Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Aktualizacja strony internetowej - kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

Aktualizacja strony internetowej jest zadaniem, którego podejmujemy się dość często na różnego rodzaju serwisach.

Powody, dla których tego typu prace są nam zlecane, są przeróżne. Począwszy od rozwijającej się konkurencji, poprzez przestarzały wygląd, aż po sugestie samych odwiedzających.

Poniższy tekst wyszczególnia osiem przypadków, w których aktualizacja strony internetowej jest czymś koniecznym. Ogółem dobrze jest raz na jakiś czas modernizować własny serwis, lecz w pewnych sytuacjach jest to po prostu działanie obligatoryjne.

O jakich sytuacjach mowa? Znajdziesz je poniżej.

Aktualizacja strony internetowej – w jakich sytuacjach warto ją przeprowadzić?

1. Zmiany w ofercie.

Zakres usług oferowanych przez firmy ulega zmianom. Dzieje się tak zarówno w przypadku samego doboru wachlarza wykonywanych usług, jak i sposobu ich świadczenia.

My sami w ciągu ostatnich lat dość mocno zawęziliśmy zakres naszych prac – po to, aby skupiać się na konkretach i w nich się specjalizować, jednocześnie odchodząc od mniej ważnych działań.

Jeżeli w Twojej firmie dochodzi do tego typu zmian, Twoja strona internetowa musi to odzwierciedlać. Powód jest bardzo prosty – witryna firmowa powinna być możliwie najaktualniejsza.

Przy okazji podrzucam Ci jeden z naszych tekstów, który może Cię zainteresować: jak przedstawić firmowe usługi na stronie internetowej?

2. Modyfikacja danych kontaktowych.

Zmieniasz numery telefonu? Przeprowadzacie biuro do innej lokalizacji? Modyfikacjom ulegają firmowe adresy mailowe?

Jeśli którakolwiek z wyżej wymienionych sytuacji ma miejsce, to aktualizacja strony internetowej jest koniecznością.

Zgodne ze stanem faktycznym dane kontaktowe to absolutna podstawa. Nie chcesz przecież, aby potencjalni (lub bieżący) klienci mieli problemy ze skontaktowaniem się z Tobą, czyli z tak błahą sprawą.

3. Spadek pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Wiele firm monitoruje widoczność swoich stron internetowych w różnych narzędziach (np. Ahrefs), dzięki którym można sprawdzać pozycje wśród wyników wyszukiwania.

Jeśli notujesz spadki lub zauważasz jakiekolwiek niepokojące sygnały, to być może nadchodzi czas na zmiany.

Pamiętaj o tym, że nie zawsze winę musi ponosić sama konstrukcja strony. Być może konkurenci wykonują działania, dzięki którym ich strony pną się w górę. Jeżeli tak jest, to warto byłoby podnieść jakość własnej witryny i ponownie włączyć się do gry o najwyższą stawkę.

4. Kiepskie wyniki w Google Analytics.

Aktualizacja strony internetowej może być także podyktowana tym, co widnieje wśród statystyk w Google Analytics.

Z jednej strony jest to podstawowe narzędzie statystyczne, lecz z drugiej jego możliwości są naprawdę ogromne. Już krótki rzut oka na statystyki często daje sporo do myślenia.

Zwiększająca się wartość współczynnika odrzuceń? Coraz krótszy średni czas spędzany na stronie? Nieprawidłowy przepływ ruchu pomiędzy podstronami?

Sytuacji, które mogą budzić wątpliwości, może być cała masa.

5. Odstawanie od konkurencji pod kątem designu strony.

Firmy starają się rozwijać na przeróżne sposoby. Jednym z dość częstych aspektów, który nakazuje przeprowadzenie zmian, jest po prostu moda lub obowiązujące trendy.

Celowo odróżniłem trendy od mody, ponieważ w mojej opinii należy na to spojrzeć z dwóch stron.

Moda jest kwestią – nazwijmy to – bardziej uznaniową. Obecnie stawia się na minimalistyczne strony internetowe oraz po prostu takie, gdzie nie występuje przerost formy nad treścią.

Można zatem iść z duchem czasu oraz z całą stanowczością wykorzystać minimalizm, ponieważ takie podejście sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Strona internetowa, na której nie ma fajerwerków, lecz wyglądająca estetycznie i mająca komplet potrzebnych użytkownikom informacji, zda egzamin.

