22 strony z darmowymi zdjęciami

22 strony z darmowymi zdjęciami

O przykładach stron z darmowymi zdjęciami wspominałem już we wpisie na moim prywatnym blogu. Podałem wtedy jedynie cztery źródła, które mogą nam posłużyć do znalezienia idealnych zdjęć. Przyszedł czas na rozszerzenie listy serwisów godnych polecenia. Oprócz oczywiście odnośnika do danej strony dołączam również krótki opis serwisu oraz informacje na temat obecności lub nieobecności wyszukiwarki na stronie i o obowiązującej licencji. Kolejność jest alfabetyczna.

1. CC Search.

CC Search

CC Search to potężna, ale nieco specyficzna wyszukiwarka. Jej siłą jest na pewno fakt, że swoim wyszukiwaniem obejmuje wiele serwisów (typu Flickr czy Pixabay). Jednakże co jest dla nas najważniejsze – koniecznie musimy sprawdzić licencję danego zdjęcia. Bywają one różne i może się okazać, że gdy chcemy skorzystać z jakiejś fotografii, to np. jesteśmy wtedy zobowiązani do poinformowania, z jakiego źródła ona pochodzi.

Wykorzystywanie: różne licencje zdjęć
Wyszukiwarka: jest
Link: CC Search.


2. Death to the Stock Photo.

Death to the Stock Photo

DttSP to jeden z moich ulubionych serwisów z darmowymi zdjęciami. Działa on na zasadzie subskrypcji, tzn. po zapisaniu się do newslettera co miesiąc otrzymujemy nowe paczki zdjęć wraz z historyjkami opisującymi proces ich powstawania. Możemy również skorzystać z opcji premium, wtedy uzyskujemy dostęp do kompletu wszystkich fotografii, a także otrzymujemy bonusową paczkę.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: brak
Link: Death to the Stock Photo.


3. Freeimages.

freeimages

Dużym atutem freeimages jest fakt, że można wyszukiwać zdjęcia wewnątrz serwisu oraz to, że jest ich naprawdę dużo. Minus to niestety różne rodzaje licencji. Czasem można wykorzystywać je dowolnie, innym razem z kolei musimy uzyskać pozwolenie od fotografa na wykorzystanie zdjęcia. Opcja raczej dla cierpliwych oraz tych, którym bardzo zależy na jakiejś konkretnej fotce.

Wykorzystywanie: różne licencje zdjęć
Wyszukiwarka: jest
Link: freeimages.


4. Gratisography.

Gratisography

Gratisography oferuje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości przeznaczone do użytku personalnego i komercyjnego. Podzielone są one na kategorie, jednak brakuje klasycznej wyszukiwarki. Poza tym zastosowany infinite scroll nie jest do końca poręczny. Docenić jednak trzeba bardzo dobry design samego serwisu z darmowymi zdjęciami.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: brak
Link: Gratisography.


5. IM Free.

IM Free

W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo ciekawym zbiorem. IM Free serwuje nam bardzo dużą ilość świetnych zdjęć, dodatkowo mamy do dyspozycji wyszukiwarkę. Pamiętać jednak należy o tym, że w dużej mierze pochodzą one z serwisu Flickr, toteż najczęściej występującą licencją jest ShareAlike 2.0. Oznacza to, że podczas wykorzystywania fotografii musimy poinformować, z jakiego źródła ona pochodzi.

Wykorzystywanie: różne licencje zdjęć
Wyszukiwarka: jest
Link: IM Free.


6. Jay Mantri.

Jay Mantri

Jak to napisał autor serwisu: róbcie, co chcecie. Wszystkie zdjęcia na stronie udostępnione są w ramach CC0, tzn. w domenie publicznej. Co czwartek dodawana jest nowa porcja siedmiu fotek.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: brak
Link: Jay Mantri.


7. Kaboompics.

Kaboompics

Kaboompics to zdecydowanie jeden z największych faworytów całego zestawienia. Serwis (prowadzony notabene przez Polkę – Karolinę) ma kilka unikalnych funkcji w porównaniu do innych stocków, jednakże zarazem jest niezwykle intuicyjny w obsłudze. Wyróżnia się m.in. możliwością pobierania zdjęć o wybranej przez nas rozdzielczości, pokazywaniem (wraz z opcją pobrania) palety barw skojarzonej z daną fotografią, a także udostępnianiem informacji na temat modelu i ustawień aparatu, za którego pośrednictwem wykonano dane zdjęcie. Warto podkreślić także świetną wyszukiwarkę fotografii, która znacznie upraszcza proces szukania zdjęcia idealnego. Polecam z całą stanowczością!

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Kaboompics.


8. Life of Pix.

Life of Pix

Podobnie jak Kaboompics, Life of Pix jest jednym z moich ulubionych serwisów z darmowymi zdjęciami. Autorzy oddają nam do dyspozycji sporo zdjęć w dużej rozdzielczości pogrupowanych według kategorii. Dodatkowym atutem jest obecność wyszukiwarki. Zdjęć można używać prywatnie oraz komercyjnie. Co więcej, w serwisie znajdują się również pliki wideo udostępniane na podobnych zasadach. Autorzy zachęcają do współpracy przy projekcie. Także, jeśli robisz bardzo dobre fotografie i chcesz wspomóc serwis swoim wkładem – nie masz na co czekać.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Life of Pix.


9. Little Visuals.

Little Visuals

Little Visuals wyróżnia się spośród pozostałych serwisów. Oferuje nam bardzo dobre zdjęcia – jednak nie to jest najważniejsze. Little Visuals stworzył Nic, nieżyjący od 2013 roku. Jego rodzina prowadzi zbiórkę pieniędzy na przenośne defibrylatory, które mają wchodzić w skład wyposażenia szkół i obiektów sportowych. Jeżeli chcesz wesprzeć ten cel, możesz uczynić to za pośrednictwem tej strony.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: brak
Link: Little Visuals.


10. Lock and Stock Photos.

Lock and Stock Photos

Na Lock & Stock Photos możemy znaleźć dużo zdjęć w bardzo dobrej jakości. Autor udostępnia je na licencji ShareAlike 4.0 – w związku z tym każdego, kto używa jego fotografii, prosi o zamieszczenie linku zwrotnego do jego personalnej strony.

Wykorzystywanie: wymagany link
Wyszukiwarka: jest


11. MorgueFile.

MorgueFile

MorgueFile oferuje nam właściwie wszystko, czego oczekujemy. Zdjęć jest dużo, są one całkowicie darmowe, pogrupowane według kategorii (wraz z dostępną wyszukiwarką) oraz dostarczane są w dużej rozdzielczości. Misją autorów tego serwisu z darmowymi zdjęciami jest dostarczanie bardzo dobrych fotografii dla wszystkich osób, które jakkolwiek działają w branży kreatywnej.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: MorgueFile.


12. New Old Stock.

New Old Stock

Ciekawa pozycja na liście banków z darmowymi zdjęciami. Na New Old Stock zamieszczone są starsze, klasyczne, wintydżowe zdjęcia. Jak możemy przeczytać w serwisie, pochodzą one z publicznych archiwów i są wolne od znanych ograniczeń dotyczących praw autorskich. Warto prześledzić te fotografie, znajduje się wśród wiele interesujących zdjęć.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: New Old Stock.


13. Picjumbo.

Picjumbo

Doskonała pozycja na liście. Picjumbo to serwis oferujący naprawdę dobre, darmowe zdjęcia – do użytku personalnego oraz komercyjnego. Pogrupowane są one na wiele kategorii, dostępna jest również wyszukiwarka. Wiele zdjęć to naprawdę ciekawe perełki, niektóre z nich prezentowane były w różnych konkursach fotograficznych. Autor serwisu bardzo prosi o dotacje na rzecz Picjumbo. Dzięki nim zbiera fundusze na utrzymanie serwisu oraz podróże, dzięki którym jest w stanie robić tak rewelacyjne fotografie.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Picjumbo.


14. Picography.

Picography

Na Picography możemy znaleźć nieco ponad 110 zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Można używać ich dowolnie. Nawigację w serwisie wspiera tekstowa wyszukiwarka. Oprócz wyszukiwania zdjęć możliwe opcje to: subskrypcja mailowa (do powiadamiania o nowych zdjęciach), możliwość przesłania własnych fotografii, a także opcja kupienia kilku ciekawych galerii premium.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Picography.


15. Pixabay.

Pixabay

Pixabay to bardzo dobrze znany wielu osobom serwis z darmowymi zdjęciami, należący z pewnością do czołówki niniejszego zestawienia. Mamy dzięki niemu możliwość pobierania świetnych zdjęć, nawet w bardzo wysokiej rozdzielczości (aczkolwiek możliwe jest to dopiero po zarejestrowaniu się). Fotki dozwolone są do użytku personalnego i komercyjnego. Z reguły licencji na wykorzystywanie zdjęć brak (CC0), aczkolwiek w FAQ Pixabay można przeczytać, że „(…) obrazy mogą zawierać treści chronione prawem autorskim, znakiem firmowym lub prawem własności”. Lepiej więc za każdym razem dobrze przyjrzeć się fotce oraz sprawdzić, czy na pewno obok widnieje oznaczenie CC0.

Wykorzystywanie: z reguły dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Pixabay.


16. Public Domain Archive.

Public Domain Archive

Ponownie mamy do czynienia ze zbiorem zdjęć w domenie publicznej CC0. Public Domain Archive publikuje nowe fotografie co tydzień. Tak jak kilka innych serwisów, mamy do dyspozycji wyszukiwarkę i podział na kategorie. Spośród zdjęć można wyłowić kilka mających naprawdę niezłe ujęcia.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Public Domain Archive.


