Dane kontaktowe na stronie internetowej – 9 wskazówek

Dane kontaktowe na stronie internetowej

W kwestii eksponowania danych kontaktowych na stronie www nie musisz ograniczać się wyłącznie do podstrony kontaktu.

Mogą się one znajdować w wielu innych miejscach – m.in. na wąskim pasku tuż nad menu czy też w stopce.

Jednak w jaki sposób sprawić, aby użytkownicy możliwie najczęściej korzystali z danych kontaktowych?

W tym tekście poznasz kilka wskazówek w kwestii tego, jak skutecznie eksponować dane kontaktowe na stronie internetowej. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób zarówno wysyłało do Ciebie wiadomości, jak i dzwoniło pod Twój numer firmowy.

W jaki sposób eksponować dane kontaktowe na stronie internetowej?

1. Postaw na prostotę i przejrzystość.

Logiczne jest to, że jeśli ktoś prowadzi biznes, to chce, by potencjalni klienci walili do niego drzwiami i oknami.

Przedsiębiorca czynić powinien zatem wszystko, aby umożliwić to zainteresowanym osobom.

Dlatego też odpuść sobie jakieś wymyślne elementy na stronie internetowej, które jedynie dobrze wyglądają, lecz niezbyt dobrze działają.

Dane kontaktowe muszą być eksponowane w sposób dostateczny. Nie mogą być ukryte w gąszczu innych elementów, których nadmiar sprawia, że meritum się rozmywa.

Postaw na rozdzielenie blokami poszczególnych sekcji. Niech w jednym miejscu znajdą się dane firmowe (typu nazwa, NIP, REGON itp.), w innym zaś dotyczące lokalizacji (np. adres siedziby, mapa), z kolei jeszcze gdzieś indziej formy kontaktu bezpośredniego (adres mailowy, numer telefonu).

2. Wyeksponuj dane firmy.

Zawsze zastanawiałem się nad tym, dlaczego wiele osób jest w stanie zaufać stronie internetowej, na której nie ma podanych danych firmowych.

Wbrew pozorom istnieje naprawdę sporo witryn, gdzie nie są wyeksponowane np. NIP, REGON, adres siedziby itp.

Dane te są absolutną podstawą i pierwszym krokiem w sprawdzaniu, czy dane przedsiębiorstwo nie jest firmą krzak.

Pamiętaj więc o tym i nie popełniaj tego błędu.

3. Uczyń linki klikalnymi.

To, że na adres mailowy nakłada się odnośnik, jest normą właściwie od zawsze. Kliknięcie takiego łącza otwiera program klienta pocztowego, z którego można bezpośrednio skorzystać.

W dobie responsywności podstawą jest również nakładanie odnośników na numery telefonów. Dzięki temu, korzystając np. ze smartfona, dotknięcie takiego łącza powoduje wybranie numeru i umożliwia natychmiastowe zadzwonienie.

Wydaje się to typowym banałem, lecz uwierz mi – na wielu stronach internetowych nie korzysta się z tego rozwiązania.

Postaraj się zatem, by na Twojej witrynie numery telefonów były „dotykalne”.

4. Zamieść odnośniki do profili na portalach społecznościowych.

Dane kontaktowe na stronie internetowej to również informacje o mediach społecznościowych.

Odnośniki do profili w social media mogą znajdować się w przeróżnych miejscach. Należy znaleźć tutaj swoisty złoty środek, jeśli chodzi o ich umiejscowienie oraz ekspozycję.

Z jednej strony nie mogą być zupełnie ukryte. Z drugiej zaś nie wolno ich eksponować na tyle mocno, by zwracały na siebie największą uwagę (chyba że jest to naprawdę celowy zabieg).

Pamiętaj również o tym, aby pokazywać użytkownikom odnośniki do profili, które „żyją”. Trzymanie linków na siłę do niektórych portali tylko po to, aby je uwypuklić, podczas gdy profile nie są regularnie prowadzone, zupełnie mija się z celem i nie przynosi nikomu ani jednej korzyści.

5. Pamiętaj o właściwym wyglądzie na urządzeniach mobilnych.

Podkreślamy to w naszych tekstach wielokrotnie.

Aby zachęcić użytkowników do kontaktu, nie można ograniczać się wyłącznie do dopracowania wersji strony internetowej przeznaczonej do oglądania jej na desktopach.

Koniecznie przejrzyj swoją własną witrynę zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na desktopie, korzystając z „Narzędzi dla programistów” w przeglądarce, gdzie można symulować widok mobilny.

Upewnij się, że nawigacja jest intuicyjna oraz że dane kontaktowe na stronie internetowej są dostępne w przystępny sposób.

6. Rozważ opcję wysyłania kopii wiadomości na swoją skrzynkę.

Wiele osób uważa, że formularze kontaktowe są… nijakie.

Z adresu mailowego można wyczytać dwie informacje: nazwę konta, a także domenę. Taki adres możemy skopiować, uruchomić klienta poczty oraz samodzielnie wysłać wiadomość. Mamy pewność, że wszystkie kroki wykonaliśmy prawidłowo.

Z kolei formularze nie dają nam żadnej gwarancji. Nawet to, że po wysłaniu wiadomości widzimy komunikat potwierdzający, nie daje nam pewności, że wiadomość dotarła do adresata. Czujemy się mniej pewnie.

Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do formularza dodatkowego checkboxa, którego zaznaczenie spowodowałoby, że po kliknięciu „Wyślij” kopia wysyłanej wiadomości dotarłaby na nasz adres.

Daje to dwa plusy.

Po pierwsze mamy do czynienia ze zwiększeniem zaufania do danego formularza, a przez to do całej strony internetowej oraz firmy.

Po drugie wiadomość poprzez to, że „leży” na naszej skrzynce, w razie czego przypomina nam o danej sprawie, którą chcemy z tą właśnie firmą załatwić.

7. Sprawdź, czy mapa Google’a działa…

Z dniem 16 lipca 2018 roku Google uczyniło płatnym korzystanie z API Google Maps.

Wielu właścicieli stron internetowych wpadło w panikę, gdyż mapy przestały wyświetlać się w taki sposób, w jaki były dostępne przedtem.

Ba, niektórzy nawet dotąd, po upływie trzech miesięcy, nie mają świadomości, że mapa na ich stronie może nie działać właściwie.

Istnieją zatem dwie opcje. Możesz przestać korzystać z google’owskiej mapy w „wymyślny” sposób i użyć po prostu opcji „Udostępnij” w Google Maps, by zamieścić na stronie internetowej mapę w standardowej ramce.

Druga opcja to przejście na plan płatny. Jednakże pamiętaj, że Google przyznaje każdego miesiąca 200 dolarów, które możesz spożytkować np. na sprawdzenie, w jakim stopniu taka kwota będzie wystarczająca. Być może Twoja strona internetowa nie jest odwiedzana tak bardzo, by ten limit był przekraczany. Jeśli tak jest, to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by dalej korzystać z API Google Maps i mieć na stronie jej ładniejszą, wystylizowaną wersję zupełnie za darmo.

8. Spraw, by formularz zwracał przyjazne komunikaty.

W tekście o formularzach na stronach internetowych wspomniałem, jak istotna jest rola walidacji, czyli sprawdzania, czy poszczególne pola zostały wypełnione poprawnie.

Chodzi o to, aby formularz:

  • zwracał klarowne komunikaty, by użytkownik od razu wiedział, co się stało
  • dokładnie zaznaczał, w których miejscach ewentualnie popełniono błędy
  • nie zerował treści wpisanej w poszczególne pola w przypadku nieudanej walidacji

Jeśli te warunki będą spełnione, formularz będzie dużo bardziej przyjazny.

Dobry formularz to taki, który nie powoduje żadnych „zgrzytów”. Ogólnie ze skutecznym interfejsem mamy do czynienia wtedy, gdy korzysta się z niego w sposób naturalny, intuicyjny i bez żadnych barier.

9. Zastanów się, czy zamieszczenie zdjęć będzie miało sens.

Dane kontaktowe na stronie internetowej mogą być uzupełnione zdjęciami. Rozpatrywać można fotografie dwóch typów.

Pierwszy rodzaj to zdjęcia np. siedziby – budynku od zewnątrz, biura itp. Mają służyć temu, by potencjalni odwiedzający po prostu wiedzieli, że to właśnie to jest miejsce, którego szukali. Po prostu pomagają w orientacji w terenie.

Z kolei drugi rodzaj zdjęć to fotografie zespołu odpowiedzialnego za kontakt. Niektóre przedsiębiorstwa mają swoje własne call center, BOK (biuro obsługi klienta) itp. Opublikowanie wizerunku osób należących do takiego zespołu może zadziałać bardzo pozytywnie w kontekście wytworzenia dobrego wrażenia na potencjalnych klientach. Firma zyskuje wtedy „bardziej ludzką twarz”.

Przemyśl oba rozwiązania w przypadku swojej własnej strony internetowej.

Dlaczego dane kontaktowe na stronie internetowej są tak ważne?

Odpowiedź jest bardzo prosta – ponieważ bez ich ujawniania Twój biznes nie istniałby.

Ludzie skądś muszą wiedzieć, że dana firma istnieje. Muszą mieć możliwość sprawdzenia, czy faktycznie wszystko jest z nią w porządku. Następnie mają mieć sposobność nawiązania kontaktu za pomocą najwygodniejszych dla nich środków.

Uczyń zatem wszystko, by dane kontaktowe na stronie internetowej były wyeksponowane klarownie, jednoznacznie i przyjemnie dla oka.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.