Social proof – dowody społeczne na stronie zwiększające sprzedaż

Social proof, czyli dowody społeczne na stronie, to różne elementy utwierdzające użytkownika w przekonaniu o Twojej jakości. Dodatkowo zwiększają sprzedaż!

W większości przypadków strona internetowa ma na celu sprzedanie usługi lub produktu w przypadku sklepu internetowego. W związku z tym idealna strona internetowa to nie tylko piękny wygląd. Liczy się również to, jak jest zbudowana pod kątem technicznym. Czy jej budowa sprzyja działaniom SEO oraz najważniejsze – czy generuje zyski?

Strona ma przyciągać klienta nie tylko swoimi walorami estetycznymi, ale również skutecznie zachęcić do skorzystania z oferty lub danej usługi. W tym celu można dbać o doświadczenia użytkownika (tzw. user experience), które wpływają na sprzedaż na stronie. Inny sposób to wykorzystanie tzw. dowodów społecznych.

Social proof, czyli społeczny dowód słuszności – potwierdzenie przez społeczeństwo jakości danej usługi lub produktu.

Chodzi o pokazanie poprzez stronę internetową, że społeczność zaakceptowała dany produkt i jest on godny polecenia. Oczywiście w pierwszej chwili nasuwają się nam na myśl wszelkie opinie. Jednak oprócz nich jest jeszcze wiele różnych sposobów na dowody społeczne na stronie.

Dlaczego warto używać social proof na stronie?

Najważniejszy powód właściwie jest tylko jeden – po prostu zwiększenie sprzedaży. Dowody społeczne na stronie budują wiarygodność Twojej marki. Pokazują użytkownikowi, że jest wielu zadowolonych klientów, którzy korzystają z Twoich usług. Jest to bardzo ważne w kontekście sprzedaży.

Tak naprawdę, użytkownik odwiedzający witrynę nie zna właściciela strony czy danej marki, więc aby mógł skorzystać z oferty, potrzebuje bodźców, które przekonają go do podjęcia decyzji. Świetną okazją do tego są właśnie społeczne dowody słuszności. Zresztą zobacz przykłady:

  • Jeśli chcesz kupić nowy komputer, a nie jesteś ekspertem w doborze sprzętu, to pytasz znajomego, który się na tym zna. On doradzi Ci, na co zwrócić uwagę oraz co jest godne polecenia, a co omijać szerokim łukiem.
  • Jeśli planujesz zakup danego telefonu, szukasz w internecie recenzji innych posiadaczy takiego modelu w celu upewnienia się, czy akurat ten model jest dla Ciebie odpowiedni.
  • Jeśli chcesz skorzystać z oferty firmy znalezionej w internecie, szukasz opinii na ich temat. Czy są godni polecenia, uczciwi, porządni itp.

Zauważ więc, że przymierzając się do jakiegokolwiek zakupu, szukamy potwierdzenia naszej decyzji oraz słuszności wyboru. Skoro inni są zadowoleni, to i ja będę. Tak to działa.

Dowody społeczne na stronie – 12 przykładów social proof

1. Opinie.

Najczęściej wykorzystywana forma budowania zaufania na stronie. Prawdę pisząc, nikt nie chce być „tym pierwszym”, który skorzysta z oferty danej firmy. Odruchowo więc szukamy opinii zadowolonych klientów, co daje nam poczucie bezpieczeństwa. Opinie powinny znaleźć się na każdej stronie, której działalność opiera się w dużej mierze na internecie. Dobrym uzupełnieniem danej opinii jest również zdjęcie osoby wydającej notę. To dodatkowo buduje gwarancję, że jest ona prawdziwa.

Ponadto warto dodać, że według badań (źródło), aż 70% użytkowników wierzy w opinie zamieszczone na stronach internetowych.

2. Wykorzystanie wpływowej osoby.

Obok ocen użytkowników, warto podkreślać również opinie, jakie posiadamy od bardziej znanych użytkowników. Nie chodzi tu o chwalenie się opiniami od naszych polskich gwiazd show-biznesu, ale od osób, które aktywnie działają w danej branży i używają Twojego produktu lub usługi.

