Cel posiadania strony internetowej

Strona internetowa stworzona bez celu jest bezużyteczna. Jej przeznaczenie musi być jasno określone. Jak obrać właściwy cel posiadania strony internetowej?

Zanim zdecydujesz się na stronę, postaw sobie klarowny cel

Z pewnością codziennie przeglądasz internet. Zgodzisz się ze mną, że oferowanych stron www jest cała masa. Co prawda ich ilość nie przekłada się na jakość, ale to już inna bajka. Jedno jest pewne – w internecie znajdziesz (niemal) wszystko. Szukasz kwiaciarni? Żaden problem. Szukasz firmy remontowej? Proszę bardzo. Chcesz sprawdzić wyniki sportowe? Prościzna. Można wymieniać bez końca. Jednakże należy zaznaczyć, że strona osiągnie sukces tylko i wyłącznie wtedy, kiedy istnieje cel posiadania jej. Niby oczywisty wniosek, ale czy na pewno?

Ile to jest przykładów, że skoro Kowalski ma stronę, to i ja też chcę. Albo, że skoro firma Nowaka ma, to i ja muszę mieć dla swojej. Nie twierdzę, że to podejście jest złe, ale warto zastanowić się nad sensem posiadania takowej. Jaki ma być pożytek z tej strony? Nie chcesz przecież być jedynym odwiedzającym Twój serwis. Dlatego należy określić jasny cel posiadania strony internetowej.

Wykorzystaj potencjał internetu

W większości przypadków podstawowym celem jest pozyskanie klientów. Internet jest świetnym medium informacyjnym. Wiele osób, zanim podejmie jakieś działanie (np. kupno danego przedmiotu), przegląda go, poszukując informacji na ten temat. Osoba chcąca przejechać pół Polski z miejscowości A do miejscowości B nie będzie przecież specjalnie jechała na dworzec do okienka informacyjnego, by dowiedzieć się, o której ma pociąg czy autobus. Wygodniej jest znaleźć informacje na temat połączenia w internecie. Kto dowie się o przewoźniku, który nie istnieje w sieci? Prócz znajomych czy poczty pantoflowej, szanse na zaistnienie biznesu są, co tu dużo mówić – nikłe. Jeżeli będąc takowym przewoźnikiem, zainwestujesz w dobrą stronę, po kilku kursach inwestycja ta zwróci się z nawiązką. A później czerpać będziesz już wyłącznie profit. Twój cel posiadania strony, którym jest pozyskiwanie klientów, zostanie osiągnięty.

Kolejny cel posiadania strony to np. informacja. Strona ma dostarczać użytkownikowi użyteczne, potrzebne mu informacje. Posiadając jakiś produkt lub usługę, chcemy ją przedstawić światu. Pokazać ją i zaprezentować. Posiadasz innowacyjne urządzenie, które zrewolucjonizuje rynek? Więc celem istnienia Twojej strony internetowej jest to, aby odwiedzający dowiedzieli się o nim. By przeczytali o jego zaletach, zastosowaniach czy możliwościach. Strona dostarczy informacji o produkcie i zaprezentuje go. Oczywiście można odwiedzać różne targi, by promować swój produkt. Jednak prawdą jest, że niemożliwym jest dotrzeć do każdego zakątka w kraju osobiście. Lepszym zestawem będzie jedna wystawa w dużym mieście plus wzmocnienie przekazu poprzez stronę internetową.

Podobna sytuacja ma się do wyjazdów urlopowych. Gdzie najczęściej szukasz informacji o podróżach, domkach, pensjonatach? No tak, właśnie w internecie. Przeglądasz daną stronę, czytasz o położeniu, o wyposażeniu pokoju, o okolicy. Przeglądasz zdjęcia ośrodka i szukasz ceny. Wyobraź sobie sytuację, w której dany kurort nie posiadałby strony, a Ty musiałbyś dowiadywać się o wszystkim telefonicznie. Nie dość, że właściciel ośrodka (lub oddelegowana do kontaktu osoba) miałby urwanie głowy, to czy Twój poziom zaufania do informacji usłyszanych telefonicznie byłby dostatecznie wysoki? Nie byłoby przecież zdjęć do wglądu. Oczywiście nie twierdzę, że na każdej stronie znajdują się rzetelne i potwierdzone informacje, ale to można zweryfikować poprzez np. system opinii czy ankiet. Cel posiadania strony internetowej musi istnieć. Czysto informacyjny jak dla wspomnianego przykładu lub nawet cel wzywający do działania, np. formularz kontaktowy umożliwiający interakcję z Twoim potencjalnym klientem.

Cel posiadania strony kluczem do sukcesu

Cele są różne. Warto się nad nimi zastanowić i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: „Co chcę osiągnąć, pokazując się w internecie?”, ponieważ posiadanie strony dla samej frajdy z pewnością szybko się znudzi. Gdy piszę ten artykuł, mi też przyświeca cel. Jest nim przekazanie wiedzy, interakcja z Tobą (czyli użytkownikiem) w postaci nawiązania dyskusji poprzez komentarze, jak i również wywołanie chwili refleksji nad omawianym tematem. Taki zestaw celów towarzyszy z pewnością każdemu blogerowi.

Jak widać, pierwszym krokiem jest chęć stworzenia strony internetowej. Drugi krok to cel posiadania strony internetowej, jego właściwy wybór. Trzecim krokiem jest już samo jej tworzenie. W większości przypadków strona ma generować zysk i przyciągać nowych klientów, których działania zwracają poczynioną inwestycję. Złotego środka na zwrot nie ma. Jednak samo posiadanie strony, która dąży do określonego celu, z pewnością da Ci pozytywne wyniki i przyczyni się do promowania Twojej marki.

Cel posiadania strony internetowej
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 7)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: