Dlaczego podcast jest ważnym elementem bloga? – 5 ważnych powodów

Dlaczego podcast jest ważnym elementem bloga?

Jeżeli chodzi o podcast, to każdy ma na początku obiekcje oraz opory do nagrywania własnego głosu. Jednakże kluczowymi czynnikami, które mogą przeważyć szalę na tak, są jego zalety zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarki. Wobec tego, dlaczego podcast jest ważnym elementem bloga?

W dzisiejszych czasach podcasty można odtwarzać w zasadzie wszędzie za pomocą aplikacji mobilnych.

Z tego powodu wiele osób lubi je słuchać podczas pobytu na siłowni, w trakcie porannego biegania, a nawet w samochodzie lub w czasie dojazdu do pracy komunikacją miejską.

Oczywiście wpisy na blogu to świetny sposób, żeby pokazać swoje pomysły i przekazać wiedzę innym czytelnikom.

Jednakże bądźmy teraz szczerzy…

Najpewniej tylko zeskanujesz nagłówki tego wpisu i jeżeli któryś Ciebie zaciekawi, to przeczytasz cały artykuł lub zapiszesz sobie go na później.

Z podcastami jest inaczej.

Jeżeli użytkownik zobaczy taką możliwość, to założy słuchawki, włączy przycisk „Play” i będzie przeglądał internet dalej.

Czym właściwie jest podcast?

Najprostsza definicja – podcast to po prostu audycja radiowa dostępna na żądanie.

W przeciwieństwie do radia nie jest ona uzależniona oraz ograniczona od Twojej lokalizacji.

Wystarczy mieć internet.

Ich treść jest bardzo różnorodna, a mogą to być:

  • Zwykła opowieść.
  • Program telewizyjny.
  • Analiza biznesowa.
  • Wywiad.
  • Codzienne pogadanki na sprecyzowany lub szeroki temat.

Ciekawostka: na początku podcasty były tylko i wyłącznie częścią iPoda i ich dostępność sprowadzała się do iTunes.

Dlaczego podcast jest ważnym elementem bloga?

1. Będziesz mógł dotrzeć do nowej publiczności.

Dzięki blogowaniu docierasz do szerokiego grona odbiorców, którzy szukają rozwiązania swoich problemów, a dzięki temu możesz pozyskać nowych klientów, jeżeli prowadzisz równolegle swój biznes.

Skoro blogowanie daje takie możliwości, to warto je rozszerzyć o podcasty.

Dlaczego?

Twoi stali czytelnicy to zwykle 5% – 10% całej publiczności. Kim jest reszta?

Reszta to osoby, które zazwyczaj skanują treści w poszukiwaniu informacji. Wybierają sobie tylko 1 – 2 nagłówki, które ich interesują i pobieżnie je czytają.

W przypadku publikacji podcastów jest inaczej.

Nie można tak po prostu szybko ich przesłuchać i wybrać zakres, który Cię interesuje.

Jeżeli postanowisz dodawać podcasty równolegle z artykułami na blogu, to nie tylko poprawisz wartość współczynnika odrzuceń oraz czas spędzony na stronie, ale i zachęcisz do posłuchania tych, którzy wpadli na chwilę coś sprawdzić.

Czasami wystarczy zwykłe nagranie wpisu, który płynnie przeczytasz, a dla wielu osób w Polsce jest to nadal nowe.

A jak już wiemy, ludzie lubią nowe technologie i często z czystej ciekawości z nich korzystają.

2. O krok przed konkurencją.

Podczas nagrywania podcastów możesz zawsze zapraszać gości i z nimi rozmawiać, zupełnie jak w trakcie zwykłej audycji radiowej.

Jest to doskonały sposób, żeby być o krok przed konkurencją i kolejny powód, dla którego podcast jest ważnym elementem bloga.

Większość ludzi na propozycję zdobycia darmowego rozgłosu reaguje bardzo żywiołowo oraz pozytywnie.

Dlatego Twoi goście, których zaprosisz do wspólnego podcastu, będą bardziej skłonni do współpracy z Tobą niż konkurencją.

Jeżeli zaczniesz budować relacje w trakcie rozmowy i wspólnego nagrywania podcastów, będziesz w stanie znacznie szybciej zbudować potężną sieć biznesową.

3. Twój „nieradiowy” głos będzie budować większe zaufanie.

Każdy z nas odnosi wrażenie, że nasz głos jest jakiś taki… dziwny.

Jednakże dla większości słuchaczy jest to coś normalnego, a nawet głos, który nie brzmi jak z radia, staje się bardziej wiarygodny, ponieważ mówi do nas ktoś, kto jest zwykłym Kowalskim i może czasami się przejęzyczyć, zająkiwać lub pomylić.

Co więcej, istnieje wiele wyników badań, które jednoznacznie stwierdzają, że zaufanie można najłatwiej zdobyć dzięki interakcji osobistej, później jest to wideo oraz audio, a na samym końcu tekst.

Nic dziwnego, że usłyszenie czyjegoś głosu sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo, niż czytanie zwykłego słowa pisanego, co oczywiście wpływa na budowanie dobrej relacji oraz zaufania.

4. Dajesz dla Google’a kolejny powód, żeby Twoje treści były wyżej.

Blogerzy już od dawna szukają odpowiedzi na to, jak zwiększyć ruch na stronie.

Dobrą wiadomością dla nich może być to, że podcast tutaj jest bardzo użyteczny.

Dlaczego?

Za każdym razem, gdy publikujesz nowy wpis na swoim blogu oraz równolegle podcast, możesz w łatwy sposób do każdego nagłówka dołączyć link, który będzie otwierał plik audio akurat w tym momencie, o którym mowa w podcaście.

Takie znaczniki czasowe nie tylko przyciągają uwagę, czy dodają wartość użyteczną dla czytelnika, ale sprawiają również, że łatwiej pozyskać link zwrotny z innych źródeł niż social media.

Jeżeli przeprowadzałeś podczas podcastu wywiad ze swoim gościem, to nie omieszka on poinformować swoich odbiorców o tym, że taki podcast został nagrany.

W jaki sposób ich poinformuje?

Umieści link na swoim blogu, doda post na Facebooku, doda wpis na Twitterze itd.

Kolejną sprawą może być czas, który użytkownik spędza na swojej stronie. Jeżeli podcast jest ciekawy, a trwa więcej niż 10 minut, to z pewnością osiągniesz na tym polu sukces. Bardzo mało wpisów na blogach może się pochwalić średnim czasem przebywania użytkownika większym niż 5 minut.

5. Podcast przygotuję Cię do występów przed szerszą publicznością.

Ostatnim powodem, który przemawia za tym, że podcast jest ważnym elementem bloga, jest po prostu nauka mówienia oraz obcowania z szerszą publiką.

Nagrywanie podcastów pozwoli Ci przygotować się do przyszłych wystąpień, do rozmowy z potencjalnym klientem lub klientami.

Wyobraź sobie, że Twój blog zyskuje popularność, a lokalne medium (radio, TV) chciałoby z Tobą przeprowadzić wywiad.

Musisz dobrze wyjść!

Mając już doświadczenie zdobyte przy tworzeniu podcastów, wiesz jak mówić do mikrofonu, potrafisz lepiej akcentować i wymawiać wyraźnie słowa.

Co więcej, pierwszą tremę masz już za sobą, wobec tego jesteś w stanie zbudować pewność siebie oraz pokazać swoją wrodzoną naturalność.

Dlaczego podcast jest ważnym elementem bloga? – podsumowanie

Nagrywanie dobrych podcastów wymaga czasu oraz praktyki, nie każdy od razu jest urodzonym mówcą oraz spikerem radiowym. Jednakże kilka godzin treningu oraz obycia sprawi, że będziesz stawał się coraz lepszy.

Dodatkowo nie potrzebujesz dużego budżetu, żeby zwiększyć wartość swojego bloga. Jeżeli nie chcesz na początku dużo inwestować, to wystarczy mikrofon w telefonie, czy w słuchawkach, które tak namiętnie używasz podczas grania w gry komputerowe.

Kończąc już temat:

  • Dzięki podcastom możesz zacząć budować swoją markę i pokazać się jako ekspert, co sprawia, że stajesz się autorytetem dla słuchaczy, czy przyszłych klientów.
  • Zaangażowanie między Tobą a Twoimi czytelnikami / słuchaczami znacznie wzrośnie.
  • Wychodzisz naprzeciw zupełnie nowej publiki, która jest często zabiegana i nie ma czasu na czytanie wpisów.
  • Podcast umożliwia Ci naukę oratorstwa i prezentowania się.

Prowadzisz już swój podcast? Podziel się z nami swoimi odczuciami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.