Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga?

Wydaje się, że aby blog był chętnie czytany, wystarczy lekkie pióro i umiejętność zgrabnego łącznia słów w spójną całość.

W rzeczywistości jednak nawet najlepsza treść może być pominięta, jeśli nie zaangażuje i nie zaciekawi odbiorcy.

Co z tego, że materiał jest świetny, skoro użytkownik nie jest w stanie nawet na dłużej przy nim zostać z powodu słabej czytelności?

Brak formatowania, obrazów, nagłówków itd. Takich mankamentów może być sporo więcej. Sprawdź więc, o co jeszcze dbać, aby zachęcić do czytania bloga.

Jak zachęcić do czytania bloga? – lista 12 porad pod kątem wizualnym

1. Zaakceptuj fakt, że wielu ludzi jedynie skanuje treść wzrokiem.

Pierwsze, co musisz sobie zakodować, to fakt, iż obecnie czytanie bloga nie wygląda tak, że użytkownik bierze Twoją lekturę i czyta ją od A do Z, niczym książkę w wygodnym fotelu.

Obecnie każdy jest w biegu, a na dodatek treści do przeglądania z innych źródeł jest cała masa. Doszło więc do tego, że zamiast czytać, jedynie skanujemy treść. Szukamy w niej tylko najważniejszych informacji.

Dostosuj więc styl pisania oraz dobierz formatowanie tekstu tak, aby można było łatwo i szybko ze wpisu blogowego wydobyć konkretne informacje.

W dalszej części tekstu będzie więcej informacji o tym, jak to osiągnąć.

2. Pierwsze akapity są najważniejsze.

Wstęp musi zaciekawić odbiorcę i zachęcić go do działania.

Dobrze jest więc w jakimś stopniu zaintrygować czymś, rzucić jakąś tezę czy hasło, które będzie kontynuowane.

Jeśli użytkownika nie zaciekawi początek wpisu, to jest mała szansa, że przejdzie dalej.

3. Zachęć tytułem.

Tytuł jest jedną z pierwszych rzeczy, które widzi użytkownik stykający się z Twoim blogiem. Zatem w dużej mierze to właśnie tytuł wpływa na to, czy odbiorca zechce kliknąć post, czy też nie.

Tutaj warto postawić na konkretne frazy zamiast rozwlekłych opisów. Daj do zrozumienia w prostym przekazie, co zawiera tekst.

Dodatkowo warto postawić na dodawanie liczb w tytule. Wydaje się to banalne, lecz mimo wszystko, mając listę kilku tytułów, te z liczbami rzucają się bardziej w oczy.

Zachętą do kliknięcia mogą być również niektóre słowa typu „poradnik” czy „case study”.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym innym wpisie na temat tworzenia nagłówków.

4. Przyciągnij uwagę obrazem.

Obraz wpisu to kolejna rzecz wyróżniająca artykuł.

Odpowiednie zdjęcie angażuje odbiorcę, zachęca do interakcji i pozwala zatrzymać wzrok na nim choć przez chwilę. Właśnie ta chwila często determinuje to, czy klikniemy obrazek, czy też nie. Dlatego tutaj warto się postarać o coś, co nie tylko się wyróżni, ale będzie miłe dla oka.

Z pewnością pod tym kątem odpadają obrazy ogólne, stockowe. Są oklepane, stosowane przez wszystkich i nijak się one nie wyróżniają. Obecnie coraz częściej stawia się na ilustracje, obrazki wektorowe i w stylu flat – takie, jak chociażby u nas.

5. Zadbaj o nowoczesny układ wpisu blogowego.

Zachęcić do czytania bloga można również poprzez stosowanie odpowiedniego układu wpisu blogowego. Akurat tutaj nie ma za dużego pola do popisu, więc decydują detale i drobniejsze, choć nadal istotne sprawy.

O co warto tutaj zadbać?

  • Przede wszystkim unikamy stosowania sidebara – jest w większości przypadków zapychaczem, niedodającym wartości. W dodatku odciąga wzrok od treści.
  • Szerokość obszaru, w którym znajduje się treść, najlepiej jak jest dość wąska. Węższa niż szerokość pozostałych, zwykłych stron. Dokładnie tak, jak ma to miejsce na naszym blogu. Aczkolwiek jest również sporo blogów, gdzie ten obszar jest jeszcze węższy. Chodzi tutaj o to, że rozwleczony tekst trudniej i mniej wygodnie się czyta.
  • Wszystkie odsyłacze (CTA, powiązane wpisy, komentarze) zamieszczamy na końcu artykułu. Dopiero jak użytkownik zapozna się z treścią, powinien przejść dalej.

