Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka?

Nie od dziś wiadomo, że każdy właściciel sklepu internetowego musi aktywnie działać wokół własnej strony. Produkt teoretycznie sprzeda się sam w sklepie, lecz do tego sklepu trzeba jakoś kierować potencjalnych kupujących.

Jest wiele sposobów, które skupiają się na różnych formach reklamy. W tym tekście przedstawiam jedną z możliwości, która odnosi się do obecnie najpopularniejszego medium społecznościowego.

Zatem jeśli szukasz różnych sposobów na większe zyski w sklepie internetowym, to koniecznie sprawdź, jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka.

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 propozycji

1. Zacznij budować zaangażowanie.

Niewątpliwie pierwszym krokiem do tego, aby Facebook zaczął pomagać Ci w sprzedaży poprzez sklep internetowy, jest to, by zbudować własną społeczność.

Gdy założysz sklep, a następnie profil, to w pierwszej chwili liczba osób, które lubią Twoją stronę, wynosi Ty plus Twoi znajomi, którzy zaakceptowali Twoje zaproszenie.

Wiadomo, na początek może i cieszy, ale szybko dojdziesz do wniosku, że to nie ma sensu. Znajomi nie pociągną sprzedaży, więc trzeba szukać realnych odbiorców.

Co jest kluczowe, aby jakiś użytkownik zaciekawił się Twoim profilem? Musi przede wszystkim znaleźć jakąś wartość dla siebie. Same wpisy reklamujące produkty ze sklepu raczej nie są atrakcyjne. Nikt z nas nie lubi reklamy, więc podświadomie unikamy takich informacji.

Postaw więc na różne inne wpisy, które przedstawią Twój kanał jako wart śledzenia. Możesz spróbować takich rzeczy, jak:

  • Tworzenie poradników wokół asortymentu. W każdej branży dzielenie się wiedzą zawsze wychodzi na plus.
  • Serwuj jakieś ciekawostki – może statystyki z liczbami, nowości itd.
  • Bądź inspiracją i inspiruj zdjęciami lub cytatami.
  • Zapytaj o coś fanów – to podstawa budowania społeczności. W ten sposób reagujesz na potrzeby użytkowników, doradzasz im i dzielisz się własnym doświadczeniem. Zapewne jest to najlepszy sposób, aby z wirtualnym odbiorcą po drugiej stronie ekranu znaleźć więź.

Nieco więcej informacji na temat budowy zaangażowania znajduje się w innym naszym artykule: jak dodawać wpisy na Facebooku?

2. Pokaż, co sprzedajesz.

Oczywiście Facebook jako medium społecznościowe nastawione jest na treść graficzną. Wykorzystaj więc to i zamieszczaj na nim zdjęcia oraz wideo.

Obraz jest przez nasz mózg nawet kilkadziesiąt razy szybciej przetwarzany, więc mając do wyboru coś do przeczytania lub obejrzenia, często wybierzemy tę drugą opcję.

W kwestii treści wizualnych, postaw przede wszystkim na zdjęcia produktów, które ukazują produkt w użyciu. Są one autentyczne i oddają klimat. Zdjęcia na białym tle nie prezentują się w sklepie, a na Facebooku postaw na coś bardziej użytkowego.

Kilka inspiracji do rozważenia:

  • Sklep z rowerami – pokaż film, jak Twoje produkty radzą sobie w różnych warunkach. Pokaż, że ktoś korzysta z Twojej marki podczas zawodów (chociażby amatorskich).
  • Produkt spożywczy – zaprezentuj przepis i efekt, w którym korzysta się z danego produktu ze sklepu.
  • Sprzęt bezprzewodowy – pokaż rozwiązanie codziennego i typowego problemu, np. filmik rozwiązujący problem poplątanych kabli od słuchawek.

3. Zorganizuj konkurs.

Świetnym sposobem na dotarcie do dużej liczby odbiorców jest uruchomienie konkursu. W ten sposób można dotrzeć do wielu nowych użytkowników, ponieważ zazwyczaj w ramach konkursu trzeba coś udostępnić, polubić lub skomentować.

Każda taka akcja wykonana przez użytkownika pojawia się na tablicy w kręgu zaprzyjaźnionych osób. W ten sposób stopniowo buduje się efekt kuli śniegowej, gdzie coraz więcej użytkowników widzi taki post z konkursem.

Jest to jakiś sposób na dotarcie do nowych kupujących, który może tym samym zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka.

