Infografika jako element strategii w marketingu internetowym

Infografika jako element strategii w marketingu internetowym

Sukces marketingu polega na jego skuteczności w przekonaniu odbiorców do wybrania Twoich produktów lub usług, które oferujesz. Dlatego też infografiki coraz częściej „dochodzą do głosu”. Wobec tego, jak istotny element strategii w marketingu internetowym stanowi infografika?

Już dawno udowodniono, że nasze mózgi lepiej odbierają wiedzę w postaci wizualnej. Zamiast sztywnego bloku tekstu, proste, ale interesujące grafiki, mogą przekazać znacznie sprawniej oraz więcej skomplikowanej wiedzy.

W ten sposób marketing internetowy coraz bardziej ucieka się do infografik.

W tym artykule omawiam, dlaczego infografika to ważny element strategii w marketingu internetowym oraz podaję na to kilkanaście powodów.

Infografiki – ważny element strategii w marketingu internetowym

1. Przyciągają uwagę odbiorców.

Ludzie w dzisiejszych czasach nie mają nawet czasu oddychać, a jeżeli mają przeczytać długi tekst, to prawdopodobnie tego nie zrobią, mimo że przekazuje on wartościową wiedzę.

Dlatego też marketing internetowy potrzebował czegoś wyjątkowego – infografiki.

Infografika może zmienić wszystkie nudne i monotonne artykuły w ciekawe fragmenty tekstu, zawierające informacje w formie wizualnej.

W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani tysiącami artykułów o polityce, technologii itd. Wobec tego nie chcemy ich czytać w całości, ponieważ nie mamy po prostu na to czasu.

Co robimy?

Skanujemy je w poszukiwaniu najważniejszych informacji (większość z nas czyta tylko nagłówki i wybiera te najważniejsze).

Jeżeli zaczniemy tworzyć proste i miłe dla oka infografiki, możemy przyciągnąć odbiorców nie tylko samą formą wizualnej treści, ale naszą kreatywnością, co przełoży się np. na dłuższy czas spędzony na naszej stronie internetowej.

2. Mają większą szansę zostać viralem.

Ponieważ infografiki przyciągają nasz wzrok i zachęcają do czytania, odbiorcy częściej się nimi dzielą i udostępniają w social media.

Kilkanaście udostępnień w sieci lub w mediach społecznościowych może trafić do dziesiątek tysięcy innych odbiorców, przez co nasza infografika wirusowo rozprzestrzenia się w internecie.

3. Pomagają dotrzeć do większej liczby odbiorców.

Poprzez promowanie infografiki na różnych platformach społecznościowych, można dotrzeć do ogromnej liczby odbiorców.

Ponadto, jeżeli infografika zawiera ciekawe informacje przedstawione w kreatywny sposób, będzie ona coraz częściej przekazywana z jednej sieci społecznościowej do drugiej.

Należy wiedzieć, że social media to jedna z najbardziej lukratywnych platform dla infografik, ponieważ oferuje łatwe i przyjazne opcje udostępniania.

4. Upraszczają złożone problemy oraz pomysły

Infografika stanowiąca element strategii w marketingu internetowym to taka, która maksymalnie upraszcza i ułatwia coś odbiorcom.

Dlatego nie ma lepszego sposobu niż użycie infografiki w celu uproszczenia złożonego problemu lub pomysłu.

Infografiki mogą zwierać obrazki, grafiki odnoszące się do postaci z bajek, memy, wykresy, gify itd. Wszystko po to, aby jak najmocniej angażować odbiorców poprzez szybkie zrozumienie oraz atrakcyjność wizualną.

5. Są wręcz idealne do porównań np. produktów.

Infografiki mogą być bardzo skutecznym narzędziem, które możemy wykorzystać do porównań.

Same słowa mogą nie wystarczyć, a sucha tabelka nie przyciąga naszej uwagi. Dlatego warto postawić na infografikę.

Przykładowo, możemy porównać życiorys Billa Gatesa oraz Steve’a Jobsa. Ta technika ułatwia nie tylko szybkie zrozumienie sensu porównania, ale także sprawia, że jest zdecydowania bardziej interesująca.

Steve Jobs i Bill Gates - infografika

Źródło: Flickr / WebDesignShock.

6. Umożliwiają firmom postęp w trudnych sektorach.

Jest kilka gałęzi przemysłu, które oferują znacznie mniej możliwości marketingowych. Dlatego infografiki w takich przypadkach stanowią istotny element strategii w marketingu internetowym.

Pomogą one budować linki do strony internetowej oraz zastosować tzw. chwyt marketingowy.

