Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Idealny artykuł na bloga - jak zadbać o tekst wpisu?

Bartłomiej Kiljan w swoim tekście na temat zachęcania do czytania bloga przedstawił sporo ciekawych porad w kontekście czynienia wpisów atrakcyjnymi wizualnie.

Z kolei w tym artykule przyjmujemy nieco inną perspektywę, a mianowicie próbujemy podpowiedzieć, jak zadbać o sam tekst wpisu. Mowa konkretnie o treści, jej kontekście i budowaniu zdań we właściwy sposób.

Nic dziwnego, bowiem idealny artykuł na bloga wręcz wymaga trzymania się pewnych fundamentalnych zasad.

Jakich?

Niektóre z nich znajdziesz w poniższym spisie porad. Zapraszam do lektury.

Idealny artykuł na bloga – 12 wskazówek

1. Po prostu pisz – sprawdzaniem zajmij się na końcu.

Na naszym blogu znajduje się sporo wpisów. Nie powstałyby one bez wypracowania kilku schematów.

Jeden z nich dotyczy sposobu tworzenia treści. Mamy zasadę, wedle której… po prostu piszemy. Tekst powstaje właściwie jednym ciągiem.

Dopiero po ukończeniu tekstu zajmujemy się wszystkim innym – poprawianiem błędów, wstawianiem linków, umieszczaniem obrazów itd.

Wszystko po to, aby znaleźć swoisty rytm, który umożliwia skupienie się na konkretach. Na inne działania dookoła czas przychodzi na końcu.

2. Twórz zdania o różnej długości.

Jeśli czytasz sporo książek akcji, to doskonale wiesz, jaką rolę w tekście odgrywają krótkie zdania.

Nadają tempa. Kreują akcję. Sprawiają, że wszystko jest bardziej dynamiczne.

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” autorstwa Mirona Białoszewskiego idealnie pokazuje, o co chodzi. Wiele razy występują w nim zdania zawierające tylko i wyłącznie jeden wyraz. Szybko zapoznajemy się z takim tekstem, tworząc sobie w głowach bardzo dynamiczne obrazy.

Idealny artykuł na bloga powinien umiejętnie korzystać właśnie ze zdań krótkich, jak i długich. Sądzę, że dobrą praktyką jest wykorzystywanie obu typów zdań. Dzięki temu tekst jest ciekawszy poprzez swoje zróżnicowanie.

3. Staraj się w miarę szybko przechodzić do sedna.

Czytelnicy szukają dziś w internecie konkretów. Jeśli natrafili na jakiś wpis blogowy i widzą jego tytuł, to pod spodem oczekują odpowiedniej treści – adekwatnej do nagłówka.

Lanie wody raczej się nie opłaca. Owszem, daje korzyści pod kątem SEO (więcej treści), lecz w kwestii użytkowej jest to strzał w stopę.

Pamiętaj zatem, aby po prostu trzymać się obranego tematu. Ewentualnie, jeśli temat nie jest klarowny od samego początku, zamieść we wstępie krótkie wprowadzenie, które dokładniej naświetli sytuację.

4. Obiecuj i spełniaj obietnice.

Obietnice (typu „pokażę Ci, krok po kroku, jak wykonać czynność X”) mają to do siebie, że napędzają ciekawość czytelników.

Zapoznając się z taką treścią, szukamy w tekście realizacji zapowiedzi.

Sęk w tym, że nie można obiecywać niczego bez pokrycia. Jeśli czytelnik nie znajdzie w artykule tego, czego szukał, będzie najpewniej zawiedziony.

Staraj się zatem klarownie tłumaczyć, czego można spodziewać się w kolejnych częściach wpisu oraz – rzecz jasna – spełniać dane obietnice.

5. Wykorzystuj istotne słowa.

Idealny artykuł na bloga może zawierać także tzw. power words, czyli kluczowe, „mocne”, istotne słowa.

„Darmowy”, „nowy”, „specjalny”, „ekskluzywny”, „sensacyjny” – mowa właśnie o takich wyrazach, za którymi stoją silne emocje.

Niekiedy wybór właśnie takiego słowa, zamiast lżejszej alternatywy, może przesądzić o całkiem innym (lepszym!) odbiorze przekazu.

6. Wstawiaj liczby.

Choć w języku polskim zwykło się przedstawiać w tekście liczby w formie słownej, to jednak blogi są na tyle luźnymi miejscami do publikowania treści, że z niektórych zasad można czasem rezygnować.

