Flat design w 2016 – jakie będą panować trendy?

Flat design to projektowanie płaskich elementów graficznych. Przyjrzyjmy się trendom, które będą panowały w 2016 roku w kwestii projektowania stron www.

Flat design od początku 2015 roku nabiera tempa. Biorąc pod uwagę jego prostotę, nietrudno zrozumieć, że dzięki niemu każdy interfejs staje się bardziej intuicyjny, responsywny oraz modernistyczny. Co najważniejsze, wygląda wprost niesamowicie, gdy jest wykonany prawidłowo. Jednakże flat design nie pozostaje w stagnacji, nawet jeśli teraz jest obecnie tak popularny. W następnym roku możemy się spodziewać, że zajdzie w nim kilka zmian. Wszystko to ze względu na zmieniające się potrzeby konsumenckie. Jakich zmian możemy oczekiwać?

Flat design 2.0

Oryginalnie flat design był rygorystycznie płaski, dosłownie z kilkoma akcentami graficznymi oraz mocno ukierunkowany na jak największy minimalizm. Z kolei nowy płaski design dostarcza nam więcej elementów przyciągających wzrok, takich jak żywe barwy czy odcienie. Coraz więcej ludzi dostrzega jego spójność z innymi popularnymi wzorcami projektowymi. Spójrzmy na te dwa przykłady:

Minimalistyczny flat design

Źródło grafiki: The Nero Design.

The Nero Design to strona, która kładzie nacisk na oryginalny flat design oraz całkowity minimalizm. Żadnych fajerwerków, bez rozpraszających wizualizacji, bez nonsensu.

Rozbudowany flat design

Źródło grafiki: Boldial.

Z drugiej strony, twórcy motywu Boldial wyposażyli stronę w cienie i tekstury. Pokusili się nawet o animację 3D, ale wciąż pozostając w stylu flat design.

Pięć charakterystycznych cech nowego flat design:

1. Długie cienie.

Jest to jedna z głównych cech nowego flat designu. Długie cienie dodają głębi i złożoności bez poświęcenia minimalizmu, który sprawia, że płaski design jest tak niesamowicie ładny.

Flat design długi cień

Źródło grafiki: Freepik.

2. Dynamiczne kolory.

W celu uzupełnienia nielicznych efektów wizualnych, flat design pozwala na użycie dynamicznych kolorów. Energetyzujące kolory skontrastowane między sobą sprawią, że strona nie będzie nudna.
Ponieważ wykorzystanie kolorów jest tak istotne we flat design, witryna Flat UI Colors zebrała najbardziej efektywne wzorce.

Flat design dynamiczne kolory

Źródło grafiki: FlatUIColors.

3. Prosta typografia.

Typografia musi być prosta i łatwa do odczytania. Zazwyczaj przekłada się to na czcionki typu sans-serif z jednakową szerokością kreski. Popularyzacja płaskiej typografi przejawia się nawet w innych stylach projektowania, które są mniej minimalistyczne.

Flat design prosta typografia

Źródło grafiki: Intercom.

4. Ghost buttons.

Jednym z najmodniejszych elementów w projektowaniu stron internetowych jest tzw. ghost button. Są to przezroczyste przyciski, które mają kwadratowe lub prostokątne proste kształty (mogą być lekko obłe). Na ogół są zrobione cienkiej linii, podczas gdy sekcja wewnętrzna składa się ze zwykłego tekstu sans-serif. Jako trend UI, takie przyciski mają wiele zalet, ale ich skuteczne wdrożenie wymaga szczególnej uwagi oraz testów A/B.

Flat design ghost button

Źródło grafiki: Nerisson.

5. Minimalizm.

Płaski design i minimalizm idą razem w parze. Mają wiele takich samych cech jak prostota i koncentracja na treści.

Flat design minimalistyczny

Źródło grafiki: Koken.

Choć może wydawać się, że łatwiej jest zrobić taką stronę internetową, to w rzeczywistości minimalistyczny design jest o wiele trudniej zaprojektować.

Wady i zalety flat design

Nieważne jak świetny jest flat design. Ważne jest to, czy będzie to działać i konwertować na Twojej stronie internetowej.

Zalety:

  • sprzyja responsywności
  • interfejs zaprojektowany we flat design jest prosty, logiczny i intuicyjny
  • grafiki płaskiego designu zajmują mało miejsca, co służy szybszemu ładowaniu się strony
  • prosta typografia sprzyja czytelności całego tekstu

Wady:

  • zaskakująco drogi i trudny do wykonania
  • wysokie ryzyko, że Twoja strona internetowa będzie po prostu nudna
  • brak indywidualności ze względu na popularność flat design

Płaska konstrukcja jest prosta i minimalistyczna z natury, więc trudniej jest przekazać wizualnie złożone wiadomości. Dobrze się zastanów przed wyborem płaskiego designu.

Trendy na 2016 rok we flat design

Łatwo jest wskazać cechy flat designu, które będą przybierać na sile w najbliższej przyszłości. W 2016 roku możemy spodziewać się tych funkcji:

1. Kreatywna ikonografia.

Już dzisiaj można zaobserwować, że większość stron korzysta z rozbudowanych graficznie ikon. Coraz bardziej są one szczegółowe, dlatego często na nich bazuje cały design strony internetowej.

Flat design ikonografika

Źródło grafiki: Freepik.

2. Akcentowane kolory.

Charakterystyczna, jaskrawa paleta kolorów flat design nigdy nie wyjdzie z mody. Jednakże trendy wskazują na to, że przy projektowaniu strony internetowej należy używać standardowych kolorów, podkreślając je jedynie jaskrawymi akcentami.

Flat design akcentowane kolory

Źródło grafiki: Infographic.

3. Jeden design, jedna czcionka.

Z wyjątkiem logo, aby zachować tożsamość marki, większość trendów flat design skupia się na jednakowej lub podobnej typografii.

Flat design jedna czcionka

Źródło grafiki: Dropbox.

Ponieważ czcionki we flat design zazwyczaj są proste i skromne, użytkownik skupia się właśnie na treści, jaką przekazują, a nie na wyglądzie liter.

4. Minimalizm.

Minimalizm zaczyna być modny, ale nie bez powodu. Jego prostota jest zarówno ulgą dla naszych oczu, jak i również funkcjonalna. Dzięki temu jest odpowiednim wyborem dla stron internetowych typu landing-page. Korzyści z minimalistycznego designu to responsywność oraz zmniejszenie rozmiaru całej strony internetowej.

Flat design minimalistyczny trend

Źródło grafiki: Sennep.

Podsumowanie

Teraz możesz zapytać: „jaki jest najlepszy design dla mojej strony internetowej?”. Wybrać flat design czy może coś innego? W moim odczuciu flat design będzie królował w 2016 roku i pozostanie jeszcze długo trendem projektowania stron internetowych i nie tylko.

Flat design w 2016 – jakie będą panować trendy?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 6)

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: