Jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO?

Jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO?

Gra o nazwie Pokémon GO od kilku dni robi na świecie prawdziwą furorę. To właśnie dzięki niej akcje firmy Nintendo zanotowały ogromny wzrost. Co więcej, tak popularne aplikacje, jak WhatsApp, Instagram, Snapchat i Messenger odeszły u wielu osób w odstawkę. Dlaczego? Powód jest prosty: coraz więcej użytkowników bardziej interesuje się powiększaniem swojej kolekcji Pokémonów niż rozmawianiem z innymi osobami i publikowaniem nowych fotek. Istne szaleństwo.

Nie bez powodu właściciele przeróżnych biznesów (zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych) zwietrzyli szansę na promocję własnych firm. Gra, która wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną, daje ogromne pole manewru.

Jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO? Da się to zrobić na kilka sposobów. Zobacz więc, czym tak naprawdę jest Pokémon GO oraz jakie może mieć ona zastosowanie w świecie rzeczywistym.

Co to jest Pokémon GO?

Pokémon GO – wydana w lipcu 2016 roku gra autorstwa developerów firmy Niantic. Pierwotnie ukazała się na urządzenia z systemami Android i iOS. Na razie oficjalnie dostępna jest tylko dla mieszkańców niektórych krajów (Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia), aczkolwiek planowane jest także wydanie Pokémon GO na inne rynki. Gra wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Poprzez poruszanie się w świecie rzeczywistym, gracz jednocześnie przemieszcza swój avatar (postać, którą kieruje w grze) w świecie wirtualnym. Pewne obszary „zamieszkane są” przez Pokémony, które można złapać. Przykład: na łąkach żyją trawiaste stworki, podczas gdy w pobliżu akwenów mamy większą szansę na spotkanie Pokémonów typu wodnego.

Ciężko jest w kilku zdaniach streścić ogrom funkcji i możliwości, jakie niesie za sobą Pokémon GO. To właśnie dlatego gra jest popularna wśród wielu przeróżnych grup społecznych. Największe emocje budzi naturalnie wśród dzieci i młodzieży. Aczkolwiek trzeba przyznać, że sentyment przyciąga także starszych użytkowników, którzy kilkanaście lat temu mocno interesowali się światem tych stworków.

Czy Pokémon GO jest nowatorskim pomysłem?

Powyższe pytanie wydaje się zasadne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podobny pomysł już kiedyś powstał.

Dokładnie pięć lat temu developerzy Pokémon GO (firma Niantic) postanowili stworzyć platformę łączącą graczy w świecie wirtualno-rzeczywistym. Podstawą tej konwencji była swoista „nakładka” na obraz uzyskiwany poprzez GPS. Bazę stanowił świat realny, składający się z prawdziwych ulic, budynków i innych elementów krajobrazu. Z kolei przestrzeń wirtualna sprawiała, że pobliski park stawał się np. obszarem zajmowanym przez wrogą frakcję. W taki sposób powstała gra o nazwie Ingress.

Ten sam mechanizm wykorzystano w Pokémon GO. Różnica polega jednak na tym, iż świat wirtualny opanowany jest przez te popularne stworki.

Warto wspomnieć, że znane są przypadki mówiące o tym, iż niektórzy gracze Ingress byli w stanie pokonywać setki kilometrów, aby pomóc swoim sprzymierzeńcom w podbijaniu wrogich terenów.

Jaki jest wpływ Pokémon GO na świat realny?

Od kilku dni notuje się przeróżne sytuacje powiązane z Pokémon GO. Spójrzmy choćby na tę wiadomość, którą opublikował jeden z użytkowników portalu Reddit:

Not even 30 minutes after the release last night, I slipped and fell down a ditch. Fractured the fifth metatarsal bone in my foot, 6-8 weeks for recovery.

Z powyższego tekstu można dowiedzieć się, iż chłopak poślizgnął się i wpadł do rowu. Skutkiem tej sytuacji jest złamanie kości śródstopia i leczenie, które potrwa od sześciu do ośmiu tygodni. Tak, stało się to w momencie, gdy szedł przed siebie w poszukiwaniu Pokémona i nie patrzył pod nogi.

Na portalu Reddit można też znaleźć inną historię:

My buddy was trying to catch a Raticate and fell into the water down at the docks.

Znajomy użytkownika, próbując złapać Pokémona o nazwie Raticate, wpadł do wody. Po raz kolejny mamy sytuację, która może skutkować tragicznym wydarzeniem. Pamiętajmy też, że od premiery gry minęło tylko kilka dni, a podobne historie pojawiają się w sieci coraz częściej.

Jednak oprócz tych mniej przyjemnych sytuacji można też odnotować wiele pozytywnych i zabawnych historii. Drew Dale napisała na Twitterze:

#PokémonGO is going to do wonders for my mental health, providing me with purpose and reason to go outside at last.