Dlatego też tytuły w takiej formie:

 • Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek
 • Ułatwienia na stronach internetowych – 10 przydatnych elementów
 • 22 strony z darmowymi zdjęciami

optycznie lepiej wyglądają, niż:

 • Jak określić wartościowy content? – siedem wskazówek
 • Ułatwienia na stronach internetowych – dziesięć przydatnych elementów
 • Dwadzieścia dwie strony z darmowymi zdjęciami

Nasz mózg dużo szybciej przyswoi sobie formę cyfr, jednocześnie przy zachowaniu pełnego przekazu.

7. Izoluj ważne zdania od większych bloków tekstu.

Niekiedy jest tak, że jakieś zagadnienie opisuje się przy pomocy kilku lub kilkunastu zdań, jedno po drugim. Dotyczy to przede wszystkim jakichś historii, gdzie warto pod kątem optycznym trzymać wspomniane zdania koło siebie, aby zgrabnie łączyły się w jedną całość.

W takich sytuacjach aż prosi się czasem o jakąś puentę, pewne krótkie i wyizolowane zdanie, które podsumuje lub jakoś skwituje wcześniejszą treść.

Idealny artykuł na bloga - wyróżnienie jednej linii tekstu

Może wyglądać to na przykład tak, jak na powyższym obrazku.

8. Pisz możliwie najwięcej, ćwicz!

Idealny artykuł na bloga raczej nie powstanie, jeśli bloger wcześniej nie spędzi choć odrobiny czasu na doskonaleniu swojego warsztatu.

Najprostszą metodą na to jest… po prostu pisanie. Tworzenie kolejnych tekstów. W dodatku w miarę regularnie, aby nie wyjść z wprawy.

Zatem pisz, próbuj, ćwicz! Zobaczysz, że z czasem nabierzesz na tyle dużej ogłady, że tworzenie kolejnych wpisów będzie coraz łatwiejsze.

9. Wykorzystuj pogrubienia w istotnych miejscach.

Dwa punkty wyżej, gdzie odnosiłem się do izolowania pojedynczych zdań od większych bloków tekstu, na obrazku mogłeś zauważyć pogrubienie tekstu.

Warto jest stosować takie pogrubienia w pewnych przypadkach, po prostu dla zaakcentowania, że ten właśnie fragment tekstu jest istotny.

Niby banał, lecz jak najbardziej warty odnotowania.

10. Pozbywaj się zbędnych słów.

Porada ta dotyczy w szczególności wpisów konkretnych, które – przynajmniej w teorii – mają skupiać się wokół danego zagadnienia i ściśle przechodzić do sedna sprawy.

Nie warto jest wtedy wydłużać zdań na siłę. Jeżeli nie tworzysz tekstów ściśle pod kątem SEO i zależy Ci w pełni na jakości wpisu dla samych odbiorców, pozbywaj się zbędnych słów.

Ich obecność nie dodaje żadnej wartości, a jedynie sztucznie poszerza przekaz. Staraj się tworzyć zdania możliwie najmocniej nasycone konkretami.

11. Staraj się wplatać emocje.

W punkcie piątym wspomniałem o wykorzystywaniu tzw. power words.

Ich obecność we wpisach blogowych to jeden ze sposobów na wplatanie emocji w teksty.

Dlaczego jest to zalecanym działaniem?

To proste – emocje na nas działają. Mogą działać różnie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jednak jedno jest pewne – pozostawiają nawet maleńki ślad, wrażenie. Wtedy nie przechodzimy obojętnie obok takiego tekstu.

12. Poprawiaj błędy.

Idealny artykuł na bloga pozbawiony jest typowych „byków”, czyli rażących oczy błędów, które raczej nie świadczą o profesjonalizmie autora.

LanguageTool jest narzędziem, za którego pomocą będziesz w stanie wychwycić dość sporo potencjalnych usprawnień. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że tekst pozbawiony jest błędów, to LanguageTool podrzuci czasem kilka cennych uwag.

Pamiętaj tylko, aby robić to na samym końcu, gdy treść właściwa będzie miała już finalną formę.

Jak zadbać o tekst wpisu, tworząc idealny artykuł na bloga?

Chociażby poprzez stosowanie się do wyżej wymienionych porad. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, iż nie są one w pełni uniwersalne – na jednych blogach jak najbardziej się sprawdzą, po czym na innych nie dadzą już tak dobrych skutków.

Niemniej jednak mam nadzieję, że znajdziesz w tym poradniku jakieś przydatne dla siebie treści.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Kasia ChicByKate

  Dodałabym jeszcze, że warto korzystać z narzędzia, jakim jest „jasnopis”.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Faktycznie, dzięki! 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!