, twórcy i inne osoby, które tworzą i prezentują jakąś treść. Jesteś blogerem? Skup się więc na ciekawym tekście, w końcu Twoi odbiorcy lubią czytać. Jesteś malarzem? Wpleć gdzieś swoje obrazy. Jesteś projektantem? Przyciągnij użytkowników atrakcyjnym stylem i przykuwającymi uwagę kolorami.
4. Zastosuj typowe elementy.
Jakie elementy powinny charakteryzować ciekawą podstronę „O nas”? Na pewno krótki i zwięzły tytuł – co do tego nie ma wątpliwości. Do tego możesz dorzucić jeszcze podtytuł, który nieco wyjaśni Twoim czytelnikom, jaki będą mieli profit, korzystając z Twoich usług. Pamiętaj – to jest właśnie Twój nadrzędny cel: przekonanie użytkownika, że to właśnie Ty jesteś odpowiedzią na jego potrzeby. Postaw na swoje mocne strony, wpleć je umiejętnie w Twoją historię związaną z własną działalnością. Przykuj uwagę użytkownika i obiecaj mu, że będziesz w stanie rozwiązać jego problem.
5. Wprowadź storytelling.
Jakiś czas temu napisałem artykuł o budowaniu narracji i historii budującej zaufanie. Działania te nazywa się storytellingiem. Radzę Ci zgłębić temat poruszony w artykule, ponieważ pomoże Ci on stworzyć ciekawy, przykuwający uwagę tekst, który nie tylko opowie o Tobie, ale także pokaże czytelnikowi Twoją działalność i uargumentuje jej wybór. Odpowiedz sobie na proste pytanie: czy zainteresowałbyś się prostą, surową tabelką, przedstawiającą Ci szczątkowe informacje o jakiejś osobie? Wątpię. Zastosuj więc to, co na pewno przykułoby Twoją uwagę – inspirujący tekst, dowody posiadania fachu w ręku, a także ciekawą oprawę wizualną szczególnie w przypadku branży kreatywnej.
6. Pamiętaj o stosowaniu właściwych słów.
Emocje – to jest to, co należy wywoływać. Słowa o charakterze emocjonalnym, zachęcające do refleksji i przemyśleń, potrafią czynić cuda. Nie jest to określenie na wyrost. Moc marki, którą jest Twoja firma lub Twoja osoba, zyskuje się poprzez zaufanie i właściwe relacje na linii klient – usługodawca. Przykłady? Nie pisz „asystuję”, tylko „pomagam”. Nie „chciałbym Ci pomóc”, tylko „chcę Ci pomóc” lub nawet „pomogę Ci”. Lepiej jest „mówić”, a nie „informować”. Najczęściej sprowadza się to do używania słów prostszych, na które ludzki umysł reaguje intensywniej. Oczywiście, że fajnie jest czasem puścić wodze fantazji i napisać niebanalny elaborat… 😉 Ale czy ma to sens?
7. Najważniejsze informacje zawieraj na początku.
Pierwsze wrażenie. Najczęściej potrzebujemy dosłownie krótkiej chwili, aby wytworzyć w swojej głowie wstępną opinię na temat tego, co widzimy. Pisząc o najważniejszych informacjach, mam na myśli nie tylko tekst, ale też elementy wizualne, np. zdjęcia. Warto jest takie rzeczy zawierać na pierwszym ekranie, tzn. aby były tym, co użytkownik widzi „na dzień dobry”, bez konieczności przewijania ekranu. Nie każ czytelnikom przekopywać się przez mniej istotną treść, wartościowe informacje serwuj od razu.
8. Eliminuj wątpliwości.
Twój czytelnik może mieć wiele wątpliwości. Może zastanawiać się, czy jesteś odpowiednią osobą, której szuka. Może przerazić się ilością tekstu i uznać, że nie starczy mu czasu na przeczytanie go w danej chwili. Może uznać też, że oferujesz usługi, które go ostatecznie nie zainteresują. Twoim zadaniem jest rozwiać te wątpliwości. Możesz dokonać tego przy pomocy kilku środków:
- stosuj opinie (określane też niestety coraz częściej jako testymoniale), które wzmocnią Twoją wiarygodność
- zwłaszcza w przypadku niektórych branż – dodawaj filmy wideo, które zwiększają zaufanie i przedstawiają Cię jako człowieka, a nie „kogoś tam”, znajdującego się „gdzieś tam”
- rozdawaj czasem darmowe materiały, ponieważ każdy je lubi (pamiętaj tylko o tym, aby nie stosować żadnych kruczków i haczyków, to wzbudza podejrzenia u odbiorcy)
9. Inspiruj się.
Chyba najprostsza i zarazem najcenniejsza spośród wymienionych porad. Człowiek sam jest w stanie ocenić, co mu się podoba, a co nie – pójdź więc tym tropem i rozejrzyj się, jak przedstawiają się inni. Oceń podstrony „O mnie” czy też „O nas” innych osób, firm, konkurencji. Niech najlepsi stanowią dla Ciebie inspirację, dzięki której stworzysz ciekawą podstronę „O nas”.
Nie powiem nic sensownego ani nie powiem za dużo, bo po prostu nie potrafię. Tekst jest bardzo dobrze napisany, bardzo użyteczny i z pewnością muszę co nieco pozmieniać na swoim blogu. Dziękuję Ci!
Dzięki za opinię! 🙂
strasznie się cieszę, że trafiłam na ten post – usiłuję napisać podstronę o mnie u siebie, ale niezbyt dobrze mi to idzie, wykorzystam Pana wskazówki!
Pozdrawiam 🙂
Super, pochwal się później efektami swojej pracy! 🙂
wciąż tworzę, chciałabym żeby był dopracowany 🙂
Myślę, że wielu osobom, które tu trafią twoje wpisy będą w stanie bardzo dużo pomóc.
Dodaje bloga do ulubionych – co chwila trafiam na wartościowe wskazówki. 😉
Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Nie przegap!