Jak nie tworzyć formularzy na stronach www? – 7 najczęstszych błędów

Jak nie tworzyć formularzy na stronach www?

Formularze są elementami, które na stronach internetowych występują właściwie od zawsze i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta uległa jakiejkolwiek zmianie w niedalekiej przyszłości.

Stąd też niezwykle istotne jest to, w jaki sposób wyglądają oraz funkcjonują.

Mają wiele znaczeń. Służą np. do zapisu na listę mailingową, do wysłania wiadomości mailowej, do uzyskania dostępu do miejsca wymagającego autoryzacji – można wymieniać niemal w nieskończoność.

Wiele osób sądzi, że wstawienie formularza na stronę internetową jest zadaniem niezwykle trywialnym oraz że pod tym względem właściwie nie da się niczego popsuć.

Jest to błędne myślenie.

Istnieje dość sporo wytycznych względem tego, jak nie tworzyć formularzy. W niniejszym wpisie znajdziesz siedem z nich.

Jak nie tworzyć formularzy na stronach internetowych? – 7 częstych nieprawidłowości

1. Nieprzemyślane zastosowanie pól.

Wiele osób nie przykłada większej wagi do tego, jak dokładnie formularz powinien wyglądać pod kątem użytych pól.

Imię, nazwisko, adres mailowy, temat wiadomości, treść – i to tyle np. w przypadku formularza kontaktowego.

Jednak czy takie domyślne pola zawsze są odpowiednie?

Może lepiej imię i nazwisko połączyć w jedno pole typu „Podpis”? Czy w absolutnie każdym przypadku warto pytać o temat wiadomości? Jeśli Twoja strona nie pada ofiarą spamu, to czy na pewno chcesz stosować zabezpieczenie w stylu captcha?

Zmierzam do tego, że każdy formularz powinien być po prostu przemyślany, a dokładniej to, jakie informacje chcesz od użytkownika w danym miejscu uzyskać.

Postaw tylko na te, które będą Ci faktycznie przydatne. Pytanie użytkowników o zbyt wiele może sprawiać, że będą rezygnowali z wypełniania formularza.

2. Dzielenie pól na części.

Kolejna wskazówka pod kątem tego, jak nie tworzyć formularzy, dotyczy dzielenia pól.

Czasem można spotkać strony, na których prosi się o podanie:

 • kodu pocztowego za pomocą dwóch pól, gdzie pierwsze musi mieć dwa znaki, zaś drugie trzy
 • numeru telefonu komórkowego z użyciem trzech pól, gdzie każde z nich musi zawierać trzy znaki

Oczywiście rozumiem, że takiemu działaniu przyświeca chęć wprowadzania informacji do bazy danych w sposób bardziej uporządkowany i ogólnie „lepszy”, lecz co za dużo, to niezdrowo.

Bardzo łatwo można przedobrzyć i sprawić, że użytkownicy będą po prostu zirytowani. Strona internetowa powinna zawierać mechanizmy, które będą porządkowały dane w oczekiwany sposób i musi się to dziać poza wiedzą użytkownika. Takie kwestie nie powinny go w ogóle w większości przypadków interesować.

3. Niezrozumiałe informacje kierowane w stronę użytkowników.

Z formularzami ściśle związany jest proces walidacji.

Walidacja jest działaniem, które ma potwierdzić, czy dane zostały wprowadzone w odpowiedni sposób (np. czy jakieś obligatoryjne pole nie zostało ominięte, czy w kodzie pocztowym przypadkiem nie zaplątała się jakaś litera, czy adres mailowy ma poprawny format itp.).

System przy potwierdzaniu formularza sprawdza poprawność wprowadzonych danych. Jeśli coś jest z nimi nie tak, użytkownik powinien się o tym dowiedzieć – po to, aby mógł poprawić formularz i wypełnić go zgodnie z założeniami.

Dlatego też upewnij się, że informacje zwrotne są:

 • precyzyjne („Podaj poprawny adres mailowy” jest komunikatem o wiele lepszym niż „Zły adres”)
 • odpowiednio widoczne (po prostu pokazane we właściwym miejscu, korespondującym z lokalizacją wystąpienia błędu)
 • wyróżnione właściwym kolorem (błędy przyjęło się oznaczać na czerwono)
 • zgodne z rzeczywistością

Zadbanie o cztery powyższe kwestie sprawi, że informacje kierowane w stronę użytkowników będą po prostu zrozumiałe i niepozostawiające żadnych wątpliwości.