Tłumacząc powyższy tekst, dowiadujemy się, iż Pokémon GO czyni cuda dla jej zdrowia mentalnego. Dzięki grze ma w końcu powód do wyjścia z domu.

To właśnie tutaj wszyscy ci, którzy zastanawiają się nad tym, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO, powinni widzieć szansę na doskonałą reklamę.

Jak wykorzystać Pokémon GO w biznesie?

Przechodzimy do sedna tego wpisu.

Jedną z pierwszych akcji na temat Pokémon GO wykonało w Polsce FRU.PL:

Pokémon GO reklama

Źródło: Facebook.

Jest to fantastyczny sposób na połączenie oferty z modą na Pokémon GO. Nie da się ukryć, że szaleństwo na temat tej gry jest już teraz dość spore, a jestem niemal pewien, że w ciągu najbliższych tygodni nabierze tylko na sile. Tymczasem wiemy już, że FRU.PL zna receptę na to, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO.

Kolejny dowód na powyższe słowa znajdziesz poniżej:

Biznes z Pokémon GO - PokeStop

Źródło: Forbes.

Jeżeli jesteś właścicielem jakiegokolwiek biznesu lokalnego, koniecznie musisz sprawdzić, czy przypadkiem Twój sklep to nie jest od teraz PokéStop lub Gym. Spieszę z wyjaśnieniami, o co w tym wszystkim chodzi.

Otóż niektóre lokalne biznesy (a także inne lokacje – miejsca historyczne, atrakcje, pomniki itp.) zaznaczone są w świecie gry jako PokéStop lub Gym. Oba budynki przyciągają graczy z różnych powodów. Pierwszy z nich umożliwia zdobywanie przedmiotów, z kolei drugi daje szansę walk między graczami.

Zdjęcie, które zamieściłem powyżej, przedstawia reklamę sklepu odzieżowego. Sklep ten w świecie wirtualnym jest właśnie PokéStopem. W związku z tym stanowi swoisty magnes dla różnych graczy (a przez to potencjalnych klientów), ponieważ każdy chce zdobyć różne ciekawe przedmioty w grze. Właściciele sklepu wykorzystują tę sytuację i zachęcają do odwiedzania sklepu, aby powiększać kolekcję wirtualnych przedmiotów. Namawiają, aby „robić to ze stylem”. Oczywiście w ubraniach, które sprzedają. Doskonale wiedzą, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO.

Czy to koniec wykorzystywania Pokémon GO w biznesie? Absolutnie nie.

Pokémon GO w muzeum

Źródło: Crystal Bridges.

Powyższe grafiki zostały opublikowane na blogu muzeum o nazwie Crystal Bridges. Właściciele muzeum zorientowali się, że na ich terenie znajduje się wiele lokacji, z których skorzystać mogą gracze Pokémon GO. Zamieścili też zdjęcia Pokémonów, które znajdują się obok poszczególnych eksponatów i lokacji wchodzących w skład muzealnych zasobów. Jest to doskonała zagrywka marketingowa. Muzea niektórym ludziom kojarzą się przede wszystkim z nudą. Dzięki tego typu zabiegom Crystal Bridges ma szansę na przyciągnięcie przede wszystkim młodych odwiedzających.

Możliwości biznesowe dzięki Lure Module

W Pokémon GO istnieje jeszcze taki przedmiot jak Lure Module. Służy on do tego, aby czasowo przyciągać Pokémony do wybranego PokéStopu. To właśnie on stanowi receptę na to, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO, ponieważ przyciąga nowe Pokémony w miejscu użycia przedmiotu.

Lure Module jest przedmiotem, który można nabyć bezpośrednio w grze. Sprawia on, że na danym obszarze Pokémony występują dużo częściej (zarówno dla kupującego, jak i dla innych graczy). Warto jednak odnotować, że efekt ten utrzymuje się tylko przez pół godziny. Wyobrażasz już sobie marketingowe zalety takiego stanu rzeczy, prawda?

No właśnie. Jest to idealna okazja do włączenia kreatywności i zamiany odwiedzającego w kupującego.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby poinformować na Facebooku, że danego dnia o konkretnej godzinie organizowany jest w barze event zrzeszający miłośników Pokémon GO. Właściciele powinni odpowiednio wcześniej skorzystać z Lure Module, aby umożliwić swoim klientom zdobywanie Pokémonów. Ciężko jest jednak brać udział w wydarzeniu bez zakupienia jakiegoś ciastka, kawy, napoju…

O to właśnie chodzi. Aby przy okazji organizowania atrakcji dla odwiedzających zwietrzyć szansę na skuteczną akcję marketingową, która przełoży się na zwiększony zysk.

Ważna informacja: Lure Module kosztuje niecałe 4 złote (a dokładniej – 100 Pokecoins, które można zdobyć w grze lub nabyć za 0,79 euro). Potencjalny zysk będzie więc dużo większy niż wkład w stworzenie na pół godziny atrakcyjnego dla graczy miejsca. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO, to Lure Module jest idealnym rozwiązaniem.