Przykład: jeśli chcesz sprzedaż książkę i możesz pochwalić się rekomendacją Katarzyny Grocholi.

Użytkownicy, widząc taką opinię, pozytywniej odbierają ofertę.

3. Wzmianki w mediach i innych serwisach.

Dowody społeczne na stronie zwiększające sprzedaż to również chwalenie się (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) wszelkimi wzmiankami w różnych mediach.

Spójrz na kolejny przykład:

Chcesz zasięgnąć opinii pisarza. Do którego byś się zwrócił? Do tego, który napisał kilka publikacji czy do takiego, który stworzył kilka publikacji oraz brał udział w branżowych konferencjach, był ekspertem w tematycznym wywiadzie w lokalnej TV oraz publikuje artykuły w znanym wydawnictwie online?

No właśnie.

Wiarygodniejsza wydaje się druga osoba. To jest właśnie kolejny przykład skutecznego social proof, który pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku.

4. Pokazywanie liczb.

Kolejny sposób na przyciągnięcie klientów online to pokazywanie różnych liczb. Możesz pokazywać liczbę osób, które skorzystały z Twoich usług. Możesz także pokazać liczbę zrealizowanych projektów lub firm, z którymi do tej pory współpracowałeś.

Wbrew pozorom takie dowody społeczne mogą wydawać się banalne. Jednak one również skutecznie „zasiewają” w naszych głowach swego rodzaju potwierdzenie i myśl, że dana firma jest faktycznie godna zaufania.

Sam fakt pokazania liczby projektów podświadomie przekazuje Ci, że firma jest doświadczona. Istnienie firmy od 10 lat wpaja nam jej stabilność i silną markę.

5. Ocena i recenzja produktu.

Dowody społeczne na stronie sklepu, jakie możemy znaleźć, to przede wszystkim oceny danego produktu. One również wpływają na podjęcie decyzji o zakupie.

Kolejny przykład:

Masz do wyboru dwie książki o tej samej tematyce oraz w jednakowej cenie. Ta, która posiada negatywne oceny i komentarze, będzie dla Ciebie mniej atrakcyjna w porównaniu z tą, którą wszyscy wychwalają i pozytywnie oceniają.

Social proof w postaci ocen użytkowników w sklepie internetowym to niezwykle cenna broń w przypadku zachęcenia do zakupu danego użytkownika. Warto wprowadzić taki system do sklepu, ponieważ w ten sposób użytkownicy będą mogli oceniać, czy dany produkt jest godny polecenia. Dla użytkownika nieważne jest, że nie zna osoby wystawiającej recenzję. Liczy się to, czy dany produkt jest pozytywnie oceniony przez społeczność, czy też nie.

6. Bezpieczne zakupy.

Będąc przy temacie sklepów online, warto pokazać kolejny działający przykład social proof. Jeśli strona sklepu posiada dodatkowe zabezpieczenia, warto je również wyeksponować i przedstawić użytkownikom.

Certyfikat SSL oraz zabezpieczenia transakcji dzięki takim usługom, jak Norton i McAfee Secure pokazują, że właściciel strony dba o bezpieczeństwo zakupów, jakie dokonywane są na stronie. Użytkownicy natomiast mają większą pewność w kwestii bezpieczeństwa danych przesyłanych podczas transakcji online.

7. Studia przypadków, czyli case studies.

Studia przypadków to idealny przykład dowodu społecznego na stronie. Pokazanie użytkownikom skuteczności oferowanej usługi czy możliwości danego produktu pozwala zobaczyć faktyczne efekty. Jest to coś więcej niż tylko „suche” cechy usługi / produktu wylistowane na stronie.

Następny przykład:

Co bardziej przekona Cię o wiarygodności działania części do silnika, podnoszącej moc o 20 KM? Lista wypunktowanych cech na stronie produktu czy studium przypadku, w którym zaprezentujesz konkretny model auta i pokażesz efekty przed i po zamontowaniu części do silnika?

Odpowiedź jest jasna (co nie oznacza, że możesz nie wymieniać na stronie cech produktu!).