Te trzy zmiany pod kątem układu są zalecane i często spotykane w nowoczesnych projektach stron blogowych.

6. Pisz krótko, zwięźle i często przechodź do nowej linii.

Co jeszcze można poprawić pod kątem zachęcenia do czytania?

Stosowanie krótkich akapitów z częstym przejściem do nowej linii to kolejny obecnie modny trend.

Przyznam, że sprawdza się on fantastycznie. Czytanie krótkich fragmentów lepiej skupia uwagę i absorbuje. Szczególnie właśnie na zagranicznych blogach (na ogół są bardziej na czasie, niż polskie serwisy) można zauważyć, że dosłownie co dwa, czy nawet co jedno zdanie mamy przejście do nowej linii.

7. Podziel treść na nagłówki.

Kolejna sprawa, która ułatwia czytanie treści, to podział tekstu na tytuły i podtytuły, aby wszystko to tworzyło logiczną całość.

Ponownie odniosę się do naszego przykładu. U nas panuje zawsze schemat, gdzie od góry mamy tytuł, potem podtytuł, a następnie często jest lista ponumerowanych nagłówków.

Taki podział jasno i przejrzyście pokazuje, co zawiera materiał, a ponadto użytkownik może przechodzić do tych sekcji, które go najbardziej interesują.

Innymi słowy, jest to udogodnienie dla osób, które głównie skanują tekst, a nie dogłębnie czytają.

8. Dodaj spis treści.

Jak zachęcić do czytania bloga? Dodając spis treści. Tak, ponownie jak na tym właśnie blogu. 🙂

Dodaliśmy taką możliwość na naszym blogu i najwidoczniej to się sprawdza, ponieważ coraz częściej widzimy, iż ta koncepcja (wraz z jednakowym ostylowaniem) powielana jest przez innych.

Trzeba przyznać, że w ten sposób można wygodnie przeskoczyć do adekwatnej treści.

Jeśli szukasz innych ciekawych rozwiązań tego typu, to Michał Ziółkowski świetnie przedstawił je we wpisie na temat udogodnień dla czytelników.

9. Dodawaj obrazy, ale z opisem.

Dobrze jest również wzbogacać treść obrazami. Oczywiście w miarę możliwości muszą być one sensowne i pasujące do tematu. Czasami trudno coś wpleść i dobrać, ale nie da się ukryć, że obrazki są absorbujące.

To ważne szczególnie właśnie podczas skanowania treści. Obrazki na pewno powodują to, że zatrzymujemy się na chwilę i patrzymy na nie. W dodatku podpis pod obrazem jest przez to zauważany i czytany, więc warto go również dodawać wraz z grafiką.

10. Linkuj wewnętrznie i zewnętrznie.

Treść wpisu będzie bardziej angażująca, jeśli zamieścimy w niej linki. Są one pomocne, ponieważ odnoszą się do innych poruszanych wcześniej tematów (linkowanie wewnętrzne) lub do jakichś źródeł (linkowanie zewnętrzne).

Linki wewnętrzne powodują, że możemy płynnie przechodzić do różnych części serwisu. Przykładowo, czytając ten materiał, możesz przejść do innych wpisów, potem do kolejnych i do następnych. W ten sposób właśnie buduje się zaangażowanie na stronie i z pewnością zachęca się do czytania.

11. Pogrubiaj istotne frazy.

Drobną, choć nie bez znaczenia sprawą są pogrubienia. Uwypuklają one ważną treść i przekazują użytkownikom informację od autora o treści: „z tym warto się zapoznać”.

Taki kosmetyczny zabieg podkreśla istotę sprawy i jest kolejnym udogodnieniem podczas skanowania treści.

12. Dodawaj listy punktowane.

Na koniec pamiętaj również o ciekawym sposobie prezencji treści. Poza krótkimi akapitami warto stosować listy wypunktowane. Jest to doskonała alternatywa dla treści akapitowych.

W dodatku takie listy również skupiają wzrok i chętniej się z taką formą treści zapoznamy niż z dłuższym akapitem, zawierającym ten sam tekst.

Podsumowanie porad w kwestii tego, jak zachęcić do czytania bloga

W takim razie, jak zachęcić do czytania bloga? W gruncie rzeczy, mamy do rozważenia dwie sprawy.

Pierwsza rzecz odnosi się do tego, w jaki sposób piszesz. Blogować może każdy, lecz nie każdy blog będzie czytany.

Druga sprawa – w jaki sposób przedstawiasz treści i samego bloga? I właśnie na tym drugim aspekcie skupiony jest powyższy tekst.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!