Idealny profil klienta – 5 wskazówek, które pomogą Ci go określić

Idealny profil klienta - wskazówki, które pomogą Ci go określić

Idealny profil klienta to przepis na dokładne opisanie konsumenta w taki sposób, aby można było go odpowiednio pogrupować w celach marketingowych. Kierując reklamy do określonego użytkownika, możemy odnieść większy sukces w sprzedaży oraz zwiększyć swoje zyski.

Wielu początkujących biznesmenów sądzi, że ma pojęcie, kim jest ich idealny klient, a tak naprawdę topią swoje pieniądze w reklamach na Facebooku lub w AdWords.

Dlatego w tym tekście postaram się pokazać proste sposoby, które pomogą Ci określić idealny profil klienta dla Twojego biznesu.

Zanim jednak przejdziemy do sedna, dowiedz się, dlaczego każdy biznes musi taki profil mieć gdzieś z tyłu głowy i pamiętać o nim przy podejmowaniu wszystkich ważnych decyzji.

Dlaczego idealny profil klienta jest Ci potrzebny?

Określenie idealnego profilu klienta pozwala dowiedzieć się, do kogo należy kierować swoje działania marketingowe i sprzedażowe.

Im bardziej szczegółowy jest profil Twojego klienta, tym mniej pieniędzy stracisz na testowanie reklam, produktów, czy usług.

Dokładniej mówiąc, możemy wyodrębnić 4 główne zalety stworzenia idealnego profilu klienta.

1. Koncentrowanie swojego marketingu na wysokiej jakości klientach.

Idealny profil klienta to przede wszystkim dokładne określenie niszy, w jakiej będzie firma się poruszać.

A to oznacza, że będziesz w stanie lepiej identyfikować i przyciągać wysokiej jakości klientów, którzy potrzebują Twoich usług lub produktów np. do rozwijania swoich biznesów. Można powiedzieć, że taki klient bez Twojej pomocy nie będzie w stanie prowadzić swojej firmy.

Prosty przykład…

Deweloper, który podjął decyzję o budowie nowych mieszkań:

 • Musi stworzyć stronę internetową, na której opisze swój projekt, doda makiety budynków, zaprezentuje poglądowe rzuty mieszkań itd.
 • Musi również dotrzeć do potencjalnych klientów poprzez reklamy na Facebooku czy AdWords.
 • Potrzebuje szkolenia w zakresie samodzielnej obsługi systemu do zarządzania treścią.

Wobec tego już teraz możemy określić taki ogólny profil klienta, czyli firma, która startuje z nowym projektem, potrzebuje strony internetowej, reklamy oraz wsparcia technicznego.

2. Konsekwentne spełnianie celów sprzedażowych.

Jeżeli będziesz konsekwentnie kierować swoją ofertę do wysokiej jakości klientów, to stracisz mniej czasu, pieniędzy oraz nerwów na niewłaściwe kontakty.

Idealny profil klienta pomaga lepiej zrozumieć, jak dotrzeć do klienta, który szuka takich produktów czy usług, które Ty oferujesz. Co z pewnością przełoży się na dokładniejsze prognozowanie i przewidywanie sprzedaży oraz liczbę udanych transakcji.

3. Wydłużenie współpracy na linii firma – klient.

Szczegółowy profil klienta pozwala usprawnić obsługę i współpracę z klientem, a przede wszystkim zmniejszyć ich liczbę.

Zmniejszyć ich liczbę? Już tłumaczę.

Im lepiej znasz swojego idealnego klienta, tym lepiej możesz dopasować swoją ofertę i usługi, aby sprostać ich potrzebom.

Wobec tego nie musisz się rozdrabniać, marnować pieniędzy i czasu na pozyskiwanie nowych klientów, którzy chcą skorzystać z Twojej oferty jednorazowo.

Zamiast tego możesz zacząć świadczyć kompleksowe usługi, dbać o zadowolenie dotychczasowych klientów, a to z kolei pomoże Ci znaleźć swoje miejsce w niszy.

4. Pozyskanie lepszych rekomendacji.

Idealny profil klienta pomoże Ci również pozyskiwać coraz lepsze rekomendacje.

Dlaczego?

Ponieważ idealny klient dostrzega w Twoich produktach lub usługach dużą wartość. Jest wdzięczny za to, że ułatwiasz mu życie oraz codzienną pracę.

To oczywiście przekłada się na to, że będzie bardziej skłonny polecić Twoją firmę innym osobom.

Jak określić idealny profil klienta?

Idealny klient to klient, który rozumie, co oferujesz i wie, że ten produkt czy usługa ulepszy jego życie.