17. Refe.

Refe

Na tej stronie możemy znaleźć zarówno zdjęcia darmowe, jak i płatne. Co więcej, autorzy strony umożliwiają dodawanie własnych zdjęć i co ciekawe – zarabianie na nich, jednakże wiąże się to z pewnymi obostrzeniami.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Refe.


18. Snapwire Snaps.

Snapwire Snaps

Snapwire Snaps to siedem nowych zdjęć co siedem dni. W tym przypadku mamy również do czynienia z CC0, także możemy spokojnie wykorzystywać zdjęcia w dowolny sposób. Snapwire udostępnia również sklep, za którego pośrednictwem możemy kupować zdjęcia premium.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: brak
Link: Snapwire Snaps.


19. SplitShire.

SplitShire

Idealny serwis z darmowymi zdjęciami. Posiada dużo fotografii w bardzo dobrej jakości i wysokiej rozdzielczości, ponadto wyszukiwarkę i dużo przeróżnych kategorii. Co więcej, jeżeli ktoś nie znalazłby na SplitShire idealnego zdjęcia dla siebie, zawsze można o nie… poprosić. Dostępna jest też usługa premium, polegająca głównie na bezpośrednim wrzucaniu zdjęć na wybrane konto na Dropboxie, a także kilka innych dodatków.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: SplitShire.


20. StockSnap.io.

StockSnap.io

Jedna z najlepszych pozycji z darmowymi zdjęciami w tym zestawieniu. StockSnap jest serwisem kompletnym, podobnie jak kilka wcześniej wymienionych. Mamy do dyspozycji dużo fantastycznych zdjęć, a także sporo opcji przeglądania i sortowania fotografii. Dodatkowo brak licencji, wszystkie zdjęcia udostępniono na domenie publicznej.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: StockSnap.io.


21. Superfamous.

Superfamous

Superfamous to kilkadziesiąt zdjęć, głównie są to krajobrazy i inne przyrodnicze ujęcia. Wszystkie zdjęcia udostępniane na Superfamous wymagają tzw. uznania autorstwa, czyli jeżeli chcesz z nich skorzystać – musisz zamieścić na swojej stronie odnośnik do Superfamous.

Wykorzystywanie: wymagany link
Wyszukiwarka: brak
Link: Superfamous.


22. Unsplash.

Unsplash

Co dziesięć dni zamieszczanych jest dziesięć nowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Znów mamy do czynienia z Creative Commons Zero, czyli w kwestii wykorzystywania fotek – wolna amerykanka. Tutaj również mamy wyszukiwarkę, podział na kategorie i kilka innych dodatków.

Wykorzystywanie: dowolne
Wyszukiwarka: jest
Link: Unsplash.


Najlepsze strony z darmowymi zdjęciami

Jak widać, powyższy zbiór stron z darmowymi zdjęciami jest całkiem spory. Starałem się w nim zawrzeć jak najwięcej serwisów, z których miałem przyjemność kiedykolwiek korzystać. Mam nadzieję, że ów zestaw stron z darmowymi zdjęciami przyda się choć jednej osobie – może nie tylko do wypełniania zawartości na stronach www, ale też np. w kwestii znalezienia idealnej tapety na swój pulpit. Enjoy!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Wojtek

  Najczęściej korzystam z Pixabay, ale tym wpisem podrzuciłeś mi kilka nowych miejsc, w które zajrzę. 😉

  Odpowiedz
 2. Magda Grzybowska

  Przydatny wpis – zapisany na później, coby z niego skorzystać 🙂

  Odpowiedz
 3. Karolina

  Dzięki Michał, że wspomniałeś o Kaboompics 🙂 Moje tajne służby wywiadowcze dopiero teraz wpadły na trop Twojego artykułu, dlatego dziękuję dopiero 4 miesiące za późno 🙁

  PS. Teraz jest już 1135 zdjęć 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Robicie dobrą robotę, więc serwis jest jak najbardziej wart polecenia. Co do służb wywiadowczych, to fakt – potrafią działać z opóźnieniem. 🙂

   PS. Jest również mała aktualka w kwestii ilości zdjęć.

  • Karolina

   Dziękuję! Na razie działam sama w Kaboompics, więc jest kilka kwestii, w których mogłoby być lepiej…ale rąk mi brak 🙂

   PS. Super! 😉

  • MobileTry logo
   MobileTry

   To tym bardziej godne podziwu, jeżeli sama. 🙂

  • Karolina

   Aktualizuję – ponad 4900 zdjęć i totalny redesign 🙂

   http://kaboompics.com/

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za informację – zaktualizowaliśmy wpis.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy