Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Zarabianie przez blogowanie

Jeżeli prowadzisz swojego bloga hobbystycznie, to możesz równie dobrze zarabiać na nim pieniądze. Możesz pracować w domu – o jakiejkolwiek porze dnia, bez limitów, bez nikogo nad głową.

Kusząca propozycja, prawda?

W tym artykule przedstawię Ci 8 sprawdzonych metod na zarabianie przez blogowanie.

Wiele z tych metod będzie wymagać od Ciebie zainwestowania czasu, a czasem i własnych oszczędności, aby ruszyć do przodu. Jeżeli weźmiesz swoje blogowanie na poważnie, to w ciągu kilku miesięcy zaczniesz dostrzegać tego efekty.

Uwaga! Nie są to schematy na zasadzie „jak szybko zarobić w internecie”. Jest to poradnik na temat tego, w jaki sposób rozwinąć swój blog, żeby zacząć na nim zarabiać.

Zarabianie przez blogowanie – 8 skutecznych wskazówek

1. Prywatne reklamy.

Pamiętaj, że AdSense nie jest jedyną opcją, jeżeli chodzi o zarabianie na reklamach.

Duży ruch czytelników na stronie internetowej pomoże Ci bezpośrednio pozyskać reklamodawców.

Jeżeli nikt z Tobą się jeszcze nie kontaktował, to „szczęściu trzeba dopomóc”, wobec tego spróbuj nawiązać współpracę z firmami, które działają w Twojej niszy.

Prywatne reklamy mogą mieć formę banerów, przycisków lub nawet samych linków.

Gdzie tutaj jest zysk?

Sposoby na zarobek mogą być różne. Za baner czy link możesz pobierać opłatę. Jeżeli taki baner ma wisieć na Twoim blogu kilka miesięcy, to opłata może być miesięczna.

Warto też pomyśleć o tzw. barterze.

2. Produkty cyfrowe.

Jeżeli nie chcesz reklamować innych osób na swoim blogu, a z drugiej strony interesuje Cię zarabianie przez blogowanie, to warto rozważyć sprzedaż tzw. produktów cyfrowych.

Czym są produkty cyfrowe? Mamy kilka możliwości:

 • e-booki
 • kursy online, warsztaty
 • zdjęcia, filmy, ciekawe podcasty
 • aplikacje

Pamiętaj, że jeżeli wybierzesz sprzedaż produktów cyfrowych, to musisz wziąć pod uwagę użyteczność swoich materiałów.

Wielu blogerów popełnia tutaj błąd, ponieważ na siłę próbuje stworzyć coś, co zaspokoi czytelników. Spróbuj stworzyć materiały, na których naprawdę się znasz.

3. Dostęp do płatnych treści.

Kolejną opcją na zarabianie przez blogowanie może być sprzedawanie członkostwa do tzw. ekskluzywnych zakątków bloga.

Przykładowo, możesz sprzedawać miesięczny dostęp do swojego forum, na którym użytkownicy mogą znaleźć spersonalizowane porady dotyczące Twojej niszy (oferty pracy z polecenia, w jaki sposób efektywnie używać kosmetyki itd.).

Kluczem tutaj jest to, żeby treści były unikalne i porządne, a jednocześnie cenniejsze niż to, co można za darmo znaleźć w internecie. Dlatego, zanim zaczniesz sprzedawać dostęp do płatnych treści, upewnij się, że są one dobrej jakości i warte swojej ceny.

4. Afiliacja.

Rozwińmy najpierw termin afiliacji. W skrócie możemy powiedzieć, że jest to polecanie jakiejś usługi lub produktów w zamian za konkretną korzyść, np. procent ze sprzedaży.

W praktyce wygląda to tak:

 1. Reklamodawca ma produkt, który chce sprzedać. Zgadza się na prowizję od każdej sprzedaży, jeżeli kupujący będzie pochodzić z Twojego bloga.
 2. Reklamodawca generuje unikalny link, który jest Twoim kodem partnerskim. W ten sposób będzie wiadomo, ile osób dokonało zakupu, posiłkując się treścią na Twoim blogu.
 3. Zgarniasz ustalony procent ze sprzedaży.

Bardzo często blogerzy korzystają z tego sposobu, ponieważ istnieje mnóstwo sieci reklamowych typu Allegro, Amazon itp., za których pośrednictwem można zacząć zarabianie przez blogowanie.

5. AdSense.

Google AdSense to najprostszy sposób na zarabianie przez blogowanie. Wszystko, co musisz zrobić, to tylko dodać skrypt Google do swojego bloga i zacząć wyświetlać reklamy.

Otrzymasz zapłatę za każdym razem, gdy użytkownik kliknie reklamę. Są to tzw. reklamy CPC.

Czym jet CPC?

CPC oznacza „koszt za kliknięcie”, czyli w momencie kliknięcia reklamy otrzymujesz ustaloną stawkę. Jest to przeciwieństwo reklam CPM, w których zapłatę otrzymujesz po wyświetleniu reklam 1000 razy (M w rzymskim zapisie to odpowiednik 1000).

Google AdSense jest świetną alternatywą na zarobienie pierwszych pieniędzy, jeżeli dopiero zaczynasz, a koszt domeny i hostingu jest dla Ciebie znaczący. Niestety w Polsce zarobki z AdSense nie są zbyt duże, jeżeli naszym targetem są użytkownicy z naszego kraju.

6. Wpisy sponsorowane.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany zarabianiem poprzez reklamy AdSense, to warto zastanowić się nad wdrożeniem do swojego contentu płatnych recenzji.

Płatne wpisy działają tak samo, jak na YouTube lub w telewizji. Zasadniczo taka firma płaci Ci za zaprezentowanie ich wizerunku, produktu lub usługi oraz promowanie go wśród Twoich czytelników.

Jak do tego się zabrać i jak przekonać firmy do inwestycji?

Musisz się przygotować, wobec tego spisz sobie:

 • Statystyki ruchu organicznego.
 • Statystyki wejść z social media.
 • Dane demograficzne swoich czytelników.
 • Wszystkie inne dane, którymi możesz się pochwalić, np. współpraca z innymi reklamodawcami.

Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na pisanie wpisów sponsorowanych, to nie zapomnij powiadomić o tym swoich czytelników.

7. Płatne recenzje.

Podobnie jak w przypadku wpisów sponsorowanych, możesz zarabiać, pisząc na swoim blogu płatne recenzje usług lub produktów.

Jest to inna metoda monetyzacji niż afiliacja, o której wspomniałem w punkcie czwartym.

Otrzymujesz produkt lub usługę zazwyczaj za darmo, przez pewien okres testujesz, a następnie dzielisz się ze swoimi czytelnikami recenzją.

Jeżeli otrzymasz jakiś produkt, który nie jest jednorazowy, to najczęściej trzeba będzie go odesłać, czasami jednak firmy decydują się na podarowanie go w formie zapłaty.

Warto zastanowić się najpierw, jakie produkty lub usługi są najczęściej kojarzone z Twoją niszą, a później skontaktować się z firmami, które je oferują.

8. Płatne konsultacje.

Płatne konsultacje to świetny sposób na zarabianie przez blogowanie.

Zamiast oferować usługi lub produkty, możesz po prostu zaoferować swoim czytelnikom porady i strategie, aby ich biznesy były skuteczne.

Zanim zaczniesz, warto najpierw się przygotować. Takie konsultacje zazwyczaj odbywają się za pomocą Skype’a, dlatego zadbaj o pokój oraz stosowny ubiór.

W przypadku, gdy będziesz mieć wielu klientów, musisz zacząć się organizować.

Dobrym pomysłem będzie formularz do zapisów na konsultacje połączony np. z kalendarzem Google.

Taki formularz najczęściej wykonuje się za pomocą wtyczki Contact Form 7 oraz dodatku Google Calendar for Contact Form 7 (oczywiście tylko wtedy, jeżeli używasz WordPressa).

Zarabianie przez blogowanie – jak się do tego zabrać?

Jeżeli chcesz przekształcić swojego hobbystycznego bloga w blog, który będzie zarabiał, to jak już widzisz, musisz na to poświecić dużo czasu.

Jednakże pamiętaj, że blogowanie jest przede wszystkim pracą, którą chcesz wykonywać i lubisz to robić. Wobec tego po osiągnięciu wymiernych zarobków będziesz mógł już to robić na stałe, a radość z blogowania będzie jeszcze większa.

Pamiętaj tylko, że nie musisz jednocześnie korzystać ze wszystkich przedstawionych tutaj sposobów na zarabianie przez blogowanie. Zastanów się, który z nich będzie najlepiej pasował Twoim czytelnikom oraz sprawdź, na co zdecydowali się Twoi konkurenci.

Z czasem dowiesz się, co działa na Twoim blogu, a co nie.

Jeżeli już zarabiasz na swoim blogu i chcesz się z nami tym podzielić, to zapraszamy do sekcji komentarzy. Twoja historia z pewnością pomoże przyszłym lub początkującym blogerom.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Michał

  Ojjj Panowie dzisiaj wjechał ten post a date ustawiliście na „2 tygodnie temu” ?? nie ładnie tak ludzi wprowadzać w błąd. ://

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Faktycznie, Michale – data publikacji ustawiona jest na dzień 10 września, jednakże robimy tak dla konkretnego powodu. Absolutnie nie po to, by kogokolwiek wprowadzać w błąd. Mamy nieco zaległości, jeśli chodzi o terminowe publikowanie tekstów, dlatego też niebawem w bardzo krótkim okresie nadrobimy braki, ustawiając publikacje na 12.09, 14.09, 16.09 itd. – aż do „doścignięcia” normalnego terminarza.

 2. Michał

  Dobrze, ma to sens i bardzo dobrze z tego wybrnęliście. Zwracam dobre słowo i dalej obserwuje wasz blog. 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.