Współczynnik odrzuceń – jak zoptymalizować stronę internetową?

Współczynnik odrzuceń – jak zoptymalizować stronę internetową?

Współczynnik odrzuceń, zwany po angielsku bounce rate, to pewien specyficzny odsetek sesji (odwiedzin) użytkowników. Są to sesje, podczas których użytkownik widzi tylko i wyłącznie jedną stronę, po czym opuszcza całą witrynę bez wchodzenia z nią w jakiekolwiek interakcje. Zbyt wysoka wartość współczynnika odrzuceń to częsty problem małych i średnich firm. Może wpływać na to wiele czynników, jednak istnieje parę prostych rozwiązań, którymi dziś się z Tobą dzielę.

Aby sprawdzić, czy Twoja strona potrzebuje pomocy, musisz zalogować się do panelu Google Analytics, po czym przeanalizować wartość współczynnika. Jeżeli utrzymuje się on na wysokim poziomie – musisz działać. Sprawdź, jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

1. Zastosuj wizualne przerywniki w treści.

Rozmiar czcionki jest oczywiście bardzo ważny, ale duże bloki tekstu bez wizualnego przerywnika to, co tu dużo ukrywać, wręcz masakra dla odbiorcy. Możesz szybko poprawić czytelność swoich tekstów poprzez dodanie między innymi odpowiedniej grafiki, nagłówków czy wypunktowanej listy. Uczyń swoją treść różnorodną! To zwiększy jej atrakcyjność i z pewnością zmniejszy współczynnik odrzuceń.

2. Zmniejsz liczbę czcionek i dopasuj ich rozmiar.

Bezpośrednim sygnałem dla odbiorców, że Twoja strona jest staromodna i praktycznie bezwartościowa jest nadmiar czcionek. Jeśli masz więcej niż dwie lub trzy, spróbuj ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Dopasuj również wielkość czcionki tak, aby była po prostu czytelna. Wszytko to sprawi, że Twoja strona stanie się bardziej nowoczesna i co za tym idzie – bardziej przyjazna dla nowych użytkowników. Pamiętaj też o tym, że wraz z większą ilością używanych czcionek wzrasta też czas ładowania strony, a ten z kolei działa na Twoją niekorzyść.

3. Nie przesadzaj z animacjami…

…lub nawet pozbądź się ich całkowicie, bo nie wszystko złoto, co się świeci. Jeżeli Twoja witryna jest pełna animacji lub, co gorsza, wykonana przy użyciu Flasha – nadszedł czas, aby ją przeprojektować. Zwróć się z tym do profesjonalnej agencji interaktywnej z Olsztyna. Firmy tego typu zazwyczaj wiedzą, co jest na czasie i co konkretnie klient chce oglądać na Twojej stronie internetowej. Pamiętaj, że według wielu analityków internetowych masz zaledwie 15 sekund (lub nawet mniej!) na przekonanie nowych użytkowników do pozostania na Twojej stronie. Tak samo, jak w poznawaniu się w życiu realnym – pierwsze wrażenie jest kluczowe.

4. Dodawaj prawdziwe zdjęcia.

Kiedy klient myśli o podjęciu decyzji nad zakupem Twojego produktu lub skorzystaniem z Twojej oferty, głównym problemem jest jego zaufanie do Ciebie. Hipoteza głosi, że zdjęcia przedstawiające ludzi generują większe zaufanie. W związku z tym korzystaj z realnych fotografii, przy czym nie mam na myśli stockowych! Najlepiej wykorzystywać zdjęcia swoje lub pracowników, oczywiście za ich zgodą. Odpowiednie fotografie również wpływają na mniejszy współczynnik odrzuceń.

5. Treść podpieraj statystykami.

Gdy dodajesz statystyki urozmaicone słupkami i wykresami do treści strony, wtedy ludzie ufają Ci bardziej – niezależnie od tego, jakie są to statystki. A to sprawia, że w szybki sposób rozbudujesz swoje treści, które będą w tym samym czasie zmniejszać współczynnik odrzuceń.

6. Prowokuj do dyskusji w komentarzach.

Zachęcanie, chociażby znajomych, do dyskusji w komentarzach to prosty sposób na zatrzymanie klienta na stronie. Komentarze zazwyczaj powodują, że czytający je odbiorcy będą przenosili się pomiędzy Twoimi podstronami lub będą musieli po prostu odświeżyć obecną. W każdym razie – na pewno uzyskasz więcej odwiedzin i zmniejszysz współczynnik odrzuceń.

7. Stwórz sieć linków wewnętrznych.

Wewnętrzne linki umożliwią Twoim klientom nawigowanie w obrębie Twojej strony. Umieść je na stronie, aby zbudować ścisłą hierarchię informacji dla stron lub podstron. Tworzysz w ten sposób powiązania między frazami znajdującymi się na stronach.

8. Zatrudnij doświadczonego copywritera.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, użyj najstarszego triku w e-commerce – napisz świetną historię. Oczywiście autentyczną, bo prawda jest tym, co generuje największe zaufanie ludzi. Dużo więcej na ten temat możesz przeczytać w moim wpisie dotyczącym pozyskiwania klientów dzięki wartościowym tekstom.

Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń?

Przestrzegaj wyżej wymienionych kroków, a z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt, a jest nim przecież zatrzymanie użytkowników na Twojej stronie internetowej przez dłuższy okres.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.