Jeżeli chcesz porządnie określić swój profil idealnego klienta, musisz zacząć od zebrania szczegółowych danych.

Koniecznie sprawdź:

1. Dane demograficzne.

Profil demograficzny to zbiór danych dotyczących grupy osób, które wykorzystamy do segmentowania i kierowania swojego marketingu w celu uzyskania jak najlepszych wyników.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, żeby określić profil demograficzny, jest dokładne zorientowanie się, kim jest Twój klient:

 • Wiek
 • Płeć
 • Grupa etniczna
 • Osiągany dochód
 • Zamożność
 • Stan cywilny, dzietność
 • Lokalizacja geograficzna
 • Zawód
 • Wykształcenie

2. Profil psychologiczny.

Kolejną wskazówką, która pomoże Ci zrozumieć, kim jest Twój idealny klient, jest stworzenie profilu psychologicznego na podstawie danych demograficznych.

Psychometria to zbieranie danych określonej grupy osób. Koncentruje się na postawach życiowych, aspiracjach, zainteresowaniach, stylu życia itd.

Ten profil będzie wyjaśniał, dlaczego klienci kupują Twoje produkty oraz jakie mają ku temu motywacje.

Profil psychologiczny zapewnia głębsze i bardziej subiektywne zrozumienie tego, kim jest idealny klient oraz jak myśli.

Profil obejmuje takie zagadnienia jak:

 • Nastawienie do świata
 • Wiara i poglądy
 • Aspiracje i marzenia
 • Zainteresowania
 • Osobowość
 • Priorytety
 • Problemy i obawy

3. Profil behawioralny.

Krótko mówiąc, będziemy bazować na dwóch poprzednich profilach i wnioskować, w jaki sposób idealny klient podejmuje decyzje: co kupić, kiedy kupić oraz jak kupić.

Skoncentrujmy się wyłącznie na zachowaniu i działaniach, jakie podejmują klienci w stosunku do tego, co sprzedajesz i oferujesz:

 • Blogi i wpisy, jakie czytają, co udostępniają w social media.
 • Ich opinie na temat konkurencyjnych firm.
 • Dlaczego kupują jakiś produkt cyklicznie.
 • W jaki sposób szukają informacji, zanim coś kupią.
 • W jaki sposób wpływa na nich cena, jakość produktu, promocje, rabaty itd.

4. Dowiedz się, jakie ryzyko podejmuje klient.

Musisz pomyśleć również o tym, jakie ryzyko podejmuje klient, kiedy zgadza się na współpracę z daną firmą.

Może to być ryzyko pozytywne lub negatywne.

Jeżeli chodzi o to pierwsze, to jest to ryzyko, które odnosi się np. do zbyt dużego oblężenia przez klientów, wyprzedania całego towaru, braku zadań dla zespołu, ponieważ cały plan został już zrealizowany itd.

Jeżeli chodzi o ryzyko negatywne, to najczęściej są to opóźnienia, przytłoczenie i stres, walka o klienta, utrata działalności itd.

Wiedząc, co klient ryzykuje zyskiem oraz stratą, możesz wykorzystać content marketing czy wezwania do działania, żeby trafiać do odpowiedniej grupy docelowej.

5. Obiekcje klienta, czyli jego niepewności.

Obiekcje klientów są nieodłączną częścią każdego procesu sprzedaży.

Niezależnie od tego, czy chodzi o konieczność skonsultowania się między współmałżonkami, czy jest to narada między wspólnikami, to wszystko jest potencjalnym zagrożeniem dla Twojej firmy, ponieważ w pewnym momencie klient może powiedzieć „nie”.

Jeżeli poświęcisz czas na zgłębienie wszystkich przeciwności oraz problemów podczas podejmowania decyzji o współpracy lub zakupie, jesteś w stanie zapewnić klientowi niezbędne wsparcie już od samego początku i rozwiać jego niepewności.

Idealny profil klienta – podsumowanie informacji

Zdefiniowanie profilu idealnego klienta to jeden z najważniejszych kroków, jakie musi zrobić każdy właściciel firmy.

Pomaga on podejmować niezliczone decyzje – począwszy od wyglądu produktu po promocję, czcionki, czy slogan marketingowy.

Większość firm ma gdzieś w głowie mglisty zarys tego, jak powinien wyglądać idealny profil klienta, ale przeanalizowanie wszystkiego na chłodno, posiłkując się prostymi danymi (Google Analytics, ankiety itp.), a w późniejszym czasie konsekwentne podążanie za nim, może uchronić firmę przed pochopnymi decyzjami i utratą czasu oraz pieniędzy.

Znasz inne wskazówki, które mogą pomóc innym w poprawnym określeniu idealnego profilu klienta?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.