Takie dowody społeczne na stronie gwarantują duży sukces, ponieważ są autentyczne i pokazują faktyczne działanie oraz efekt danej usługi na „żywym” przykładzie jednego z Twoich klientów.

8. Nagrody i wyróżnienia.

Social proof na stronie internetowej w postaci umieszczenia wyróżnień, jakie posiada firma lub certyfikatów potwierdzających jej kompetencje, to kolejny z wielu sposobów na sprzedanie usługi dzięki społecznym dowodom słuszności.

Zaprezentowanie użytkownikom zdobytych nagród czy wyróżnień przedstawia pozytywnie markę. Pokazuje, że pod pewnymi względami jest najlepsza, skoro pokonała konkurentów w walce o daną nagrodę.

Z kolei certyfikaty to dowód na potwierdzenie kompetencji części zespołu danej firmy.

9. Logo współpracujących firm.

Umieszczenie logo firm, z którymi nawiązało się współpracę, to kolejne dowody społeczne na stronie, które budują pozytywne odczucia. Podobnie jak liczby z punktu czwartego, pokazujące ilość partnerów biznesowych, tak też ich logo skutecznie wypływa na odbiór marki.

Ponadto, jeśli w logo firm znajduje się marka, która jest rozpoznawana przez odwiedzającego stronę użytkownika, to dodatkowo buduje wrażenie typu: „skoro oni z nimi współpracują, to i ja mogę”.

10. Liczby w social media.

Wracam do tematu liczb. Tym razem skupię się na liczbach, jakie można zaprezentować użytkownikowi prosto z portali społecznościowych.

Wyświetlanie liczby fanów, udostępnień wpisów blogowych oraz innych danych z portali social media pokazuje, że jesteśmy aktywni i ciągle działamy wokół naszej marki.

Użytkownicy widzą, jak dany artykuł opublikowany na blogu cieszy się dużą liczbą udostępnień i polubień. To również umacnia użytkownika w przekonaniu o jakości Twojej marki.

Uwaga! Warto również dodać, że mała liczba fanów może negatywnie wpłynąć na odbiór marki. Nie chwaliłbym się na stronie kilkunastoma polubieniami profilu na Facebooku. Może to nie być dobrze odbierane przez odbiorców.

11. Umieszczanie tweetów na stronie.

Będąc przy temacie social media, pokaże Ci kolejny sposób na wpływające na sprzedaż dowody społeczne na stronie internetowej. Jeśli działamy aktywnie na Twitterze, możemy pokazywać niektóre tweety na stronie. Na przykład te, które chwalą nas lub pozytywnie oceniają produkt czy też usługę.

To kolejny sposób na budowanie zaufania.

12. Pełne dane firmy.

Ostatnim sposobem zwiększającym sprzedaż na stronie dzięki social proof będzie umieszczanie danych kontaktowych na stronie. Tak. Ta banalna i błaha rzecz może zadecydować o podjęciu decyzji wyboru oferty.

Personalnie często zwracam uwagę (szczególnie gdy strona nie wygląda na nowoczesną, a kilkuletnią) na to, czy dana firma podaje dane adresowe oraz NIP. Widząc brak umieszczenia takich informacji na stronie, od razu zapala mi się lampka w głowie, że coś tu nie gra.

Ciężko po prostu zaufać danej witrynie internetowej, jeśli nie są podawane na niej tak podstawowe dane.

Social proof, czyli dowody społeczne na stronie – podsumowanie

Powyższe przykłady zastosowania social proof na stronie z pewnością zwiększą sprzedaż. Wpłyną pozytywnie na odbiór usługi i utwierdzą odbiorcę w przekonaniu o jakości oferowanych usług.

Warto dodać, że takie dowody społeczne na stronie są łatwe w implementacji, więc nie musisz kompletnie modernizować strony, aby je zamieścić. W związku z tym małym nakładem pracy jesteś w stanie zyskać bardzo wiele w odbiorze, co może zaowocować w zwiększonej ilości sprzedaży.

Social proof – dowody społeczne na stronie zwiększające sprzedaż
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 10)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: