Cel posiadania strony internetowej

Cel posiadania strony internetowej

Strona internetowa stworzona bez celu jest bezużyteczna. Jej przeznaczenie musi być jasno określone. Jak obrać właściwy cel posiadania strony internetowej?

Zanim zdecydujesz się na stronę, postaw sobie klarowny cel

Z pewnością codziennie przeglądasz internet. Zgodzisz się ze mną, że oferowanych stron www jest cała masa. Co prawda ich ilość nie przekłada się na jakość, ale to już inna bajka. Jedno jest pewne – w internecie znajdziesz (niemal) wszystko. Szukasz kwiaciarni? Żaden problem. Szukasz firmy remontowej? Proszę bardzo. Chcesz sprawdzić wyniki sportowe? Prościzna. Można wymieniać bez końca. Jednakże należy zaznaczyć, że strona osiągnie sukces tylko i wyłącznie wtedy, kiedy istnieje cel posiadania jej. Niby oczywisty wniosek, ale czy na pewno?

Ile to jest przykładów, że skoro Kowalski ma stronę, to i ja też chcę. Albo, że skoro firma Nowaka ma, to i ja muszę mieć dla swojej. Nie twierdzę, że to podejście jest złe, ale warto zastanowić się nad sensem posiadania takowej. Jaki ma być pożytek z tej strony? Nie chcesz przecież być jedynym odwiedzającym Twój serwis. Dlatego należy określić jasny cel posiadania strony internetowej.

Wykorzystaj potencjał internetu

W większości przypadków podstawowym celem jest pozyskanie klientów. Internet jest świetnym medium informacyjnym. Wiele osób, zanim podejmie jakieś działanie (np. kupno danego przedmiotu), przegląda go, poszukując informacji na ten temat. Osoba chcąca przejechać pół Polski z miejscowości A do miejscowości B nie będzie przecież specjalnie jechała na dworzec do okienka informacyjnego, by dowiedzieć się, o której ma pociąg czy autobus. Wygodniej jest znaleźć informacje na temat połączenia w internecie. Kto dowie się o przewoźniku, który nie istnieje w sieci? Prócz znajomych czy poczty pantoflowej, szanse na zaistnienie biznesu są, co tu dużo mówić – nikłe. Jeżeli będąc takowym przewoźnikiem, zainwestujesz w dobrą stronę, po kilku kursach inwestycja ta zwróci się z nawiązką. A później czerpać będziesz już wyłącznie profit. Twój cel posiadania strony, którym jest pozyskiwanie klientów, zostanie osiągnięty.

Kolejny cel posiadania strony to np. informacja. Strona ma dostarczać użytkownikowi użyteczne, potrzebne mu informacje. Posiadając jakiś produkt lub usługę, chcemy ją przedstawić światu. Pokazać ją i zaprezentować. Posiadasz innowacyjne urządzenie, które zrewolucjonizuje rynek? Więc celem istnienia Twojej strony internetowej jest to, aby odwiedzający dowiedzieli się o nim. By przeczytali o jego zaletach, zastosowaniach czy możliwościach. Strona dostarczy informacji o produkcie i zaprezentuje go. Oczywiście można odwiedzać różne targi, by promować swój produkt. Jednak prawdą jest, że niemożliwym jest dotrzeć do każdego zakątka w kraju osobiście. Lepszym zestawem będzie jedna wystawa w dużym mieście plus wzmocnienie przekazu poprzez stronę internetową.

Podobna sytuacja ma się do wyjazdów urlopowych. Gdzie najczęściej szukasz informacji o podróżach, domkach, pensjonatach? No tak, właśnie w internecie. Przeglądasz daną stronę, czytasz o położeniu, o wyposażeniu pokoju, o okolicy. Przeglądasz zdjęcia ośrodka i szukasz ceny. Wyobraź sobie sytuację, w której dany kurort nie posiadałby strony, a Ty musiałbyś dowiadywać się o wszystkim telefonicznie. Nie dość, że właściciel ośrodka (lub oddelegowana do kontaktu osoba) miałby urwanie głowy, to czy Twój poziom zaufania do informacji usłyszanych telefonicznie byłby dostatecznie wysoki? Nie byłoby przecież zdjęć do wglądu. Oczywiście nie twierdzę, że na każdej stronie znajdują się rzetelne i potwierdzone informacje, ale to można zweryfikować poprzez np. system opinii czy ankiet. Cel posiadania strony internetowej musi istnieć. Czysto informacyjny jak dla wspomnianego przykładu lub nawet cel wzywający do działania, np. formularz kontaktowy umożliwiający interakcję z Twoim potencjalnym klientem.

Cel posiadania strony kluczem do sukcesu

Cele są różne. Warto się nad nimi zastanowić i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: „Co chcę osiągnąć, pokazując się w internecie?”, ponieważ posiadanie strony dla samej frajdy z pewnością szybko się znudzi. Gdy piszę ten artykuł, mi też przyświeca cel. Jest nim przekazanie wiedzy, interakcja z Tobą (czyli użytkownikiem) w postaci nawiązania dyskusji poprzez komentarze, jak i również wywołanie chwili refleksji nad omawianym tematem. Taki zestaw celów towarzyszy z pewnością każdemu blogerowi.

Jak widać, pierwszym krokiem jest chęć stworzenia strony internetowej. Drugi krok to cel posiadania strony internetowej, jego właściwy wybór. Trzecim krokiem jest już samo jej tworzenie. W większości przypadków strona ma generować zysk i przyciągać nowych klientów, których działania zwracają poczynioną inwestycję. Złotego środka na zwrot nie ma. Jednak samo posiadanie strony, która dąży do określonego celu, z pewnością da Ci pozytywne wyniki i przyczyni się do promowania Twojej marki.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. kwietniowaaa

  Bardzo interesujący artykuł i po części się z nim zgodzę-warto mieć konkretny cel zakładając stronę internetową. Jednak zgodzę się całkowicie tylko wtedy, gdy będę miała pewność, że nie masz na myśli ograniczania się wyłącznie do jednej tematyki podczas prowadzenia bloga;)

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię! Jednak szczerze mówiąc, to ciężko jest mi
   jednoznacznie ustosunkować się do końcówki Twojej wypowiedzi. Blogi są
   naprawdę różne, śmiało można stwierdzić, że ilu ludzi – tyle pomysłów.
   🙂 Spotyka się blogi luźne, lifestyleowe – poruszające wiele
   płaszczyzn. Są też blogi specjalistyczne, bardzo wąskie, które nie dość,
   że poruszają tylko jedną tematykę, to jeszcze robią to w sposób BARDZO
   ścisły. Przykładem mogą być blogi dla twórców stron internetowych, na
   których to blogerzy zamieszczają fragmenty kodu gotowe do wklejenia na
   stronę www. Odbiorcami mogą być tutaj właściwie tylko specjaliści, bo
   jedynie oni zrozumieją specyficzny kod strony.

  • kwietniowaaa

   Mi bardzo dobrze czyta się takie blogi, które nie opierają się wyłacznie na jednej tematyce-głownie dlatego, że wtedy można lepiej poznać blogera. Kiedy porusza on różne tematy to można dowiedzieć o nim o wiele więcej.
   Nie da się jednak zaprzeczyć, że ile osób-tyle opinii i tyle sposobów prowadzenia stron internetowych;)

  • MobileTry logo
   MobileTry

   W takim razie zachęcamy do częstszego odwiedzania nas. Staramy się poruszać różne płaszczyzny dot. tworzenia stron www, marketingu w sieci, a także innych dziedzin. 🙂

 2. Michał Repliński

  Cel czasami jest rezultatem potrzeby posiadania strony internetowej w dzisiejszych czasach.

  Odpowiedz
  • Mr. T.

   Tak, ale taki cel czy potrzeba to raczej dla firmy, szkoły, jakiejś organizacji pożytku publicznego, klubu. Zwykły Kowalski nie musi przecież mieć strony www, jemu wystarczy Facebook, Twitter itd.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.