Przykładowo bardzo trudno jest stworzyć artykuł dla branży handlu częściami zapasowymi do maszyn przemysłowych. Tutaj z pomocą przychodzą infografiki, które nie muszą być nawet kolorowe i wizualnie piękne. Wystarczy w przyjazny sposób przedstawić np. koszt części zamiennych zestawiony do tego, który odnosi się do oryginalnych.

7. Przyciągają uwagę odbiorców na dłużej.

Treść wizualna, jaką oferuje infografika, często przyciąga odbiorców na znacznie dłużej, niż zwykły blok tekstu, który zostanie tylko przeskanowany po nagłówkach i w najlepszym razie przeczytany „po łebkach”.

Dzieje się tak, ponieważ używamy animowanej grafiki i kolorowych obrazków, które pozwalają czytelnikom szybko zrozumieć ich sens oraz zawartość, a co najważniejsze bardzo szybko przyciągamy ich uwagę.

Infografiki nie są też zbyt długie, a poszczególne sekcje są bardzo ograniczone, co przekłada się oczywiście na czas spędzony na stronie internetowej poprzez obietnicę, że infografika potrafi szybko przekazać potrzebne informacje.

8. Nie zawsze są drogie.

Tworzenie infografik nie musi być zawsze drogie.

Oczywiście obszerna infografika z unikatową oprawą oraz grafiką może sporo kosztować, ale istnieją darmowe oraz płatne narzędzia, które większość rzeczy zrobią za Ciebie w rozsądnej cenie, a Tobie pozostanie część merytoryczna. Przykłady? Z pewnością Canva oraz Piktochart.

9. Czynią naukę przyjemną.

Treść towarzysząca kolorowym i animowanym obrazkom może sprawić, że nauka będzie znacznie przyjemniejsza.

Załóżmy na przykład, że potrzebujesz wskazówek do tego, jak zawiązać krawat.

W żaden sposób nie jesteśmy w stanie opisać tego tak, żeby każdy szybko to zrozumiał.

Jeżeli jednak pokażemy animowany obrazek lub grafikę ukazującą krok po kroku, co trzeba zrobić, staje się to wtedy banalnie proste i łatwe do zrozumienia dla każdego z nas.

10. Wyjaśniają więcej niż słowa.

Jest to jedna z największych zalet infografik.

Obrazy, zdjęcia, wykresy, diagramy itp. pozwalają na przekazanie dużej ilości informacji bez użycia wielu słów.

Przykładowo, zamiast rozpisywać procentowy udział województw w sprzedaży Twoich produktów, możesz użyć diagramu lub mapki z wydzielonymi obszarami.

11. Dostarczają proste dane do analizy.

Jesteśmy w stanie szybko zrozumieć, czy nasza infografika jest skuteczna, czy nie, dzięki bardzo prostej analizie statystyk odwiedzających, liczby polubień oraz udostępnień, linków zwrotnych itd.

Ponieważ wyniki są łatwe do przeanalizowania, firmy mogą szybko dostarczyć wszechstronne raporty, które pomogą jeszcze bardziej zwiększyć liczbę konwersji i ukierunkowanie na klienta, co przełoży się bezpośrednio na sprzedaż i zyski.

Infografika jako element strategii w marketingu internetowym – podsumowanie informacji

Infografiki to bez wątpienia świetny element strategii w marketingu internetowym.

Jeżeli przejrzysz swój profil w social media, znajdziesz wiele rodzajów infografik oraz zdziwisz się, jak często są udostępniane i cenione przez innych odbiorców. Media społecznościowe przyczyniły się do ogromnego sukcesu infografik poprzez prostotę udostępniania innym odbiorcom.

Jeżeli chcesz zyskać klientów poprzez tworzenie infografik, musisz mieć pewność, że masz umiejętności graficzne i zmysł artystyczny. W przeciwnym wypadku zgłoś się do agencji, która zrobi to za Ciebie.

Na koniec artykułu podrzucam kilka wytycznych odnośnie do infografiki idealnej:

  • Nie powinna być zbyt długa.
  • Musi zawierać odpowiednio dopasowane kolory, obrazki oraz merytorycznie i zwięźle napisaną treść.
  • Musisz upewnić się, że źródła, z których korzystasz, są wiarygodne. Nieprawdziwe informacje mogą źle wpłynąć na reputację Twojej marki w internecie.
  • Po stworzeniu infografiki promuj ją w social media oraz wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
  • Im dłużej i częściej promujesz swoją infografikę, tym większe szanse na to, że stanie się viralem.

Niezależnie od tego, o czym jest infografika, najważniejszy jest sposób przedstawienia, estetyka oraz kreatywny zamysł.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.