4. Zbyt duże wymagania względem formatu wprowadzanych informacji.

Temat ten zdążyłem już wywołać przy okazji punktu drugiego.

Swoją drogą, zdarzyło mi się kiedyś w jednym ze sklepów omyłkowo wpisać nazwę miejscowości małą literą i byłem bardzo zdziwiony, że formularz… wskazał błąd. Tak, musiałem poprawiać formularz po to, aby podać nazwę miejscowości wielką literą.

Oczywiście z logicznego i czysto językowego punktu widzenia ma to sens, lecz pod kątem użytkowym jest to ewidentna przesada. Nie stanie się żadna tragedia, gdy zamówienie będzie zawierało miasto „olsztyn” zamiast „Olsztyn”.

Przesadna nadgorliwość w wielu przypadkach może powodować zbędną irytację, która absolutnie nie jest uczuciem, jakie właściciele sklepów internetowych chcieliby wywoływać wśród swoich potencjalnych klientów.

5. Brak dawania użytkownikom możliwości wysłania kopii wiadomości na ich skrzynkę.

Kontynuując temat tego, jak nie tworzyć formularzy na stronach internetowych, warto dołączać przycisk wyboru służący wysyłaniu kopii wiadomości na skrzynkę wysyłającego.

Wszystko dlatego, że tak naprawdę kliknięcie „Wyślij” w przypadku formularza kontaktowego nic nam nie daje. To, że otrzymamy potwierdzenie wysłania wiadomości, nie musi być przecież prawdą.

Stąd też wielu użytkowników chętnie korzysta z opcji „wyślij kopię wiadomości do mnie”, aby mieć jakikolwiek fizyczny ślad po przesłaniu informacji formularzem.

Jest to po prostu wygodne i daje nam dodatkowe zabezpieczenie.

6. Nieestetyczny wygląd formularza.

Estetyka – przynajmniej w tym przypadku – ściśle wiąże się z wygodą użytkowania.

Formularze swoim wyglądem muszą pasować do reszty otoczenia, mianowicie idealnie komponować się z designem całej strony internetowej.

Odpowiednio dobrane fonty wraz z ich rozmiarem oraz kolorem, optymalna długość pól i marginesy wewnętrzne wraz z zewnętrznymi oraz przyjemnie dla oka ostylowany przycisk potwierdzający to absolutne podstawy.

Istotne jest także miejsce występowania formularza, ponieważ z reguły im wyżej się znajduje, tym szybciej będzie przez użytkowników zauważony. Daje to możliwie największą szansę na skorzystanie z niego.

7. Brak właściwego oznaczenia pól wymaganych.

Aby nie tworzyć formularzy nieefektywnych, należy odpowiednio oznaczać pola, które są wymagane do wypełnienia, by taki formularz „przeszedł”.

Najczęściej robi się to poprzez dodanie czegoś w stylu (*) lub po prostu gwiazdki przy etykietach pól obligatoryjnych.

Jeśli Twój formularz składa się z pól wymaganych i opcjonalnych, wtedy te konieczne muszą być po prostu wyróżnione. Wszystko po to, aby użytkownik już z góry wiedział, jakie pola są wymagane, a które z nich może sobie „odpuścić”.

Jak nie tworzyć formularzy? – podsumowanie

Przyjrzyjmy się zamieszczonym w tekście poradom, tym razem stawiając sprawę w odwrotny sposób.

 1. Stosuj tylko te pola, które faktycznie są dla Ciebie istotne.
 2. Nie dziel wprowadzanych danych na części tam, gdzie może być to kłopotliwe dla użytkowników.
 3. Jasno i klarownie prezentuj użytkownikom wszystkie informacje zwrotne – nie mogą mieć oni żadnych wątpliwości.
 4. Nie bądź zbyt restrykcyjny, jeśli chodzi o format wprowadzanych do formularza danych, gdyż zbyt duże wymagania mogą zniechęcać.
 5. Daj użytkownikom możliwość wysłania kopii wiadomości na ich skrzynkę pocztową.
 6. Dbaj o estetykę formularza w taki sposób, aby swoim wyglądem komponował się z designem całej strony internetowej.
 7. Przejrzyście rozróżnij pola wymagane od opcjonalnych.

Mam nadzieję, że powyższa lista wskazówek pomoże Ci uczynić formularze na Twojej stronie internetowej zdecydowanie bardziej przejrzystymi i wygodnymi w obsłudze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.