Aby znaleźć potwierdzenie moich słów, przeczytaj poniższy tekst pochodzący z portalu Reddit:

I own a pizzeria that’s a Pokestop and I literally did this all day. I had a ton of kids and adults (mostly adults) come in for a slice of pizza and a drink until the lure ran out.

Użytkownik, który jest autorem wypowiedzi, ma pizzerię i dobrze wie, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO. Tak się złożyło, że znajduje się w niej PokéStop. Jednakże właściciel dodatkowo uruchomił Lure Module, aby przyciągać nowych klientów. Efekt był zatrważający: wiele osób (zarówno dorosłych, jak i dzieci) przychodziło po to, aby złapać Pokémony, podczas gdy dodatkowo kupowali kawałki pizzy i coś do picia. Zyski ze sprzedaży z pewnością są o wiele, wiele większe od środków wydanych na Lure Modules.

Co więcej, jeżeli Twój biznes da się prowadzić na zewnątrz (np. podczas jakiejś akcji promocyjnej w trakcie organizowania grilla na świeżym powietrzu), wtedy Lure Module będzie doskonałą receptą na większe zainteresowanie Twoją działalnością.

Gym jako doskonały sposób na promocję biznesu

Nie tylko PokéStop i Lure Modules stanowią okazję na zysk. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO i jesteś właścicielem lokalu, który w grze widnieje jako Gym – masz doskonałą szansę na zarobek.

Gym, tak jak już wspomniałem wcześniej, jest miejscem, w którym gracze mogą między sobą rywalizować. Podzieleni są oni na trzy frakcje, podczas gdy każda z nich może wspomniany Gym kontrolować. Walter Chen z Inc. proponuje następujące sposoby wykorzystania tej sytuacji:

 1. Darmowe odznaki. W świecie Pokémon gracze rywalizują między sobą, walcząc na arenach. Za pokonanie mistrza danej areny zwycięzca otrzymuje pamiątkową odznakę. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyś zamówił takowe odznaki (np. z logo Twojej firmy i danymi kontaktowymi – w formie wizytówki) i wręczał je tym osobom, które zwyciężą w Twoim lokalu (czyli w Gymie). Jest to z pewnością miły i ciekawy bodziec do tego, aby przyciągać spragnionych zwycięstw graczy (a przez to potencjalnych klientów).
 2. Lista zwycięzców. Jeżeli w Twoim lokalu znajduje się Gym, zamontuj gdzieś tablicę, na której widniała będzie nazwa frakcji, która w danym momencie kontroluje arenę. Dla tych osób, które należą do aktualnie panującego zespołu, zaoferuj np. zniżkę na wybrane produkty. Sprawi to, że Twoi klienci będą chętniej rywalizowali ze sobą po to, aby nabyć promocyjny produkt.
 3. Aktywność w social media. Hashtagi typu #pokemon lub #pokemongo z pewnością będą teraz na czasie. Skorzystaj z tego i zamieszczaj w mediach społecznościowych zrzuty ekranu, które będą przedstawiały Twój lokal w wirtualnym świecie jako miejsce atrakcyjne dla graczy.

Jak promować swój biznes dzięki Pokémon GO? – podsumowanie

Pokémon Go dostarcza właścicielom różnorakich biznesów ogrom możliwości. Zdaje sobie z tego sprawę coraz większa liczba osób. Już teraz właściciele firm przewidują przeznaczanie pewnego skrawka budżetu na promocję z wykorzystaniem Pokémon GO (przede wszystkim poprzez kupowanie Lure Modules oraz prowadzenie akcji promocyjnych).

Warto też wspomnieć, że sama gra ma także pozytywny wpływ na zdrowie wielu ludzi. Oczywiście niektórzy mogą być narażeni na różne wypadki (podczas nieuważnego poruszania się po terenie), jednakże zawsze warto mieć dodatkowy bodziec do tego, aby ruszyć się z domu. Właśnie w tym aspekcie należy upatrywać szansy na promocję różnego rodzaju biznesów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Tentacle

  Dobry tekst, który z perspektywy biznesowej powinien otworzyć oczy lokalnym biznesom (restauracje, kawiarnie). Niby gra dla młodych ludzi ale prawda jest taka, że sporo ludzi w wieku 30+ bawi się appką.

  Odpowiedz
 2. Krzysztof Radzikowski

  fru wykorzystal bo Lukasz Rogala juz od 3 dni pokamonami na fejsie spamuje 🙂

  Odpowiedz
 3. Marek

  Mała poprawka. Lure Module montuje się na PokeStop. To o czym wspominasz to przedmiot o nazwie Incense (przyciąga pokemony w miejsce użycia). Lure Module kosztuje 100 pokecoins, a Incense 80. Tak więc jest tańszy w porównaniu (100 pokecoins kosztuje 4,89 zł).

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Marku – dzięki za uwagę! Faktycznie wkradł się błąd, poprawki zostały naniesione.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.