4. Skorzystaj z płatnych opcji.

Powyższy przykład stanowi sposób na budowanie społeczności w sposób naturalny. Są również inne drogi „na skróty”, gdzie możemy docierać do klientów, korzystając z płatnych form reklamy.

Jest to świetna metoda zwłaszcza na początku drogi, gdzie ciężko dotrzeć do użytkowników.

Płatna forma jest o tyle korzystna, że dzięki niej możemy reklamować np. produkt ze sklepu konkretnym użytkownikom. Reklamę zobaczą tylko zdefiniowane z góry profile osób, np. tylko mężczyźni w wieku 30 lat, którzy zamieszkują województwo małopolskie.

Jest to korzystna opcja, ponieważ każdy produkt ma swoją potencjalną grupę docelową. Także możemy ją definiować w zależności od potrzeb.

W naszej bazie są również inne wpisy odnoszące się do płatnych rozwiązań Facebooka. Sprawdź w wolnej chwili, co jeszcze napisaliśmy na ten temat:

5. Połącz stronę z Facebookiem.

Oczywiście pomoc w zwiększeniu sprzedaży poprzez Facebooka musi być ściśle związana ze stroną. Połączenie strony z Facebookiem może być wykonane po linii najmniejszego oporu – w postaci linku do profilu (np. ikona w menu) lub w sposób bardziej złożony. Czyli na stronie wyświetla się okienko, gdzie widnieją ostatnie posty, komentarze i liczba polubień.

Piszę „bardziej złożony proces”, ale jest to i tak bardzo łatwe we wdrożeniu, ponieważ Facebook umożliwia dodanie kodu, który „robi wszystko za nas”.

Dodatkowo pamiętaj, aby Twój profil na Facebooku miał dodaną informację o stronie. Żeby użytkownicy trafiali nie tylko ze sklepu na Facebooka, ale i na odwrót.

6. Rozważ facebookowy czat na stronie.

Inną formą połączenia strony jest dodanie czatu facebookowego na stronie sklepu. O tym, dlaczego live czat na stronie jest ważny, przeczytasz w podlinkowanym artykule.

Przede wszystkim jest to wygodne. Nie wiem dlaczego, ale można śmiało stwierdzić, że społeczność robi się coraz bardziej leniwa. Wszystkie procesy się upraszcza, każdy chce mieć wszystko szybko, bez problemu i zbędnych etapów. Widać to chociażby w narzędziach Google, które pokazują kierunek w sposobie prezentacji danych na stronach.

Z kolei tak czat wydaje się właśnie szybki – zadaje się pytanie, mija chwila i mamy wiadomość. Prościej. Szybciej.

Być może właśnie taka forma kontaktu będzie receptą, aby zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka?

7. Załóż dedykowaną grupę.

Facebook to również grupy, które skupiają członków danej społeczności. Na takich grupach poruszane są tematy związane tylko z daną dziedziną. Jest tu wymiana doświadczeń, dyskusja i dzielenie się wiedzą. Coś jak wirtualne forum.

Taka grupa może być również sposobem na zwiększenie sprzedaży, ponieważ właśnie skupia ona osoby ściśle interesujące się daną tematyką, więc w takim towarzystwie łatwiej jest sprzedać konkretny produkt.

8. Ogłoś promocję.

Jak jeszcze można wykorzystać to medium społecznościowe?

Przede wszystkim, informując o aktualnych promocjach, zniżkach i rabatach.

Przykładowo, jeśli w sklepie jest dodana na stronie głównej informacja o aktualnej promocji, która kończy się za X dni, to wielu użytkowników może to przegapić. Tylko zagorzali fani wejdą przez tych kilka dni na Twoją stronę. Cała reszta wejdzie tylko w momencie, gdy będzie faktycznie czegoś potrzebować z Twojego asortymentu.

Zatem publikując post na Facebooku z informacją o promocji, mamy znacznie większy potencjał odwiedzin. Facebooka każdy z nas przegląda w ciągu dnia kilkanaście lub kilkadziesiąt razy. Szansa, że ktoś zobaczy informacje o Twojej promocji, jest więc duża.

Można oczywiście jeszcze wykorzystać wspominaną grupę oraz płatną reklamę i mamy sposób na to, aby zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka.

Tak więc, jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka?

Mam nadzieję, że tych kilka punktów da Ci trochę inspiracji do działania i odnajdziesz w nich natchnienie do dalszych sposobów na przyciągnięcie do siebie nowych klientów.

Jeśli chciałbyś dorzucić coś do wyżej wymienionej listy, śmiało zrób to w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.