Rozróżniłem również trendy, ponieważ mam wrażenie, że wynikają one nie z gustu, a bezpośrednio z potrzeb.

Wyszukiwarka podpowiadająca potencjalne frazy, szacowany czas czytania artykułu, poziomy pasek wydłużający się wraz z przewijaniem strony – dla wielu są to „smaczki”, dzięki którym eksplorowanie stron internetowych jest po prostu łatwiejsze.

Aktualizacja strony internetowej może być zatem przeprowadzona typowo pod kątem wyglądu i użytkowości, aby nie odstawać od konkurentów.

6. Nieodpowiedni stopień optymalizacji SEO strony.

Niekiedy wystarczy szybki rzut oka na narzędzie pokroju Screaming Frog, aby dowiedzieć się, czy stan optymalizacji SEO danej strony znajduje się na odpowiednim poziomie.

  • „brzydkie” adresy URL
  • brak nagłówków H1, H2 i H3
  • nieodpowiednie wartości wspomnianych wyżej nagłówków
  • zignorowanie meta-tagów
  • brak wstawiania wartości do atrybutów ALT obrazów
  • zamieszczanie polskich znaków w adresach URL
  • obecność w indeksie Google’a podstron, które powinny być z niego wykluczone

Są to absolutne „podstawy podstaw” pod kątem SEO, które nagminnie spotyka się na różnych stronach internetowych.

Upewnij się zatem, że stan Twojej witryny pod tym właśnie względem nie odbiega od normy. Uchybienia prowadzą do niewykorzystywania potencjału, przez co Twój serwis może nie wyświetlać się wśród wyników wyszukiwania tak wysoko, jak powinien.

Tym bardziej że aktualizacja strony internetowej w kontekście SEO jest zadaniem stosunkowo prostym, jeśli mówimy o witrynie opartej o WordPressa.

Ten system CMS ma wiele możliwości i dodatków, dzięki którym w miarę szybko można „podrasować” SEO strony internetowej. Znacząco mrugam tu w kierunku Rank Math – wtyczki wspierającej SEO, która w naszej opinii jest o niebo lepsza niż przereklamowany Yoast SEO.

Jakiś czas temu dokonaliśmy takiej właśnie przesiadki na naszej stronie firmowej i jesteśmy niezwykle zadowoleni z rezultatów, zatem śmiało polecam Ci ten sam krok.

7. Niezadowalające wyniki testów A/B.

Uwielbiam testy A/B. Niekiedy nawet pozornie drobna zmiana potrafi np. zwiększyć poziom sprzedaży lub przyczynić się do tego, że średni czas przebywania na stronie ulega znacznemu wydłużeniu.

W dużym skrócie chodzi o testowanie różnych wariantów jakichś aspektów strony.

Przykładowo, przez dwa tygodnie formularz wycenowy może wyglądać kompletnie inaczej, niż przez następne dwa tygodnie. Później drobiazgowo porównuje się uzyskane wyniki – jeśli próbka danych jest dostatecznie duża, to rezultaty są w stanie podpowiedzieć nam, który wariant formularza powinien pozostać na stałe.

Reasumując, aktualizacja strony internetowej na bazie wyników uzyskanych poprzez testy A/B, jest jak najbardziej wskazana.

8. Sugestie użytkowników.

Czasem tak bywa, że odwiedzający mają swoje własne przemyślenia i propozycje. My sami otrzymujemy ich dość sporo i nie ukrywam, że część uwag wykorzystaliśmy przy budowie nowej wersji naszego serwisu.

Jeśli Twoi odbiorcy zwracają się do Ciebie z jakimiś sugestiami, nie lekceważ ich. W końcu strony internetowe mają im się podobać oraz im służyć.

Dlaczego aktualizacja strony internetowej jest ważnym procesem?

Aktualizacja strony internetowej to ważny moment dla każdej witryny. Nie powinno się tego traktować po macoszemu, gdyż wszystkim nam musi przyświecać jeden cel – dostosowanie pod odbiorców.

Bieżąca oferta, prawidłowe dane kontaktowe, dostosowanie pod obecne trendy, wykorzystanie dostępnych technologii – wszystko to powinno być odzwierciedlone bezpośrednio na stronie internetowej.

A czy Ty jesteś w stanie dorzucić kolejny powód do naszej listy? Jeśli tak, to gorąco zachęcam Cię do wyrażenia swojej opinii w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.